LEYDSCHE COURANT.^ WOENSDAG, 28 MAART. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Do Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen IA Centen afgegeven. (N V* iU BIMENLAXDSCIiE BERIGTEN. LEYDEN, 27 Maart. Naar men verneemt zal de Zangverceniging der Maatschappij voor Toon kunst alhier op aanstaanden Zaturdag avond 31 Maart, in de Stads-Gehoor- zaal een Oratorium uitvoeren in drie aFdeelingengetiteld: bie fteben ©ctjlafec tie zeven slapersvan Prof. Giesebrecht, in muziek gebragt door Dr. Loewe, eene legende van zeven Christen-jongelingen, die ten tijde der vervolging in 'tjaar 250 onder Keizer Decius bij Ephese in een grot waren gevlugt waarvan de ingang werd digt gemetseld, en ruim een eeuw later onder Keizer Thcodosius weder geopend, wanneer de jongelingen uit den doodeont waaktenmet de omstanders spraken, en daarna weder ontsliepen. Ten slotte zal men uitvoeren den 42sten Psalm, muziek van Mendelssohn Barlholdy. Zie de Adv. Bij den lieer Burgemeester is nader ontvangen als bijdrage in de algc- meenc Collecte voor den watersnood, van de Onder-Oflicieren en manschappen van het 5lle reg. infanterie alhier de som van 8.54 en van Diakenen der Nederd. llcrv. gemeente uit de Kerk Collecte, van R. Z. een bankb. ad ƒ40; in contanten 5 en ƒ1. Vervolg der opgave van de opbrengst der algemeene collecte voor den watersnood: Te Noordwijk ƒ222. Noordwijkerhout ƒ80, Oegstgeest 291 Sassenheim ƒ260, Slompwijk 267, Voorschoten ƒ427; Apingadam ƒ234, Bolsward ƒ673, Borculo ƒ320, Bridle f 470, Culenborg 190, Delden ƒ345, Dokkum ƒ606, Elburg 480, Franeker 345, Groenloƒ221, Groningen (platte land) 13,000, Goor ƒ146, Harderwijk ƒ515, llarlingen 2,151 Ilattern 142, Heusden 294Hindeloopen 53, Lochem ƒ238, Maassluis ƒ335, Medemblik 349, Naarden ƒ390, Nijkerk ƒ688, Oudewater ƒ245, Roermonde 650, Rijssen ƒ196, Sloten ƒ106, Texel ƒ575, Venlo 500, Winschoten ƒ559Willemstad ƒ98, Woerden 1,073Woikum ƒ584, Ylst ƒ196 en Zaandam 3,835. Gaarne voldoen wij aan het verzoek ons uit Schoonhoven gedaan, om te melden dat aldaar niet ƒ135, zoo als ook in ons blad uit andere bladen was overgenomen, maar de voor die stad aanzienlijke som van 778.50 is ingezameld en aan den Heer Commissaris des Konings in deze prov. overgemaakt. Naar men van eene geachte zijde berigt, heeft zich te Manchester, op het vernemen van de ellende in sommige streken van ons vaderland, eene Commissie gevormd, die in twee uren tijds ruim 3900 bijeenzamelde. - De Tijd deelt mede dal in bet jaar 1809 »het jaar dat onze inlijving in het Fransche Keizerrijk en de vernietiging van onze staatsschuld tol een derde, voorafging," voor den watersnood is ingezameld 983,464, voor den watersnood van 1825 2,133,269waartoe de algemeene collecte de som le verde van ƒ1,663,610. Hiertoe hadden bijgedragen Z. M. Koning Willem I en Z. M. de Keizer aller Russen elk voor 100,000, H. M. de Koningin voor ƒ10,000, Z. K. II. de Prins van Oranje voor 30,000 en Z. K. II. Prins Fre- derik voor ƒ18,000; terwijl de vader van een aanzienlijken, onlangs overle den, Katholieken edelman daartoe eene gelijke som schonk, als die door Z. M. den Koning en Z. M. den Keizer aller Russen ten offer was gebragt. In 1854 zijn aan 's Rijks munt gemunt, 26,873,340 muntstukken, voor de waarde van ruim 18} millioen. In 1854 zijn aan 's Rijks munt vervaardigd 1,500,000 blaauwe1,200,000 roode en 300,000 gele postzegels, of voor een bedrag van 240,000. Bij ministeriële beschikking dd. 24 dezer is aan de Heeren Baron van Heemstra c. s. te Leeuwardende voorloopige vergunning verleend tot aanleg en exploitatie van den spoorweg in de noordelijke provinciënwaarvan de hoofdlijn loopt van de haven van llarlingen over of langs Franeker, Leeu warden, Meppel, Zwolle, Almelo tot de Hannoversche grenzen in de rigting van Rheine, met een lijn van Leeuwarden op Groningen. Den 4dcn Maart is het Congres der Vereenigde Staten gesloten, liet comité van huitenl. zaken had besloten, om in de beruchte zaak van Gibson geen verslag deswege uit te brengen en het Congres is uiteengegaanzonder dat de voorstanders daartegen zijn opgekomen. Daarmede kan die zaak als afgedaan beschouwd worden. Hetgeen vroeger deswege is vermeld, was voor barig. (H. C) Men leest in de Belgische bladen, dat den 20s,cn dezer een proefrid is gedaan op den spoorweg van Antwerpen naar Turnhout, langs Contich, Lier en Hcrcnthals. Die togt is volkomen goed afgeloopen: de weg is stevig, ge lijk en alzoo geschikt bevonden om onverwijld gebruikt te worden. De opening er van voor het publiek zal plaats hebben tusschen den 5dcn en 1O^" April a. s. en de reis van Antwerpen tot Turnhout zal in 1} uur worden afgelegd. De werkzaamheden aan den spoorweg van Antwerpen naar Rotterdam, worden met de meest mogelijke kracht doorgezet. Alleen op het gedeelte tusschen Lokkersgros en Moerdijk zijn nagenoeg 400 arbeiders werkzaam, en in 3 dagen tijds was de aardenbaan aldaar reeds dermate gevorderd, dat men een begin heeft kunnen maken met het leggen van de eigenlijke spoorbaan. Tusschen Zevenbergen en Moerdijk wordt bet zand met twee machinen uit Calmpthout (Belgie) aangevoerd. In de rigting naar Breda is de spoorweg zoo ver gevorderddat men zich vleit ze eerlang over de geheele lengte te zien aangesloten. Te Breda zelve beeft men niettegenstaande de liooge over stroomingen door bijzondere inspanning de aardenbaan midden door de over strooming aangelpgd, doch slechts in zooverre ook daar de eigenlijke spoor baan kan gelegd worden. Ook heeft men aldaar een aanvang gemaakt met de uitvoering van het stationsgebouw. In het geheel zijn dezer dagen ruim 1000 werklieden aan dit zoo belangrijk gemeenschapsmiddel werkzaam en vertrouwt men dat de weg, nog voor de opening der Parijsehe tentoonstelling, over zijn gansche lengte zal worden in exploitatie gebragt. (TV. R. C.) Sedert den lstcn dezer, is de telegrafische gemeenschap tusschen Spanje en Frankrijk voor het algemeen geopend en zijn dien ten gevolge ook de Nederlandsche telegraafkantoren met de Spaansche in verbinding gesteld. Te Hanover is eene maatschappij opgerigt, ter bereiding van vlas. Deze maatschappij, welke met een kapitaal van 300,000 th.hare werkzaamheden begint, stelt zich ten doel, de behandeling der ruwe stoffen te verbeteren, en de vlasplant meer winstgevend te maken. Ook hoopt men daardoor de prijzen van het linnen genoegzaam te verminderen om tegen vreemde mede dinging te kunnen bestaan. Te Aalst zal een standbeeld opgerigt worden ter ecre van Thierry Macr- tens, de boekdrukker, die het eerst deze kunst in Belgie invoerde en in ge zegde stad geboren werd. Het standbeeld is door den beeldhouwer G. Geefs ontworpen en zal te Parijs door den Heer Vitloz gegoten worden. Nadat den 13den Febr. jl. aan de Tweede Kamer een ontwerp van wet was aangeboden, tot afschaffing van den accijns op het gemaal en tot ge deeltelijke vervanging daarvan door eene heffing bij hoofdelijken omslag, is dit aan de overweging der afdeelingen onderworpen. Dat onderzoek is een voorloopig verslag van 29 bladzijden f°. gedrukt, waaruit wij hier, zoo veel onze ruimte gedoogt een overzigt der voornaamste opmerkingen laten volgen. In de eerste plaats was het een punt van overweging, of het bij den te gen woord igeri staatkundigen toestand van Europa raadzaam te achten zij, tot afschaffing van belasting over te gaan. Verscheidene leden volhardden daarbij in het gevoelen, dat onder de tegenwoordige politieke omstandigheden de finantiele kracht des lands niet behoort te worden verzwakt. De meerderheid deelde in deze bezwaren niet, of vond daarin ten minste geene aanleiding om de tegenwoordige regerings-voordragt als verwerpelijk te beschouwen. Men moest niet uit het oog verliezendat het hier de geheele afschaffing geldt van eene belasting, welker voortdurende instandhouding strijdig is met de regtvaardigheid, de billijkheid en de beginselen eener goede staathuishoudkunde. In de tweede plaats is de vraag behandeld, of de finantiele toestand van Nederland, op zich zelve, afschaffing van belasting gedoogt, zoo ja, of dan daarmede zoo ver mag worden gegaan, als de Regering thans voorstelt, en dus een jaarlijksch bedrag, door haar op 2,625,780 berekend, aan de vaste inkomsten van den Staat kan worden ontnomen, welk punt zeer in 't breede ontwikkeld werd. De meerderheid verklaarde zich overtuigd, dat nit een zuiver finantiecl oogpunt geene afdoende bezwaren tegen bet voorstel bestaan. Bij het tot stand komen der wet zou eene aanmerkelijke wijziging in het belastingstelsel gebragt en tevens de weg gebaand worden tot verdere veran dering in dat stelsel. Men verlangde daarom vrij eenstemmig, dat door de Regering bepaalde in lichtingen wierden gegeven omtrent de beteekenis van reeds vroeger aange duide gezegden in de memorie van toelichting, over de verdere stappen, die op de invoering van den hoofdelijken omslag zouden kunnen volgen; omtrent de wijziging van den accijns op de brandstoffen en omtrent te regelen pun ten in verband met de branderijen, azijnmakerijen en brouwerijen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1