LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 30 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar g de afzonderlijke nommers worden togen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad X°. 8. B1XXKXLAXDSCHE BERIGTEN. LEYDEN29 Maart. Wij laten hier nog volgen de opgave der collecten van verscheidene dorpen voor den watersnood: Te Aarlanderveen ƒ480, Alblasserdam 680 Alphen /G46, Appeldoorn ƒ3,000 (hieronder ƒ300 van Z. M. den Koning), Abcoude ƒ358, Beemster 708, Bergambacht ƒ487, Beverwijk 359Bloe- mendaal ƒ884, Brummen ƒ648, Dalfsen ƒ489, Gorssel 476, 's Gravcland ƒ425, Heemstedeƒ703lieerde ƒ726Helder ƒ820, Hilversum ƒ860, Koog ƒ614, Krommenie ƒ414, Loosdrecht (O. en N.^683, Molenaarsgraaf en Brand wijk ƒ682, Naaldwijk 424, Oostzaan ƒ400, Oudshoorn ƒ330, Overschie ƒ362, Rhede 1,795, de Rijp 370, Rijswijk ƒ800, Wassenaar ƒ510, Wormervecr 1,271Zaandijk ƒ850Zwolle (Kerspel) 432. Te Hillegom leverde de collecte eene som op van ƒ246.83,'. Daarbij dient te worden in't oog gehouden, dat reeds in 'tbegin van 'tjaar op twee lijsten cene som van ruim ƒ250 is ingeschreven, voor eene buitengewone armen-bedeeling en ter leeniging van de groote ellende in den Haarlemmermeer-polder. Te Dordrecht heeft eene algemeene inschrijving bij de loge la Flam boyante, voor den watersnood, opgebragt de som van 2,227.23. Door de Officieren en manschappen van de te Ilellevoetslnis liggende oorlogsvaartuigen is voor de ongelukkigen door den watersnood bijeengebragt eene som van ƒ386.35, als: van 's lands wachtschip 187.97, stoomschepen Amsterdam f 115.60, Sindoro f 82.78. Het bedrag der collecte voor den watersnood is geweest te Enkhuizen ƒ1050, in de geheele prov. Utrecht ruim ƒ26,000, in Friesland 31.164.36, in de prov. Groningen 20,511.46 en in de prov. Limburg 8,900. De collecte len behoeve der noodlijdenden door de overstrooming, door de Heeren Salomonson &C°.geboren te Almelo, doch sedert verscheiden ja ren te Manchester gevestigd, aldaar gehouden, heeft nu reeds de belangrijke som van ruim ƒ9000 opgebragt. Aan die loffelijke bemoeijingen namen ook deel de Holl. Consul en de Heer S. D. Bles, beiden aldaar. De berigten bij de te Rotterdam gevestigde commissie voor de noodlij denden ontvangen, getuigen nog van den grooten nood, die op onderscheidene plaatsen heerscht; wel zijn reeds enkele gemeenten van de overslrooming be vrijd geworden, en valt het water op de meeste plaatsen langzaam weg, maar de laagst gelegene, vooral Herwijnen, Rhenoy, Beest, Geldersch Yeenendaal cn Lithzijn nog geheel in het water gelegen, en de meeste huizen zijn door de stormen der vorige week omgespoeld. Van de algemeene collecte verwacht men overal tegemoetkoming in den nood maar voor de dagelijksche voeding, dekking en verwarming van de honderden in kerken, scholen en torens ver- ccnigd, blijft men nog vertrouwend naar hulp cn ondersteuning uitzien. Uit Zalt-Bommel schrijft men: Wij zitten hier in het binnenveld met zoo veel water, alsof er eene overslrooming in den Bornmelerwaard had plaats gevonden. Het is treurig om aan te zien, daar de arbeider geen werk kan vinden en de landbouwer zijn land niet kan laten omspitten om er aardap pelen in te poten. Het zaad heeft zeer veel geleden door de nachtvorsten en door het water. AmstC.) Te Gorinchem is 11. Zaturdag het digtmaken van de Dalemsche over laten, bij onverhoopten was of hooge vloeden, voor 32,400 aangenomen door den Heer J. van Haaften te Sliedrecbt. Te Nieuwerkerk op den IJssel zijn bij C. Boerop, koopman aldaar, de eerste nieuwe aardappelen gerooid zijn, welke, hoewel niet groot van stuk, echter goed van smaak waren. RC.) Den 25stcn dezer werd onder het Voorzitterschap van den Heer Mervil de algemeene jaarlijksche vergadering van deelhebbers der Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij te Amsterdam gehouden. Er waren vertegenwoordigd 136 aandeelen, uitbrengende 50 stemmen. De balans werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Er zal gevolgelijk een dividend van ƒ36.50 per aan deel worden uitgekeerd. De vereenigde hoofdcommissie ter bevordering van de belangen der Nederl. nijverheid op de Parijsche tentoonstelling, beeft bekend gemaakt, dat die voorwerpen vóór of op 3 April aanst. te Rotterdam moeten zijnter ver zending naar Havre. De lloll. spoorweg-maatschappij beeft het kosteloos ver voer toegestaan. Dezer dagen heeft Ds. J. J. van Toorenenbergente Vlissingen van wege de daartoe bevoegde commissie, eene uitnoodiging ontvangen om zich als Hoogleeraar te Stellenbosch (Kaap de Goede Hoop) te vestigen. De bevolking in al de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord was op den lsten Januarij 1855 als volgt: gewone koloniën n°. 12 en 3, zijnde Frederiks- cn Willemsoord: 2914 zielen met de ambte naren en hunne huisgezinnen. Veenhuizen, lstc geslicht, weezen, arbeiders huisgezinnen, boeren enz. 1522; 2dc gesticht, bedelaars kolonisten, veteranen enz. 1988; 3de gesticht, idem als het 2de, 2080. Ommerschansbede laars-kolonisten, veteranen enz. 2392. Gesticht te Wateren, kweekelingen ambtenaren en kolonisten-huisgezinnen, 105. Ambtenaren bij de algemeene directie, met hunne huisgezinnen 30; te zamen 11031 zielen. Op 1 Jan. 1854 bedroeg het getal zielen 10643, zoodat de bevolking in het afgeloopen jaar met 388 zielen is vermeerderd. Eene jonge dochter in Boxmeer werd in de vorige eeuw niet zonder levensgevaar door Boxmeersche jongelingen van den dood gered. Ter gedach tenis vestigde zij eene jaarlijksche rente op eene bouwhoeve, bestaande in ééne ton bier en een stuk worst, naar hedendaagsche maat van 5 4 7 ellen. De tegenwoordige eigenaar dier hoeve beweert 5 ellenhet gilde van Boxmeer 7 ellen. De worst lang 5 ellen is uitgekeerd en het gilde nam die onder protest aan en wil zich de bedoelde rente niet laten afkoopen. Nu komt daarover een regtsgeding bij de regtbank te 's Herlogenbosch. De aanvoeren van Hollandsche kaas te Genua, bedroegen slechts 15470 ronde Edammer en 21 kistjes Goudschezijnde veel minder dan in 1853, hetgeen aan de zeer hooge prijzen in ons land is toe te schrijven. In het afgeloopen jaar zijn te Luik vervaardigd 567,409 stuks draag bare vuurwapenen, zijnde 70,000 stuks meer dan in 1853. Er is tijding ontvangen van een opstand in het stadje Coro (Venezue- laansch grondgebied) nabij Curacao. Een 10-tal roevers had, onder voor wendsel van geschillen met de te Coro gevestigde Israëlieten, het stadje ge plunderd. De mishandelde Israëlieten aldaar zijn Nederlandsche onderdanen. Velen waren naar Curasao gevlugt cn de Regering van dat eiland had 2 Nederl. oorlogschepen naar de baai van Coro gezonden, ten einde de Joodsche inwo ners en hunne bezittingen te beschermen. Te Syrakuse is cene onderzeesche waterleiding ontdekt, welke 25 voet onder de oppervlakte der zee, 12 voet hoog 6 voet breed, ongeveer cene Engelschc mijl lang is en de bron Arelhusa op het eiland Orlygia met de lange waterleiding op de hoogten van Epipolis in verbinding heeft gesteld. Alzoo een Tunnel gelijk die van de Theems, een werk uit den alouden tijd, toen de Grieken nog op Sicilië heersehlen. Een soortgelijke ontdekking is gedaan te Girgentihet Agrigentum der ouden. 's GRAVENIIAGE, 29 Maart. Z. M. heeft tot bclooning dergenen van het leger in Nederl.-Indië, die zich hebben onderscheiden bij de in de maanden Julij en Augustus 1854 plaats gehad hebbende krijgsverrigtingen in de Westor-afdeeling van Borneo, benoemd tot Ridders der 4dc klasse van de Militaire Willemsorde; de Kapi teins G. M. Verspyck cn C. F. Kochden lstcn Luitenant I'. M. Gallas, den 2(Icn Luitenant L. W. A. Kcssler, den Adjudant-Onderofficier vaandeldrager G. van lieerde, den Sergeant-Majoor E. B. de Haan en de llankeurs II. Greve en II. Bronkallen van het wapen der infanterie. Z. M. heeft aan den Heer C. J. Laarhoven, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als Ontvanger te Gorinchein c. a., en benoemd tot Ontvangpr der directe belastingen, enz. te Veere c. a. den Heer P. R. van Visvliet, thans te Loosdrecht. Bij Burgemeester en Wethouders is ontvangen van II. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden, ƒ1000 als bijdrage in de algemeene collecte rooi den watersnood. Bij het Depart, van Binnenl. Zaken is onder dagtcckening: »'s Bosch 26 Maart 1855," van B. V., aan wiens woning den 20slcn dezer jl. niet zou zijn gecollecteerd, ontvangen een muntbiljet groot 50 gulden. De Minister van Marine zal morgen geen gehoor vcrleenen. Bij de Tweede Kamer is ingediend eene voordragt tot regeling van de provinciale en gemeentelijke indeeling van het drooggemaakte Haarlemmer meer. Daarbij wordt voorgesteld, dat dit Meer zal uilmaken cene afzonder lijke gemeente, bestaande uit hel Haarlemmermeer, met inbegrip van ring-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1