LEYDSCHE COURANT. f iStiiï. MAANDAG, 23 APRIL De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINKENLANDSCIIE BEBIGTEIV. LEYDEN, 21 April. Men verneemt, dat onze voormalige stadgenoot A. Oudshoorn, thans Violon cellist aan de Opera te Brussel, beroepen is als eerste Violoncellist aan de groole Opera te Straatsburg en deze betrekking aanst. September zal aan vaarden. liet getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 15 April 16 17 18 19 20 '21 171 volwassenen, 63 kinderen, te zamen 234. 70 tr. 175 187 186 186 178 178 7» 74 79 74 74 245. 262. 260. 265. 252. 252. Uit ofllciele beriglen blijkt, dat, bij de verkiezing te Hoorn, het ge kozen lid der Tweede Kamer, de lieer Mr. P. M. Nolthenius, heeft veikregen 1168, terwijl de Heer Mr. A. S. van Nierop bekomen had 1015 stemmen. (De verkeerde opgave, vroeger door ons medegedeeld, was alleen het gevolg van een misslag, door een der telegrafen begaan.) Uit de door Curatoren van het Stedelijk Gymnasium te Gouda gedane aanbeveling voor de betrekking van leeraar in de Nederduitsche taal en Let terkunde aan die inrigting, waarop geplaatst waren de 1111. \V. J. A. Hu berts te Leydcn en P. S. van Ronkel te VianenCandidalen in de Letteren is eerstgenoemde Heer door den Gemeenteraad benoemd. Nadat bij hel Koninkl. besluit van 23 Febr. jI.aan de Kon. Akademic van Wetenschappen, te Amsterdam, uitbreiding was gegeven, zijn door de beide afdeelingen dier Akademie in hare bijeenkomsten van den 17<lc™ en 31stcn Maart en den 10<leo en 14dcn April jl. de vroeger vermelde benoemingen ge schied, die door den Koning zijn goedgekeurd. Ten gevolge waarvan de Akademie, zoo als zij bij het aangehaalde besluit werd uitgebreid, als geves tigd kan worden beschouwd. Door den Kerkcraad der Ned. Herv. gemeente te Haarlem is ingediend een adres, waarbij wordt aangedrongen op de handhaving van de Zondags rust, ook gedurende de aanstaande kermis. De Voorzitter heeft voorgesteld, «lit adres ter inzage der leden neder te leggen, ten einde hen in de gelegen heid te stellen om deswegens eene voordragt te doen. Maandag jl. is het openbaar waseh- en badhuis te Utrecht aanbesteed, en aangenomen door J. de Leur, voor ƒ11,628. De N. R. C. meldt, dat door Frankrijk en Engeland ernstige vertoogen aan onze vergadering zijn ingeleverd, over den handel in wapenen uit België, welke over Pruissen verboden zijnde, thans over Nederland zoude worden gevoerd, om van daar op de eene of andere wijze den weg naar Rusland te vinden. Indien die bewering waarheid bevat, dan is het zeer te wenschen dat onze Regering daartegen krachtige maatregelen neme; want het ware locli niet te verdedigendat onze handel en scheepvaart werden in gevaar ge- bragt ten gunste van vreemde fabriekanten, die, over ons land, den vijand van met ons bevriende Mogendheden van wapenen voorzien. Reeds hebben Woensdag de opmetingen plaats gehad van den ontwor pen Frieschen spoorweg, zoo in de rigting van Steenwijk naar Heereveen, als naar Meppel. Uit een brief uit Memel van den 1 iJcD dezer, deelt de IV. R. C. o. a. het volgende mede: »Onze scheepvaart is nu bijna als geheel geopend te be schouwen. Sedert 8 dagen is het ijs in de baai bijna onafgebroken in bewe ging, en het is te verwachten, dat wij binnen een paar dagen geheel van ijs bevrijd zullen zijn. Gisteren kwamen verscheidene schepen voor de haven cn daar er slechts weinig ijsgang was, konden 5 er van door de stoomboot binnen gebragt worden. Heden zijn weder 7 schepen in het gezigt; daar er echter te veel ijsgang iskunnen zij vooralsnog niet binnengebragt worden." De Noord-Amerikanen zijn ijverig bezig aan de onderzeesche telegraaf te werkendie Amerika aan Europa zal verbinden. Titeds sedert een jaar zijn 600 werklieden bezig om palen en draden te stellen voor de telegrafische linie tusschen New-York eu S'. Jean, op Terre Neuve. SU Jean is bet naaste punt bij Europa. Binnen 2 jaren zal de onderzeesche telegraaf gereed zijn en zal Londen en verder Europa, door middel van de telegraaf, met New- York in verbinding zijn, cn «le lijdingen in een uur tijds overgebragt worden. 's GRAVENHAGE, 21 April. Z. M. beeft benoemd tot Ridders der orde van den Nederl. Leeuw de Officie ren van Gezondheid der ls,e klasse hij de zcemagt C. C. F. Gruelman en H. L. Oudenhoven en die der lslc kl. hij de landmagt D>'. T. S. Hermus en I)r. J. A. Fles. Z. M. heeft benoemd lot Kantonregter te Heusden, Mr. W. A. Verhellouw, thans Regter-PIaatsvervanger in de Arr.-Regthank te 's Hertogen bosch, en tot Kantonregter te ZnidhornJhr. Mr. J. W. F. J. du Peyron van Breugel. Z. M. heeft benoemd tot President der Arr.-Rcgtbank te Heerenveen, Mr. C. II. S. van Boelens, thans Regter in die Regtbank, cn tot Begier in de Arr.-Regtbank te 's Gravenhage, Mr. J. C. van de Kasteele, thans Regter Plaatsvervanger in die Regtbank. Z. M. heeft bij besluit van den 10dcnkwijtschelding verleend van de doodstraf, waartoe Cornelis Koning, bij arrest van het Provinciaal Gercgtshof in Zuidholland, ter zake van vadermoord, was veroordeeld, en die straf is veranderd in eene 20-jarige tuchthuisstraf. Z. M. de Koning heeft een uitgestrekt heideveld achter het Park te Apeldoorn in huur genomen van de Wijsselsche Mark, ten einde te bezigen tot het nemen van artillerie-proeven. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken, is, ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnoodontvangen: van C. v. B. te Petersburg eene som van ƒ30; en van den Heer W. L. van Bijlcvelt, alhier, eene som van 80.25, zijnde de opbrengst der door hem vervaardigde dichtregelen. Müerste Kamer tier Staten-fieneraal, Zitting van Vrijdag 20 April. In deze zitting is de behandeling van het wets-onlwerphoudende nadere bepalingen omtrent de kosten der huizen van bewaring, tot eene nadere bijeenkomst uitgesteld. Het wets-ontwerp tot regeling cn beperking der uitoefening van hel regt van verceniging en vergadering is aangenomen met 23 tegen 7 stemmen. Tegen hebben gestemd de HII. van Eysingade Bruynvan Swindcren Regoul, van Sasse van Ysselt, van den Dries en Beerenbroek. Dat houdende regeling der verantwoordelijkheid van de hoofden der Minis teriele departementen, werd zonder beraadslaging met 29 tegen ééne stem, die van den Heer van Swinderenaangenomen. Dat tot aankoop van 2) en 3 pCt. Nat. Schuld, tot vervanging der schat kistbiljetten in hel depót der muntbiljetten, is met algemcene stemmen aangenomen. Dat tot verhooging van hoofdstuk V der Slaalsbegrooting voor 1855 (stoom gemaal op den IJssel), is rnet 29 tegen cëne slem, die van den Heer de Vil Iers de Pité, aangenomen. Daarna is de vergadering tot nadere bijeenroeping opgeheven. AMSTERDAM, 20 April. In den gomeentoraad is eergisteren met 22 tegen 12 stemmen eene subsidie van ƒ22,500 verleend aan den Stads-Schouwburg voor het saizoen 18551856. Het verzoek van het rijk. om een gedeelte der Trippenhuizen in gebruik aan het rijk af te slaan, is door den Raad met eenparige stemmen goedgekeurd, met de voorwaarde, dat de overeenkomst telken jare van de zijde der stad opzegbaar zal wezen. Van goederhand vernemen wij, dat op de prijsvraag voor een monu ment in het volgende jaar te dezer slede op den Dam te onthullen, bij het feest der vcreeniging het Metalen Kruis, ingekomen zijn 16 ontwerpen, waarover binnen weinige dagen door een reeds benoemde Commissie uit de Academie van beeldende kunsten alhier en het Koninklijk Instituut van Delft zal beslist worden. AC.) Woensdag 11. vertrok uit het Nieuwe Diep, bestemd naar Suriname, bet Nederl. schip Javaangezagvoerder F.ylers, derwaarts overbrengende een af- deeling van 75 Onderofficieren en manschappen, bestemd tot aanvulling van onze kiijgsmagt in West-lndië, onder bevel van den Majoor van Coehoorn, van verlof terugkeerende. BUITENLANDSCIIE BEKIGTEN. ENGELAN». LONDEN, 19 April. Keizer Napoleon heeft van de eerste gelegenheid, die zich op Britschen grond aan hem aanbood om het publick toe te spieken, gebiuik gemaakt om de politieke strekking van zijn bezoek te doen uitkonieu. Op een adres van het stedelijk bestuur van Dover antwoordde Z. M., in het Engelse!)Het

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1