velen heeft ge trollen. Eene zeer talrijke menigte bevond zich op den weg en gaf door blijken van eerbied en achting bewijzen, dat zij de door den Koning betoonde menschlievendheid weet te waarderen. 7,. M. toonde zich gevoelig voor de blijken van liefde en trouw, die hem zoo onverwacht door zoo vele ingezetenen der hoofdstad werden gegeven. Men verneemt, dat II. M. de Koningin aan den Burgemeester dezer re sidentie heeft doen toekomen de aanzienlijke som van ƒ1000, voor de algc- tneene collecte, welke op Dingsdag den 20slc0 dezer zal gehouden worden. Eergisteren avond is alhier aangekomen de Generaal Budberg, Adjudant van Z. M. den Keizer aller Bussen Alexander II, tot het overbrengen van de officiële kennisgeving wegens het overlijden van Keizer Nicolaas en de troon bestijging van Keizer Alexander. H. M. de Koningin Moeder heeft Z. Exc. gisteren morgen ten 10 ure en Z. M. de Koning heeft hem heden namiddag ten 5 ure in een hijzonder gehoor ontvangen. Aan de dienst ter eere van wijlen Z. M. Keizer Nicolaas, Zalurdag 11. in de Kapel van 11. M. de Koningin-weduwe gehouden, nainen geen deel de Minister van Rusland bij het Nederl. Hof en de Heer IJrunef, Russisch Consul- Generaal te Amsterdamdie door ongesteldheid verhinderd werden daarbij te genwoordig te zijn. Na den afloop van deze plegtige dienst is het paleis van H. M. de Koningin-Moeder en zijn de hotels van den Russischen Gezant en den eersten Secretaris van Legatie, den Giaaf Sievcrs, weder ontsloten. De Minister van Oorlog heeft de bevelhebbers der corpsen aangeschreven, dat de miliciens der ligting van 1854, die de Israëlitische godsdienst belijden, eerst den 12dcn April a. s. onder de wapenen zullen opkomen, en zulks uit aanmerking, dat zij dan het invallende Paaschfeest ten hunnent kunnen vieren. De Minister van Binnen!. Zaken heeft aangekondigd, dat eene kaart der telegraaflijnen in Nederland, door de zorg van het Ministerie vervaardigd en bij het topographisch bureau van het Ministerie van Oorlog op steen ge graveerd en afgedrukt is. Men verneemt, dat de Tweede Kamer is uiteengegaan tot het begin (waarschijnlijk tot den 8sten) der maand Mei. Door het 6de reg. inf. aan den Helder is ter beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken eene som van 356.37) gesteld, wegens eene vrijwillige bij drage van HH. Officieren, Onder-Officieren, Corporaals en verdere manschap pen van dat corps, voor de noodlijdenden ten gevolge van den watervloed. AMSTERDAM, 19 Maart. Het bedrag der bij de algemeene commissie ingekomene gelden voor den watersnood, was 11. Zaturdag 56,920.61). Nog zijn bij Mr. J. A. Jolles in gekomen van P. II. en P.P. uit D. 3 rniinlb. elk ƒ10, en door tusschenkomst van de HH. Leembruggen, Guepin Muysken (van diversen) de belangrijke som van ƒ10,000. Sedert eenige dagen is eiken morgen bij den eersten Rijnspoortrein, die van hier vertrekt, een wagen gevoegd, bestemd tot het vervoer van eetwaren, goederen enz. voor de noodlijdenden te Vcnendaal enz.welke vrachtvrij wor- den overgebragt, HUI T EN L AN DSC 8ÏÈ~BE Itïft T E N E IK ÉI IR. BRUSSEL, 19 Maart. Men zegt dat de Heer de Decker, die gisteren weder twee uren bij den Koning doorbragt, hem den uitslag heeft medegedeeld van zijne aanvankelijk in het werk gestelde pogingen tot het zamcnstellen van een nieuw Kabinet, en dat, hoezeer nog geen stellige uilslag te verwachten is, er alle hoop is dat die pogingen niet geheel vruchteloos zullen zijn. De Heer de Decker zou het Ministerie van Financien overnemen. Alhier heeft zich eene commissie gevormd, tot het inzamelen van liefde giften der in dit land gevestigde Nederlandsche onderdanen en anderen, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood in Nederland. De Nederl. Gezant te Brussel is Voorzitter dier commissie. Lijsten van inschrijving zijn nedergclegd te Brussel, Antwerpen, Gent, Ostende en Luik, bij de Neder landsche Consuls aldaar. ENfiELAIlS. LONDEN, 17 Maart. Eergisteren heeft de Koningin aan boord van haar yacht The Fairy de Oostzeevloot bij het eiland Wight in oogenschouw genomen. Zij werd met geestdrift begroet. Sir Peel deelde beden in het Hoogerhuis mede, dat de naar de Kaap de Goede Hoop bestemde troepen van percussie-geweren zullen worden voorzien. Ook werd aan het Parlement kennis gegeven, dal in de Krim geene vrouwen ineer worden toegelaten. De Eerw. Henry Melvill zal den 21slen dezer (vast- en bededag), een leerrede honden voor de leden van het Huis der Gemeenten, in hunne verga derzaal volgens een besluit door het Lagerhuis genomen. Lord Palmerston en Sir Grey zijn gelasl geworden genoemden geestelijke daarvan te verwittigen. Eene deputatie uit het vredes-corigres van Manchester is voornemens hare opwachting bij Lord Palmerston te maken, om hem te verzoeken de voorslagen van Rusland onverwijld door de Regering te doen aannemen en den vrede te sluiten die door zoo velen wordt gewenscht. De Graaf van Carlisle, die te Dublin is aangekomen, zal naar men zegt, op het einde der week naar Engeland terugkeeren, om eerst over 14 dagen zijn officieelen inlogt in de lersche hoofdstad te houden. De Bevelhebbers van het garnizoen te Chatham heeft van de Koningin eene kist met 150 boekdeelen ontvangen, voor het gebruik der zich in de hospitalen aldaar bevindende invaliden. Er is bevel gegeven al de versterkte punten aan de rivier Clyde, in het westen van Schotland, in staal van verdediging te stellen. De inzamelingen voor het Patriotic Fund voor de nagelaten betrek kingen en gewonden in den oorlog met Ruslandbedragen tot nu toe reeds- meer dan een millioen In den vroegen ochtend van eergisteren is op de werven van den lieer Glendining bij Bermondsey Wall een geweldige brand uitgebarsten, ten ge volge waarvan ook verscheiden graan- en teerpakhuizen werden vernield, op den middag was de brand nog niet gcbluscht; de-schade wordt nu reeds op meer dan 150,000 geschat. Dezer dagen heeft in Ierland een landman bij het bewerken van den grond, 130 stukken zilveren munt uit de tijden van Eduard VI en Elisabeth (1547—1603) gevonden. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Maart. De Heer Deville, Hoogleeraar in de Scheikunde alhier, is bij een Kei zerlijk besluit van den 13de" dezer tot Ridder van het Legioen van Eer be noemd, inzonderheid omdat hij uit leemaarde een nieuw metaal, het alumi niumgetrokken beeft, hetwelk, gelijk de betrekkelijke Ministeriele voordragt zegt, ook voor de industrie zeer nuttig zal worden, en met der tijd in het dagelijksche gebruik het koper en tin zal vervangen. lieden hield de Keizer eene wapenschouwing over de grenadiers der garde, die zieh op 29 dezer naar het Oosten zullen begeven. Morgen zal hij er eene over de guides houden, die eerstdaags naar de Krim vertrekken. Het gehoor, dat de Generaal von Wedell den IS11611 dezer bij den Keizer gehad heeft, heeft geen verdere toenadering tusschen Pruissen en Frankrijk ten gevolge gehad. De Keizer moet de voorstellen van Pruissen als onaan neembaar verwerpen en zich uitgelaten hebben, dat dc bijeentrekking van het leger van het Noorden met de houding van het Kabinet van Berlijn in verband staat. De Kapitein Merle, Ordonnans-Officier des Keizers, die door hem met eene bijzondere zending naar de Krim was belast, is thans terug en moet zeer voldoende berigten hebben medegedeeld omtrent den staat van zaken voor Sebastopol. De Regering heeft het gebouw der wereldtentoonstelling met de daarin nit te stallen goederen bij verscheiden brandwaarborgmaatschappijen verzekerd, en wel voorloopig voor een gezamentlijk bedrag van 23 millioen fr. De voortbrengselen uit Indie, bestemd voor de algemeene tentoonstel ling moeten in verscheidenheid en waarde de voorwerpen overtreffenwelke in der tijd naar het glazen paleis te Londen gezonden worden. Een dagblad verzekert, dat de uitrusting der Keizerlijke lijfwacht, ge naamd les cent gardeszal worden veranderd, en er aan gedacht wordt oin die manschappen kurassen te geven, van aluminium vervaardigd. Dezer dagen is een brief van den Heer de Montalembert bekend ge maakt, waarin de clericale hoofdleider zich zeer sterk uitlaat ten nadeele der schrijvers van het bekende ultramontaansche orgaan VVniversen zooals hij zich uitdrukt, der slaafsche en geestdrijvende secte, welke door dat blad wordt vertegenwoordigd en welke zich overal met het despolismns zoekt te vereenzelvigen. Volgens den Heer de Montalembert zal er eenmaal in dezen eene belangrijke omkcering van zaken plaats hebben. Aan de dagbladen is voorgeschreven dat zij de meest mogelijke voor- zigtigheid in acht zullen nemen met hunne berigten over de bewegingen van het leger. Ook heeft men de Officieren in de Krim laten zweren, dat zij in hunne bijzondere brieven niets over dit onderwerp zullen zeggen. De gemeenteraad heeft besloten eene leening aan te gaan van 60 mil- i lioen. Daardoor zullen de 40 millioen bestreden worden, welke de bakkers te vorderen hebben wegens den verlaagden prijs van het broodterwijl de overige 20 millioen zullen worden aangewend tot voltooijing der begonnen openbare werken, waarvoor geen toereikend fonds aanwezig is In den afgeloopen week heeft te Marseille een hevige orkaan gewoed, waardoor verschillende schepen, die de haven verlaten hadden, ten gevolge van bekomen avarij genoodzaakt werden terug te kceren. De Ange Gardien is in het gezigt der haien gezonken. SPANJE. MADRID, 14 Maart. In de zitting van den 12(lcn hebben de Cortes met 200 tegen 12 stemmen een votum van vertrouwen en algeheelc goedkeuring voor den Heer Madoz, Minister van Financiën, uitgebragt, nadat deze, antwoordende op eene inter pellatie van den Heer Gaminde, ophelderingen heeft gegeven ter zake van de belemmeringen, die hij ondervond van den kant van zekere kapitalisten, die bij voortduring de Spaansche schatkist willen drukken. Men meldt, dat er pogingen worden aangewend om door de Regering dat gedeelte der coupons te doen erkennen, hetwelk tijdens de regeling der schuld, door den Heer Bravo Murillo geweigerd was. De gevolinagtigden der scbuldeiscbers, meestal Engelsche kapitalisten, zijn alhier aangekomen om zich met die zaak bezig te houden. Verscheiden Engelsche huizen hebben aan de Spaansche Regering den voorslag gedaan om in 3 jaren tijds den spoorweg van Madrid naar Badajoz aan te leggen. Er worden alhier muilezels voor rekening van de Engelsche Regering aangekocht. PRUISSEN. BERLIJN, 17 Maart. De commissie, door de Tweede Kamer belast met het opstellen van een adres aan den Koning, nopens het wets-ontwerp betreffende de oorlogskosten, heeft hare taak ten einde gebragt. Dit adres is kort, maar krachtig, wat

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2