LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 27 APRIL De Courant wordt MaandagWoensdag en Prijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant ie f 13 in liet jaar t de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. 1833. BIMEXLAXDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 26 April. Door de Ned. Handelmaatschappij zijn 27 schepen bevracht, als 10 voor Amsterdam, 8 voor Rotterdam, 4 voor Dordrecht, 2 voor Middelburg en 3 voor Schiedam. Eergisteren is van Rotterdam vertrokken het Amerikaansch driemastschip South Carolinagezagvoerder J. Stewart, naar New-York, aan boord hebbende 276 passagiersallen Nederlanders, de meesten zijn uit Groningen en Zeeland. Het aantal schepen dat de kol- of voorjaars-kabeljaauw-visscherij voor Ylaardingen zal uitoefenen, zal dit jaar slechts 38 bedragen, waarvan het grootste gedeelte reeds naar zee is gegaan. Dit getal zou waarschijnlijk aan merkelijk grooter zijn geweest, indien niet de schaarschte aan geschikte zee lieden het had belet; over het algemeen wordt hier groote behoefte aan zeelie den niet alleenmaar ook aan arbeiders gevoelden zou een zeker aantal nijvere lieden hier behoorlijk hun werk en brood kunnen vinden. Uit Hoorn wordt het volgende gemeld: Dezer dagen werden door Z. M. bij de jaarlijksche gratie een 70-tal gevangenen begenadigd, waaronder één met geheel ontslag en de overigen met 6 en 3 maanden vermindering van straftijd. Dubbel gnnstig is het thans vervroegde ontslag voor den in vrijheid gestelde, dewijl hij thans in de gelegenheid is, om werk zoekende, dit in ruime mate te vinden, terwijl in vorige jaren die gratie in Junij of Julij gegeven, den ontslagene soms verlegen deed staan en weder uit nood tot vergrijp deed vervallen. Dp. J. J. Toorenenbergente Ylissingenheeft voor de beroeping aan de Theologische inrigling te Stellenbosch in de Kaap-Kolonie, bedankt. Even als in andere steden is ook te Utrecht een adres aan Z. M. den Koning in omloop, hetwelk reeds door vele aanzienlijke ingezetenen onder teekend is, houdende het verzoek: 1°. beperking van het aantal plaatsen, alwaar gedistilleerd wordt verkocht; 2°. dat die plaatsen des Zondags moe ten gesloten zijn en in de week alleen mogen geopend wezen van des mor gens 8 tot des avonds 10 ure; 3°. het afhankelijk stellen der uitoefening van het slijters of tappers hedrijf, van eene vergunning van het gemeente bestuur, met bepaling, dat zulke vergunning nimmer gegeven worde aan ambtenaren, door het openhaar gezag aangesteld, of aan hunne huisgenoo- ten, nocli ook aan hen, die andere patentpligtige neringen (hoofdzakelijk winkelhandel) drijven, en 4°. verhooging van het patentregt door branders, slijters en tappers te betalen. De voorjaars-schapenmarkt te Barneveld was weder druk bezocht. Er waren ongeveer 750 hamels, 240 ooijen en 60 lammeren aangebragt, er was veel kooplust en de prijzen waren hoog; er zijn hamels verkocht van 20, de middelmarkl was ƒ16. Van hoeveel belang de schapenmarkten te Barneveld zijn, moge blijken uil de volgende opgave: in 1854 kwamen ter markt 10,850 hamels, 5783 ooijen, 3960 lamineren, te zamen 20,593 schapen, terwijl op deze weekmarkt, die even als de schapenmarkt op Don derdag gehouden wordt, nog verkocht zijn 36,000 tD boter, 987 koeijen 127 varkens en 260 paarden. De Raad van Arnhem heeft in zijne vergadering van 21 dezer besloten tot de bouwing van kazerne en stallen ten behoeve van het door den Minister van Oorlog aan die stad beloofde ruiterij garnizoen. Dezer dagen heeft de Raad der stad Delden in Overijssel het besluit genomen, om, met 1". Januarij 1856, geenc straat- noch marktgelden meer te heffen. Men juicht dit voorbeeld toe van welbegrepen eigenbelang, dat cr op uit is alle kunstmatige beletselen op te heffen tegen de ontwikkeling eener gemeente. In de provincie Overijssel wordt de besmettelijke longziekte onder het rundvee nu slechts op zeer weinige stallen meer waargenomen. Te Kampen, waar de ziekte vroeger sterk heerschte, zijn in den laatslen tijd slechts en kele gevallen voorgekomenzoo ook te Steenwijkerwold. Te Steenwijk en in de gemeente Zwollerkerspel kan de ziekte als geweken beschouwd worden. Onder Markelo hebben zich nog eenigc gevallen voorgedaan; doch sedert het begin van dit jaar is de ziekte niet op nieuwe stallen waargenomen. Tc Staphorst, in Overijssel, zijn vele bijenhouders voornemens met hunne stallen bijen naar den Haarlemmermeer-polder te vertrekken. Het schijnt dat vooral de gunstige berigten van vroeger derwaarts vertrokkenen hen daartoe bewegen. Op de 11. Maandag te Groningen gehouden paardenmarkt was weinig aanvoer, de vraag was belangrijk, doch door de hooge prijzen weinig verkoop. Over het geheel bepaalden zich de prijzen van 200 lol 350. Eene 5-jarige zwarte merrie werd verkocht voor ƒ420 en eene bruine voor ƒ400. Op den 21sten dezer is te Middelburg aanbesteed de in dit jaar aan de zeedijken der calamiteuse polders in de provincie Zeeland te verriglen kram- rijs- en bezodingswerkenalsmede van het maken van sleenglooijingen enz. met het onderhoud tot 1 Mei 1856 en de levering der materialenen is dit in 35 perceelen aangenomen voor ƒ410.125. Maandag morgen omtrent 11 ure is te Nulands-Vinkel onder de ge meente Nuland, in Noordbrabantde bouwhoeve van A. de Rooy geheel afge brand, met al het meubilair, bouwgereedschap, voorraad voeder, koren, een os, twee koebeesten en een vet kalf; niets is door het vuur gespaard. De Rooy was tijdens de brand op 3/4 uur afstands zijner woning, terwijl zijne vrouw welke in de stal eene koe zat te melken, door hun kind gewaarschuwd, ter naauwernood zich met dat kind kon redden. Niets is legen brandschade gewaarborgd. Naar men verneemt zullen de sectien van Zevenbergen naar de Moer dijk en van Etten naar Breda van den spoorweg tusschcn Antwerpen en Rotterdam den S"1" Mei aanstaande voor de dienst worden opengesteld. Aan den spoorweg tusschen Arnhem en Oberhausen wordt, zoowel op onzen, als op Pruissischen bodera met alle kracht gewerkt de baan is geheet in orde, de sporen zijn reeds gelegd tusschen Arnhem en Zevenaar en van Oberhausen tot bij Ellen, zoodat de tnsschenruimle van Ellen naar Zevenaar ook spoedig zal in orde zijn geliragt. De belangrijke werkzaamheden aan de kunstbrug over den IJssel bij Westervoort, zijn de eenige reden van de algc- heele vertraging der voltooijing van den weg, die naar meii verneemt met 1 Augustus lot publick gebruik zal opengesteld worden. Bij Zevenaar zal ecu station gebouwd worden van weinig mindere grootte dan dat van Arnhem, welke bouwing doet vermoeden, dal liet greuskantoor van Babberich naar deze stad zal verlegd worden. De Surin. Couranten van 6 Jan. 11. bevatten eene afkondiging van den Gouverneur van Suriname dd. 3 Jan. 1855, houdende, dat art. 21 der pu blicatie van 5/6 Dec. 1828 en art. 9 der publicatie van 7/8 Oct. 1839 worden ingetrokken. Die artikelen behelsden de bepaling, dat voor het opvangen van weggeloopcrt slaven door militaire patrouilles, alsmede voor de regterhand vau eiken ge sneuvelden weglooper, werd toegelegd eene premie van ƒ25; terwijl voor eiken doodgeschoten wcggeloopen slaaf eene premie van 10 zou worden uitbetaald. 's GRAVENHAGE, 26 April. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester van Batenburg, C. N. D. Hiebcndaal, en tot Burgemeester van Burgharen en llorssen, J. J. Vermeulen, thans te Heumen. Z. M. heeft de navolgende Opper- en Hoofd Officieren op pensioen ge steldM. H. Sleenberghe, Luitenant-Generaal, Inspecteur van het wapen der artillerie, ingevolge daartoe door hem gedaan verzoek, onder dankbe tuiging voor de langdurige en getrouwe door hem bewezen diensten; W. F. tleydenreich, Generaal-Majoor, Direct, der 2<le artillerie-directie, met toeken ning van den rang van Luit.-Gen.; A. F. Brade, Kolonel, Kommandant van het 2(Ie reg. vestingartillerie, met toekenning van den rang van Gen.-Maj.; F. F. J. H. Baron van Heeckeren, Majoor hij het reg. rijdende artillerie eu Adj. van Z. M. in buitengewone dienst, met toekenning van den rang van Luit.-Kol.; en benoemd bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen, lot Inspect, van het wapen, den Kolonel Jh1". C. D. P. Singcndonck, Kommandant van het reg. rijdende artillerie; tot Gen.-Maj., Direct, in de 2lle artillerie-directie, den Kol. J. P. Baron de Girard de Mieiet van Cochoorn Z. M. Adj. in bnitengewone dienst, Kommand, van het reg. veld artillerie tot Kol. den Luit.-Kol. C. T. van Mcurs, Z. M. Adj. in buitengewone dienst. Direct, der artillerie-, stapel- en constructie magazijnen; tot Maj., den Kapt. der lsle kl. H. A. van GlansbeekOnderdirecteur in bet wapendepot te Go- rinchem; tot Maj. Onderdirecteur in het wapendepot te Dordrecht den Kapt. der lste kl. J. N. Callen, van het l5,e reg. vesting-artillerietot Maj., Onder directeur van de artillerie-, stapel- en constructie-magazijnenden Kapt. der l'tr kl. A. Gaijetvan het 3*« reg. vesting-artillerie: tol Majoor, den Kapt.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1