LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 2 MEE [rf/EGELE" BIMENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 1 Mei. Wij hebben vernomen, dat door bet corps Officieren van bel 3de bataillon van liet reg. grenadiers en jagers bij bun vertrek uit deze stad, een album is aangeboden aan Z. K. H. den Prins van Oranje. Dit keurig en prachtig be werkt geschenk is vervaardigd door onzen stadgenootende Heercn Schreuder en van Baak. Heden verliet bet 3de bat. jagers van bet regiment grenadiers en jagers, na een verblijf van een jaar, onder bet bevel van den oudsten Kapitein, zijnde de Kommandant onlangs als Ll.-Roll. overgeplaatst aan bet hoofd van bet bier ter stede gevestigde depot van bet 5de reg. inf. onze stad, en werd vervangen door het 2de bat. grenadiers van bet zelfde regimentonder bevel van den Kommandant Majoor H. F. C. Stass, om bier gedurende een jaar in garnizoen te blijven. Ook keerde herwaarts terug de 4dc koinp., Kapitein Kommandant A. C. W. L. J. F. Kellner van bet bier liggende reg. rijdende artillerie een jaar geleden naar 's Gravenhage gedetacheerd. De uit- en in rukkende troepen werden op de gewone wijze door den Heer Garnizoens- Kommandant, de lleeren Kommandanten en Officieren der korpsen alhier in garnizoen en de muziek der artillerie uitgeleid en te gemoet gegaan. Om het vroege uur voor den afmarsch hadden Kommandant en Officieren der Stedelijke schutterij reeds te voren van de Officieren van het vertrekkende bataillon afscheid genomen, en was dit van wege de afdecling Arrondissement I.eyden (lste sectie) van bet Metalen kruis reeds geschied op de laatst ge houden bijeenkomst dier sectie, op Zaturdag 28 April. Het inkomende bataillon werd een eind buiten de stad, behalve door op genoemde Officieren ook nog door de 1111. Kommandant en Officieren der Stedelijke schutterij met bun Muziekkorps, en eene Commissie uit de beide sectiën van het Metalen kruis ingewacht en ontvangen, trok tegen ruim half tien de stad binnen, en onmiddelijk naar de kazerne aan de Morsch- poort, waar bet door de militaire autoriteiten en de bovengenoemde Com missie plegtig welkom werd geheeten, en de hartelijke toespraken door den Majoor Stass even hartelijk beantwoord werden. Wij vernemen, dat bij de Hecren Mieling te 's Hage en Nieuwenburg alhier, een portret van wijlen Prof. Nierineyer zei uitgegeven worden. Jenny Goldschmidt Lind beeft in ons midden den meiavond door baar gezang verheerlijkt, en aan Levdens ingezetenen een kunstgenot bereid, dat hun onvergetelijk blijven zal. Haar onvergelijkelijk talent bij zoo veel heminnelijken eenvoud, voerde niet slechts de geestdrift ten top, maar liet gevoelens van bewondering en vcreering achter. Hoe kon het anders, waar bet diepst gevoel wordt nit- en overgestort door bet alvermogen en de zilver reinheid eener slem, die nu krachtig als een bergstroom, met zijne golven op u aanvalt en u overstroomt, dan als een beekje ruisebt, lispelt, weg sterft in het mos van den oevernu is bet de vriendschap en liefde met al hun lijden, strijden en beminnen Sonnambule van Bellini), dan bet God vertrouwen in Hannchen's mergdoordringend gebed van Weber's Freischiitz en dan die toover-tweespraak met de zangeres in bet woudWas singst im Walde du so laufals zij u in den geest overvoert naar bet woud en u in de taal der vogelen, als uit de takken der hoornen, met bet antwoord Weiss sticht warum ich singe", de tranen uit de oogen perst door de onbeschrijfelijke kracht der liefde die in bare stem spreekt, of door bet »lch muss nun einmal singen" uw hart overstelpt, door den triomf en het geluk der liefde, dat alles en duizendmaal meer, wat kunstenaars mogelijk be schrijven, maar wij slechts van verre nagevoelen kunnen, heeft aan Jenny Lind in Leyden een blijvend aandenken van dankbaarheid verzekerd. Geen wonder was het dat de opgevulde zaal (de ruime Comedie), waar het meest uitgelezen publiek van Leyden vereenigd was, herhaaldelijk daverde van de hartelijkste toejuichingen, en dat bij bet slot lentebloemen en kransen de zangeresse toegeworpen cn aangeboden werden, welke blijken van vcreering zij op de meest heuscbe en bevallige wijze beantwoordde door twee malen buiten het programma om, op te treden, waarvan bet laatste echo zeker aller verwachting overtroffen heeft, daar bet eene stilte wekte die alleen het gevolg kan zijn van bewondering. Haar echtgenoot, de Heer ütto Goldschmidt, die baar door zijn vaardig en gevoelig piano-spel meesterlijk accompagneerde, handhaafde ook als solist zijn gevcstigden naam, en werd mede door veler toejuiching begroet, werd zelfs eens, na zijne voortreffelijke uitvoering van de Reminiscences van de Lucie de Lammer moor v an Liszt, teruggeroepen, cn gaf daarna nieuwe blijken vait zijne groote kunstoefening. Leyden zal dien meiavond in dankbaar aandenken bewaren. Onze beste wenschen vergezellen de edele vrouw, die niet alleen door haar kunsttalent streelt, maar ook door weldaden zegent; vele harten zullen hier in liefde voor baar blijven kloppen, ook als zij ons vaderland zal hebben vaarwel ge zegd, en wij zullen het ook niet vergeten, dat zij aan het stille, kleine Nederland voor zoo langen tijd hare gunsten schonk, die zij aan een der grootste, magtigsle en luidruchtigste Staten van Europa, ook zelfs voor den koristen tijd, geweigerd beeft 1 K. NV ij zijn verzocht te melden, dat de Erard-vleugel-piano op bovengenoemd concert gebruikt, afkomstig is uit bet magazijn van AV. L. Straatman te Arnhem. Eergisteren avond ruim 11 ure, ontstond er brand in het pakhuis met vederen enz. van R. M. Bcutb, koopman op de Hoogewoerd alhier, en aan diens woning verbonden. Door spoedig aangebragte hulp is men den brand weldra meester geworden en heeft hij zich bij bel pakhuis bepaald, dat ge heel is uitgebrand. AVaardoor de brand ontslaan zijkan niet met zekerheid opgegeven worden. Op Donderdag den 26sten April II. hield het Genootschap Mathesis Scientiarum Genetrix weder hare jaarlijkschc algemeene A'ergadering in de Stads-Gehoorzaal. Zij werd vereerd met de tegenwoordigheid eener Commissie uit de Rege ring, bestaande uit de HII. Mp. J. C. Bucaille en H. P. C. Stoffels, benevens van de gecommitteerden uit de Leydsche Afdeeling der Maatschappij ter be vordering van Nijverheid de HH. R. Jesse, N. J. Sanders en Dr. H. R. de Breuk. De A'ice-Voorzitter de Heer T. Hooiberg leverde een beknopt overzigt op hoedanige wijze het Genootschap zich had gekweten van hetgeen het aan des- zelfs begunstigers, beschermers en onderwijzers was verpligl, om op blijvende begunstiging, bescherming en ondersteuning te kunnen rekenen; waarna werd overgegaan tot het uitreiken der toegekende prijsbelooriingen aan de volgende leerlingen als In de Rekenkunde: aan P. A. ScharwachlerA. A. Sloot, J. Secreve, S. van Dantzig, J. A. Sperna AA'eiland, N. van AA'ingcn, J. J. A'erbrngge, J. Montagnc en C. V. Visser. Getuigschriften aan A. van der Ileyden, AV'. Jil- lisse, J. H. J. Royaards, H. van Duyn, AA'. G. de Graaf en M. van Duykcr. In de Wiskundeaan C. J. J. Engelbregt, B. J. R. Engelbregt, A. G. Dreschlcr, D. G. Leernbrock en L. F. Schamper. In het Handteekenenaan E. G. Abspoel, AA'. C. van Dorp, J. A. Schoo- nenberg, L. J. Engels, AI. Taverne, C. J. Huge, J. J. de Groot, J. P. Meer burg, P. J. Alulder, E. Valk, J. Timmermans en C. Timmermans. In de Bouwkundige Rekenkundeaan P. J. Huibcrs, J. G. Noordman en II. de Vroede. In de Bouwkundige Teekenkundeaan II. A. Sparenherg, G. J. Gijsman, Il.Driessen, AV. L. BullemanL. Burgersdijk, J. van der Linden en J. Samwel. In de Ti at uur-Werktuig- en Doorzigtkundeaan C. du Croix J. F. Schuurman Stekhoven, J. van der Kaay, F. Mondriaan, J. AA'. T. Mondriaan, K. Dubbeldam en J. P. Cornelissen. In bet Handel onderwijsaan AA'. K. Alulder. De gewone zilveren medaille in de Bouwkundige Teekenkunde: aan J. P. Roozendaal; de groote zilveren medaille voor een eigen ontworpen teekening van een gelouivaan J. van Lith Jrz; terwijl bet acccssit voor de eerste aan A'. van Dijk cn van de laatstgenoemde aan J. Rietbergen werd toegekend. De dankbetuigingen geschiedden door C. J. J. Engelbregt, P. J. Alulder, AA'. L. Bulleman, F. Alondriaan AA'. K. Alulder, J. P. Roozendaal cn J. van Lith Jlz. De spreker sloot deze plegtighcid met dankbetuiging voor de beloonde be langstelling in eene Inrigting, welke gedurende haar bijna 70-jarig bestaan, zich onder allerlei afwisseling beeft te verblijden in het nut, dat zij verspreidt onder een deel der burgerij, dat bij baar gemis van de noodige opleiding lot verschillende bedrijven in bet maatschappelijk leven zou verstoken zijn cn daardoor een gedenklceken blijft van de praktische rigting van een vorig ge slacht tot uitbreiding van bet openbaar onderwijs. Gisteren morgen is door Z. K. II. Prins Hendrik de eerste steen gelegd, van bet in aanbouw zijnde Zeemanshuis te Rotterdam, bij die gelegenheid rigtle de Heer P. H. Tromp, A'oorziltcr der Commissie voor hel Zeemanshuis, bet woord lot Z. K. II.tot den Minister van Marine en tot de verdere ge-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1