FKAMSFORT. 3 April. Be berigten nopens den stand van het graangewas, luiden uit alle dcelen v?an Zuid-Duilschland zeer gunstig. Het blijkt thans mede, dat de wijnslok •veel minder door de vorst geleden heeft, dan men aanvankelijk geloofde. Onrniddelijk na Paschen zal eene algemeene Prot.-Evangelische Synode te Karlsruhe worden gehouden. Voor eenige dagen hield eene commissie derzelve aldaar reeds eene voorloopige bijeenkomst ter vaststelling van de punten van beschrijving. Naar men verneemt, strekken deze zich uit tot het invoeren van een nieuwen catechismus, nieuw gezangboek, bijbelsche geschiedenis en een naauwkeurig formulier van de geloofsbelijdenis der vereenigde kerk. Onze mis is sedert eenige dagen geopend en schijnt tegen alle verwach ting goed te zullen uitvallen. Er wordt veel afgezet. Het fraaije weder draagt incde bij om het getal vreemde bezoekers te vermeerderen. In het Groothertogdom Baden wordt steeds luide geklaagd over de wille keurige verplaatsing door de Katholijke geestelijkheid van kerkelijke feesten, welke vroeger op Zondagen gehouden en nu op werkdagen gevierd worden, hetgeen zeer nadeelig werkt op de belangen der arbeidende klasse. De verandering van al de Badensche spoorwegpnten einde de spoor- wijdte met de op de Duitsche spoorwegen algemeen in gebruik zijnde, in overeenstemming te brengen, is den 2isten voltooid. Voortaan kunnen de goederen van de uiterste noordelijke grenzen van Duilsehland tot aan de zui delijke grenzen bij Zwitserland, zonder over te laden, in den kortst moge lijken tijd vervoerd worden. Uit Greifsvvald schrijft men, dat de hoogesehool aldaar in het aanstaande jaar haar 400-jarig bestaan zal vieren en dat tot berinnering aan dit feest door den Heer Stüler een gedenkteeken in den spitsbogenstijl is ontworpen, namelijk eene pyramideop welker vier hoeken de afbeeldingen van beroemde Duitsche geleerden de faculteiten zullen vertegenwoordigen, als: Bugenhagen de godgeleerdheidE. M. Arndt de wijsbegeerteMevius de regtsgeleerdheid en Behr de geneeskunde. OOSTENRIJK. WEENEN, 4 April. Alhier is het stellig berigt ontvangendal Keizer Napoleon na zijne terugkomst uit Londen tegen het einde dezer maand, met zijne gemalin aan ons Keizerlijk Hof een bezoek zal geven. Na afloop der eergisteren gehouden achtste zittingheeft het vredes congres de verdere behandeling der 4 waarborgpunten tot na Paschen uitge steld. De heer Drouyn de Lhuys, die den 5den alhier verwacht wordt, zal dan deel riemen aan de beraadslagingen die het eerst over het derde punt zullen worden hervat. Bij het groote diner, dat de Turksche Gezant in de afgeloopen week gaf, verscheen niemand van het Russische gezantschap; de genoodigde Rus sen verontschuldigden zich deels door den ofllcielen rouw, deels door de ge strenge vasten. De geleerde penningkundige J. Krathy, een van de beroemdste reizigers in Afrika, is van zijne reis teruggekeerd en alhier aangekomen. Hij is in het bezit van meer dan 2000 muntstukkendie meer dan 4000 jaren oud zijn. Vooral heeft hij op het terrein van Karlhago, daar waar de tempel van Diana stond, opgravingen en belangrijke ontdekkingen gedaan. RU§L AN Uit Petersburg wordt berigtdat Keizer Alexander II vast besloten heeft geene nieuwe concession te doen en den oorlog krachtig voort te zetten. Een adres van de corpsen der garde en der grenadiers aan den Keizer, ademt insgelijks een zeer oorlogszuchligen geest. Uit Warschau wordt berigt, dat er twee nieuwe verschanste legerkam pen, ieder voor 30,000 man troepen, tot verdediging der Russische Oostzec- provincien zullen worden ingerigt,een tusschen Milau en Riga, en een tusschcn Reval en Narva. TÜKHÏE. De fondsen, die de Turksche schatkist op de Europesche geldmarkt opge nomen heeft, zijn nu geheel uitgegeven, maar zij schijnen goed besteed te zijn, daar er nu eindelijk afdoende maatregelen zijn genomen om het Turk sche Donau-leger, het eenige hetwelk de Sultan bezit en in vele jaren bezit ten zal, in bruikbaren staat te houden; bet staat thans in de Krim, tot een derde zijner aanvankelijke getalsterkte versmolten, maar van al het noodige voorzien. Voor de Turksche zeemagt is weinig of niets van die gelden be steed; men kan dan ook bijkans zeggen, dat er niet langer eene Turksche oorlogsvloot bestaat. Vorst Menzikoff is in den nacht van 16 op 17 Maart te Perekop over leden aan de gevolgen van eene wondgekregen in het heen door het springen van een houwitser bij de loopgraven van dën toren Malakolf. Het koudvuur openbaarde zich spoedig op het gekwetste deel. Volgens berigten van Sebastopol tot 22 Maart heeft de vijand herhaalde malen vruchteloos gepoogd de werken der bondgenooten tegen de hoogte, welke den toren MalakolT dekt, te doen staken. De Admiraal Istomindie over een gedeelte der Russische vloot hevel voerde, is gesneuveld. Bij dien uitval tegen de Fransche belegeringswerken hebben de Russen 2000 man verloren, terwijl bet verlies der Franchen 500 man bedraagt. Het gevecht is zeer hevig geweestvan beide zijden werd dapper en hardnekkig gestreden. De Zouaven vcoral hebben blijken van heldenmoed gegeven. Onder de gesneuvelde Russen telt men Admiraal NachikolF. Een brief uit Alexandria van 23 Maart deelt onderscheidene bijzonder heden mede, omtrent het met grooten luister gevierde feest bij gelegenheid van het leggen van den eersten steen voor eene citadel en stadwelke Said-eshych zal lieeten en die dienen zal tot afsluiting van den Nijl. Dit feest is gevierd op den 124™ dezer, den verjaardag van den Onderkoning, die thans 33 jaren oud is. De Hertog van Brabant heeft deze plegtigheid bijgewoond. Het plan tot gezegde citadel en stad is ontworpen door den Franschen ingenieur Gallice- Bey. De Onderkoning Said-Pacha heeft zich vervolgens van Saidecyeh naaT Alexandria begeven. De lieer Lesseps, vervaardiger van een ontwerp tol gra ving van een kanaal over de landengte van Suez, is van Konstantinopel te ruggekeerd. Naar men meldt heeft de Consul geweigerd dit ontwerp goed te keuren, daar het met ontzaggelijke kosten gepaard zoude gaan. §TABS BEIlïëTEnT BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, doen te weten, dat ingevolge art. 205 der Gemeentewet de Gemeenteraad in zijne ver gadering van heden, het kohier van den omslag voor het onderhoud der lan- taarnenbrandspuiten en nachtwachten, voor het jaar 1855 heeft vastgesteld, en dit kohier als nog ter Secretarie dezer Gemeente gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd, terwijl binnen dien tijd elk op het kohier aangeslagene krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wets-ai likcl zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier bij Gedeputeerde Staten dezer Provincie kan inbrengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 5 April 1855. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER, JSurgcvïtjfcc Van den 39 Maart tot en met den '1 April 1855, BEVALLENC. de Fey, geb. de Boer, Z. II. M. Fraikingeb. Schrijvers, D. E. C. Randoe, geb. Wijtenhurg, Z. - E. Honig, geb. van Meerten, D. J. I.ig- teriberg, Z. W. van der Spekgeb. Heusen, Z. S. Hanselaar, geb. Duk, Z. J. C. Kranen veld, geb. Hemerik, D. G. de Fey, geb. van Velsen, Z. M. Cuylc, geb. Lagas, Z. J. M. Colpa, geb. Midderhof, D. L. A. Warners, geb. Pronk, D. G. Gysmangeb. Oosterlaar, Z. S. van Kan, geb. Lut, Z. J. C. van Dierengeb. BuitendijkD. II. J. Bresser, geb. Couvée, Z. J. Martyngeb. van Hcusden, Z. G. Verbiest, geb. Mieog, D. P. van Oosten, geb. van der Lof, Z. A. II. van der Koelen geb. van Dusseldorp, Z. N. Larrcwyn geb. FrankhuizenD. M. Dekker, geb. van der lleyden, D. E. Lasanilcr, geb. Cor- nax, D. J. Stakenburg, geb. Dubbelaar, Z. P. M. E. Milders, geb. Zaalberg, D. J. P. Haay, geb. BasLiaans, D. A. Wakcrlin, geb. van Brederode, Z. I J. van der Plnym geb. Schouten D. levenl. F. M. J. de Does, geb. van Oerle, Z. G. van den Bos, geb. Kolderman, D. S. Ligt voet, geb. Rijke, Z. R. Rutgers van derLoeff, geb. van der Tuuk, Z. G.van Weesel ,geb. MootenZ. GEHUWD: A. Rennc, Jm. en C. Vinkesteyn, Jd.J. II. Laterveer, Jm. cn M. Crama Jd. OVERLEDENC. Schaft, geb. van Tongeren 58 j. AV. WebbersZ.7 m. S. van Dijk, geb. van Dam, 65 j. C. Weidema, Z.2 j. en 2m.— C.Zuurdeeg, D.11 m. A. M. Deserline, geb. van Veerssen, 75 j. Jusa. Bern3. Mart3. Wanner, 20 j. Elish. Guldenbach, 68 j. C. Steyger, Z.3 j. en 4 m. J. Bollen, D., 6 j. en 2 m. M. Haverkoren geb. vamde Water, 71 j. C. N. Broomans, Z.16 rn. P. Marks, 68 j. D. de Sauvage, geb. Poeliejoe, 60 j. M. C. Mussert, geb. Reeder95 j. J. van Berkel54 j.II. deZwyger, geb. van Eygen, 58 j. C. Rozier, geb. Biegstraaten95 j. J. P. Plomvie, 78 j. G. Dionet, D., 6 j. en 4 m. E. Veilbrief, geb. Carret, 93 j. H. van den Berg, geb. Spel thuis, 68 j.Bern3. Hend3. van 'tHul, 31 j.J. WijnsteenD. 14 d. A. P. van der Meer, Z.14 d. T. Beun64 j. Joh3. Sleben53 j. G. Marytgeb. Vroegop, 36 j. Jansie Hoorn55 i. C.Siegenaar, geb.Tromp, 77 j. J. Smittenaar, 71 j. G. Martyn, Z.4 j. cn 10 m. Waarde Landgenooten Heeft de hier hcerschende ziekte ons gedrongen om bij herhaling een heroep te doen op uwe liefdadigheid, wij mogen volmondig erkennen, dat onze hoop, op u gevestigd, niet ijdel geweest is. De giften van u, edele Landgenooten! ontvangen, gingen onze verwachting verre te boven. Onze bede tot het mild dadig Vorstelijk Huis gerigt, werd met goed gevolg bekroond. Vele weldadige harten in den lande stonden voor onze ongelukkige medeburgers welwillend i open; ja, zelfs zij, die slechts schaars met tijdelijke goederen bedeeld waren, hadden iets voor onze noodlijdenden ten besle. Edele Landgenootenwij zijn diep getroffen door uwe milddadigheid. Onzen hartgrondigsten dank brengen wij u daarvoor toe, ook namens die honderden ongclukkigendie luide er kennen, dat door u vele tranen gedroogd, en vele smarten gelenigd zijn ge worden. Streelend moge het voor u zijn, dit uit den mond van zoo velen te hooren maar groot zal ook uw loon zijn, daar de God der Liefde steeds met welgevallen nederziet op allen, in wier harten zoo veel liefde woont. En gaf Hij, door uwe milddadigheid, zoq groote uitkomst in deze donkere dagen, wij bidden Ilem, dat de ziekte, die hier nog altijd blijft woeden, toch spoe dig geheel moge wijken. De Commissie moet tevens, bij deze dankbetuiging, aan hare weldadige Landgenooten berigten, dat hare kas voor bel tegenwoordige toelaat, om nog gedurende eenigen tijd aan de weduwen en andere hulpbehoevenden onder steuning te blijven verleenen. De visschers, in zoover zij niet door ziekte of zwakte zijn verhinderd, hebben nu zee kunnen kiezen. De bij kas zijnde gelden bedragen ƒ1380, en er wordt thans nog in de behoeften van 260 zieken en herstellenden voorzien. Eerstdaags zal een verslag, tegen betaling van 10 Cts. onder aflrek van het drukloon, ten voordeele van het onderhavige fonds, verkrijgbaar worden gesteld, waaruit, behalve van het geheel der ontvangsten en uitgaven, ook blijken zal, dat de Commissie er steeds op bedacht is geweest, orn de ont vangen giften op de doelmatigste wijze aan te wenden. Met dankbaarheid berigt zij verder, dat sedert de laatste opgave nog is ingekomen Bij den Wel-Eerw. Ileer Dr. H. J. Spijker', te Amsterdamvan d. P. munth. ƒ10; N. N. 3 F. K. 2.50C. A. bankb. ƒ25; H. G. 5; J. L. als nadere gift munlb^lO; door bezorging van Ds. J. Stroeve van N. S. coup. 4.95en van de Directie van het Algemeen Handelsblad ƒ149.40. Bij den Wel-Eerw. Heer D. Moeenaar, te 's Hagevan B. in 't armzakje ƒ3.09; O. O. 2.50 M. W. te Amsterdam 2 muntb^20 G. en K. 2 dito 20; B. 2.50C.R./5; R./2-, G. coup. ƒ7.423; D. C. coup. 2.475; J. C. 2 coup. ƒ4.95; door den Wel-Eerw. IleerJ. F. van Hoogstraten, te Utrechtuuintb.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3