De militie in de verschillende provinciën heeft de hoogc verwachting met betrekking tot het vrijwillig dienst nemen niet bevestigd. Te Gaildford moest uien onlangs zelfs geweld gebruiken, om 500 man, wier diensttijd verloopen was, tot de orde te dwingen, toen het bevel van afdanking herroe pen werd. De manschappen weigerden op de parade te komen en vorderden hunne soldij. Drie regementen, die in dienst waren, kregen hevel om met de bajonet op de massa in te loopen, waarbij verscheidene gewond werden. Daarop kwam het hevel, om de onwilligen naar huis te laten gaan; van de 576 vertrokken er 427. Ook in andere regementen hebben velen gebruik gemaakt van het verstrijken van hunnen diensttijd, om naar hunne haard steden terug te keeren, en het getal vrijwilligers voor buitenlandsche dienst bleef klein. De Pressdie deze bijzonderheden mededeelt na met de vraag begonnen te zijnwaar de 135,000 man gevonden moeten worden waarop men rekende, Iaat er op volgen: Dit nieuws zal welkom zijn te Petersburg. Het zal onzen invloed te Weenon verzwakken. De Czaar zal lagchen om de trotsche natie, die zich eene meerderheid aanmatigde over de Russische le gers, terwijl zij huiten staat is hare linictroepen Ie voeden, of hare militie onder de vanen te houden, en Europa zal met de zwakheid van onze maatre gelen en met de onbekwaamheid, waardoor zij mislukken, den spot drijven." De Times doet opmerken, dat, terwijl het Ministerie op 26 leden, 22 edellieden telt, onder de 58 Kapiteins der Oostzeevloot zich slechts 4 leden der aristokratie bevinden, en leidt daaruit af, dat de aristokralie altijd op den eersten rang is, daar waar geen groote arbeid te verrigten is, geen groot gevaar geloopen wordt, terwijl zij verdwijnt daar, waar zwaar gewerkt moet worden, daar waar het noodzakelijk is door verdiensten boven anderen uit te blinken. liet groote uurwerk voor het Parlementsgebouw is thans voltooid en ter plaatsing gereed. De wijzers hebben eene lengte van 22 vt. en zijn de grootste minuutwijzers ter wereld. Iedere halve minuut gaat de punt bijna 7 duim vooruit. Het uurwerk loopt 8* dagen eit laat zich slechts 7j. dagen lrooren, opdat door het zwijgen worde herinnerd aan het opwinden. Het opwinden alleen zal waarschijnlijk 2 uren duren. De slinger heeft eene lengte van 15 vt. De heeluursklok is 8 vt. hoog en ruim 9 vt. in doorsnede; zij weegt tusschen 280 en 300 centenaars; de hamer is 3 entrs. zwaar. De grootste der kwar- tieruursklokken is zoo groot als de groote Sb Paulsklokdie 5.J. ton weegt. In den loop van bel vorige jaar zijn in het vereenigde koningrijk 1343 nieuwe schepen gebouwd, hebbende eenen inhoud van 320,869 ton. FSANKRIJKi PARIJS12 April. Sedert het begin van den togt naar het Oostenis het getal der ge sneuvelde Officieren van Gezondheid bij het Fransche leger, tot 26 geklommen. De Moniteur voegt bij het berigt van het uitzeilen van de voorhoede der Britsche Oostzee-vloot de tijding, dat het geschut der schepen verscheidene malen moest worden losgebrandom hun een doortogt door het ijs te banen. In de vorige week had in de kerk der invaliden eene eigenaardige j trouwplegtigheid plaats. Een Zouave, die voor Sebastopol beide handen en voeten verloren had, tot tweeden Luitenant was bevorderd en eene plaats in het hotel der invaliden verkregen had, trad in het huwelijk met een jong, vermogend meisje, dat hem voor zijn vertrek naar Sebastopol hart en hand beloofd had, en den verminkten held woord hield. De Gouverneur, zijn staf en al de verdere bewoners van het hotel, woonden de trouwplegtigheid bij. De Keizer en Prins Jeröme hadden zich door hunne Adjudanten doen verte genwoordigen. De eerste liet den jongen held na hel afloopen der pleglig- lieiduit zijn naam hel kruis van het Legioen van Eer overhandigen, en eene eeredame der Keizerin gaf uit naain barer gebiedster, aan de bruid een rijk geschenk. Al de aanwezigen waren diep geroerd, en men wist niet voor wie van beiden, den ongelukkigen held of de trouwe bruid, men meer toegene genheid gevoelde. Verscheidene Russische krijgsgevangenen zullen als arbeiders op den spoorweg van Tours naar Lyon en Macon gebruikt worden. De Regering van het Zwitsersche kanton Tessin heeft met eene boete van 100500 fr. bedreigd al zulke geestelijken, die, door prediking of eenig ander middel hun karakter misbruikenom zich in staatkundige aangelegen- j heden te mengen. Deze maatregel wordt door de oppositie zeer gegispt, ter- i wijl de regeringsbladen dien maatregel verdedigen op gronddat de laatste J tijd het bestaan van dergelijke misbruiken bewezen heeft en de maatregel dus j noodig was. Het dagblad la Colonisation schrijft, dat de landbouwkundige werkzaam- heden in Algiers zeer geleden hebben door het gebrek aan arbeidslieden aldaar. SPAffiJE. MADRID, 12 April. De Regering heeft laatstelijk weder van binnen- en buitenlandsche ka pitalisten nieuwe aanbiedingen ontvangen van aanzienlijke voorschotten aan de schatkist, maar uit hoofde of onder voorwendsel van de staatkundige be slommeringen wilde zij eerst later daarop een bepaald antwoord geven. Het wets-ontwerp betreffende de milicie is. met een amendement van den Heer Armyo, aangenomen met 165 tegen 38 stemmen. Eene nieuwe poging tot opstand heeft plaats gehad, doch werd onmiddelijk onderdrukt. Eene Commissie uit de alhier wonende Katalaneri heeft aan den Heer Madoz, Minister van Financien, een gouden medaille, tien ons zwaar, over handigd, die twee inschriften heeft, waaruit de populariteit van dien staats man ten duidelijkste blijkt. Op de eene zijde staat om het wapen van Ka- talonië: »Aan Don Pascual Madoz, de te Madrid gevestigde Katalanen;" op de keerzijde leest men: »De cholera, de staatkundige beroeringen en de krisis der nijverheid teisterden Barcelona. Madoz wist gedurende zijn bestuur, vara 10 Augustus tot 20 October 1854, door zijne zelfverloochening en burger deugd den druk dier rampen te verzachten." Ter gelegenheid van den Goeden Vrijdag hebben de Officieren der nationale militie aanzegging bekomenom bij de processie die gehouden zou worden, allen in groot costuum tegenwoordig te zijn. In weerwil van dit bevel, hun door hunnen Chef gegeven, zijn zij afwezig gebleven. Eergisteren was deze stad het tooneel van wanordelijkheden. Een op stand brak los, die echter nog tijdig genoeg door de nationale militie werd bedwongen. Vijftien der voornaamste oproermakers zijn in hechtenis geno men, waarna de rust werd hersteld. PRUISSEN. BERLIJN, 11 April. De Koning heeft aan Keizer Alexander II een brief geschreven, waarin hij hem nadrukkelijk verzoekt Graaf Nesselrode naar Weenen te zenden, om zoo mogelijk den vrede te bewerken, en waarschuwt niet door noodelooze hezwaren het bereiken van den vrede te bemoeijelijkenomdat het in den weg leggen van nieuwe belemmeringen ongetwijfeld ten gevolge zou hebben, dat geheel Duitschland zich zou vereenigen met Oostenrijk en de Westersche Mogendhedenwaardoor Pruissen in nog neteliger omstandigheden zou komen. In de commissie der Tweede Kamer bij het onderzoek der begrooting van uitgaven voor het zeewezenheeft de Minister von Manteuffel eenige belang rijke inlichtingen gegeven. Reeds in 1850 was een plan voor de oprigting van eene oorlogs-marine ontworpen, volgens hetwelk de kosten voor den aan leg van oorlogshavens en voor den aanbouw eener vloot, benevens de loopende uitgaven, over een tijdvak van 10 jaren, jaarlijks op 3 millioen rijksdaal ders, en later jaarlijks op 2 millioen moesten geschat worden. Om financiële redenen was er nog geen begin gemaakten men had thans reden om zich daarover te verheugen. De ondervinding der laatste jaren toch had bewezen, dat er zoowel wat de soort als wat het getal der te bouwen oorlogschepen betreft, menige wijziging in het ontwerp van 1850 gebragt behoorde te wor den. Het zou roekeloos zijn, thans, nu de maritime krijgswetenschap zich in een tijdvak van versnelde ontwikkeling en welligt van geheele hervorming bevindt, een plan vast te stellen, hetwelk als grondslag voor de werkzaam heden eener lange reeks van jaren zou moeten dienen. De Regering had dan ook begrepen, voor alsnog niet daartoe te mogen overgaan, maar, met voor behoud van nadere wijzigingen des ontwerps, de begrooting zoodanig te moe ten inrigten dat die ook bij de veranderde omstandigheden, als het maximum der uitgaven konde heschouwd worden. Verder meende de Regering, dat de ligging van Pruissen ten minste twee oorlogshavens, eene voor de Oost- en eene voor de Noordzee, noodzakelijk maakte. Met die aan de Noordzee was een begin gemaakt. Voor eene in de Oostzee waren nog geene fondsen aangevraagdeerstmeende de Regering moest de Noordzeehaven voltooid zijn. Naar gelang der geldmiddelenzou men met den aanbouw van oorlogschepen voortgaantot dat de vloot zooda nige sterkte had als met de belangen en de waardigheid van den Staat over eenkwam. Men schatte hiertoe 15 jaren noodig, met eene jaarlijksche uit gave van gemiddeld 800,000 rijksdaalders, verondersteld dat voor omstreeks 2 millioen bouwstoffen in voorraad wierd aangeschaft. Alles te zamen genomenmeende de Regering de uitgaven voor het zee wezen gedurende die 15 jaren, te kunnen stellen op 2j millioen 'sjaars, en later op een half millioen minder. Van hier is dezer dagen een adres van rouwbeklag aan de Keizerin weduwe van Rusland opgezonden hetwelk van ruim 1000 onderteekeningen was voorzien. De Hoogleeraar Karl Riltcr heeft volgens de Zeit. het heugelijke berigt ontvangen, dat Dr. Barth nog in leven is en zijne onderzoekingen in het binnenland van Afrika weldra hoopt ten einde te brengen. Het berigt van het overlijden van dien geachten reiziger was dus ongegrond. F1AMHFOMT. 11 April. De Saksische Regering heeft aan haren Gezant te IVeenen eene merk waardige depêche gezonden betreffende het Bonds-besluit van 8 February en de wijze waarop de bij hetzelve bevolene militaire maatregelen behooren te worden opgenomen eu beoordeeld. Daar men in dat stuk de gevoelens der Duitsche Midden-Statenbetreffende deze belangrijke aangelegenheid meent te zien uitgedrukt, verhengt men zich zeer, dat deze met de denkwijze der Pruissische Regering overeenstemmen, waardoor zij zoo te Weenen, als te Parijs en Londen, indruk zullen maken. Binnenkort zal te Leipzig een ruim locaal ingerigt worden, waarin elk fabriekant of koopman monsters van zijne waren zal kunnen ten toon stellen, om daarop bestellingen aan te nemen. Elke der afdeelingen zal voorzien zijn van den naam en de woonplaats van dien fabriekant of koopman. Zelfs buiten de mis, zal het voor de belanghebbenden geopend blijven. Te Dahlen in het Groot-IIerlogdom Weimaris 11. Dingsdag in de kerk onder de dienst, de bliksem ingeslagen, heeft een persoon gedood en verscheidene gekwetst. Onderwijl viel er zoo veel sneeuw, dat de grond er tot 's avonds toe mede bedekt was. Te Munchen is reeds een aanvang gemaakt met het verkoopen tot af braak van de belendende gebouwen van bet glazen paleis. De gebouwen waarin de machines en de landbouwkundige werktuigen waren ten toon ge steld, zijn beiden voor een spotprijs verkocht.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2