In Rijn-Pruissen is tot 1°. April voor de ongelukkigen door den waters- •nood aan den Neder-Rijn, ingekomen een totaal bedrag van thlr. 33,363.2 sgr., j waarbij van den Koning van Pruissen 1500 thlr. en van de Koningin 500 thlr. j Volgens berigten uit Dantzig is door twee doorbraken in een dijk op den rcgteroever van de Weichsel, bij Montau, eene overstrooming veroorzaakt, zoo als in geen halve eeuw heeft plaats gehad. Geheele dorpen zijn, met al wat daar in was, door het geweld des waters weggespoeld en daarin als be- graven. Hoe groot het verlies aan menschenlevens is, zal eerst later blijken; in Tiegenhoff had men reeds ineer dan 100 lijken opgevischt. Hooger op heeft men nog meer dijkbreuken te betreurendie nog erger verwoestingen moeten hebben aangerigt. Uit Hamburg wordt gemeld, dat, ofschoon de scheepvaart heropend is, j in den handel zeer groote flaauwheid heerscht, omdat de handelaars slechts weinig geloof slaan aan de geruchten van vrede, en derhalve geene uitge breide zaken willen ondernemen. Aan het op handen zijnde feest van het 600-jarig bestaan van de stad Koningsbergen, zal de Koning in persoon deelnemen. Daar de dag, waarop voor 600 jaren Koningsbergen door Ottokar gesticht werd, onbekend is, hangt de bepaling van den feestdag voor de stad, van den Koning af. Te Neurenberg heeft de policie eene volledig ingerigte fabriek van val- sche Wurtembergsche tweegulden-biljetten ontdekt. Bij deze gelegenheid is zij mede de vervaardigers op het spoor gekomen van de onlangs in Zuid- Duitschland verspreide valsche zilveren muntspeciën. In Rusland zijn inschrijvingslijsten in omloop, om een gedenkteeken op te riglen voor wijlen Keizer Nikolaas I. Vijftig zeilschepen, onder on zijdige vlag, die de Russen op den Beneden-Donautusschen de Sulina-mon- ding en Stein in beslag hielden, zijn eindelijk vrijgelaten en kunnen hunne reis tot Galatz voortzetten. OOSTE%RI,l! WEENEN, 5 April. Het bevestigt zich, dat de krijgsverriglingcn in de Krim een aanvang heb ben genomen met het uilzigt op een algemeen treffen. Omer-Pacha rukt van Eupatoria naar hel Oude fort op; de Franschen hebben het Russische leger in het veld aangetast; de Russen tasten Balaklava aan, dat door de Engelschen verdedigd wordt. In de liooge politieke kringen heerscht groote ongerustheid; ieder is overtuigd, dat er op dezen oogenblik beslissende feiten in de Krim voorvallen en die van gewigtigen invloed zullen zijn op de nog te voeren onderhandelingen. Den beroemden Orientalist en Vice-President der akademie van weten schappen, baron Hainmer-Purgstallis de taak opgedragen, om de stukken, die door de gevolmagtigden bij de conferentie voorgesteld zijn, tot een uit treksel voor den Sultan te bewerken. De Appcnijnen blijven nog steeds met ontzaggelijk veel sneeuw bedekt, welke echter nu door de voorjaars-zon begint te smelten en op vele plaatsen overstroomingen veroorzaakt. Ook de Tiber heeft de straten van Rome onder water gezet. TUSKÏE. Den 12dcn maart zijn te Konstantinopel de acten uitgewisseld tot be krachtiging eener overeenkomst tot het bezigen van een corps Turksche troe pen in de Brilsche krijgsdienst. Engeland verbindt zich daarbij om 20,000 man reguliere Turksche troepen van alle wapenen in dienst te nemen, en wel 15,000 man, die daartoe van de thans in des Sultans dienst zijnde reguliere troepen zullen worden afgezonderd, en 5000 man van de Turksche landweer of zoogenaamde redif's. Engeland zal Opperbevelhebbers en Brit- sche Hoofd-OIHcieren over dat corps stellen. Het zal bij het intreden in de Britsche krijgsdienst, zelf wapens en uitrusting medebrengen, maar voortaan van Engeland soldij en hel noodigc voor kleeding, wapening en voeding ontvangen. De soldij zal even hoog zijn als in des Sultans krijgsdienst. De Turksche Officieren en manschappen zullen ten aanzien hunner godsdienst niet gemoeid worden. Bij het einde des oorlogs zal het corps ter beschikking der Porie zijn. In de voeding der troepen en de militaire straffen zal het gebruik der Turksche krijgsmagl gevolgd worden. Uit Konstantinopel wordt van den 26slcn Maart gemeld, dat de Turksche Regering eene ligting van Syrische troepen bevolen heeft. Den 29sten zal Ali-Pacha naar Weenen vertrekken, om de conferentiën bij te wonen. Het aantal koopvaardijschepen, die naar den Donau vertrekken, vermindert, om dat er onzekerheid bestaat ten aanzien eener verwachte beweging van het Oostenrijksche leger aan de Donau- en Pruth-oevers. Generaal Williams gaat met veel gestrengheid te werk bij het onderzoek naar de insubordinatie en den opstand in het Turksche leger in Azië, en in het doen straffen der schuldigen. Aangaande de krijgsverriglingen in Azië, verneemt men dat de Gouverneur van Mossonl de door de Kurden hemagtigde stad Zako herno men en een aanzienlijk corps tegen de opstandelingen vereenigd heeft. Volgens eene officiële dépêche van Generaal Canrobcrt, was de 3'le April bepaald voor de bondgenootenom het Russische leger in het open veld aan te tasten en den storm tegen Sebastopol te ondernemen. Hoogstwaarschijnlijk zal een veldslag de bestorming voorafgaan. In een brief van voor Sebastopol aan de Times geschreven, leest men o. a. sde Russen zijn, gelijk uit hunne toerustingen blijkt, in de vaste overtui ging, dat wij de zuidelijke helft van Sebastopol niet kunnen vermeesteren, voor dat wij de geheele vesting, ook langs den kant der rivier Belhcek, zullen hebben ingesloten. lederen dag verrijzen nieuwe hindernissen tegen <le uitbreiding onzer linien in die rigting. Batterijen, aardwerken, schansen •en loopgraven zonder tal worden aangelegd tusschen de bergkloven van Inkermann en de kust ten zuiden der Belbeck. Hadden wij de noodigc magt otn onze aanvalslinien zoo ver uit te strekken, dan zouden wij het nog alleen kunnen doen, na ten koste van veel blocds, meester van die hin dernissen te zijn geworden; en wij moeten altijd op onze hoede zijn tegen de operatien van het leger in onzen rug en van de tusschen Sebastopol en Eupatoria staande troepen, in geval wij ooit in staat mogten worden gesteld om de beide zijden der vesting met aanvalslinien te omsluiten." Te Pera liepen volgens de laatste berigten, de gesprekken nog altijd over de aangekondigde komst van Keizer Napoleon. Zoo werd ook gezegd, dat de Sultan bij gelegenheid van dat bezoek een nieuw blijk van vordering in Europesche beschaving zou geven: hij zou, wanneer hij zijne doorluchtige gasten ontving, aan de Keizerin der Franschen den arm bieden en haar in het hun bestemde verblijf binnen leiden. De Mahommedaansche schriftgeleer den moeten in den Koran eenen tekst gevonden hebben, die den geloovige vrijheid geeft tot zulke beleefdheden. Op last des Konings van Griekenland wordt te Athene voor Keizer Na poleon een paleis in gereedheid gebragt. In het land wordt nog steeds de openbare rust gestoord. Roover aanvallen is men reeds gewoon geworden. Eenige voor de schatkist bestemde bezendingen gemunt en ongemunt goud en zilver zijn den roovers in handen gevallen. KAAP BB GOEDE 1IOOP. Tijdingen van den 3den Januarij van Mooirivier houden de verblijdende tij ding in, dat sedert de verwijdering van den onruststoker Makapan, de gemoe deren langzamerhand tot kalmte waren teruggekeerd. Ds. v. d. Hoff was van eene bezoekreis naar Draakberg teruggekeerd. Het Kersfeest was te Mooirivier met veel plegligheid gevierd. Des Zondags te voren wemelde het reeds van buitenmenschendie aan het Nachtmaal begeerden deel te nemen. 53 jonge lingen en jongedochters werden als lidmaten aangenomen. Ongeveer 150 wa gens met bezoekers en vele personen te paard, waren van elders gekomen. Ingevolge de onlvangene uitnoodigingen zou Bs. van der Hoff eerlang de Onder-Vaal rivierdistricten, en dadelijk na Paschen, Rustenburgen het nieuw aangelegde Pretorius of Preloriusstad, dat reeds heel wat inwoners lelt, gaan bezoeken. VEREMICiDE STATEN. Het Washingtonsche dagblad de Unioneen onderhandsch orgaan van leden des Kabinets, betoogt in zijn noinmer van 15 Maart, dat het beginsel van zelfbehoud aan de Vereenigde Staten regt geeft om Cuba te vermeesteren, indien die kolonie niet te koop mogt zijn en voor de veiligheid der Unie ge vaarlijk mogt worden. In de Britsche bezittingen van Noord-Amerika werd volk geworven voor een naar de Krim te zenden vreemden-legioen. Den 6dcn Maart jl. is de hangende brug over den Niagara-val voor spoor treinen opengesteld. De brug zakte in het midden slechts een halven duim, toen de eerste locomotief, op den middelsten boog, zoo hoog boven den af grond stond, dat men het water daarin naauwelijks zien kon. STABS BERIGTEN. Derde Zitting van den Militie-Raad over het Kanton Ley denN°. 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, ontvangen hebbende van den Luit. Kol. Militie-Commissaris over de Kantons 1521Provincie Zuid- Hollandeene Kennisgeving, dat de Derde Zitting des Militie-Raads voor deze Gemeente, zal gehouden worden in de Lakenhal aan den Ouden Singelop Woensdag den 11Ayril 1855, des morgens ten 10 j ure, ter heoordeelmg der Plaatsvervangers en Nummerverwisselaarswelke de Jienstpliglige Lote- lingen dezer Gemeente zullen verlangen te stellen alsmede tot het afdoen der belangen van zoodanige Lotelingen, wier zaak tot deze Zitting is gcadjour- neerd; doen te weten aan de daarbij belanghebbenden, dat tot hel opma ken van de bij de Wet gevorderde certificaten voor Plaatsvervangers en Num- niprverwisselaars, (welke laatste zulks echter niet dan met toestemming hunner ouders vermogen te doen,) zal worden gevaceerd ter Secretarie dezer Gemeente, van heden af, dagelijks de Zondagen uitgezonderd, 's morgens ten 10 ure; alwaar zij tevens de noodige informaliënzoo omtrent het opmaken dezer cer tificaten, als ten aanzien der vercischten, welke de Plaatsvervangers, ingevolge de Wet, moeten bezitten, kunnen bekomen. Voorts meenen Burgemeester en Wethouders de belanghebbendenofwel hunne ouders, te moeten waarschuwen voor zoodanige personen, welke hun onder den naam van Commissionairs, somwijlen misleiden, zoo door met hen krachtelooze overeenkomsten te sluiten, als door hen, welke Plaatsver vangers verlangen te stellen, onder voorwending van alles voor hen te zullen bezorgen, een aantal onnoodige kosten doen maken, ja die zelfs veelal, door beding van al de gelden daartoe bcnoodigd, dadelijk in eens of bij kort op elkan der volgende termijnen te moeten ontvangen, hun voor liet vervolg in vele onaangenaamheden wikkelen; alzoo van het geld, door de Lotelingen ten be hoeve der Plaatsvervangers te gevenvolgens Art. 98 der Wet van den 8slen •Januarij 1817, nimmer meer dan een vijfde aan dezen mag worden uit betaald, en de overige vier vijfde in de kas van het Korps moeten worden ge stort: en als dan zoodanige Commissionairs, na het volle geld genoten te hebben, dikwijls (zoo als de ondervinding heeft doen zien) niet in staat zijn de betaling der verdere termijnen aan het Korps te voldoen, de belangheb benden genoodzaakt worden die gelden nog eenmaal te betalen. Eindelijk wordt den belanghebbenden nog herinnerd de bepaling van Art. 33 der Wet, van den 27sten April 1820, houdende: dat hij, wiens Plaatsvervanger gedu rende 18 maanden gediend heeft, (de dienst bij reserve niet mede gerekend) van alle verdere verantwoordelijkheid voor dezen bevrijd zal kunnen blij ven, mits stortende eene som van ƒ150, wanneer in de aanvulling van den Plaatsvervanger, ingeval hij mogt komen te ontbreken, door vrijwillige wer ving zal worden voorzien. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Courant wor den afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voorn., I.eyden den 26" Maart 1855. VAN LIMBURG STIIIUM. De Secretaris v. PUTTK AM MER.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3