LEYDSCHE COURANT, p WOENSDAG, 9 MEE BIMENLANDSCBE BERIGTEX. ra s ■=s[ De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt •uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ18 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 8 Mei. Hieronder laten wij den inhoud volgen van een adres aan Z. M. den Koning opdat men van dit belangrijk stuk algemeen kennis neme, en zulks menig een zal opwekken om zijnen naam bij die van verscheidene anderen te plaatsen, die dit stuk reeds hebben geleekend. De Heer C. C. van der Hoek, Boekhandelaar op de Breedeslraat, heeft de bereidvaardigheid gehad om toe te staan, dat het eenige dagen in zijnen Boekwinkel ter leekening werd nedergelegd. Geven met den diepsten eerbied te kennen de ondergeleekendeninwoners der gemeente Leyden. Dat zij een levendig belang stellen in de pogingendie thans van verschil lende zijden in ons Vaderland worden aangewend om in tijds nog een dam op te werpen tegen den gevaarlijken stroom van het heerschcnd gebruik van sterken drank als volksdrankdie onze Maatschappij dreigt te overstelpen en vooral over de geringe volksklasse onberekenbaar veel zedelijke en stoffe lijke ellende uitstort. Dat zij met blijdschap hebben opgemerkt, hoe men tot bereiking van dit doel, in deze dagen in sommige aanzienlijke steden des Rijks begonnen is, de krachtige medewerking in te roepen van 's Lands Hooge Regering en zich rcgtslreeks te wenden tot Uwe Majesteit, wien het waarachtig heil van ons volk boven alles ter harte gaat en die, als het geëerbiedigd Hoofd van den Staat, op de bevordering daarvan den meest verniogenden invloed kan uitoefenen. Dal zij met een onuitsprekelijk gevoel van droefheid en mededoogenge durig hun oog vestigen, inzonderheid op de zeer talrijke schare armen in de stad hunner inwoning, die misschien meer dan eenige andere, ten gevolge van bovengemeld gebruik van sterken drank prijs gegeven is aan de jamme ren van het rampzalig pauperisme; daar het zich gemakkelijk berekenen laat, dat van de p. m. ƒ250,000 die, blijkens de opbrengst van de stads impost op het gedistilleerd, jaarlijks alhier voor sterken drank uitgegeven wordt, nage noeg de helft door de geringe volksklasse wordt verbruikt, eene verbazende somdie de kosten der gehcele armen-alimentatie te dezer slede verre overtreft. Dat zij een veelvermogend redmiddel tegen dit kwaad gelegen achten in wettelijke bepalingen, uitgaande van de Hooge Regering ter beperking en be teugeling van hetzelve, iets waarvan zij niet alleen voor hunne Stad, maar ook voor het gansche Vaderland onder den Goddelijkcn zegen, zich de heiI- idjkste vruchten beloven. Op deze en soortgelijke gronden rust het verzoek, dat de ondergeleekenden eerbicdiglijk de vrijheid nemen voor den troon Uwer Majesteit neder te leggen, namelijk dat door U. M. een voorstel van wet moge gedaan worden, waarvan de strekking in hoofdpunten behelze: a. Dat (vóór eenig ander middel) door elk Gemeentebestuur tot dekking der plaatselijke uitgaven, zal worden geheven een voor alle gemeenten gelijk aantal van opcenten op de hoofdsom der Rijks belasting op hel binnenl.- en bnitenl. gedistilleerd. b. Het afhankelijk stellen van de uitoefening van het slijters- en tappers- bedrijf van eene vergunning van het Gemeentebestuur, met bepaling tevens, dat zulke vergunning nimmer gegeven worde aan de door het openbaar gezag aangestelde ambtenaren, noch aan hunne huisgenoolen. c. Verhooging van het palentregt door branders, slijters en tappers te be talen, met verbods- of beperkings-hepalingen, ten aanzien van alle drank verkoopers bedrijf in verecniging tot andere patentpligtige neringen (hoofdza kelijk winkelhandel) uitgeoefend. d. Eene opname van openbare dronkenschap onder de overtredingen hij het Wetb. van Strafregt opgenoemd en met straf bedreigd. De ondergeteckenden koesteren de vaste overtuiging, dat deze of soorlge lijke bepalingen, gelijk ze indedaad niet te bezwarend zijn, bij alle wei- denkenden in Nederland ondersleuning en toejuiching zullen vinden, en durven daarom deze zaak, die hun zoo zeer ter harte gaat; met te grootcr vertrouwen aan de wijsheid en welwillendheid uwer Majesteit aanbevelen, besluitende met de verklaring hunner trouw en verkleefdheid aan uwe Majesteit en Zijn Doorluchtig Huis. I ZïDrs, 5 Mei 1855. 'tWclk doende enz. Op de heden te 's Hage gehouden paardenmarkt waren niet veel paar den aangebragt. Er werden echter over het algemeen goede prijzen besleed. De premie van 75, door het stedelijk bestuur uitgeloofd voor het schoonste span inlandsche tuigpaarden, is toegekend aan het span bruinen ruins, oud 5 en 6 jaren toebehoorende aan den Heer G. Tibboel alhier. Er waren nog twee spannen ter keuring aangeboden. In de maand April zijn binnen deze stad overleden 103 personen, als: 20 mannen, 22 vrouwen, 33 zoons en 28 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Geboren 111 kinderen, als: 53 zoons en 58 doch ters Voltrokken 18 huwelijken. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen ten behoeve dezer Stad geheven, gedurende de maanden April 1854 en 1855. 1854. 1,554.07' 408.34 opcenten j eigen midd. - 1 opcenten 0,689.70 eigen midd. - 250.70} O *73 v O Wijn gi opcenten 1,078.42 e| eigen midd, - 1,243.24 fopcenten 59.69 (S eigen midd. - 99.80 '3 5 I l 1,902.41} 0,940.40} 902.50 2,921.66 1855. 1,602.52} 504.00} 6,773.83 - 1,308.95 2,106.52 1,752.75 -1,286.01} 8,082.78 1,295.90 3,038.70} 73.87 73.46 - 159.49 12,886.53 147.33 14,731.30} Meerder in 1855 1,844.77}. Z. M. de Koning wordt den 16den dezer in de hoofdstad van zijn Groot hertogdom Luxemburg verwacht. Z. M. zal de reis over Koblenz volbrengen. Prins Hendrik begeeft zich vroeger derwaarts. De Nederl. Gezanten bij den Duitschen Bondsdag en bij het Fransche Hof, alsmede de Nederl. Consul-Gen. te Parijs, worden hij deze gelegenheid te Luxemburg verwacht, alwaar toe bereidselen worden gemaakt om den Vorst feestelijk te ontvangen. Voor de nieuwe poort wordt een groote eereboog gemaakt, ook wordt er een cercwacht te paard gevormd. Koning Leopold heeft den Heer Smits, Gouverneur van Luxemburg, belast, in zijnen naam den Koning der Nederlanden te begroeten. Er blijven na de afgeloopen negende verkooping van de gronden in den Haarlemmermeer-polder, nog ongeveer 3000 bunders ter veiling over. Eene tiende verkooping, van nagenoeg de helft van dat bundertal, zal in de vol gende maand Junij plaats hebben. Te Heemstede en omstreken, te Delft en Rotterdam hebben de aldaar woonachtige leden der maatschappij tot bevordering der afschaffing der sla vernij zich tot eene afdeeling vereenigd. De maatschappij zelve telt 450 leden. Eene som van ƒ2,000 is door haar naar de kolonie Suriname overgemaakt, om daardoor eenige slaven vrij te koopenbij voorkeur de zoodanigen als bet meest, hetzij dan uit een physiek of uit een moreel oogpunt, van den staal der slavernij te lijden hebben. 1.1. Vrijdag zijn met het ncderlaten der nieuwe ijzeren damiatenhrng, aan de zijde van de Wollewevershaven te Dordrecht, de kettingen gebroken, waa'rdoor de balans legen de standaards zijn geslagen, die beide braken. Een jongeling genaamd F. J. Oksenaar is op de plaats doodgebleven, en een an der persoon, Willem Smits zwaar gekwetst en naar het gasthuis vervoerd. Men verneemt, dat aanstaande Vrijdag te Leeuwarden de vergadering der Friesche Predikanten-Vereeniging zal worden gehouden, en dat onder andere belangrijke punten, die alsdan besproken zullen worden, ook zal ge handeld worden over de plegtige herdenking van den marteldood van Bonifa- cius, welke den 5den Junij 755 bij Dokkum door de Heidcnsche Friesen moet gedood zijn. Ook te Fulda, waar hij een abtdij slichtte, en te Golha zal het llde eeuwfeest ter zijner nagedachtenis worden gevierd. Men weet dat Bonifacius, een Engelscb Geestelijke, niet alleen in Friesland maar ook in Duitschland met onbezweken ijver het Christendom heeft gepredikt. De eleclro-magnelische telegraaf tusschen Harlingen en Groningen is aanbesteed. Het eerste perceel is door van Dijk, van Noordhorn, voor ƒ8,597 en het tweede floor H. R. llotz. van 'sllage, voor ƒ15,588 aangenomen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1