LEYDSCHE COURANT^ 1855. WOENSDAG, 4 APRIL wj v" i BIMEiVLANDSCnE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. *-r *-> 'jt^ H Vt t« :J£ De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 3 April. Den 3den Mei zal te Haarlem, in den Grooten Yauxhall, de 94e ver- kooping plaats hebben van gronden in den Haarlemmermeer-polder, gelegen tegen de reeds verkochte percelen aan de zijde van Aalsmeer en Leymuiden. De Staats-Courant bevat de volgende opgaven van de Nederl. Bank: Omloopende Bankbiljetten ƒ92,560,425.00. Saldo's van Rekeningen-Courant f 15,930,785.11. Munten Muntmateriaal 102,769,042.27j. Men verneemt, dat ook Professor Velh bedankt beeft voor het lidmaat schap der afdeeling Taal- en Letterkunde der Koninklijke Academie van wetenschappen. RC.) Den 27slen Maart jl. zijn aan het spoorwegstation te Delft, 2 valsche gouden sovereigns gewisseld, door een onbekend persoon, klein van gestalte, ongeveer 30 jaren oud, aangezigt bleek, hebbende het uiterlijk van een smid, spraak Hollandsch kleeding: donkere jas, toegeknoopt vest en platte pet. Zaturdag 11. is op de rivier de Maas voor Rotterdam een kotter inct kaas beladen, door de stoomboot LevantKapitein Day, overvaren, ten ge volge waarvan de kotter dadelijk is gezonken. Op 10 April aanst. zal voor den Hoogen Raad worden behandeld het beroep in cassatie tegen het arrest van bet prov. geregtshof in Noordholland van 5 Feb. 11., ingesteld door de 1111. Salvador en Fongers. Het verslag zal worden uitgebragt door den Raadsheer de Greve; de middelen van cassatie zullen wordeu voorgedragen door AIr. A. de Pinto en Mr. A. A. de Pintoen het Openb. Minist. zal worden waargenomen door den Adv.-Gen. Deketh. Ten gevolge van den aanhoudend hoogen stand der rivier de Mcrwede is de aftapping van bet vloedwaler der Neder-Betuwe eeniger-mate vertraagd, daar men genoodzaakt is geweest de geopende overlaten onder Dalem weder in een waterkeerenden toestand te brengen. Ook de sluis te Dalem en die van de Linge te Gorinehem zijn gesloten geworden, omdat daardoor geen wa ter meer kon worden afgetapt; alleen het kanaal van den Steenenhoek wordt voortdurend met goed gevolg gebruikt lot het aftappen der Linge en dus van het vloedwater. Intusschcn is de Boven-Tiijn dalende; die rivier stond te Keulen eergisteren morgen op 12 voet 2) duim en gisteren morgen op 11 voet 6 duim. Mogt bet water aldaar vallend blijven dan zal dit ook een gunstigen invloed op den stand der Nederlandsche rivieren en op de verdere wegstrooming van het vloedwaler uitoefenen. Het te Apeldoorn rondgaand request, houdende adhaesic tot de maatre gelen, die zouden kunnen worden aangewend tot wering van het misbruik van sterken drank, ondervindt groolen bijval en talrijke onderteekening. Men meldt uit Appelscha, (prov. Friesland) 29 Maart: wegens de felle koude en massa ijs in het veen heeft men het turfgraven hier gestaakt. Morgen zal de te Zwolle gevestigde stoomboot-maatschappij liaie gere gelde dagelijksche dienst hervatten. Donderdag avond 11. werd te Groningen door eenigc studenten een vrij talrijk bezocht declamatorium gegeventen behoeve der aldaar bestaande inrigting ter opleiding van verwaarloosde kinderen enz. Te AVorkum dreigde den 26sten Maart een jongeling, aldaar een zijner bekenden bezoekende, een meisje, die in het voorhuis bezig was met schrob ben, met een geweer, bet schot vliegt los en bet meisje stort bijna leien- loos neder. Eenige oogenblikkcn daarna was zij een lijk. De toestand van den jongeling, die er geen erg in had dat het geweer geladen was, laat zich beter gevoelen dan beschrijven. In de eerste helft van deze maand zal cr te Breda wederom examen worden afgenomen voor Onderofficieren van het leger, dingende naar den rang van 2(lcn Luitenant. Van eene goed onderrigle zijde wordt aan het Hbl. uit AVeenen ge schreven, dat de Keizer Napoleon 111, in April aldaar zal komen; slechts staalkundige redenen zouden den Keizer der Franschen verhinderd hebben aan de herhaalde uitnoodiging van Keizer Frans Joseph gehoor te geven; doch hij zou komen, zoodra de te AVeenen ten einde spoedende conferentien bet veroorloven. De voormalige rijks-kanselarij zou daartoe luisterrijk worden ingerigt. Nog zegt men dat Keizer Frans Joseph het bezoek van den Keizer der Franschen onverwijld beantwoorden wil na de opening der groote tentoonstelling. 's GRAVENHAGE, 3 April. Z. M. is gisteren ten half 2 ure, met den gewonen spoortrein, alhier teruggekeerd. Z. M. heeft benoemd lot Burgemeester van Dwingelo, J. Eemten; te Beusichem Al1-. P. C. Bijleveld. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger der directe belastingen en accijnscn te AVijk bij Duurstede c. a. den Heer A. Hogeveen, thans te Benschop. Z. AI. heeft zijnen Consul-Generaal te Parijs, den Heer J. P. Pescatore, benoemd tot algemeenen Commissaris van Nederland bij de in dit jaar te houden algemeene tentoonstellingen, zoo van voortbrengselen van landbouw en nijverheid als van schoone kunsten. II. AI. Koningin-Aioeder zal tegen den lsten Alei zich van bier naar haar zomerverblijf Soestdijk begeven. Alhier is berigt ontvangen van het overlijden van H. K. II. de Erfgroot- herlogin van Saksen-Meiningenoudste dochter van H. K. II. Prinses Alarianne der Nederlanden. De Prinses had slechts den ouderdom van 24 jaren bereikt. Zij is in het kraambed gestorven. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken is ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood van Burgemeester en AVetb. van Ilillegom ontvangen eene som van 17, bijeengebragt door de leden van de sociëteit de A'riendschap aldaar. A an de HH. Henry en Bernard Salomonson te Alanchester, .met eene in de Engelsche nieuwsbladen bekend gemaakte lijst der gevers, eene som van 788 en 16 sh., ingezameld ten behoeve der noodlijdenden door den waternood in Nederlanden van den Heer II. F. te Berneene som van 20. Het concert door de gezusters Ferni, Donderdag 11. ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood alhier gegeven, heeft zuiver opgebragt eene som van ƒ555.14. Bij den Alinister van Financien zijn door tusschenkomst van een II. K. Pastoor, onder bet postmerk Schoonhoven, voor 's Rijks schatkist ontvangen 3 coupons, te zamen groot ƒ7.42. Dezer dagen zijn van wege het Departement van Alarine, uit de model zaal eenige voorwerpen afgezonden voor de groote tentoonstelling te Parijs, waaronder zich in klein model bevond de boeijer, die in der tijd door de Nederl. Regering aan Z. AI. den Keizer aller Russen ten geschenke is aange boden. SCHEVENINGEN, 2 April. De Heer P. Varkevisscher heeft uit Engeland berigt ontvangen, dat een Engelsche visscher de romp van een zijner pinken, de Jonge Corneliage voerd door de stuurman Leendert den Duik en bemand met 7 koppen, te Lowestoft op sleeptouw heeft binnen gebragt en dat in het vooronder 4 lijken onzer brave zeelieden zijn gevonden. Aleer dan waarschijnlijk zijn de 3 overige over boord geslagen, zij laten vrouw en kinderen achter. Een, naar men verzekert, niet minder dan 9 weezen! God lcide de harten van stad-en land- genootenom nieuwe offers te brengen op het altaar der weldadigheid ten behoeve van zoo vele diep bedroefde, tot den bedelstaf gebragte huisgezinnen van deugdzame visschersliedendie, in de uitoefening van hun moeijelijk bedrijf, den kost zoekende voor zoo velen, ongelukkig den dood in de golven hebben gevonden. AMSTERDAM, 2 April. Z. AI. de Koning is Donderdag namiddag alhier aan hel paleis afgestapt. Onmiddelijk daarna vertoonde Z. M. zich op het balcon, alwaar hij door de buitengewoon talrijk zaamgestroomde menigte met geestdrift werd ontvangen. Behalve uil de huizen langs den weg, welken Z. AI. van het station lot den Dam aflegde, waren ook uit een groot aantal particuliere woningen en alle openbare gebouwen vlaggen gestoken. De audiëntie, Vrijdag, werd zeer druk bezocht. Daarna was er diner ten Hove. Zaturdag heeft Z. Al. het locaal Toevlugt voor behoeftigenaan de Pas- seerdergracht, met een bezoek vereerd. Z. AI. werd door een koor vari kin deren, onder het aanheffen van het Volkslied, ontvangen, en bezigtigdc de aldaar tentoongestelde voorwerpen, door de werklieden der maatschappij lot werkverschaffing aan den spaarzamen ambachtsman vervaardigd. Ook heeft Z. AI. de tentoonstelling van vee op het Dril veld, het kabinet van den Heer van der Hoop, enz. met een bezoek vereerd. Het te water laten van het schip Koning Willem Iff, werd door Z. AI. bijgewoond. Ten 1 ure voerde het muziekcorps van het garnizoen eenige muziekstukken uit op den Dam. Des middags was cr weder diner ten Hove, waarop, behalve de Hoofd-Officiereu

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1