Re Ncdeil. Maatschappij ter bevordering van de afschaffing der slavernij zal dit jaar hare algemeene vergadering houden op Woensdag, den 25stcn dezer, des voormiddags ten 11 ure, in het gebouw Diligentia, alhier. Uit het door Bestuurders der Vereeniging Tot verbetering van den werkenden en dienstbaren standopgemaakt jaarl. verslag (April 185455) blijkt, dat men een aanzienlijk getal werklieden en dienstboden heeft kunnen plaatsen; aan 12 personen, die meer dan 12 jaren in ecne en dezelfde be trekking zijn werkzaam geweest en bewijzen van goed zedelijk gedrag hebben kunnen leveren, zijn eervolle getuigschriften en medailles uitgereikt. In de vorige week had er in de gymnastische school van den Heer Euler eene buitengewone oefening, van cene der klassen van leerlingen, plaats, welke door onderscheidene genoodigden, werd bijgewoond. De klasse bestond uit een twaalftal jongelieden, die blijken gaven van in den betrekkelijk korten tijd, dat zij zich hadden geoefend in de onderscheidene deelen der gymnastiek, reeds belangrijke vorderingen te hebben gemaakt. En wie daar tegenwoordig waren, hebben zeker den gunstigen indruk ontvangen van de hoogst doel matige en methodische wijze, waarop de gymnastiek hier onderwezen wordt. Vele waren getuigen van het inderdaad aangename en vrolijke schouwspel, 't welk deze oefeningen, welke soms met liet in koor aanheffen van een turn lied vergezeld gingen opleverden. Het ware te wenschen dat de beoefening der gymnastiek meer en meer mogl aanwakkeren, en men er op bedacht ware, om in eenen tijd, waarin zoo veel van de intellectuele krachten wordt gevorderd, de ontwikkeling des ligchaams niet te veronachtzamen! AMSTERDAM, 5 April. 7„ M. de Koning heeft, hij zijn vertrek van hier, doen ter hand stellen, eene gift van ƒ2000 voor de algemeene armen dezer stad aan den Burge meester, alsook de opbrengst van de tooneelvoorstelling van jl. Zaturdag avond aan de algemeene commissie voor den watersnood, na alvorens zelf die som lot een bedrag van ƒ3000 te hebben verhoogd, en aan den Heer de Vries, Directeur van den HolISchouwburg, heeft Z. M. eene schadeloosstel- ling gegeven, ruim overtreffende het verlies, door dien Heer geleden ten ge volge van het afslaan der ontvangst van jl. Zaturdag avond. De werklieden van den scheepsbouwmeester F. F. Groen, alhier, mogten zich insgelijks verheugen in eene gift van Z. M., hun uit handen van den Heer J. D. Cramer toegekomenals een Iff wijs van 7,r. Ms. te vredenheid over het op Zaturdag jl. afgeloopen barkschip Koning Willem III. Er bestaat eeriige waarschijnlijkheid, dat Z. M. in de maand Augustus deze stad met een tweede bezoek zal vereeren. De Heer J. A. M. Bekking alhier, heeft een magneto-electrische-rotatie machine vervaardigd, voor de Parijsche tentoonstelling. Deze bestaat uil eene krachtige magneet, voor welker polen bewogen wordt een stuk wcekijzer, van hoefvormige gedaante, waarop zich bevinden twee klossen met geïsoleerd rood koperdraad, van eene bijzondere lengte. Als het ijzer met de daaraan ver bondene klossen draad in eene ronddraaijende beweging gebragt wordt, ontstaat in deze draden een galvanische stroom, niet alleen voor geneeskundig gebruik geschikt, maar ook eene hijzonder sterke chemische werking veroorzakende. Deze machine is in een fraai palisanderhouten kistje, ter lengte van 11, ter hoogte en ter breedte van 4j duim. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BEL£IE. BRUSSEL, 4 April. Den 24slcn dezer, schrijft de Emancipationzal onze Kamer van Volks vertegenwoordigers weder zamenkomenen hare zittingen zullen tot in de maand Junij kunnen aanhouden, want wij hebben reden om te denkendat het Kabinet niet voornemens is de werkzaamheden der wetgevende magt te verdagen, onder het onaannemelijke voorwendsel, dal het den ganschen zomer noodig zou hebben om zich omtrent de aanhangige w ets-ontwerpen te bedenken. De spoorweg van Lier naar Turnhout zal den 9den of 10den dezer voor het publiek worden opengesteld. EWCJEE AM. LONDEN, 3 April. Eindelijk is het Kabinet voltallig. Graaf Harrowby is tot Kanselier van het Hertogdom Lancaster, de Heer Bouverie tot Vice-President van het Bureau van Koophandel en de Heer Brandt tot Lord der Schatkist benoemd. Alleen de post van Onder-Secretaris van Staat en Koloniën, is nog vacant. De Times van Zaturdag spreekt met klimmende mismoedigheid over den toestand der bondgenooten voor Sebastopol en over de kansen des oorlogs in de Krim; terwijl de ministeriele Morning Post zegt, dat de bondgenooten op de Weener conferentie van Rusland de sloopirig van Sebastopol niet kun nen vorderen, omdat zij de hooghartige uittarting doet het zeiventot ant woord zouden bekomen. Blijkens den maandelijks opgemaakt wordende staat der desertie bij de land- en zeernagt, zijn in de vorige maand niet minder dan 646 dienstplig- tigen uit de kazernen of van boord der oorlogschepen verdwenen. Blijkens eene van wege de Britsche Admiraliteit openbaar gemaakte op gave, zijn in het afgeloopen jaar op en nabij de kusten van het Vereenigd Koningrijk niet minder dan 987 zeeschepen vergaan, dat is 155 meer dan in 1853. Het Genootschap tot verbreiding van het Evangelie heeft magtiging ontvangen om 12 geestelijken der Anglikaansche Kerk naar het Oosten te zen den, ten einde de dienst in het kamp en in de hospitalen te helpen verrigten. FRANKRIJK. PARIJS, 3 April. Na 's Keizers terugkomst uit Engeland, zal hij het paleis Elysée betrek ken, daar een groot deel der Tuileriën moet worden in gereedheid gebragH voor de ontvangst van Koningin Victoria, die haren bondgenoot een tegenbe zoek zal brengen. De Moniteur zegt gemagtigd te zijn te verklarendat de Keizer en de Keizerin, zich op de aanstaande tentoonstelling de vrije keus willen voor behouden der voorwerpen, die zij zullen wenschen aan te koopenen geene aanbiedingen daartoe zullen aannemen. De Moniteur meldt, dat de Heer Drouin de Lhuys gisteren naar AVeencn is vertrokken. De Heer ThouvenelDirecteur bij het Ministerie van Buitenl. Zaken, is tijdelijk met het bestuur van dat departement belast. Het Wetgevende Ligchaam heeft in zijne zitting van 2 dezer na eene korte beraadslaging, bijna eenparig (met 236 tegen 7 stemmen) het ontwerp van wet tot regeling van het gemeentebestuur aangenomen. Het strekt hoofd zakelijk oin hel bestaande, en alzoo ook de verkiezing der Gemeenteraden door liet algemeene stemregt, te bestendigen. In het Journal des Débats leest men o. a.De vraag is voor ons thans: óf vrede zonder het bezit van Sebastopol, óf oorlog met de inneming dier vesting; wij voor ons verkiezen het eerste. Wij gelooven niet, dat de vrede in Sebastopol te vinden is, maar veeleer de oorlog. Zoo wij werkelijk vrede wenschenwaarom zouden wij dan met slrooinen bloeds het bezit koo pen eener vesting, die wij hij den vrede zouden moeten teruggeven? Bij den aanvang des oorlogs koestert men altijd overdreven verwachtingen; maar wij kennen thans de wezenllijke kracht van Rusland, en sterkte in de tegenweer. Wanneer en op welke voorwaarden de vrede ook gemaakt worde, het zal al tijd een gewapende vrede zijn, dat is: nog geruiinen tijd zal het AVesten met zijne voor de in- en uitwendige veiligheid van Turkyc moeten waken. Voor onze krijgseer is door de overwinningen aan de Alma en bij Inkcr- mann genoeg gedaan. Buitendien is er groot onderscheid tusschen eergevoel en stijfhoofdigheid; het leger is om het land, het land niet om het leger; het leger moet strijden om een heilrijken en duurzamen vrede voor hel land, niet om glorie en eercblijken voor zich zelf te verwerven. Op den grondslag nu der vier waarborgpunten kunnen de verbondene Mogendheden vrede slui ten met eere en voordeel, en ook met vooruitzigt op duurzaamheid, mits zij het Oosten na den vrede niet weder aan zich zelf overlatenwant dat zou hetzelfde zijn alsof zij het aan Tvusland prijs gaven. LI. Dingsdag is de gewone jaarlijksche hammenmarkt alhier gehouden. Er waren 500,000 ffi aangebragt. De Fransche golden van 75 centimes tot 1 fr. de 5 oneen. De AVestphaalsche, Yorksche en Bayonsche van 1 fr. tot 1 fr. 40 centimes. Het spek 60 k 90 centimes, de worst van 50 centimes tot 1 fr. en de reuzel van 75 tot 90 centimes. IPAHJE. MADRID, 31 Maart. Gisteren had in de Cortes eene zeer levendige discussie plaats over de staatkunde van het Ministerie, ter zake van het wets-ontwerp, waarbij aan de nationale militie verboden wordt zich met de politiek te bemoeijen. Espar- tero heeft het wets-ontwerp verdedigd. De Regering heeft de noodige fondsen gevonden om in de verpligtingen der schatkist over de maand Maart te voorzien. De Carlistische partij heeft in de hoofdstad 200,000 exemplaren van eene oproeping tot oproer doen drukkendie hier in de straten verspreid en verder naar alle provinciën verzonden zijn. Alles wordt daarin in het werk gesteld om de hartstogten en de dweepzucht des volks op te wekken. Dezer dagen zijn te Sevilla eenige Engelschen van het Protestantsche geloof, in eene particuliere woning godsdienstoefening houdende, door de po litie overvallen en uiteen gejaagd, en daarover werd door den Britschen Ge zant eene tamelijk nadrukkelijke klagte bij de Spaansche Regering ingediend. Thans wordt gemelddat de Overheid van Sevilla van wege de llooge Regering eene berisping heeft ontvangen, omdat zij die godsdienstoefening heeft gestoord. gAHDINIE. TURYN2 April. Het regeringsblad bevat de benoeming van Generaal Alfonso de la Marmora tot Opperbevelhebber van het expeditie-leger naar de Krim, en van Generaal Jacques Durando tol Minister van Oorlog. Het wets-ontwerp tot opheffing van kloosterorden in Piemont, hetwelk door de Kamer van A'olksafgevaardigden is aangenomen, is nog bij den Senaat aanhangig. Uit het onderzoek in de afdeelingen is gebleken, dat vele Senaats leden godsdienstige of regtskundige bezwaren tegen den maatregel hebben, maar eenigen althans van hen schenen over die bezwaren te zullen heenstappen met het oog op het voordeel, hetwelk hij aan 's lands schatkist zou aanbrengen. Dit voordeel zou bestaan in eene som van 900,000 fr., die uit de inkomsten der onder staatsbeheer te stellen kloostergoedereu zou genomen worden voor het onderhoud der lagere geestelijkheid, waarin anders uit de geenszins ruime middelen der schatkist zou moeten worden voorzien. Daar deze finantiële bate door het Ministerie als een der voorname gronden ter aanbeveling der voor- dragt aangevoerd wordt, is van wege de Bisschoppen des lands, hangende het onderzoek in de afdeelingen van den Senaat, aan de Regering aangeboden, de gemelde som uit de middelen der Kerken wel uit de inkomsten der rijkste kloosterorden te vinden, in geval liet wets-ontwerp ingetrokken wierd: zoo zon de gewelddadige maatregel, die althans een aanmerkelijk deel der be volking tegen de Regering zou innemen, kunnen achterwege blijven, indien het finantiële belang in de daad de voorname drijfveer bij de Ministers ware.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2