overgegeven: Gelijke beslissing werd eveneens gegevenbetreffende bet beheer van vele gelijksoortige goederenin andere gemeenten. liet arrest van bet hof van Gelderland in deze zaak is, door den Iloogen Raad vernietigd en de eisch aan bet domeiobestuur ontzegd. Deze uitslag geeft dus gegronde hoop op den even gunstigen afloop der overige regtsvorderingen in deze voor den Hoogen Raad gebragt; hebbende, zoover ons bekend is, alleen de Heer van Randwijck, te Rossum, in bet arrest van het bof berust. Volgens berigten uit Veenendaalstaat het water, veroorzaakt door de doorbraak van den Grebbedijkaan het boven- en benedeneinde nog ongeveer een voet op de landerijen en zakt zeer langzaam weg, vooral nu de rivier weder wassende is; echter zijn de straten droog en vele menschen, die bij hunne, meest geheel ingestorte, huizen kunnen komen, beginnen aan de we der opbouwing te denken, doch bet is treurig om de verwoesting te zien. Volgons onderscheidene berigtenbeeft de rogge zich in Drenthe door de jongst gevallen regens en het nreer wanne weder geheel hersteld van bet minder gunstig voorkomendat zij ten gevolge van den feilen vorst vertoonde. Op de meeste plaatsen staat zij thans zeer goed. Ten gevolge der veelvuldige ontginning van woeste gronden, is de prijs der mest te Steenwijk tot eene nooit gehoorde hoogste gestegen. De mest per koe, waarvoor men ten vorigen jare 6 a 7 besteedde, ziet men tegenwoordig niet zelden met ƒ12, ƒ14 of 15 betalen. Straatvuilnis en andere mestsoorten, kan men evenmin anders dan voor den dubbelen prijs j van vroeger magtig worden. Sedert eenige dagen ziet men te Hardenbcrg weder eene menigte vreem delingen, meestal lurfmakers, doortrekken. Opmerkelijk is het echter, dat het getal der hier door naar Holland reizenden telken jare afneemt. Voor ettelijke jaren hedroeg dit, de grasmaaijers en stukadoors daaronder begrepen, nog ruim 20,000, terwijl dit het vorige jaar circa 1/3 minder is geweest. Volgens de N. R. C. zal, te beginnen met den lslcn Mei aanst., de admi nistratie van den Hollandsch-Belgischen spoorweg dagelijks 3 diensten tusschen Antwerpen en Rotterdam openen. Op dien tijd zullen de prijzen der plaatsen levens eene belangrijke vermindering ondergaan, ten gevolge van de afschaffing der omnibusdienst, als zullende de baan alsdan lot het station aan den Moer dijk geopend zijn. Voorts heeft de maatschappij beslotenonmiddelijk 2 nieuwe snelvarende sloombooten te doen bouwen. Moge deze belangrijke bestelling gedaan worden aan een onzer scheepstimmerwerven, ten einde Nederland op nieuw kunne be wijzen, op welke hoogte het in dien tak onzer scheepsbouw geklommen is. De voornaamste artikelen van invoer uit Nederland naar Londen in 1854 waren: boter 241,077 cent.266,816 vaten, 840 kisten; kaas 114,005 cent. 5,640,867 stuks, 12,706 kisten; vee 50,465 ossen en koeijen, 13,190 kalve ren, 154,537 schapen, 9375 varkens, 459 lammeren; aardappelen 15,155 zakken60,278 manden535 ton. De St.-Cour. deelt mede, dat sedert den lsten dezer het telegraafkan toor te Napels met de Nederl. kantoren in verbinding is gesteld; dat te Bel grado in Servië, en te Montrose en Tewkesbury in Groot-Brittannië telegraaf kantoren zijn geopend. In Zweden zijn de telegraafkantoren des Zondags niet voor de dienst geopend. Zondag nacht is te Antwerpen bij den Ontvanger der douanen uit de kas eene som van 30,000 fr. ontvreemd. Men beeft een persoon in hechtenis genomendien men vermoedtdat aan den diefstal niet vreemd is. 's GRAVENHAGE, 19 April. j Bij zijner Majesteits besluit van den 14den dezer, zijn op pensioen ge steld: S. T. A. Ilubar, Generaal-Majoorbelast met hel opperbevel der ves ting Maastricht, en der troepen in het Limhurgsche en met de functien van prov. Kommandant aldaar, voor de nationale militie; IV. Bannier, Majoor- Adjudant in het prov. kommandement van Gelderland; A. Pronk, Majoor- Adjudant in het prov. kommandement van N.-brabant, en aan de Kapiteins T. de l'Ange, J. C. van Enkhuysen, P. Maas, en A. van der Poort; voorts benoemd bij den prov. staf: tot Majoor en Adjudant in het prov. komman dement van Noordbrabant, den Kapitein G. Berghauser; tot Majoor en Adjud. i in het prov. kommandement van Gelderland, den Kapitein D. Vooglbij den j plaatselijken staf: tot Kapitein en plaatsel. Adjud. der ls'<> kl. te Grave, den lsten Luitenant W. J. Verhagen; tot Kapitein en plaatsel. Adjud. der lstekl. te Naardcn, den gepensioneerden Kapitein der inf. M. Latour; bij bet wapen der inf.: in dezelfde betrekkingen als bovengenoemde Generaal-Maj. Ilubar, den Kolonel L. H. AV. Baron van Aylva Rengers, Zp. Ms. Adjud. in buiten gewone dienst, Kommandant van het 3de reg. inf.; bij het reg. grenadiers en jagers: tol Kolonel den Luit.-Kolonel J. Seheltus, Zr. Ms. Adjud. in buiten gewone dienst, Kommandant van bet corps; bij het lstc reg.: tot Kapitein van de 3de kl. de lste Luitenants J. L. J. Tomson en J. M. van den Ouden dijk Pielerse; bij het 2de: tol Majoor, den Kapitein der lste kl. L. A. C. de Bock, Adjud. bij het corps; tot Kapitein van de 3de kl., de lste Luitenants J. J. Rust van Tonningen, van het corps, en C. J. Booms, van het 7dc reg. van bet wapen; bij bet 3dc: tot Kolonel-Kommand, den Luit.-Kolonel J. L. Coenegracht, van bet reg. grenadiers en jagers; tot Kapitein van de 3de kl. den lsten Luitenant C. A. tl. Knock, van het 8ste en den Ist™ Luitenant-Adj. AV. A. Carré, van het lstc reg. van het wapen; bij bet 4dc: tot Kapitein van de 3de kl. den lsten Luit.-Adjud. M. van Doorninck, van liet corps; bij het 5dc: lot Luit.-Kolonel, den Majoor L. J. L. de Moulin, van het reg. grenadiers en jagers; tot Majoor, den Kapitein der lste kl. J. G. A. Beijer, van het 6de reg. van het wapen; tot Kapitein van de 3de kb, den lsten Luit. .J. G. Epke, van het corps; bij het 6de: tot Luit.-Kolonel, den Majoor P. F. C. Stolte, van het corps; tot Majoor, den Kapitein der lstc kl. L. Sweemer, van het reg. grenadiers en jagers; tot Kapitein van de 3de kb, den 1»"® Luit.-Adj. J. C. M. Baron van Lynden van het lste regement van het wapen r en den Ist™ Luit. II. Roelofsz, van het corps; bij het 7de reg. tot Kapitein van de 3do kb, den lsten Luit. II. D. Kissels, van het corps; bij het 8ste: tot Luit.-Kolonel, den Majoor A. W. F. Tuckermann, van het 2dc reg. van het wapen; bij bet algemeen depot van discipline: tot Kolonel, den Luit.- Kolonel, F. G. Pfeiffer; bij het koloniaal werfdepót: tot Kolonel, den Luit.- Kolonel J. II. König, van het 3sle reg. inf.; in hunnen rang overgeplaatst, bij het reg. grenadiers en jagers, den Luit.-Kolonel J. J. Verschoor en den Majoor T. Gevers Leuven, beiden van het 5dc, alsmede den Kapitein C. P. AVeymar Schullz, van het 2de reg. inf., en den Kolonel J. C. Noot, Kom mandant van het koloniaal werf-depöt, en den Kapitein A. de Haas, van ge meld werfdepot, onder toekenning van een eervol ontslag bij dal corps, ter beschikking gesteld van bet Dep. van Oorlog. Z. M. heeft bepaald: 1°. dat voortaan de opleiding van jongelingen tot Adelborsten der lste klasse bij 's Rijks zeemagt uitsluitend aan boord der oorlogschepen zal geschieden; 2°. dat de jongelingen, die thans op de Ko ninklijke Academie hunne opleiding genieten, die opleiding aldaar zullen vol eindigen, en 3°. dat de opleiding van jongelingen tot ingenieurs van de schceps-constructie en tot tweeden Luitenant der mariniers aan genoemde Academie zal blijven beslaan, onder zoodanige voorwaarden, wat de geldelijke bijdrage betreft, als later zal worden vastgesteld. In de zitting van den Gemeenteraad alhier is een voorstel ingediend van Burgemeester en Wethoudersom van Z. M. den Koning voor rekening der gemeente in koop over te neinen hel Willemspark met al het daartoe behoo- rende voor een bedrag van ƒ45,000, en daartoe de vereischte te gelde making van kapitaal te doen plaats hebben. De Heer F. van den Broek, lid van hel Bankiershuis Greene C°. te Parijs, heeft met voorkennis en toestemming van den Nederl. Gezant aldaar, eene inschrijving geopend ten behoeve der ongelukkigen door den watersnood en binnen weinige dagen waren 7000 fr. bijeengebragt. Sedert geruimen tijd is in verschillende geschriften, de aandacht geves tigd op de maïs, Turksche tarwe, als op eene zeer voedzame en welsmakende graansoort. Een der voornaamste graanhandelaren, hier ter slede, heeft eene aanmerkelijke hoeveelheid van dit graan op eenen hier bestaanden korenmo len doen malen en verkrijgbaar gesteld bij C. du Chatinier, Zuidwal, en bij A. van der Laaken, Oude Molstraat, hoek van de Nobelstraat, welke winke liers in staat zijn gesteld, aan de koopers het veelvuldig gebruik dezer meel soort aan te wijzen. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft de ci viele veeartsen, Nederlanders van geboorte, die genegen zijn de betrekking van paardenarts der 3dc klasse bij het leger bier te lande te vervullenver wittigddat zij zich bij verzoekschrift, op zegel geschreven en portvrij in te zenden, vóór den 10den Mei e. k. aan hem inspecteur kunnen aanmelden, bij welk verzoekschrift onderscheidene bewijzen moeten worden overgelegd, die vermeld zijn in de Staats-Cour. van 15 en 16 April jl. MSer'ste I£<amer tier tts ten G en et'a a I, Zitting van Woensdag 18 April. In deze zitting zijn al de aanhangige wels-ontwerpen zonder beraadsla ging met eenparigheid van stemmen aangenomen. De Commissien van Rapporteurs hebben hare verslagen uitgebragt, omtrent nog 5 wets-ontwerpen wier behandeling zal aanvangen op aanst. Vrijdag. Die ontwerpen zijn 1°. tot het vaststellen van nadere bepalingen betref fende de kosten der huizen van bewaring; 2°. lot regeling en beperking der uitoefening van het regt van vereeniging en vergadering; 3°. tot regeling der verantwoordelijkheid van de hoofden der Ministeriele departementen; 4°. tot aankoop van 2^ en 3 pCt. Nationale Schuld, ter vervanging der schatkist biljetten in het depót der muntbiljetten, en 5°. tot verhooging van hoofdst. V der Slaatshegrooting voor 1855 (slichting van een stoomgemaal op den IJssel). AMSTERDAM, 18 April. In hel eerste Nederlandsche Congres over het armwezen, in Junij 1854 te Groningen gehouden, werd de wensch uitgedrukt, dat in den loop van dit jaar een tweede Congres in de hoofdstad mogt worden gehouden. AA'ij ver nemen, dat eene commissie tot regeling van dit tweede Congres werkzaam is, hetwelk waarschijnlijk omstreeks half September hier ter stede zal bijeen komen. Hbl Op het Schapenburgerpad is in den nacht van gisteren brand ontstaan in de katoendrukkerij. Het gebouw is geheel afgebrand en een paard omge- mcn. De oorzaak is onbekend. LSUIXENLANilSCÜE 11EUH.TEN. EVdELAN». LONDEN, 17 April. De zitting van het Parlement van lieden avond leverde niets anders be langrijks op, dan dat Lord Grey aankondigde, dat Lord John Russell uiterlijk den 27stcrl dezer maand van AVeencn te Londen zal teruggekeerd zijn. De zittingen der beide Huizen zijn verdaagd. De toebereidselen in de City getuigen van verkwistende pracht. In Guidhall wordt een troon opgerigt, waarvan het bedeksel purper fluweel zal wezen. De trappen zijn belegd met dezelfde stof, waarop bijen geborduurd zijn. Te AA'indsor waren II. Vrijdag 16 paarden aangekomen, voor den Keizer en de Keizerin. Al die paarden zijn van zuiver Engelsch ras en fraaijer dan eenig paard in de stallen van Koningin Victoria. Zij waren reeds vroeger in Engeland aangekocht door agenten van den Keizer.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2