Iietreft den wensch der Kamer, om door de Regering eene staatkunde te zien volgen, welke Pruissen in staat stelt, orn aan de Weener conferentien deel te nemen. Men meldt, dat het ontwerp, om in den Jahde-boezem eene Pruissische oorlogshaven aan te leggenwaarschijnlijk zal opgegeven wordenvooral we gens de ondiepte van den boezemwaardoor deze voor het opnemen van oorlogschepen ongeschikt zou zijn. Een kleedermaker alhier is voornemens naar de Parijsche tentoonstelling een kleedingsluk te zenden, dat naar verkiezing als rok, als pantalon of als vest kan gedragen wordenen dus een meesterstuk van de Duitsche snijder kunst zal zijn. FRANKFORT. 17 Maart. In de laatste zitting der Bondsvergadering, heeft de Pruissische Gezant verklaard, dat zijne Regering niet denkt aan eene wapening der vestingen Luxemburg en Maints. Ook wordt niet geëisoht, dat het Ooslenrijksche con tingent op het bondsgebied blijft. Het dagblad van Weimar meldt, dat de Hertog Bernhard van Saksen- Weimar het bevel over het contingent der Thuringsche staten niet heeft aangenomen. O 0 T E S 11 f«5 K. WEENEN, 17 Maart. De conferentien zijn gisteren geopend met eene aanspraak van Graaf Buol, die vredclieveud luidt. De Generaal Degenfeld is lot Minister van Oorlog benoemd. Alhier wordt verhaald, dat de stoomboot-maatschappij op den Donau, maatregelen heeft getroffen, ten einde in de naaste 2 of 3 maanden meer dan 300 schepen met Walachijer granen den Donau te doen opvaren. De laatste tijdingen uit Canton te Triest ontvangen melden, dal de Consuls van Engeland en van de Vcreenigde Staten de strengste onzijdigheid tegenover de oorlogvoerende partijen in China zullen in acht nemen. De Fransche Admiraal Laguerre heeft met zijn escader den 6den Jan. een aanval op de stad Shanghae gedaan, waarbij 2 Officieren en 13 manschappen gesneuveld zijn. Shanghae werd bestormd door de Keizerlijke en cenige afdeelingcn Fransche troepen, die op de opstandelingen wel eenig voordeel behaalden, doch later moesten wijken. De Keizerlijken sloegen op de vlugt en de Fran- schen begaven zich weder aan boord hun geschut en hunne gesneuvelden medenemende. Nankin en verscheidene andere koopsteden zijn door de opstan delingen geplunderd, die den 20sten Jarmarij op nieuw Canton hebben aan getast. De zeercovers gaan voort met groote verwoestingen aan te rigtenen de beide partijen plegen wederkeerig de hevigste buitensporigheden. RUS LAN Keizer Alexander II, heeft bij gelegenheid van de ontvangst van het Corps Diplomatique, in het winter-palcis, te Petersburg, op den 8sten Maart, in eene voor de vuist uitgesprokene en allezins merkwaardige redevoering, te kennen gegeven, dat hij getrouwelijk zal volharden bij de staatkunde, welke door zijnen doorlnchtigen oom (Keizer Alexander I) en door zijnen vader is gevolgd. »Deze staatkunde (dus moet hij zich verder hebben uitgedrukt) is die van het Heilig Verbond, en bestaat dit laatste niet meer, dan is dit waarlijk de schuld niet van mijnen vader, die ten allen tijde openhartig en eerlijk heeft gehandeld, en welks handelwijze, hoe dan ook door sommigen miskenddoor God en de geschiedenis zal worden geregtvaardigd." Hij heeft daarbij gevoegd, dat ook hij den vrede wenschtedat ook hij gereed was, op de grondslagen der 4 door Rusland aangenomen punten, te onderhandelen, i maar dat, indien de binnen Weenen te openen conferentien niet tot eene voor Rusland eervolle uitkomst moglcn voeren, »dan mijne Heeren (ver volgde bij) zal ik, aan het hoofd mijner getrouwe Russen, ten strijde trek ken, en liever sterven, dan toegeven." Zalurdag laalsl. is het stoffelijk overschot van den ontslapen Keizer Nikolaas I Paulowitschop de volgens het programma vastgestelde plegtige wijze ter aarde besteld. De Grootvorsten Nikolaas en Michael, uit Sebastopol aangekomen, om de begrafenis huns vaders bij te wonen, waren er hij tegen woordig. De plegtigheid, die in de beste orde afliep, had eene onafzienbare menigte op de been gebragt, en de zaamgcslroomde menigte gaf hij herhaling de treffendste blijken van hare gehechtheid aan het Keizerlijke Huis. De Keizerin-Weduwe was zeer kalm en gelaten. De beide Grootvorsten zullen onmiddellijk naar de Krim terugkeeren. Van wege de Regering is eene circulaire uitgevaardigd, gerigt aan al de vertegenwoordigers van Rusland in het buitenland, inhoudende dat het de roeping van den nieuwen Keizer is, den vrede te herstellen en de ongeschon denheid van het Russische Rijk te handhaven. Uit Eupatoria is berigt, dat 2 escadrons lansiers en 400 kozakken, 8 escadrons Turken, geheel verslagen hebben. De aanvankelijk voor onbepaalden tijd uitgestelde groote ligting van reerntenwordt uit Warschau gemeldis plotseling in den nacht van den 14den ten uitvoer gelegd. De tot bezetting en verdediging der Russische Oostzeekusten bestemde krijgsmagt moet op 140,000 man gebragt worden en die troepen waren reeds op marsch naar de plaatsen hunner bestemming. Te Mittau is eene kolonne van 8000 Baschkiren aangekomen. Aan de versterking en wapening van Riga wordt voortdurend rusteloos gearbeid. TURKTE. In weerwil der dringende geldverlegenheid beijvert de Porte zich om aan bare verbindtenissen jegens de Europesche kapitalisten te voldoen: te Parijs zijn reeds de noodige fondsen ontvangen voor de betaling van liet ver schijnende halfjaar rente der Turksche geldleening. Volgens berigtcn uit Konslaniinopel bedroeg de sterfte in het hospitaal te Scutari thans ongeveer 20 man eiken dag. Langs den spoorweg van Ba- laklava, werd over eene lengte van 3 mijlen krijgsbehoeften naar het kamp vervoerdGeneraal Burgoyne was vertrokken. Ook wordt nog van hier van den lslen dezer berigt, dat andermaal een ruim lokaal, de oefenschool van Matscha, in een Fransch hospitaal met 400 bedden herschapen is, terwijl op de hoogte Flamurs eene gchcele rij gebou wen, denkelijk tot gelijk doel, wordt daargesleld. De zieken en gekwetsten kwamen weder in grooter aantal dan nu sedert ecnigen tijd aan. Den 26slen en 27slen Febr. hadden de AmalsiPanamaAssyrie en Phehé de zooda- nigen te Konstantinopel aangebragt en den ls,cn Maart zag men er niet minder dan 1200 aankomen. De Turksche soldaten hadden derhalve hunne wapenoefeningen gestaakt, om bij het vervoer aangewend te worden. KAAP RE GOEISE HOOP. De ontvangen berigten loopen tot den 29stcn Jnnuarij. Praetorius is in de Overvaalsche Republiek teruggekeerd, na hel Kaffer-opperhoofd Makapan eene geduchte straf te hebben doen ondergaan voor den moord van den Veldkornet Potgieter, en 7 of 8 mannen, behalve verscheidene vrouwen. Omstreeks het einde van October bereikten de Hollanders de onderaardsche gewelven, waarin de vijand zich verschanste. Deze holen zijn ongeveer 2000 voet lang en 300, 500 en 550 voet wijd. Praetorius geeft een lang verslag van de belegering dier holen of gewelven, wier opening werd bezet op 8 Nov. II. Gedurende verscheidene dagen hielden de Kaffers onder Makapan voldoch kwamen eindelijk door gebrek om, en den 21slen Nov. vertrok Praetorius, daarloe ge noopt door de verpeste lucht, die de lijken veroorzaakten. Buiten hel hol waren 900 dooden, en van binnen moet het getal veel grooter geweest zijn. Het opperhoofd Mapela was gevlugten nadat Praetorius zich van ongeveer 4000 stuks vee had meester gemaakttrok hij af. Zijn verlies bestond in 2 dooden en 5 gekwetsten. SÏA!»§ BERIGTEN. VETiGADEPilNG van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 22stca Maart 1855 's namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1°. Voordragt tot verbouwing in de Kazerne aan den Doelen. 2°. Request van R. Vink, lot onderbandsehe Continuatie van huur. 3°. Request van II. Imans, tot onderhandsche huur van grasgewas. 4°. Request van P. C. Maas, tot idem. 5°. Voorstel van het Raadslid M1'. G. P. van Outerenomtrent den Archivaris. 6°. Instructie van den Ontvanger. 7°. Verordening op het baggeren in Stads grachten. De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te welen, dat ingekomen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier is verzonden een Kohier, van het Patentregt over het dienstjaar 1854 en 1855, derde Kwartaal, invor derbaar verklaard op den 14dcn dezer maand. En zal deze door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 20 Maart 1855.VAN LIMBURG STIRUM. AKABEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCHE IIOOGESCHOOL. Den 17Jc" Maart de Heer W. J. Roijaards, van Utrecht, in de Regten, met Theses. ^WATERSNOOD Bij de Vereeniging van den It. Vincentius van Paulo alhier zijn weder ingekomen: Door J. P. D. van C. D. 5 K. V. ƒ2.50; A. B. C. 1V. M. 1 N. S. 3.70: N. N. 3 Coup, a 1.23»te zamen 3.70="X. ƒ6.50; X. 5.25. Van C.v.lï. ƒ0.50; Lg. ƒ2; L. 11. ƒ4; N. N. 3N. N. 3 S. 1. Door II. II. ƒ4; te zamen 46.15s. Met de vorige opgaven te zamen ƒ297.415. Verder 1 pak Kleederen van C. H. v. d. B.; idem van A. v. W.idem van L. v. B.idem met 12 pakken Suikerij en 2 lappen Katoen; idem van N. N. idem van II. A. S. met Kleederen en Linnen. Voor de Noodlijdenden door de overstrooming is nog met dankzegging ont vangen van II. B. T. B. een muntb. h ƒ10. Chr. KRABBE. Door Prof. KIST is nog voor Nederletuwe in dank ontvangenvan een' onbekende een Bankb. groot 25, en van E. W. C. D. 10; voor de Prot. gein. te Wamelvan H. G. ƒ10, van d. H. ƒ10 en van K. ƒ1. Dankbaar ontvangen bij den Ondergeteekende voor de Noodlijdenden in de gemeente Doetinchemvan N. N. te Leyden ƒ25 van N. N. te Leyden 2.50; van N. N. te Ley der dorp ƒ5; van N. B. N. te Leyden 12.50 en van Z. te Leyden 10. A. B. BARKEY, Nz. Bij de Redactie ontvangen en bij de Regering bezorgd voor de algemeene Collecte, van H. M. ƒ10 en van J. G. ƒ1. Bij de Redactie is ontvangen voor de ongelukkigen te Litlivan B. een coupon ƒ6.18) Bij den Ondergeteekende een pak kleederen, onder de Letters F. A. uit Leydenvan B. ƒ2.50. S. D. J. II. KROL. AI» VERTEN TIEN. Leyden, 18 Maart. Bevallen van een' ZOON, J. M. HOOGEBOOM EIGEMAN. Heden beviel voorspoedig, doch ontijdig van eencn dooden ZOON, Vrouwe JACOBA ADRIANA PETRONELLA HUBRECHT MEERMAN van der GOES. Leyden, 19 Maart 1855. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 84 jaren, Mejuffrouw GEERTRUDA KOCH, laatst Weduwe van J. Carton. Leyden, 15 Maart 1855.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3