LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 9 APRÏL. n\ m De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. \L - c--.« Zte Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommere worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLAXDSC1IE BERIGTEN. LEYDEN, 7 April. Dr. Junghuhn alhier is door den Koning van Pruissen met de orde van den Rooden Adelaar 3de kl. begiftigd. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 1 April 210 volwassenen, 7C kinderen, te zamen 28G. 91 308. 2 3 4 5 6 217 222 228 231 231 214 91 92 92 96 96 90 314. 320. 327. 327. 304. De Regeringen van Nederland en van het gemeenebest Venezuela zijn in onderhandeling over eene door eerstgenoemde Regering gestelde vordering tot schadevergoeding ten behoeve van omtrent 200 Nederlanders, meerendeels Jo dendie door de ingezetenen van Venezuela van hunne bezittingen zijn be roofd geworden. De herstemming ter benoeming van een lid voor de Tweede Kamer, zoowel te Maastricht als te Hoorn, zal geschieden op Dingsdag den 17Jen dezer. Wijlen de Heer U. Craanenin leven Med. Docter te Naardenheeft aan de diaconie der Ilerv. gemeente aldaar vermaakt de som van ƒ1000 vrij van successieregten. Eenigcn tijd geleden is door de leden van den gemeenteraad te Rot terdam aan hunnen verdienstelijken stadgenoot Strackee de vervaardiging opgedragen van een borstbeeld in marmer van Z. M. den Koning. Dat werk is dezer dagen voltooid. Het is den Heer Strackee Zaturdag jl. vergund ge weest zijn kunstwerk aan Z. M. op het paleis te Amsterdam te vertoonen en de Koning heeft op eene voor den kunstenaar vleijende wijze zijne goedkeu ring daarover te kennen gegeven. Het borstbeeld is nu in liet locaal der maatschappij Arti Amicitia te Amsterdam ter bczigtiging gesteld. Op de palmpaardcnmarkt te Gorinchem, waren, niettegenstaande het te gelijkertijd Ulrechlsche markt was, vele Fransche en Belgische kooplieden aanwezig en er stonden ruim 300 paarden aan de lijn, van welke vele tol hooge prijzen verkocht werden; vooral fokpaarden. Voor de paardenmarkt van den 2<len en 3Jc[> dezer te Utrecht, waren aan gegeven 1025 paarden. De handel was zeer levendig door de vele vreemde kooplieden, uit Frankrijk, Duilscldand en België, die de goede paarden tegen hooge prijzen opkochten. Gisteren heeft te Amsterdam de aanbesteding der werken in den polder Waard en Groet plaats gehad. Zij zijn gegund aan de laagste inschrijvers, zijnde van perceel I, de lieer Langeveld, voor ƒ71,000; en perceel 2, aan den Heer Swets, voor ƒ57,570; beide te Ilardinxveld. Te Oveneen heeft de aanbesteding plaats gehad van den opbouw ccner nieuwe kerk voor deR. K. gemeente aldaar en is daarvan aannemer geworden de lieer II. J. Sehilte Haarlem, voor de som van ƒ53,600. Te Sneck had Woensdag 11. de aanbesteding plaats tol slatting (droog laten loopen en uitdiepen) der vaart van Sncek op Franeker, welk werk is aangenomen door J. Zwol mans, te Kuinre, voor 82,500. Aan de HH. S. Keiser Pz.c. s.is vergunning voor eene stoomvaart dienst lusschen Texel en Amsterdam verleend. Volgens de Amersf. Cour. vordert de droogmaking van de Legmeerplasscn (2400 bunders) een kapitaal van 7 a 8 ton. Tot verkrijging daarvan heeft men den droog te maken grond verdeeld in kavelingen van 25 bunders, om daarover gelijkelijk de kosten van droogmaking te verdeden, welke geraamd zijn op ƒ330 per bunder. Op deze wijze is reeds voor eenigcn lijd geheel in het benoodigde kapitaal voorzien. Met den 10den dezer wordt het kantoor van den rijks-lclegraaf te Mid delburg voor de binnen- en buitenlandsehe dienst geopend. Men meldt uit Bominelerwaard, 2 April: Men verneemt, dat de over gave van het beheer der aanzienlijke geestelijke goederen van Rossum aan het bestuur der domeinen voor de aldaar wonende, van de vroegere administratie onafhankelijke personen, eene niet ongelukkige wending van zaken heeft te weeg gebragt, daar thans alle daartoe solvabele landbouwers in de gelegenheid zijn van de uitgestrekte schoone landerijen aan genoemde geestelijke goederen hehoorende, te pachten, zonder dat er eenige gunst of uilsluiting omtrent de pachters of huurders plaats vindt. Verder moet aan de lasten, op de inkom sten dier goederen ruslende, door het gouvernement met naauwkeurigheid voldaan, het tractement van den Predikant, en schoolmeester geregeld daaruit betaald wordenterwijl ook op voegzame wijze in het onderhoud der school en van de onderwijzerswoning uit deze opbrengsten wordt voorzien, en men de hoop koestert, dat zelfs het Predikants-traclement, nu het beheer dezer goederen overgaat in handen van den staat, zal worden vermeerderd, en de Hervormde kerk, die, door vroegere zeer onachtzame administratie in treurig vervallen staat is geraakt, in behoorlijke orde zal worden gebragt. TC.) Uit een berigt van Veenendaal blijkt, dat hel water, ofschoon reeds 5 voet gevallen, te weinig kon wegloopen, zoodat men vreesde, dat men nog in geen 2 a 3 maanden de werkzaamheden op het veld zal kunnen hervatten. Do toestand bleef dus kommervol; in de meeste huizen staat nog 3 a 4 voet water. De val doet de aangehragle schade in hare verschrikkelijke uitgebreid heid te meer uitkomen. In liet Fransche Protestanlscbe weekblad Le IJtn vindt men eene uit- noodiging, om weldadigheid uit le oefenen aan de overstroomden in Neder land. Tot aandrang hiertoe wordt herinnerd aan de edele en onbekrompen gastvrijheid, die de uit hun vaderland geweken Fransche Protestanten eenmaal in Nederland hebben mogen vinden, en de hoop uitgedrukt, dat hunne meer gelukkige nakomelingen hieraan ook thans zullen gedenken. 's GRAVENHAGE, 7 April. Z. M. heeft den Heer von Lenlh, Minister van Buitenl. Zaken in Hanover, benoemd tot Grootkruis en den Heer Baron von Steinberg, Minister-Resident van Hanover hij het Nedcrlandsche Hof, tot Commandeur der Orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft tol Burgemeester der gemeente Zes Gehuchten, prov. N.-Brah. benoemd J. B. van Gennip. Z. M. heeft aan J. C. Swijghuisen Groenewoudemeritus Hoogleeraar in de faculteit der Letteren aan de Hoogeschool te Utrecht, verleend eert pensioen van ƒ2,750. Z. M. heeft Mr. W. F. Rochusscn aangesteld tot Attaché hij het Nederl. Corps Diplomatique. Z. M. heeft bewilliging verleend tot het oprigten eener ijzer- en metaal- gieterij te Groningen. Z. M. heeft eergisteren den Ridder de Loinonozoff in een pleglig gehoor ontvangen, ter overreiking zijner geloofsbrieven, waarbij hij op nieuw wordt geaccrediteerd als buitengewoon Gezant en gevolmagligd Minister van Z. M. den Keizer aller Russen, hij het Nederl. Hof. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken zijn van K. J. te 's Hertogenbosch voor den watersnood ontvangen twee coupons, ieder van ƒ3.96. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken is. door tusschenkoinst van den Heer Mr. C. C. E. d'Engelbronner, Secretaris-Generaal bij het Dep. van Justitie, ten behoeve der noodlijdenden, die door den jongsten watersnood van alles beroofd zijn, ontvangen eene haal kleedingstukken, gemerkt 00, ingezonden door den Heer Ghislain uit Belgie, welke kleedingstukken zijn aangekocht, uit gelden door eenige ingezetenen van België tol dat einde bijeengebragt. Bij den Min. van Financien is ontvangen een muntbiljet van 10, door een onbekende onder de letters K. P.tot voldoening eener schuld aan aan het Rijk, ingezonden. 'Naar men verneemt, koestert de Heer Baton v. Baders, oud Gouverneur der kolonie Suriname het voornemen derwaarts terug te gaan, ten einde voor particuliere rekening aldaar aan le vangen eene nieuwe ontginning, sluitende aan hel gestaakte kanaal naar Kwalta, welke ontginning zou leiden lot het bij opvolging aanleggen van een groot aantal boerderijen, ingerigt om er den landbouw, in verband tot de veeteelt, op de Hollandsche wijze te kun nen bedrijven. Die boerderijen zouden dan, naar gelang zij aangelegd zullen wezen, aan Nedcrlandsche landverhuizers in pacht kunnen worden afgestaan. De strook lands, gelegen in de verlenging van het genoemd kanaal west waarts tot aan de Sarainacca-rivier, is daartoe bereids hij de Regering aan gevraagd, doch op dat verzoek zal eerst definitief worden beschikt, na ont vangst van het antwoord van den Gouverneur van Suriname, welke autoriteit daarover door den Minister van Koloniën is geraadpleegd. Van eene andere zijde bestaat de waarschijnlijkheid, dat het geldelijk kapi taal, bcrioodigd voor de uitvoering van het plan, wel zal worden gevonden.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1