En alzoo mag men de hoop voeden, dal cene zaak van zoo veel belang voor het vaderland, als de kolonisatie van Suriname met Nederlanders, werke lijk voor Nederland is. eindelijk eens op gezonde grondslagen zal worden begonnen. (IV. R. C.) GOUDA, 6 April. Alhier had Dingsdag 11. de eerste openbare vergadering van de afdeel, ter dezer slede der Ned. Vcreeniging tot afschaffing van sterken drank plaats. Eene talrijke schare, zoowel van mannen als van vrouwen en uit alle stan den der maatschappijwoonde deze vergadering bij. Met genoegen merkte men daaronder, behalve vele andere notabiiiteitenook de beide AVethouders op. Moge deze eersteling vele goede vruchten bij velen dragen in deze stad waar, bij steeds toenemende armoede, toch nog jaarlijks voor ƒ80,000 aan sterken drank verbruikt wordt. (G. K.) BUITËNLANDSGUE BERIGTËN. EMGEE ASB. LONDEN, 5 April. De Koningin heeft bevel gegeven om aan Lady Stratford de Redcliffe te Konstantinopelverscheidene kisten met beschuit, gelei, citroenen en stroop te doen toekomen, ten behoeve van de zieken in de hospitalen in bet Oosten. - Heden is bij het Kabinet uit Madrid cene nota ontvangen, waarin de Spaansche Regering van het Britsche Bewind de terugroeping eisebt van Lord Howden, Gezant van Groot-Erittannië bij het Hof van Spanje. Het niet nakomen der jegens de militie aangegane verpligling, name lijk om de manschap naar huis te zenden zoodra haar tijd van exercitie ver streken zoude zijn, draagt reeds slechte vruchten; want behalve dat zich reeds hier en daar insubordinatie heeft vertoond, verneemt men thans, dat overal de vrijwilligers terug treden, zoodat de sterkte door loting zal moeten worden aangevuld. Volgens de Times van gisteren waren in de laatste 36 dagen 35 ge huurde transportschepen, van 52,830 ton, van Southampton naar het Oosten vertrokken, met 12,000 man troepen, 500 paarden, 641 houten huizen voor 200,000 man troepenenz. De huur dier schepen kost de Regering maan delijks 132,075 Vrijdag is de Oostzeevloot uitgeloopenna door tegenwind een etmaal ter reede van Portsmouth opgehouden te zijn. Ten opzigte van de aanstaande verriglingen der Oostzee-vlootzegt de Globedat van den tegenwoordigen Admiraal, Dundas, meer wordt ver wacht dan van zijnen voorganger Napier, omdat eensdeels de scheepsmagt tal rijker is en anderdeels men veel ondervinding heeft verkregen, doch dat men in weerwil biervan niet te veel moet verwachten. De Oostzeevloot van verleden jaar telde eene geheele afdeeling van zeilschepenthans zijn het alle stoomschepen. Buitendien nam Sir Ch. Napier, noch kanonneerbootennoch morlierbootennoch drijvende batte rijen mede. Admiraal Dundas zal onder zijne bevelen hebben 5 batterijen van 16 stukken, 8 mortierbooten en 28 kanonneerbooten. Behalve dit alles neemt hij ook nog inede een schip lot hospitaal ingerigt, een bommagazijn, een buskruidmagazijn, een linieschip van 131 stukken, een van 102, 5 van 91, 3 van 81, 1 van 70, 8 van 60 en 30 van een minder aantal stukken. In liet geheel telt de vloot 2196 stukken geschut. In de zaak van het Mecklenburgsche schip Ostsee is thans alhier in hoogste ressort beslist, dat, wanneer een onzijdig schip zonder genoegzamen grond aangehouden en als schuldig aan schending der blokkade opgebragt is, de eigenaar aanspraak op vergoeding van kosten en schade heeft en daarvoor de aanhouders en opbrengers in region kan aanspreken. De Koninklijke gewceifabriek te Eusfield zal aanmerkelijk vergroot wordendaar zij niet langer aan de tegenwoordige behoeften voldoet. Ook worden bij voortduring met bijzondere fabriekanten nieuwe overeenkomsten tot levering van geweren gesloten. Met den aanleg van het kamp, nabij Kildare, in Ierland, wordt ijve rig voortgegaan het zal eene vaste legerplaats zijn met houten barakken. Door het Engelsche comité van Spaansche fondsenhouders is een adres gerigt aan den President der Spaansche Cortes, met het doel, om door tus- schenkoinst van dit ligehaam de verkorte regten der houders van Spaansche coupons-bewijzen hersteld te zien. De President der Cortes heeft reeds des daags na ontvangst van dit adres een antwoord gezonden aan den Vertegenwoordiger der Engelsche regering te Madrid (die deswege zich ook tot hem heeft gewend), waarin hij zegt, dat bij het adres aan de vergadering beeft overgelegd, die besloten beeft het in handen eener Commissie te stellen. Ten slotte geeft bij daarin te kennen, dat hij persoonlijk wenscht, dat deze quaeslic eene voldoende oplossing moge vinden. De Kardinaal Wiseman is tot cene vergoeding van 1000 aan den R. K. Priester Boyle veroordeeld, dien bij eerst afgezet en daarna in een door hem getcekenden en in het dagblad VUnivers opgenomen brief gelasterd had. Den IB*10» Jan. jl. is het stadje Old Town, op Afrika's westkust, door een Britsch oorlogschip plat geschoten, omdat er volgens 's lands gebruik, in spijt van de vertoogen der Britsche zendeling-predikers, eene moorddadige pleg- tigheid verrigt was, terwijl de bevolking weigerde de daders uit te leveren. F HA MM. SLIJK. PARIJS5 April. De Keizer zal zich, naar men verzekert, bij zijn verblijf te Londen met grooten luister omgeven. De honderd gardes zullen hem vergezellen. De afwezigheid des Keizers zal 7 dagen duren. Bij de Wetgevende Vergadering is op nieuw een wets-ontwerp ingekomen waarbij eene belasting op de honden wordt voorgesteld. De Heer Lélut heeft zijn verslag over dit wets-ontwerp ingebragt. In dit stuk begroot de Heer Lélut het geheele aantal Frausche honden op 3 millioen, waarvan, volgens- hem, door de nieuwe wet ongeveer een millioen zoude verdwijnen (namelijk omgebragt worden). Volgens den rapporteur eten of liever verslinden deze dieren voor 80 millioen fr. 'sjaars en hij is niet van dezelfde meening als de Heer de Lamartine, die in de honden bijna even nuttige consumenten zag als hunne meesters. Voorts begroot de Heer Lélut het aantal personen, die in geheel Frankrijk jaarlijks door dolle honden gebeten worden, op 200. Het geregtshof heeft beslist, dat spoorwegbeambten, die door den raad van bestuur erkend en door de reglbank beëedigd zijn, als agenten der open bare magt zijn te beschouwen. Derhalve zullen beleedigingen toegevoegd aan een stationschef enz.in de uitoefening van zijn ambt, gestraft worden vol gens de wet, als waren het beleedigingen gepleegd legen agenten van het openbaar gezag. -Op eene verkooping van schilderijen alhier, heeft een portrait van den beroemden Arnsterdamsche Geneesheer N. C. Tulp door Rembrandt, 16,500 fr. opgebragt. In Frankrijk wordt thans een groot aantal fabriekendie vroeger beet wortelsuiker leverden, gebezigd tot het stoken van alcohol uit beetwortel. Er zijn thans nog maar 208 suikerfabrieken in werking, dat is nagenoeg 100 minder dan een jaar vroeger. De oorzaak ligt in den hoogen prijs, waartoe de alcohol bij het mislukken van den wijnoogst in Frankrijk gestegen is. Onlangs is te Brussel een scherp hekelschrift tegen de expeditie naar de Krim uitgegeven, onder den titel van Memorie aan den Keizer der Franschendoor een Hoofd-Officier der Fransche landmantMen zeide, dat dit pamphlet door of van wege 's Keizers neef, den Prins Napoleon, op gesteld en openbaar gemaakt wasen deszelfs inhoudgepaard aan verschei den omstandigheden, gaven aan dat gerucht eenigen schijn van waarheid. Thans berigt de Fransche Moniteurdat op verlangen van den Prins Napo leon, van wege de Fransche Regering stappen zijn gedaan om de zaak door den Belgischen Regter te doen uitmaken, zijnde tegen den uitgever van het bedoelde geschrift eene formele aauklagte ingediend. Het in hechtenis nemen duurt schier onophoudelijk voort, en hegint opzien te baren. Te Nantes wordt met alle rnagt gewerkt aan de 6 kanonneerbooten die aldaar op eene particuliere scheepswerf voor de Fransche Oostzeevloot worden gebouwd; de eerste zou echter, volgens de jongste berigten, eerst in de tweede helft dezer maand te water kunnen gelalen worden. Het Jura-gebergte, in Zwitserland, is nog met eene verscheiden ellen hooge sneeuwlaag bedekt. Op onderscheiden pnnten zijn de wegen onbruik baar. De dienst van den post in die streken zal nog eene maand lang per slede moeten geschieden. IPAIJE. MADRID, 3 April. Den 25sten Maart is de Heer Quintana, die sedert vele jaren onder de meest populaire dichters van Spanje behoort en in den geest van de thans bovendrijvende partij der progressisten werkzaam is geweest op het veld der letterkunde, door Koningin Isabella opentlijk met eenen lauwerkrans gekroond. De plegtigheid bad plaats in het paleis van den Senaat, in bijzijn eener talrijke schare aanzienlijken en letterkundigen. Nadat eene lofrede op den Heer Quintana gehouden was, nam Hare Majesteit uit de hand van den Hertog der Overwinning een krans van gouden laurier-bladen en zette dien op het hoofd van den grijzen dichter, die voor haar nederknielde. Toen werd door een koor een zegelied aangeheven, en vervolgens door eene dich teres van naam een lierdicht voorgedragen. De bekroonde is in zegepraal door een luisterrijken stoet naar zijne woning teruggeleidterwijl van de plegtigheid eene oorkonde opgemaakt, door de Koningin onderteekend en in het archief der Koninklijke academie van geschiedkunde neergelegd werd. De Koningin heeft bepaald, dat in alle openbare stukken van land bouw, koophandel enz. lengte- vlakte- en inhoudsmaten, als ook het gewigt, zullen moeten worden opgegeven volgens het tientallig stelsel. De Regering heeft een wets-ontwerp ingediend, betreffende de magti- ging tot aanleg van begraafplaatsen voor niet Katholijke godsdienstige ge zindten. Men verneemt, dat de oproerige beweging, die thans te Madrid heerscht, de gemoederen der kapitalisten zeer verontrust. Althans heeft zij reeds die noodlottige uitwerking gehad, dat twee hunner, die de voordeeligste voor stellen aan de Regering gedaan hebben betreffende het sluiten der leening, die voorstellen thans hebben ingetrokken. Sedert 3 nachten bevinden de troepen der hoofdstad zich onder de wa penen, ten einde, zoo noodig, bij de eerste oproeping gereed te zijn. PRÜISSEN. BERLIJN, 4 April. Alhier is uit Petersburg berigt ontvangendat de Keizerin-Weduwe Alexandra in de maand Junij e. k.Pruissens hoofdstad met een bezoek zal vereeren en een geruimen tijd aldaar denkt door te brengen waar alsdan ook hare twee andere zusters zullen komen, namelijk de Prinses Frederik der Nederlanden en de Groothertogin AVeduwe Alexandrine van Mecklenburg. Volgens de dagbladen is bepaald, dat er in dit jaar bij het leger geen groote manoeuvres tot oefening der troepen zullen plaats hebben, en dat al leen de verschillende divisien zich tot dat einde zullen vcreenigen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2