Burgerlijke £<tanb. Den 20®**" April werden te Ragusa in zes tusschenpoozen ligte aard schokken waargenomen. RUSLAIV De Grootvorst Konstantijn heeft dezer dagen te Kronstadt eene monstering gehouden over de vrijwilligers van de vloot van roeibooten, oin de kusten der golf van Finland te verdedigen. De Grootvorst bestrijdt ieder voorstel het welk strekken zou om. den vrede te koopen voor vermindering of beperking van Ruslands zeemagt. De benoeming van den Grootvorst tot Groot-Admiraal was dan ook een zware slag voor de gematigde partij in Rusland, die hare stem niet langer durft doen hooren. Krachtens een dezer dagen door den Grootvorst Konstantijn uitgevaar digd bevel, zullen niet alleen alle nieuwe, maar ook alle voorhanden zijnde schepen der Rassische oorlogsvloot met stoomtuig voorzien worden. Prins Gortschakoff heeft eene dépêche afgezonden, dd. 3 dezer, waarin gemeld wordt, dat in den nacht van 2 dezer, 10,000 man der bondgenooten de nieuwe Russische verschansingen voor bastion 5 aanvielen, en zich bij die gelegenheid meester maakten van 9 kleine Coehoorn-inorlieren. [Menno Baron van Coehoorn Luit.-Gen. van 't voetvolkGeneraal der artillerie en Direet.-Gen. der vestingwerken, geboren in Friesland 1641, overl. 1704, gebruikte deze mortieren 't eerst bij de belegering van Grave in 1673. Hij verwierf zich door den aanleg van vele uitnemende vestingwerken, zoo hier als in Duitsch- land, grooten roem. Tijdgenoot van en even beroemd als de Fransche Vauban liet Lodewijk XIV hem vergeefs een regiment, het opperbevel over de artil lerie ƒ50,000 Ned. en vrije godsdienst-oefening aanbieden, zoo hij in Fransche dienst wilde treden. Een zeer fraaije marmeren graftombe, siert zijn graf te Wyckel, bij Sloten, in Friesland.] Ons vuur bield echter hunne verdere pogingen en hunne sterke kanonnade op bastion 4 en 5 en onze aangrenzende linicn tegen. De geledene schade is den daaropvolgenden nacht hersteld en de Russen lieten 5 dampmijnen tegen de vijandelijke trechtermijnen met goed gevolg ontspringen. De verzending van Russische voortbrengselen uit Riga over land naar de Pruissischc grenzen, zijn thans weder aangevangen. TÜRKÏE. In het kamp bij Konstantinopel heerscht de cholera; dien ten gevolge zullen de Sardinische troepen op een ander punt worden gelegerd. Ook be gint de cholera zich weder op schrikbarende wijze in het legerkamp voor Se- bastopol onder de troepen te vertoonen. Een der bekwaamste Doctoren van Engeland, de Heer Gavin, die als Commissaris der geneeskundige dienst naauwelijks eene maand geleden naar Balaklava was gezonden, is, terwijl zijn broeder een geladen pistool onvoorzig- tiglijk behandelde, doodelijk er door getroffen; hij telde naauwelijks 32 jaren. De Londensche correspondent van de Amst. Courant deelt tijdingen mede uit het kamp voor Sebastopol. Zij zijn getrokken uit brieven, loo- pendc tot 24 April jl.men leest men daarin o. a.Twee derden der ka nonnen van de belegeraars behooren tot de vloot en zijn bijna uitgesleten. Er is behoefte aan 100 nieuwe stukken, 3000 a 4000 tonnen kogels en 800 900 tonnen buskruid. Volgens nieuws, te Balaklava ontvangen, was Generaal Panyrukir met aanzienlijke versterkingen in de Krim aangekomen. De schrijver overweegt vervolgens de moeijelijkheden van een veldtogt in de Krim. Vooreerst het gebrek aan vervoermiddelen om het leger de noodige levensbehoeften te verschaffen. Wanneer ook slechts ééne afdeeling 5 Eng. mijlen verder ging dan de spoorweg reikt, zouden er 17,000 lastdieren noo- dig zijn tol het fourageren van het Engelsche leger, terwijl er slechts 1700 a 1800 zijn. Vervolgens bestaat er groote vrees voor gebrek aan water gedu rende den zomer. Het vooruitzigt om 60,000 man en 40,000 paarden (En- gclschen, Franschen, Turken en Sardiniërs te zamen) van water te voorzien, is dus geenszins geruststellend. De Franschen schijnen reeds voorzorgen te nemen door het maken van vergaarbakken. STADS BERICTEN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, doen te weten, dat, ter voldoening aan de Wet van den 11 April 1827, StaatsblN°. 17), weder een aanvang zal worden gemaakt met de inschrijving voor de Schutter- lijke dienst van degenen, welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. Dat deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1821 tot 1829 ingesloten, welke zich hier ter Stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met er woon hebben nedergezet waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze Gemeente sints de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen (waardoor verstaan wor den zij, die hun voornemen, om zich in dit Rijk neder te zetten, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun bestaan, naar herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerkin eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt,) zullen worden ingeschreven achter de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1830, zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1855; en het tiende of dat der geborenen in 1820 van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving, niemand der bovengenoemde personen is uitgezon derd al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behoorenen dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit de Schutterlijke dienst hebben hekomen. Da;t de registers van inschrijving zullen worden geopend op Dingsdag den 15 Mei, en op den 1 Junij daaraanvolgende finaal zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen welke zich vóór gemelde sluiting op den 1 Junij niet hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde ko men wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingenals mede de Militairenwelke hun finaal ontslag hebben bekomen, en niet weder zijn i« dienst getreden, bij ontdekking, alsnog achter deteekening, tot sluiting, door het hoofd van de Regering aan het einde van het register te plaatsen zullen worden ingeschreven, met de bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de Schutterij inge lijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk han ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebragt te worden; alles onverminderd zoodanige strafbepalin gen als, uit krachte der Wet van den 31 December 1832, op hen mogten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel bij van geen bewijs van zijnen geboorte voorzien is, voor die, welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter Secretarie drzer StaJ van heden af aan's morgens van 10 tot 'snamiddags 1 uur; terwijl diegenen, welke elders geboren zijn, zich dat bewijs onverwijld vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen; zullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-acte, door eene verkeerde opgave van het geboorte-jaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de in schrijving tevens zullen moeten opgeven hunne Woonplaats, benevens het Wijk en Nummer der huizenhun beroep en dat van hunne Ou ders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning al hier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoe veel van elk geslacht, wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwe lijks-register te voorzien, om daarop door den Heer der Gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeren, ten ein Ie daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier hu welijks-extracten worden gevaceerd ter Secretarie dezer Gemeente, van heden af, des voormiddags van 10 tot 's namiddags ten 1 uur. Dat ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in de termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in eender vertrek ken van het Raadhuis, en wel: Op Maandag den 21 Mei 1855. 's Voormiddags van 10 tot 1 uur, de bewoners van Wijk I, II en 111, benevens de bewoners van de buitenwijk. Op Dingsdag den 22 Mei 1855. 's Voormiddags van 10 tot 1 uur de bewoners van Wijk IV, V en VI. Op Woe?isdag den 23 Mei 1855. 's Voormiddags van 10 tot 1 uur, de bewoners van Wijk VII en VIII; met uitnoodiging, om op den hepaalden dag zich sliptelijk, ter aangeduide plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter hezigtiging zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de Wet, vóór den 1 Julij aanstaande geheel zal moeten zijn afgcloo- pennader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit, van 7 September 1828, Staatsblad N°. 55), roepen bij deze op alle personen, welke als ge huwd of als Weduwenaars met kind of kinderen, in bet afgeloopen jaar, in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de alge- meene rol der Schutterij te worden gebragt, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verlo ren, om in die klasse te verblijven, en dus als nu in de eerste klasseder voor dit jaar daar te stellen algemeene Schutters-rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter Stads Secretarie aan te melden, des morgens tus- schen 10 en 1 ure, vóór de aan te vangen inschrijving, en dus uiterlijk tot den ÏO*1'11 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze Kennisgeving door den belanghebbende mogt zijn verzuimd, en hij dus, dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Regtbank toe gezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der Wet, van 6 Maart 1818 Staatsblad N°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste 50en eene gevangenis uiterlijk van drie dagen, hetzij af zonderlijk, of wel beide de straffen te zamen genomen. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voorn., Leyden, 10 Mei 1855. VAN LIMBURG STIRÜM, De Secretaris v. PUTTKAMMER. Van den 3 tot en niet den 9 Mei 1855. BEVALLEN A. Carlier, geb. de Jongh, D. M. Leemans, geb. Nieuwen- burg, Z. J. R. Wallaart, geb. Houweling, Z. M. Walle,geb.Pondman,Z. A. C. Klinkhamer, Z. L. F. Bleye, geb. Janssen,Z. E. Alt, geb. Bomlie,Z.— W. Ooslveen geb. Halfheer, D. A. Wyling, geb. Piket,Z. J. Maarlense, geb. SmitZ. J. E. Rodbardgeb. Muller, Z. H. G. Donnergeb. de Iloogh Z. L. Molenaar, geb. BavelaarZ. levenl. E. M. Marselis, geb. Maryt, Z. M. de Vroede, geb. Cival, D. G. Nierneyer, geb. Schouten D. P. P. Loos, geb. Geurtz, D. J. C. Sasburg, geb. Schreuder, tweel. (beide Z.) E. Brons geest, geb. van der Plas, Z. H. C. Noothoven van Goor, geb. van der Post, Z. S. Klein, geb. Verlind, D. L. Schipper, geb. Eswilder, Z. P. H. van der Voordgeb. KuivenhorenZ. W. S. G. Blomgeb. IngencgerD. J. Jansen geb, Planje, Z. GEHUWDJ. P. van den BoschJm. en A. BroersmaJd. A. de HenJm. en H. P. Koole, Jd. A. Verhoog, Jm. en A. M. W. Kouwer, Jd. H. A. Kordes, Jm. en J. M. C. van Dissel, Jd. J. de Haan, Jm. en M. J. van der Kamp, Jd. D. M. Slegtenhorst, Jm. en L. Dirk Zwager, Jd. W.Zandvliet, Jm.en J.M.L.P. Kihn of Kuhn, Jd. II. van PuttenJm. en G. de Wringer, Jd. OVERLEDEN: D. J. Vylbrief, Z.18 d. J. van Vliet, geb. Koppeschaar, 72 j. Joha. van der Stok, 22 j. C. van der Post49 j. J. Staffeleu D. 11 w. F. Otger, Z.6 j. en 8 m. J. de Haas, Z., 3 w. J. S. Fortunati, D. 4 w. C. II. Cockuyt, D., 1 j. en 10 m. M. van Loongeb. Smit,78j. A. Meyster43 j. C. Ebberlee, D., Ij. en 11 m. C. van den BergD., 12 j. en 6 m. S. A. van Ilavenswaey, D.4 w. B. P. JekelD.2 j. A. Fran ken, 55 j. Ida Henra. Berkenhof, 64 j. M. J. Sloot, D.3j. en 3 in. E. Boogaard, D., 10 m. C. M. van der Kwartel, D., 3 m. C. Spierenburg, geb. Krombergs, 36 j. E. Kwaadgras, Z., 1 j. en 5 m. E. M. Japikse, D., Ij. A. van Veen, 5j. M. L.Planje, D., 2 m. I. Aiders, 65 j. J.te Meede, geb. Arnoutze70 j. M. Metzgeb. de Haas75 j. J. Verstraaten Z.1 j. A. M. van der Togt, D., 3 j. en 1 m. J. KarstensZ., 5 tn.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3