-aDoor de gave aanneming van het vierde waarborgpnnt, heeft Rusland twee zaken van groot gewigt toegegeven. Door de vernietiging van alle vroe ger met de Porte aangegane verdragen, doet Rusland eensslags afstand van de vruchten eeuer lange reeks van oorlogen en eener eeuwen lang volhardend gevolgde staatkunde; deze bewilliging is, in hare wettelijke en zedelijke ge volgen van veel grooter waarde dan de inneming van Sebastopol." Volgens het Journal des Débats, moeten Ruslands gevolmagtigden zich voorloopig verklaard hebben tegen ieder voorstel tot beperking der Russische zeemagt in de Zwarte zee, doch niet tegen hare openstelling voor de oorlog schepen van alle natiën, mits de sluiting der Turksche zeeëngten ook voor de Russischo oorlogschepen opgeheven wierd; terwijl zij aan Turkye en de tVestersche Mogendheden het regt toekenden om op de Turksche kust, tegen over de Krim naar goedvinden inrigtingen en ligplaatsen voor oorlogschepen te vestigen. De Moniteur bevat in een artikel van 6 kolommeneene beschouwing van den togt naar de Krim, welke aldus eindigt: De aangehaalde voorbeelden zullen genoegzaam zijn om te bewijzen, dat het Engelsch-Fransche leger in de Krim alles heeft gedaan, wat verwacht kon worden van den moed der soldaten en de bekwaamheid der opperhoofden. Laat ons hopen, dat het doel van al die pogingen zal worden bereikt. Het algemeen gevoelen zal het uit spreken en de geschiedenis zal het herhalen, dat de verdiensten van deze legers aanspraak hebben op de erkentelijkheid en de bewondering der wereld. Men schrijft uit Toulon, dat in de haven aldaar sedert 25 Febr. 14,717 man zijn ingescheept, waartoe 21 oorlogschepen zijn gebezigd. Een aantel Russische krijgsgevangenen van Bomarsund, die op het eiland Aix gevangen waren, vertrekken naar Bastia (Corsica), waar zij tot i landontginningen gebruikt worden. Zij zullen die reis onder geleide van een Fransch Officier doen. Men verneemt, dat de Hertog de Grammont, Minister van Frankrijk bij het Hof van Sardinië, naar Rome vertrekken zal, om zijne bemiddeling aan te bieden tot beslechting der geschillen tusschen den Pauselijken Stoel en Piemont. De jury van onderzoek, belast met de afdeeling der schilderstukken, die tentoongesteld zullen wordenheeft eergisteren hare werkzaamheden ten einde gebragt. Hoogstens zal een derde gedeelte toegelaten worden. Meer dan 6000 stuks waren aangeboden. Onder de Australische voorwerpen voor de tentoonstelling, merkt men ook een beeldje op van louter goudvoorstellende een goudzoeker met al zijne werktuigenen een zilveren beeldje van een inboorling. Beide worden op 25,000 fr. gescbat. De beroemde grootsche Romeinsche waterleiding, hekend onder den naam van Pont de Gardbij Nismeswelke weleer de Romeinsche stad van water voorzag, zal thans voor dit doel hersteld worden. De Regering beeft ten dien einde 130,000 fr. beschikbaar gesteld. De beroemde componist Rossini, die zich herwaarts zoude begeven, is op nieuw ernstig ongesteld geworden. Er wordt ijverig gearbeid om de Bisdommen Rennes en Nancy tot Aartsbisdommen te verheffen. SPANJE. MADRID, 5 April. Met betrekking tot het wets-ontwerp betreffende den aanleg van kerkho ven voor de kerkgenootschappen die niet tot de godsdienst van den Staat behooren, verneemt men het volgende: Den lstcn April 's avonds was de Mi nisterraad te Aranjuez vergaderd. De Heer Madoz deed lezing van verschei dene brieven, die hij over den godsdienst-grondslag der constitutie uit Parijs had ontvangen. Verscheidene Protestanlsche familien willen zich in Spanje vestigen en er hunne kapitalen brengen; zij zijn bereid om gedurende hun leven zich te onderwerpen aan de godsdienstwet door de Cortes vastgesteld, doch verlangen dat bij hunnen dood een geestelijke hunner godsdienst hen moge vergezellen naar hunne laatste rustplaats, en dat een door allen geëer biedigde piek tot hun kerkhof moge worden aangewezen. Deze brieven gaven den Heer Madoz een voortreffelijke beweegreden tot het indienen van het wets ontwerp hierboven genoemden waarbij aan den tweeledigen eisch der Protestanten wordt voldaan. De Koningin was verstomd toen zij het ontwerp zag, weigerde eerst te teckenen, doch ging eindelijk daartoe over. De gema tigde partij zal de wet zeker hevig bestrijdenaan hare aanneming twijfelt men echter niet. Bij koninklijk bevelschrift zijn maatregelen voorgeschreven, ter voorkoming dat het aantal Priesters grooter zijdan de werkelijke behoefte des lands vordert. Uit Lissabon wordt van 2 dezer berigt, dat in geene 21 jaren zulk vreeselijk weder langs de kusten van het Schiereiland had geheerscht, als in de laatste dagen; verscheiden schepen waren verbrijzeld of hadden zware schade geleden, waarbij eenige menschen waren omgekomen. SARDINIË. TURYN6 April. Den 4den dezer was het alhier nog niet bekend, naar welk punt van het Oosten de hulptroepen, die Piemont aan de Westersche Mogendleden leveren moet, gezonden zouden worden; beambten, die op sommige punten der Turksche kust aanstalten voor hunne ontvangst moesten maken, hadden laatstelijk tegenbevel ontvangen. Door de Oostenrijksche Regering is vrijheid gegeven, om de noodige op nemingen te doen voor plannen, tot verbinding der Sardinische spoorwegen met die in Lombardye en het Venetiaansche. TOSCANE. De Regering, die laatstelijk eenige meerdere vrijheid aan de drukpers gela ten had, legt thans jegens haar de vroegere strengheid weder aan den dag. Te Florence hebben 4 gendarmes zekeren Domenico Ceechetti, eenen werkman in een tabaksfabriek, die als Protestant dagelijks met zijne 4 zonen in den Bijbel van Diodali las, een exemplaar van genoemden Bijbel, benevens twee nieuwe Testamenten ontnomen. Tien weken later moest hij voor de delegatie van Santa Maria Novello ver schijnenden erkende dat de gevonden Bijbels en Testamenten de zijne waren. De kanselier deed hem toen nog een aantal vragen aangaande de mis, het gezag van den Paus enz., op welke hij antwoordde. Zijne verklaringen wer den aan het oordeel van den Raad der Prefectuur onderworpendie Ceechetti tot een jaar gevangenisstraf veroordeelde, werwaarts hij zwaar geboeid, doof de gendarmes is overgebragt. De spoorweg van Florence naar Livorno staat voor de derde maal onder water, zoodat de gemeenschap tusschen Pontederra en Livorno afgebroken is. De schade is ontzaggelijk groot en de zoo vruchtbare vlakte van Pisa zal voor dit jaar ten minste bedorven zijn. Te Pieve san Stefano wanhoopt men een uitweg aan het water te kunnen verschaffen. Dit ongelukkige dorp staat nog 30 voet onder water. FRANKFORT. 9 April. Het besluit van den Duitschen Bondsdag tot het op voet van oorlog bren gen der Bondscontingenten, hield tevens in dat binnen 14 dagen aan dat besluit uitvoering moest worden gegeven. Evenwel zijn er reeds bijna 7 we ken verloopen, en nog hebben niet alle Staten overeenkomstig het besluit gehandeld. Deze vertraging heeft, naar men zegt, de Oostenrijksche Rege ring bewogen een strenge vermaning af te zenden, welk stuk eerstdaags aan de Bondsvergadering zal worden onderworpen. Oostenrijk heeft zich voorbe houden om, in geval de Weener conferentien niet moglen leiden tot het ge- wenschte gevolg, op nieuw de volkomen mobilisatie der contingenten voor te stellen. Te Weimar wordt thans een groot proces behandeld. Het betreft nage bootste en vervalschte handschriften van Schiller, door welke voorwerpen, in zeer groot aantal verspreidde eigen afstammelingen van den grooten dichter bedrogen zijn geworden. De hoofddader is een gewezen schoenmaker, sedert boekverkoopers-bediende geworden. OOSTENRIJK. WEENEN, 9 April. Donderdag 11. is door den Keizer de gebruikelijke voetwassching aan 12 be hoeftige mannen en vrouwen volbragt. Alle vreemde Gezanten, alsmede Lord John Russell en de Heer Titoff, woonden die plegtigheid bij. Volgens geloofwaardige berigten, zijn de uitzigten op den graanoogst van dit jaar in Hongarye zoo veelbelovend, dat de aanzienlijke voorraad al daar, met groot verlies verkocht wordt, en er niet genoeg schepen kunnen gevonden worden om die slroom-opwaarts te voeren. De Consuls-Generaal van Frankrijk en Engeland in Walacbye, welke zich te Bucharest bevinden, hebben den 25stcn Maart hunne vlaggen opge- heschen en officieel hunne betrekkingen met de Walachysche Regering hervat. Uit Moldavië en Wallachije zullen eerlang aanzienlijke hoeveelheden graan op de markten van Hongarye aankomen. RUSLAN D. Keizer Alexander is voornemens, nog voor den aanvang der krijgsoperalien in de Oostzee, Finland en met name Helsingfors in gezelschap van zijnen broeder Nicolaas te gaan bezoeken. De handelstand te Petersburg heeft een nieuw blijk van vaderlandsliefde gegeven, door onderling 300,000 zilveren roebels tot bevordering van de verdediging des Rijks te verzamelen en te storten. Bij dagorder van Generaal Osten-Sacken van 13 Maart wordt aan alle vrouwen bevolen Sebastopol te verlaten. De Grootvorst Michael, in aanmer king nemende dat velen van haar zonder eenig bestaanmiddel zijn, heeft aan elke behoeftige huismoeder 100 roebels en aan elke ongehuwde vrouw 20 tot 30 roebels geschonken. De dood van Keizer Nikolaas heeft eene diepe ver slagenheid te weeg gebragt onder de verdedigers van Sebastopol. Den 13de° Maart legden zij den eed van getrouwheid aan den nieuwen Keizer af, en vernieuwden tevens den eed om tot den laatsten man te strijden. De geestelijkheid van het klooster van den H. Sergius, nabij Moskou, heeft voor de tweede maal den Keizer een geschenk gegeven van 250,000 zilveren roebels. De desertie der Polen van Russisch op Pruissisch grondgebied, neemt op groote schaal toe, en heeft de Pruissische Regering in de noodzakelijkheid gebragt strenge maatregelen daartegen te nemen. TURKYE. Berigten uit Konstantinopel van den 9den dezer melden, dat f0,000 man Egyptische troepen naar Eupatoria zijn vertrokken. Ook is in eene bri gade Egyptenaren naar Battoen gezonden. Het legerkamp van Marslok heeft mede versterking ontvangen. De Fransche garde begint aan te komen. Vol gens berigten uit de Kriin heeft Omcr-Pacha twee dorpen op eene halve mijl afstands van Eupatoria bezet, ten einde den operatiekring voor 50,000 man te verwijden. De Russen hebben weder eenige linieschepen voor Sebastopol laten zinken. De Perzen hebben een leger van 50,000 man op de Turksche grenzen vereenigd; hunne houding komt verdacht voor. Rusland heeft aan den Schach van Perzie den afstand van eenige Turksche provinciën beloofd. De Heer Murray bestreed echter den Russischen invloed met veel bekwaamheid.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3