dijk en ringvaart, onder den naam van Haarlemmer-meer, behoorende tot de provincie Noordholland en het regtsgebied van het eerste kanton van bet arrondissement Haarlem, en wat betreft de verkiezing van de leden voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, tot het kiesdistrict Haarlem. Het is gebleken, dat in het Haarlemmermeer een genoegzaam aantal per sonen woonachlig zijn, om tot de verkiezing van een Raad dier gemeente te kannen overgaan.' In bet ontwerp worden de daartoe gevorderde maatrege len voorgesteld. De Heer A. C. Legel, hofleverancier alhier, is op het denkbeeld geko menom 20,000 pas uit Schotland aangebragte oesters, geheel ten voordeele van de ongelukkigen door den watersnood te verkoopen. Het 100 heeft hij op 3 gesteld. Uit Schevenrngen wordt gemeldGedurende de laatste dagen is bet vrij gunstig met de visscherij gestelddoch men heeft waargenomen dat vele tongen dood in de nelten worden opgehaald. Men vermoedt, dat die soort van visch, ten gevolge van de strenge vorst gestorven is. Daar zulks met andere visch het geval niet schijnt te zijn, leidt men er uit af, dat de schol zich meer op den bodem der zee ophoudt, of wel dat de tongen ondieper water kie zen en alzoo van' de vorst meer te lijden hebben gehad. UTRECHT, 27 Maart. Gisteren morgen droeg de Hoogleéraar Vinke het rectoraat der Akademie over aan den Hoogleeraar van Hall. Bij deze gelegenheid hield eerstgenoemde in het groot auditorium eene redevoering: de vera jidei Cliristianae no- tionc, nostris praesertim lemporibusmemoria tenenda el in omnium animis imprimendad. i. over de noodzakelijkheid, om vooral in onzen tijd de ware beteekenis van het Christelijk geloof in gedachte te houden en in aller gemoed in te prenten. De gewone serenade van het Stndentenkorps, aan den aflredenden en aan komenden Rector te brengen, is ditmaal, om rederi der gedrukte tijdsom standigheden, niet gehouden, maar uitgesteld tot de maand Junij. Reeds komen verscheiden koppels Duitsehe paarden in de omstreken dezer stadzoodat gelukkig de vrees voor eene weinig bezochte palmmarkt zich niet bevestigt. Die markt zal alhier 2 dagen duren, en alzoo den 2<icn en 3dcn April gehouden worden. lHJITENLAiVÜSCUE BEIUfrTEiX. ENGELAN R. LONDEN, 27 Maart. Het Hoogerhuis heeft gisteren avond het Regeringsvoorstel betreffende de leening ten behoeve van het Sardinische leger dat naar de Krim vertrekt, aangenomen. In bet Lagerhuis werd deze financiële maatregel insgelijks goedgekeurd, nadat de Heeren d'IsraeliBright enz. daartegen het woord hadden gevoerd-. Sir Charles Wood gaf de toezegging, dat de havens der Oost- en Witte zee zullen worden geblokkeerd gedurende het gansche saizoen. Bij de tweede lezing der bill betrefiende de afschaffing van hel zegel der dagbladen, verklaarden zich 215 stemmen voor en 161 tegen. Heden avond werd een voorstel van Lord Pbynn, strekkende tot het indienen van een adres aan de Koninginwaarin wordt gewezen op de nood zakelijkheid van het herstel van het koningrijk Polen, na door Lord Pal- merston bestreden te zijn, door den voorsteller ingetrokken. Het Ministerie van Marine heeft het geheime plan van Lord Dundonald, om Kronstadt te vernietigen, wanneer hij, gedurende het in werking brengen van het plan, 8 of 10 dagen schoon weder houdt, aangenomen. Waarschijn lijk is dit hetzelfde, dat vele jaren geleden te Woolwich beproefd werd. Men vermorzelde toen door mortieren, bazallblokken van 14 voeten in het vier kant. De bijzonderheden der uitvoering van Lord Dundonalds plan tegen Kronstadt zijn natuurlijk niet bekend. De uitvinder stelt echter als uitslui tende voorwaarde, fraai weder. Men zon het in Junij of Julij beproeven. Blijkens een aan het Parlement overgelegd officieel stuk betreffende het koopen van Officiersplaatsen hij ons leger wordt voor den rang van Luit.-Kol. der lijfgarde betaald eene som van 7250 Majoor 5350 Kapitein 3500 Luitenant 1785 2(le Luitenant 1260 Horse guards: Luit.-Kol. 7250 Majoor 5350 Kapitein 3500 Luitenant 1600 2dc Luitenant 1200 Dragonders der garde: Luit.-Kol. 6175 Majoor 4575 Kapitein 3225 Luitenant 1190 2dc Luitenant 840 Garde te voet: Luit.-Kol. 9000 Majoor 8300 Kapitein 4800 Luitenant 2050 2dc Luitenant 1200 Regernenten van linie: Luit.-Kol. 4500 Majoor 3200 Kapitein 1800 Luitenant 700 2(le Luitenant 450 Bij het overlijden van eenen Offi cier kan zijn post niet ten behoeve zijner erfgenamen worden verkocht, maar moet door de Koningin vergeven worden. Hoewel, schrijft de TimesEngeland geneigd is om den vrede te sluiten op eervolle voorwaarden, zoo zouden echter zijne ware belangen welligt veel meer gediend zijn met het krachtig voortzetten van den oorlog. De policie heeft in handen gekregen den heruchten Henri 'Garrett, die ongeveer 20,400 aan de Victoria-hank te Melbourne in Australië outstolen heeft. Deze man liet zich vangen, hoewel hij zeer zwaar gewapend'-was. Men vond 2 banknoten en goud bij hem. Het schijnt, dat hij den 8slen Oc- lober 1854 naar de Vicloria-hank is gegaan en er 14,300 benevens 2000 oneen goud gestolen heeft. Zijne 3 medepligtigendie met zwarte sluijers bedekt, op klaarlichten dag in het gebouw waren gedrongenen na de 2 per sonen die zich daar bevondente hebben omvergeworpenzich van 15 a 20,000 meester maakten, bevinden zich sedert ecnigen tijd in handen der II Justitie te Melbourne. Garret is naar Londen gevoerd, alwaar zijne zaak: den 30slen dezer zal dienen. Volgens de laatste berigtenis de spoorweg over de landengte van Pa nama thans voltooid. De passagiers worden in 4 uren tijds van de eene zee tot de andere gevoerd. Deze spoedige gemeenschap moet veel toebrengen- tot den bloei der landen aan de Stille Zuidzee gelegendoch aan de andere zijde worden de eigenaars der muilezels, die tot nu toe personen-en goedèren over de landengte vervoerd hebben, van hunne broodwinning beroofd. Ook. wordt door middel van dezen spoorweg de overtogt uit Engeland naar Aus tralië veel verkort. Uit de omstreken van bet Zoutmeer, in de Vereenigde Staten, schrijft men, dat de profeet der Mormonen, Brigham Young, aldaar twee groote fraaije gebouwen doet oprigten, dewijl zijn gezin te talrijk is geworden om in een gebouw behoorlijk buisvesting te vinden. Dë navolger van Joe Smith is met meer dan 50 vrouwen gehuwd en heeft een zwerm kinderen. Een ander geestelijke van dezelfde secte, Kimball genaamd, heeft 72 vrouwen. Uit Sidney heeft men het bedroevende berigt ontvangen, dat op de Bampton Shoals een schip was gestrand, hetwelk nagenoeg 500 Chinezen aan boord had, die allen, benevens een gedeelte der bemanning, zijn ver dronken. De Kapitein en 8 matrozen hadden zich van den waterdood weten te redden, doch bij kaap Dennis geland zijnde, werden zij door de inboor lingen overvallen en 5 der hunnen vermoord. FRANKRIJK. PARIJS, 27 Maart. De Moniteur behelst lieden een lang artikel over de regeringsdaden van Kei zer Nikolaas, en de mogelijke gevolgen van zijn overlijden; bel eindigt aldus: »Eene natie, zoo groot als de Fransche, verheugt zich niet, wanneer de dood een tegenstander, hoe magtig ook, treft, maar ieder een begrijpt dat God, toen Hij den Vorst uit den strijd wegnam, die dien strijd had begonnen, levens den voornaamsten hinderpaal voor den vrede heeft doen verdwijnen. Frankrijk put geen vertrouwen uit de verdwijning van een vijand, maar uit de medewerking zijner bondgenootenuit zijne heldhaftigheid, uit liet geluk zijner wapenenuit de regtvaardighcid zijner zaak. Frankrijk voert slechts den oorlog met zulk eene volhardende geestkracht, ten einde bet staatkundig evenwigt van Europa te bevestigen, dat door eene eerzucht bedreigd wordt, die voor het oordeel der geschiedenis door geheel de wereld gewraakt werd." De Constitutionnel zegt, dat er voorboden van vrede en van oorlog zijn, en vervolgt aldus: Overal worden de krijgstoerustingen op groote schaal voortgezet. Hier te lande staan in kampen drie legers, het noorder-, bet oosler- en bet zuider-leger, gereed om te velde te trekken, zoodra 's lands eer en Europa's belang het vorderen; talrijke bezendingen gaan naar de Krim, en den 27sten dezer zal de Keizerlijke garde zich derwaarts begeven. Piemont maakt zijne hulptroepen gereed. Engeland versterkt zijn leger in de Klim en heeft reeds de voorhoede eener vloot naar de Oostzee gezonden. Oosten rijk zendt dag op dag troepen naar den kant van Krakau. Rusland brengt zijne gansclie bevolking onder de wapenen. Pruissen wil liever van verre blijven toezien, dan zich tegen Rusland verklaren; maar neemt toch voor zorgmaatregelen voor het geval van een algemeenen oorlog, waarin liet zich welligt aan Rusland zou willen aansluiten. Dat alles voorspelt eenen oorlog op groote schaal en waarbij gansch Eu ropa in het gevecht zou kunnen komen. Doch er zijn ook vele verschijnse- I Ien die hoop op vrede geven. De vurige wensch der AVe-tersclie mogendhe den om aan de wereld de rust te hergeven. De aanschrijving, namens den nieuwen Sonverein van Rusland aan zijne Gezanten: daarin is, wat dan ook de verborgen bedoeling van bet staatsstuk moge zijn, geen sprake langer van het reglzinnig geloof; men ziet daarin niet langer den toeleg om de bevol- j j king tot dweeperij aan te vuren, en den Paus van het Oosten te spelen; i alleen de Keizer, niet bet hoofd der Kerk, spreekt daarin. Dat staatsstuk bezigt bet woord transactieen al wie aan schikking denkt, erkent daar- i door reeds de noodzakelijkheid om bewilligingcn te doen. Zoo is er een ver zoening bevorderend element te meer in de Weener conferentie. Wat in die conferentie omgaat, is nog aan niemand bekend. Doch men weet, dat de knoop der verwikkelingen gelegen is in de beperking van Rus- lands magt in de Zwarte zee. De noodzakelijkheid dezer beperking als waar borg voor den vrede is door Rusland erkendmaar de vraag ishoe zij zat bewerkstelligd worden. De slooping van Sebastopol schijnt nooit door de Westersclie mogendheden onder de onmisbare voorwaarden gerangschikt: de inneming is nooit bet doel maar een middel geweest. Het doel is niet de vermeestering van die krijgshaven, maar de fnuiking van de heerschappij van Rusland over die wateren. Alzoo schijnt bet, dat men onderhandelt op een terrein, waarop verzoening mogelijk is, zonder dat bet Westen zich met ongenoegzame waarborgen tevreden stelle en zonder dat Rusland iets van zijne eer of waardigheid opoffere. Daarmede is bet herstel des vredes nog uiet verzekerd; maar mogelijk, wij zouden zelfs zeggen waarschijnlijk, indien wij ons wantrouwen aan de opregtlieid van Ruslands vredelievende betuigingen geheel overwinnen konden. Iri eenige bakkerijen te Douai en Kamerijk zijn proeven genomen met de gist, uit den beetwortel vervaardigd. Daaruit blijkt, dat deze soort van gist de dubbele kracht heeft van die uit bier vervaardigd is. De juweelen der Fransche kroon zullen eerstdaags naar het tentoonstel lingsgebouw worden overgebragt. Zij hebben eene waarde van 35 mill. fr. SPANJE. MADRID, 24 Maart. Van hier is gemelddat tusschen de Spaansche Regering en den Gezant van Engeland, Lord Howden, laatstelijk eenige conferentien plaats hebben

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2