BUITEiVLAiNDSCHE BERIGTEN. efer Nedcrlandsche Rijnspoorweg-Maatschappijde dienst op den spoorweg tus- schen Gouda en Utrecht in verband gebragt worden met de stoomboot d'FJssel van Rotterdam varende. Men verneemt, dat het Loo door eene telegrafische lijn in verband zal ■worden gehragt met het kantoor te Deventer. Men verneemt, dat de nieuwbenoemde Hoogleeraren aan het Athenaeum te Deventer, die hunne lessen reeds voor eenige maanden hebben aangevangen, eerstdaags hunne inaugurele' redevoeringen zullen houden, te weten Prof. Kiehl Zatnrdag den 12dcn, in de Latijnsche taal, en Prof. Mulder Maandag den 14den Meiin het Nederlandsch. Die van den Hoogleeraar van Vloten heeft reeds vroeger plaats gehad. De Koninklijke Belgische sociëteit Sl. Cecilia, gevestigd te Mechelen uit omstreeks 150 leden bestaande en wier leus is: de kunst paren met de weldadigheidheeft besloten te Rotterdam en te 'sGravenhage concerten te komen gevenwaarvan de geheele of bruto opbrengst zal strekken lot leni ging der rampen door den jongsten watersnood in Nederland veroorzaakt, en wel te Rotterdam den 4den en te 's Gravenhage den 5den Junij aanstaande. 'SGRAVENHAGE, 10 Mei. Z. M. heeft benoemd tot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw, den Luit.-Kolonel der genie in Nederl. Indie, G. \V. Fredzessenden Kapitein der infanterie aldaar L. Rijsendaal, Directeur van het corps pupillen op Java; alsmede tot Ridder der 3dc kl. van de Militaire Willems-Orde, den in O.-I. dienenden Kolonel der infanterie I. W. D. Kobold. Z. M. heeft gisteren morgen in een bijzonder gehoor ontvangen den Ko lonel-Inspecteur over het wapen der artillerie, Jhr. Singendonck en den Ko lonel der infanterie Pfeiffer. Z. M. heeft gisteren ten 3 ure in een bijzonder gehoor ontvangen den Luitenant-Generaal Baron Nepveu, die ook door H. M. de Koningin-Moeder en andere leden der Koninklijke familie ten gehoore is toegelaten. Hij was eergisteren avond alhier uit Petersburg teruggekeerd. Z. K. II. Prins Hendrik is gisteren uit de residentie naar het Groot hertogdom Luxemburg vertrokken. Eergisteren zijn alhier in het lokaal van het Ministerie voor de Her vormde en andere Eerediensten de zittingen aangevangen van de Synodale Commissie. De begrooting van Marine, die eergisteren in de Tweede Kamer is inge diend, toont een eindcijfer aan van 7,575,963. Daarbij wordt het stelsel blootgelegddat de Regering voornemens is te volgen en worden de grond slagen aangegeven, waarop de Marine moet berusten, terwijl tevens de som men genoemd worden welke gedurende 12 jaren noodig zullen zijn om de zeemagt tot de bepaalde sterkte te brengen. De herstelling der Marine zal ƒ17,570,000 vorderen. Tweede Kamer der Slalen-fieneraal. Zitting van Dingsdag 8 Mei. In deze zitting zijn ingekomen: a. de navolgende wets-ontwerpen dat tot regeling van de provinciale en gemeentelijke verdeeling van het Haarlemmer meer die tot vcreeniging van onderscheidene gemeentendie tot wijziging der wetten omtrent de bevorderinghet ontslag en pensionering van Officie ren bij de landmagt, en die voor de zeemagt; dat houdende bepalingen om trent het vervoer van buskruid, enz.; dat houdende uitzondering op de artt. 523, 526, en 549 van het Burgerlijk Wetboek ten opzigte van vermiste per sonen bij scheepsrampendat omtrent de huishouding en tucht op de koop vaardijschependat tot verhooging van het minimum van de opbrengst van den accijns op de suiker; dat tot vaststelling van hoofdstuk VIII der Staats- begrooting voor 1855; h. de volgende verslagen en opgaven, als: het verslag der muntwerkzaamheden over het afgeloopen jaar; opgaven wegens den ver koop van domeinen, domaniale tienden enz.; rekening van het fonds wegens kolonisatie van behoeftigen over 1853. De Heer Mr. P. M. Nolthenius heeft heden zitting genomen, na in han- den des Voorzitters, daartoe door den Koning gemagtigd, de gevorderde eeden te hebben afgelegd. De Kamer heeft in hare afdeelingen gekozentot Voorzittersde Heeren de Kempenaer, Schimmelpenninck van der Oye, Rochussen, Macltay en Thor- becke; tot Ondervoorzitters, de Heeren Storm van 's Gravesande, van Golt- stein, Elout van Soeterwoude, van Bosse en Baud. De Commissie van Rapporteurs voor het wets-ontwerp betrekkelijk de brie- venposterij heeft haar eindverslag uitgebragt. De dag der beraadslaging zal nader worden vastgesteld. H »Het ware middel tot verbetering van het administrative stelsel', hetweïfe ons zoo bedroevende opofferingen van arbeid, geld en bloed heeft gekost,, moet gezocht worden- in de keuze van bekwame en ervaren staatsambtenaren». Met het doel om de administrative hervorming door alle constitutionele- middelen te bevorderen, moet eene maatschappij worden opgerigt. Uit haren, naam zal eene oproeping aan de kiezers gerigt en de natie tot geldelijke bijdragen uitgenoodigd worden." 25 Londensche handelshuizen hebben, naar gemeld wordt, terstond voor bet fonds dier maatschappij eene ruime bijdrage, van niet minder dan 100 ieder, toegezegd. De Globe meldt, dat het Britsche vreemdenlegioen zonder verder ver wijl op de been gebragt en uitgerust zal worden, zoodat het over 6 weken reeds 5000 marschvaardige manschappen zou tellen. Eene oöiciele depêche van voor Sebastopolvan eergisterenten 9 ure des avonds, ineldt, dat des nachts de geavanceerde loopgraven der Engel- schen door de Russen zijn aangetast. De vijand werd teruggeslagen. Aan de zijde der Engelschen waren 3 man gesneuveld en 20 gekwetst. In onderscheiden deelen des lands is dezer dagen hagel en sneeuw ge vallen11. Vrijdag waren de omstreken van Winchester 3 duim hoog met sneeuw overdekt. FRANKRIJK. PARIJS, 8 Mei. De Moniteur bevat Keizerlijke besluiten, houdende 1°. eervol ontslag, op verzoek, aan den Heer Drouyn de Lhuys, als Minister van Buitenl. Zaken; 2°. benoeming van Graaf Walewsky tot zijnen opvolger; 3°. benoeming van den Heer de Persigriy tot Gezant te Londenin plaats van Graaf Walewsky. Zeer opmerkelijk is de omstandigheid, dat op den 5den dezer, verjaardag van het overlijden van Napoleon I op Sint Helena, door Engelschen een adres van sympathie werd overhandigd aan Keizer Napoleon III op de Tuilerien, en dat dit adres is opgesteld ten huize van Lord Cowley, neef van den Hertog van Wellington. In de jongst verloopen 14 dagen was de policie alhier ijverig in de weer. Zeer veel personen zijn in hechtenis genomen, en men gelooft dat men een komplot op het spoor is. Bij voortduring is er sprake van eene nieuwe leening, groot 700 k 1000 millioen fr.legen het einde van Junij, of in het begin van Julij. Brieven uit Straatsburg melden, dat al de jongste bijzondere berigten uit de Krim een ophanden zijnde grooten slag in het open veld doen te ge- moet zien. Uit de tuighuizen van Straatsburg gaat dagelijks zeer veel ma terieel en amunitie naar het Oosten. De troepenbewegingen uit den Elzas in deze rigting zijn sedert 2 Mei gestaakt,'maar zij zullen waarschijnlijk spoedig weder beginnen, zoodra de rekruten volkomen geoefend zullen zijn. SPANJE. MADRID, 2 Mei. De Cortes heeft de Regering gemagtigd tot het heffen cener buitengewone belasting van 200 millioen realen, tot dekking van het bestaande tekort, welke gelden zullen worden terug betaald uit de opbrengst van den verkoop der kerkelijke goederen. De Minister van Marine beeft bevelen gegeven voor het overbrengen van den Bisschop van Osma naar de Canarische eilanden; hoewel hij wegens zijn oneerbiedig protest legen den verkoop der kerkelijke goederen uit het land verwijderd wordt, wil de Regering dat hij met alle aan zijne rang verschul digde beleefdheid overgebragt worde naar het oord zijner ballingschap. De Ministerraad heeft besloten den Aartsbisschop van Toledo te gelasten zich naar zijnen bisschopszetel te begeven en voortaan onder zijne kudde, en niet langer te Madrid of te Aranjuez verblijf te houden. Men is beducht voor zijnen invloed ten hove. De druivenziekle beeft zich in verschillende gedeelten van Portugal, vooral in de provinciën Alemtejo, Beira, Minho en Estremaduraop nieuw vertoond, terwijl ook de oranje- en citroen hoornen door eene soort van ge wormte worden aangetastdat de wortels nagenoeg geheel verteert. SARDINIË. TURYN7 Mei. Den 3den dezer kwam aan de ministeriële krisis een einde. Generaal Du- rando legde in den Senaat de verklaring af, dat de Koning, onmogelijk tot een vergelijk kunnende komen met de Bisschoppenal de afgetreden Ministers weder had uitgenoodigd zich met de leiding der Staatsaangelegcnheden te be lastendat die Ministers zich daartoe hebben bereid verklaard, en diensvol gens den 5den de beraadslaging over de kloosterwet zou hervat worden. Het Ministerie heeft besloten, zoodra het op nieuw met het bestuur be last was, zicb te vereenigen met een amendement hetwelk bij de beraad slaging des Senaats over de kloosterwet voorgedragen isen strekt om de kloosterorden en kerkelijke vereenigingen niet op te heffen, maar te laten uitsterven door haar de aanneming van nieuwe leden te verbieden. Onder de voorstanders van het Ministerie meent men, dat de maatregel, door deze ver zachting een minder gewelddadig en hard voorkomen hebbende, meer alge- meenen bijval onder het publiek zal vinden, dan dus ver het geval was. OOSTENRIJK. WEENEN, 7 Mei. Nog voor het einde dezer maand zal Oostenrijk met een leger van 300,000 man slagvaardig zijn op de grenzen van Rusland. Te Pesth hebben agenten van 2 Engelsche huizen eene levering van 10,000 varkens aangenomen. ENGELAND, LONDEN, 8 Mei. Een verschijnsel van dreigenden aard voor het Ministerie Palmerston en welligt ook zelfs voor de Britsche staatsinrigting ziet men in eene openlijke volksvergadering, die jl. Zaturdag alhier gehouden is om den wensch naar eene hervorming in het binnenlandsch bestuur bij het publiek en de Rege ring aan te dringen. Deze vergadering is door een ongemeen groot aantal personen, meestal uit de gegoede burgerklasse, bijgewoond. Eenstemmig zijn er de volgende verklaringen aangenomen: De rampen, die het land in den tegenwoordigen oorlog getroffen hebben, moeten toegeschreven worden aan de verkeerde inrigting der onderscheiden afdeelingen van het staatsbestuur en aan het gemis van werkelijke verant woordelijkheid bij dezelve; die rampen bewijzen dan ook, dat er dringende be hoefte bestaat aan eene doortastende verandering in het administrative stelsel van ons land.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2