gehad, waarin niet zonder bitterheid gesproken is over de behandeling van Onroomsche Engelschen in Spanje. Men weet, dat eenige dagen geleden te .Sevilla door de politie 8 Protestanten betrapt zijn, die in het verblijf van eenen Protestanlschen geestelijke bezig waren met godsdienstplegtigheden van 'hunne secte. Hierbij is klaarblijkelijk inbreuk op de onschendbaarheid van de woningen der ingezetenen gepleegd; want men is in het verblijf van den Protestantschen geestelijke gedrongen zonder een regterlijk bevel te vertoonen. Lord Howden beklaagt zich daarover: hij beroept zich op verdragsbepalingen, •die aan Britsche onderdanen in Spanje persoonlijke vrijheid waarborgen, en op de bepalingen van bet Spaansche strafwetboek, volgens welke alleen die geen in regten vervolgd zou mogen worden, welke door uiterlijke handelin gen de Staatskerk kwetst. Ook voert bij als een feit van algemeene bekend heid aan dat in Madrid, in Malaga en andere Spaansche steden door Pro testanten onverlet afgezonderde godsdienstoefeningen worden gehouden. De Spaansche Regering heeft geantwoord, dat het geen officieel berigt omtrent die zaak ontvangen had, en dit is waar. De vermoedelijke afloop der zaak is, dat zij in der minne geschikt zal worden en dat de Hooge Regering verklaren zal, het gedrag der policie te Sevilla af te keuren. FRANKFORT. 25 Maart. Te Lissa, in het Groothertogdom Posen is voor de Parijsche tentoonstel ling een tapijt vervaardigd, allerkunstigst uit 8,5d2 stukjes van allerlei soort van inlandsch hont zamengesteld. Het is 64 voet in het vierkantin het midden met een ster van de meest verscheidene schakeringen. Op de kanten is de helft der ster te zien en op de hoeken een vierde gedeelte. Het ge heel is omgeven door een fraaije arabeske omzoomd met eene slof die veel van bont heeft. De Gebs. v. Rothschild en Gebs. Benedikt te Stuttgart hebben de Wur- tembergsche leening van 3 millioen a 4) pCt. tot den koers van 97 pCt. op zich genomen. Aan de Joden is in het Koningrijk Wurtemberg, vergunning verleend om zich aldaar te vestigen, met bezit van alle burgerregten. Een Saksisch boschwachterGastt genaamd, die 82 jaar oud is gewor den en zijn geheim tegen hondsdolheid niet met zich in het graf wil nemen, heeft in de Leipz. Zeit. het volgende middel bekend gemaakt tegen den beet van een dollen hond, welke hij sints 50 jaar met het beste gevolg op menschen en dieren heeft aangewendmen neme dadelijk warme azijn of laauw water, wassche de wonde uit en drooge ze. Dan giet men eenige droppels mineraal zoutzuur in de wonde; daar minerale zuren het speeksel- vergift oplossenzoo zal men de rampzalige werking er van voorkomen. OOSTENRIJK. WEENEN, 24 Maart. De Keizer heeft bepaald, dat het li"10 regement Ulanen, hetwelk den naam van Alexander Cesarewitschenz. droegvoortaan den naam van Alexander If, Keizer van Rusland, zal dragen. Van hier is aan de Times berigt, dat, ofschoon de bondgenoolen niet blijven aandringen op de ontmanteling van Sebastopolzij echter andere voor waarden stellen, die Rusland niet aangenaam kunnen zijn. Het vooruitzigt is zeer donker. De vredekansen zijn aanmerkelijk verminderd. Op dezelfde dagen en uren als de vredc-conferentien alhier vergaderen, beraadslagen de Generaals von Hess, Létang en Crawford over de uitvoering der reeds vastgestelde plannen voor den veldtogt. Sardinië zal, behalve zijn leger van 15,000, of volgens sommigen 17,000, maneen klein eskader naar de Zwarte zee zenden. RU SEAN O. Uit Warschau wordt het volgende gemeldDe heilige synode heeft een dweepachtige oproeping gerigt tot het Russische volk, om ijverig deel te ne men aan de algemeene wapening der landweêr. De synode wijst op de hel den Donski en Poscharski, en op den smaad en hoon, waarmede de orthodoxe kerk bedreigd wordt. Te Riga worden aan de land- en zeezijde nieuwe versterkingen opge- rigt. Het verschanste kamp wordt vergroot, tot ontvangst van troepen. In den mond der golf zal men schepen en blokken steen doen zinken. Op de kusten der Finlandschc golf zijn 4 regementen Baskiersche ruiters aangeko men. Men verwachtte 8 a 10,000 man ligte ruiterij. De zamenstelling van het Baltische leger onder Generaal de Sievers, ging snel voort. Ongeveer 100,000 man, die tot 140,000 zullen vermeerderd worden, zijn reeds ter plaatse hunner bestemming aangekomen. Uit de Kriin is door den Generaal Osten Sacken berigt, dat 3 bataillons Zouaven, gesteund door eene sterke reserve, op 17 dezer een aanval beproefd hebben op de legerplaats vóór de nieuw aangelegde Russische redoutes. Zij werden echter met groot verlies teruggeslagen. Na deze vruchlelooze poging handelden de bondgenooten minder krachtig tegen de vestingwerken. Den 20stcn dezer is Gortchakoff voor Sebastopol aangekomen. Men verbruikt in Rusland omstreeks 50 millioen kilo's tabak, en de belasting van dit artikel brengt slechts 3 millioen z. roeb. op, daaronder be grepen bet inkomend regt op den vreemden tabak; hetgeen dus niet meer dan 6 kopecks of 11 cent per Ned. tÈ bedraagt. TURKTE. Den lsten Maart is te Konstantinopel de tijding ontvangen, dat de Keizer der Franschen in de eerstvolgende dagen aldaar zal aankomenalleen het tijdstip der komst schijnt nog twijfelachtig te zijn. Zeker zal de Keizer hier zeer schitterend en door de Europesche bevolking zeer hartelijk ontvangen worden. De Roomsch-Katholiekendie in Turkye een magtig en goed geor ganiseerd ligchaam uitmakenvestigen met blijde hoop het oog op hem als eenen beschermer, die Frankrijks invloed in het Oosten, ten voordeele voor hen en hun geloof, bevestigen en verhoogen zal. De Turken zijn door den dood van hunnen aartsvijand Keizer Nicolaas zoo zeer bemoedigd en opgebeurd, dat zij de komst van Keizer Napoleon niet met zooveel beduchtheid te gemoet zien als verwacht mogt worden. Doch de Turksehe groolcn vinden het geenszins aangenaam, Napoleon in hunne hoofd stad te zien; in hun oog is het veeleer, alsof door dat bezoek het zegel Op de overhecrsching der Franken gezet wordt, alsof de Rajahs overgaan onder de magt van den roemruchtigen Vorst, die met weidsche praal hunne poorten zal binnentrekken en als een Leenheer door den Stedehouder des Propheets zal worden ontvangen. Tijdingen uit Konstantinopel tot 19 dezer melden, dat de Minister van Buitenl. Zaken, Ali-Pacha, deel zal gaan nemen aan de Weener conferen- tien. Een aantal Poolsehe deserteurs zijn naar Varna gezonden. De Heer Beville, Adjudant van Keizer Napoleon, is door den Sultan ontvangen en heeft daarna de paleizen van Beyler-Bey en Balta Liman, die voor het verblijf des Keizers van Frankrijk aangeboden zijn, in oogenschouw genomen. In de nabijheid van Konstantinopel zal een reserve kamp worden opgerigt van 40,000 man. De Generaal Monet wordt in het hospitaal van Pera verpleegdtwee vingers zijn hem afgezet. De Egyptische afdeeling is naar de Krim inge scheept. De geheele Turksehe ruiterij is van Boergas vertrokken. Het tractaat inet Sardinië is onderteekend. Omer-Pacha is den 12den weder naar het kamp voor Sebastopol gegaan om met de bevelhebbers te raadplegen over de krijgsoperatien. Het vuur tegen Sebastopol is den 14denop nieuw geopend. De wapening der Fransche batterijen was thans compleet en de batterijen der Engelschen hebben 1500 ton projec tion ontvangen. De Russen wierpen nieuwe batterijen tegenover die der Engelschen op. Hel corps van Generaal Paniutine heeft zich met de Rus- senonder Generaal Radziwil, voor Eupatoria vereenigd. De Russische krijgsmagt in de Krim, telt thans volgens de Moniteur de In Plotteniet meer dan 115,000 man. In den nacht van 16 dezer hebben de Fransche troepen in de Krim een Russische hinderlaag overvallen, en de daar geplaatste troepen verdreven. Een uitval gelijktijdig door de Russen ondernomen tegen den uitersten linker vleugel is terug geslagen (zie echter ook onder Rusland}. §TAD§ RE RIG TEN. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente LEYDEN, gezien hebbende de Notificatie van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, in dato den 16den Januarij jl., Provinciaalblad N°. 2) betreffende den Herijk der Maten en Gewigten in Zuid-llolland, en gelet op de voordragt van den Arron- disseincnts-Ijker alhier, van den 21sten dezer maand, geven mitsdeze den In gezetenen dezer Gemeente hunne verpligting te kennen, tot het doen Herijken van alle de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhoudsmaten en Gewigten, bene vens de bij de Inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Zr. Ma. besluit van den 21slfn December 1822 [Staatsblad N°. 54) moeten worden afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen, ter bezorging der gemelde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het lokaal van den Ijk, in de Lange School steeg. Zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, op den 12den en 13,lcn April II, i) 16den en 17den April. III, 18den19dr», 2(L"° en 23't«" April. o IV, 24slCD25stc"26slcn2 75tsn en 30sten April. V, lsten2de", 3dtn4dcn en 7de" Mei. VI, 8stCD9dcn10dc"lld«», 14de"15den en 16'|CI1 Mei. VII, 18den 2lsten,22*tefl,23stl'n,24stcn,25steni29stt!t,en305ten Mei. VIII. Sisten Mei en op den 1 steo^ 4<tenj 5<ieri en gden Junij. Het Buitenwijk op den 7den Junij. met uitzondering echter van de Goud- en Zïlversmids-, benevens de Apothe kers- of Medicinale Gewigten, voor welker herijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten: Voor de Goud- en Zilversmids-Gewigten voor Wijk I, II, III en IV, op den 2dcn April, V en VIop den 3den April VII en VIII en het Buitenwijk op den 4den Aprilf, Voor de Medicinale Gewigten voor Wijk I, II, III en IV, op den 5d™ April, V en VI, op den 10den April, VII en VIII en het Buitenwijk, op den lld«a April, telken dage des morgens van 9 tot des namiddags 1 ure. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voornoemdallen en een' iegelijk wien het aangaat, met herinnering tevens aan Art. 2 van Zr. M5. Be sluit, in dato 30 Maart 1827, (Staatsbl. N°. 13) om op bovengemelde da genna welke de Arrondissementsijker zich, overeenkomstig Art. 10 der Notificatie van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato 18 Januarij 1822tot het verrigten van den Herijk naar de Buitengemeenten van zijn Ressort moet begeven, en alzoo buiten de mogelijkheid is, om grrecdelijk aan het verlangen der verzuimdhobbenden te voldoen, zich overeenkomstig hunne verpligting omtrent dezen Herijk stipte)ijk te gedragen, ten einde buiten bekeuring te blijven; zullende er, na den bepaalden termijn, ingevolge dis positie van Gedeputeerde Staten van Zuid-llollandin dato 22 November 1831, gecne verlenging van tijd, of zoogenaamde nadagen, gegeven worden. Wordende aan belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de de Notificatie van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligligheid zich uitstrekt tot alle han del- en neringdoende lieden. Fabrikeurs en Ambachtslieden, die, in hunnen handel of hun bedrijf, eenige maten of gewigten gebruiken, en de Apothe kers of Medicijnbereiders in het bijzonder, aan Art. 3 en 5 van Z. M. Besluit dd. 21 October 1819, StaatsblN°. 52) bepalende hunne gebondenheid tot het bezit van een vol stel Gewigten, en mcdeverpligling tot den jaarlijkschen

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3