LEYDSGHE COURANT# MAANDAG, 2 APRIL. BWNENLAXDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f IS in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN31 Maart. Wij vernemen dat de dag der door HU. Studenten te houden Maskerade of voorstelling van de Intrede van den Aartshertog Karei V binnen Dordrecht, hij gelegenheid zijner huldiging tot Graaf van Holland op den 3dcn Junij 1515; op Dingsdag den 12dc» Junij aanst. bepaald is. In de zitting van den Gemeenteraad van 11. Donderdag, is besloten tol de aanstelling van een wetenschappelijk persoon voor den tijd van twee jaren, in te gaan met Mei aanst., tegen een honorarium van 600 jaarlijks, tot het opmaken van een volledig en beredeneerd register van de boeken, charters en papieren, tot het Archief behoorende, en ter aanduiding of beschrijving van datgecn, wat voor het regt en de geschiedenis in het bijzonder dezer stad en van het vaderland in het algemeen belangrijk is. Onder de bekrooningen door de Commissie van beoordeeling, toegekend ter gelegenheid van de 12de Tentoonstelling der Kon. Nederl. Maatschappij tot aanmoediging van den Tuinbouwop 31 dezer tot en met 3 April, te 'sGravenhage te houden, zijn in het proces-verbaal dier Commissie uit onze stad de volgende vermeld: Gouden medaille, gegeven door Z. M. den Koning, Beschermheer der Maatschappij, toegekend aan Prof. W. H. de Vriese en den Heer T. Mastenbroek te Amsterdamvoor de grootste verzameling gewassen uit de Nederl. Koloniën die producten geven voor den handel en de industrie, met bijvoeging van de voortbrengselen zelve; zilveren medaille toegekend aan den Heer J. Seliuurmans Stekhoven, voor de grootste en schoonste verzameling Varens; zilveren medaille toegekend aan de Heeren J. C. en W. Ilodhardvoor de fraaiste verzameling van 20 stuks blocijende Cineraria's, en een dito voor de grootste en sierlijkst gevulde Bloemtafel; zilve ren medaille toegekend aan den Heer A. W. Sijthoff, voor de afbeeldingen, lithographiën en houtgravuren tot de Tuinbouw-Elora, jaargang 1854, be hoorende. Z. M. de Koning heeft, bij kabinetschrijven van 24 dezer, goedgekeurd de gedane verkiezing door de afdeeling Taal-, Letter-, Geschiedkundige en Wijsgeerige Wetenschappen van de Kon. Akad. van Wetenschappen tot ge wone leden, van de Heeren Is. An. Nijhoff, te Arnhem; W. G. Brill, te Zutphen; G. W. Vreede, te Utrecht; G. II. M. Delpratte Rotterdam; I.. Ph. C. van den Bcrgh, te 'sGravenhage; W. J. A. Jonckhloet, te Gro ningen; W. Moll, te Amsterdam; J. van Hall, te Utrecht; II. J. Koenen, te Amsterdam; J. de Wal, alhier en J. R. Thorbecke, te 'sGravenhage. De Amst. Cour. van heden berigt echter nader het volgendeNaar wij uit goede bron vernemen, hebben de HU. G. W. Vreede en J. lt. Thorbecke bedankt voor de benoeming tot leden der afdeeling Taal-, Letter-Geschiedk. en Wijsgeerige Wetenschappen der Koninklijke Akademie van Wetenschappen. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 25 Maart 238 volwassenen, 92 kinderen, te zamen 330. 26 279 d 102 311. 273 98 371. 23 29 30 31 283 281 265 263 105 111 105 100 393. 392. 370. 363. De collecte voor de noodlijdenden door den watersnood heeft in de ge meente Hazerswoude 341.09 opgebragt, waaronder 10.44 van de kinderen der dorpsschool. Blijkens de opgaven tot dusverre bij hel Dep. van Binnenl. Zaken inge komen heeft de collecte ten behoeve der noodlijdenden door den jongstcn watersnood, wicn het ontbreekt aan eigen middelen tot herstel van hun ver lies of tot voorziening in hunne behoeften, opgebragt, in: Noordbrabant 14,882.41 Gelderland 46,250.29 jZuidh. ƒ147,868.65, Noordholland ƒ121,250.21Zeeland 13,370.73;Utrecht ƒ25,726.45, Fries land 27,925.21Overijssel 18,840.31 j, Groningen 19,885.56, Drcnlhe ƒ4,879.19, Limburg 8,813.59; en in Zuidholland, Utrecht, Groningen en Drenthe eenige oude en vreemde muntstukkenwaarvan de w aarde later zal worden opgegeven. Voorts zijn bij de inzameling der collecten nog verschil lende sommen aan bijzondere giften ontvangen, waardoor het bedrag der algc- inecne collecte is geklommen, volgens de Staats-Cour. voor zooverre tot nu toe bekend is, tot ƒ451,918.26». Voorts is nog behalve eenige kleinere sommen met bepaald aangewezen be slemming, in Noordbrabant, Zuidholland en Utrecht; in Gelderland voor Gel derland alleen gegeven ƒ1,135. Door den boekhandelaar D. A. Thieme te Arnhem, is reeds ƒ1400 gestort bij het provinciaal bestuur van Gelderland, ten voordeelc der nood lijdenden, ten gevolge van den watersnood, zijnde een voorschot van de op brengst der 3 voorlezingen van Ds. J. P. de Kcyser, bij gemelden boekhan delaar uit te geven onder den titel: Blikken in en op den menscli. Onder de gemeenten in Gelderland die belangrijke sommen in de alge- meene collecte gaven, behooren nog Ruurlo ƒ870, Voorst ƒ1797 en Vor- den ƒ652. Van de werf der Nederl. stoomboot-maatschappij te Fijcnoord is eergis teren inct goed gevolg te water gelaten, het ijzeren stoomschip Batavier bestemd voor de vaart tusschen Rotterdam en Londen. Men verneemt, dat het bataillon mineurs en sappeurs van den 16don Julij lot den 15dcn September eerstkomende in de legerplaats bij Zcyst zal kamperen. Met betrekking tot de door de Heeren van Heemstra c. s. aan te leg gen noordelijken spoorweg, meldt men dat die zal loopen van llarlingcn, over of langs Franeker, Leeuwarden, MeppelZwolle, Almelo, tot de Ilano- verschc grenzen, in de rigting van Rhcine, met eenc lijn van Leeuwarden tot Groningen. Voorts is hun de voorkeur toegekend voor eene verbinding van Zwolle met den Rijnspoorweg te Arnhem, over Deventer en langs den regler of linker IJssel oever, naar gelang de militaire belangen dit vorderen; en voor de verbinding van Zwolle met Kampen. Deze voorkeur zal onvoor waardelijk gelden tot dat de voorloopige verleende vergunning tol verbinding van llarlingcn met Groningen en met de Hanoversehe grenzen, in de rigtirig van Rheine, zal bepaald zijn. De toegestane wegen zullen binnen 6 jaren na de dagteekening van het verleenen der vergunning, voltooid en in wor- king gehragt moeten zijn. De vergunning is verleend voor 90 jaren. Met de opmetingen zal zeer spoedig een begin worden gemaakt. Bij de voorloopige vergunning voor dien spoorweg is tevens nog bepaald, dat zij dadelijk in eene bepaalde zal overgaan, nadat door de onderneming een waarborg-kapitaal van een millioen gulden, in Nederl. renten gevende effecten, zal zijn gestort. De daarvoor gestelde termijn is 9 maanden. De palmpaardenmarktWoensdag 11. Ie Zwolle gehouden, was even als het vorige jaar druk bezocht. Was het getal paarden aanzienlijken daaronder zeer schoone, niet minder groot was de toevloed zoowel van vreemdelngen als van ingezetenen. Schoon de paarden over het algemeen hoog in prijs waren, was de aankoop door vreemdelingen toch aanzienlijk en zijn hooge prijzen besteed. Te Sneek is een adres aan de Tweede Kamer in omloop, houdende ver zoek dat het haar hehagc: 1°. een onderzoek in te stellen omtrent de wen- schelijkheid en de mogelijkheid van het invoeren van wettelijke bepalingen, waarbij de tc ruime en algemeene verkrijgbaarheid van den sterken drank worde verminderd2°. bijaldien het in te stellen onderzoek deze vraag beves tigend beantwoordt, hij de Regering aan te dringen op het indienen eener daartoe leidende wet, of wel anders zelve daartoe het initiatief te willen nemen. Ook uit Medemblik is een, door zeer vele ingezetenen geteekend adres aan de Tweede Kamer, tot adhesie aan het adres uit Rotterdam, inge zonden, maatregelen verzoekende om het gebruik van sterke drank tegen te gaan. Er is aldaar eene verordening afgekondigdwaarbij het aan tappers op straffe verboden is, aan bedeelde behoeftigen sterken drank te verkoopen. 'SGRAVENHAGE, 31 Maart. Z. M. heeft aan J. Blindenbach Jz, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als Burgemeester van Aardenburg, en in zijne plaats benoemd I'. L. Reepmaker. Z. M. heeft benoemd tot Kantonregtcr tc Aalten, Mr. F. W. J. Iin- mink, en te Rotterdam (kanton n°. 2), Mr. A. A. J. Clant, thans Kanton regtcr te Alphen. Z. M. heeft benoemd tot Directeurs van de Postkantoren: te Dordrecht, den Heer F. W. van Bommel; te Schiedam, den Heer S. G. Heringa; te Amersfoort, den Heer W. B. de Bruyn; te Vüssingen, den Heer A. Berlling; te Hilversumden Heer H. J. L. Thiefvry, en te Zevenaar, den fleer J. J. DofTignies. Z. M. heeft den Heer M'\ J. W. van der Meer de Wijs, Advocaat te Amsterdam', op zijn verzoek eervol ontheven van hel lieiri door Z. M. opge-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1