LEYDSCHE COURANT?' MAANDAG, 5 MAART- BIMENLANDSCHE BERIGTEN. Be Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 3 Maart. Gisteren morgen (Vrijdag 2 dezer) isZ. M. de Keizer van Rusland, Nicolaas I Paulowitsch, overleden. Omtrent zijne ziekte zijn de berigten nog niet een- stemming. (Zie onder 's Hage). Hij was geboren G Julij (25 Junij Russische tijdrek.) 1796. Mij bad 1 December 1825 den troon beklommen en was in 1817 gehuwd met de dochter van wijlen Fredcrik Willem 111 Koning van Pruissen, als Keizerin Alexandra Feodorowna geheeten. Uit dit huwelijk zijn zes kinderen, vier zonen en twee dochters gesproten. De Grootvorst Troon opvolger Alexander is geboren 29 (17) April 1818 en gehuwd in 1841, met ccne dochter van Lodewijk II, Groothertog van Hessen. De tweede zoon is de Grootvorst Konstantijn geb. 21 (9) Sept. 1827, mede met eene Duitsche Prinses gehuwd. Dr. L. J. F. Janssen alhier, is benoemd tot gewoon lid van bet Mist. Genootschap te Utrecht. Met getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week 25 Febr. 517 volwassenen 221 kinderen, te zamen 738. 26 484 208 692. 27 493 221 714. 28 521 229 750. 1 Maart 501 224 725. 2 491 220 711. 3 497 229 i> 726. Staats-Courant bevat de volgende opgaven van de Nederl. Bank Oinloopende Bankbiljetten ƒ92,664,935.00. Saldo's van Rekeningen-Courant 17,546,630.19{Munt en Muntmateriaal ƒ102,305,697.102. Bij besluit van den ÏT^00 Aug. 1852 n°. 5 ProvBlad n". 97), hebben Gedep. Stalen van Zuidholland de gemeentebesturen verzocht, de aandacht der besturen van wees- en godshuizen te vestigen op de bestaande instelling van liet instrucliebataillon te Kampen, als op eene inrigting, welke voor hunne pupillen liet uitzigt oplevertom tot eene goede maatschappelijke betrekking te geraken. In verband hiermede heeft de Staatsraad-Commissaris des Konings, op uit- noodiging van den Minister van Binnenl. Zakenen met het oog op de dure tijden, die het voor menigeen schier ondoenlijk maken aan den kost te ko men, aan de gemeentebesturen doen kennen, dat er voor personen, die gezond en vrij van ligchaamsgebreken en van een goed gedrag zijngelegenheid be staat, om bij het leger te worden geplaatst, ook voor jongelingen beneden de 18 jaar, die behalve bij voormeld instructiebataillonbij de corpsen infanterie als tamboer of hoornblazer, en bij de corpsen ruilerij, artillerie en het batail- lon mineurs en sappeurs, als gewoon vrijwilliger kunnen worden aangenomen. Onder tnededeeling hiervan zijn de gemeentebesturen aanbevolen, om van hunne zijde door gepaste middelen aan de zoo noodige vermeerdering van het aantal vrijwilligers bij het leger bevorderlijk te willen zijn. Volgens een order van het Ministerie van Oorlog is in de kazerne der aan den Helder in garnizoen zijnde compagnien veld-arlillerie een amuse- ments-lokaal afgezonderdmet het doel om die krijgslieden het leven in de kazerne te veraangenamen. Die gelegenheid was 11. Woensdag avond voor bet eerst opengesteld: de goed verwarmde en verlichte zaal was met de na tionale vlaggen versierd en de manschappen waren in de gelegenheid gesteld om zich met allerlei geoorloofde spelen te vermaken; in de cantine kunnen zij zich van broodbier en kollij voorzien. Men verwacht veel goeds van dergelijke inrigting, vooral aan eene plaats als deze. In de Arnli. Cour. leest men, dat er sprake bestaat om in de inrigting der militaire Akademie te Breda eene belangrijke wijziging te brengen. Er zou namelijk plan zijn om aan die Akademie alleen te doen plaats hebben de opleiding der jongelieden bestemd voor de artillerie en genie; voor de overige wapenen zouden de Officieren bij de corpsen zeiven worden gevormd, terwijl voor de zeedienst, even als daarmede reeds een begin is gemaakt, de jongelieden aan boord der schepen zouden worden geplaatst. In hoeverre dit plan uitvoering zal erlangen, zal de toekomst leeren. Zeker schijnt het althans, dat eene andere inrigting der Bredasche Akademie overwogen wordt. Als eene bijzonderheid verdient gemeld te worden, dat reeds den 27sten dezer twee ooijevaars in hun nest, op de kerk te Ridderkerk zijn teruggekeerd. Aan de gemeente besturen en militaire raden in de prov. Noord-llol- land, is dezer dagen kenbaar gemaakt, dat Mgr. J. Zwijsen, Aartsbisschop van Utrecht, gevolg beeft gegeven aan bet Konirikl. besluit, bij 't welk open bare erkenning is verleend aan het aartsbisschoppelijk Seminarie, zoodat na de eene afdeeling dezer instelling te Driebergen en de andere te Culemborg is gevestigd, en deze beide de eenige instelling, onder de benaming van Se minarie te Driebergen, uitmaken, bij uitsluiting bestemd tot opleiding van. kweekelingcn voor den geestelijken stand. Woensdag 11. kwam de postscbipper van Urk met paard en slede, bela den met 2250 Ned. ffi vrachtgoederen te Kampen aan. Van Huizen wordt gemeld dat aldaar een talloos heir spieringen op de kust is. Men behoeft slechts bijten te hakken en met netjes te scheppenom er binnen weinig tijd duizenden te vangen. Op één enkelen dag bragt men 350,000 spieringen naar Amsterdam. In den overtogt van den overlaat te Baardwijk in Noordhrabant, werden in de afgeloopen week door J. de Kort, jager, te dezer plaatse woonachtig, drie Deenen (wilde zwanen) gescholen, waarvan de zwaarste 19/2 N. ffi woog. Uiterst zeldzaam worden deze vogels hier gezien en nog zeldzamer, dat zij door de jagers kunnen geschoten worden, wijl de vlakten overal te groot zijn, om ze binnen schot te krijgen. Dat er door één jager op één dag drie geschoten werden, heeft nimmer plaats gehad. De Rijn stond gisteren morgen ten 7 ure te Keulen op 19 voet 5 duim en was dus sedert eergisteren 1 voet 8 duim gerezen. Onder water kwam er veel ijs voorbij. Tot Mainz was de Rijn geheel vrij van ijsmet wassend water. Op de Nederlandsche rivieren was gisteren morgen bet ijs nog vast; echter begonnen zich dooigaten te vertoonen. De waterstand wees sedert eergisteren morgen aan: te Huihuizen 38 duim was (3.07 el o. N. P.); te Lent (waar men begonnen is met het stellen van noodweringen op de dijken) 35 duim was; te Pannerden 33 duim was; te Arnhem 43 duim was; te Westervoort 45 duim was; te Gorinchem 24 duim was; te Maastricht 45 duim was; te 's Hertogenbosch 20 duim was. 's GRAVENHAGE3 Maart. Z. M. beeft den Kolonel J. W. Walther, laatstelijk benoemd tot Gouver neur der Koninkl. Academie voor de zee- en landmagt te Breda, benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester der gemeente Geldrop W. Knaapen. Z. M. beeft aan den Heer C. W. Eeckhout, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als Directeur van het postkantoor te Amersfoorten aldaar be noemd tot Ontvanger, den HeerJ.P. Schluiter, thans Controleur te Kampen. Z. M. heeft benoemd: bij bet Dep. van Oorlog, tot Chef van het bureau voor het personeel en de militaire zaken, den Majoor A. Verkat Egtcr van Wissekerke, ter vervanging van den Kolonel J. W. Walther, tot andere funclien geroepen; bij de infanterie, tot Generaal-MajoorKommandant van de 3de brigade en prov. Kommandant van Friesland, Groningen en Drenthe, den Kolonel M. Baron van Geen, Z. M. Adjudant in buitengewone dienst, Kommandant van het regement grenadiers en jagers; bij het regement grena diers en jagers, tot Kommandant, den Luit. Kolonel J. Scheltus, van het 5de reg, inf. Z. M. Adjudant in buiteng. dienst; bij het 5de reg. inf., tot Luil.-Kolonelden Majoor J. J. Verschooren tot Majoor, den Kapitein C. P. F. G. van Emden, Regements-Adjudant bij het 6de reg. Men verneemt, dat Z. M. opgedragen heeft aan den Ordonnans-Officier, den Heer K. J. C. Baron van liardenbroek2de Luitenant van het regiment grenadiers en jagers, om zich naar Japan te begeven. Hel vertrek van het Gezantschap zal in de maand April plaats hebben. Gisteren avond zou er een groot bal ten Hove gehouden zijndat door 800 personen zou worden bijgewoond. Dit bal werd eensklaps afgezegd. Spoedig vernam mendat bij het corps Diplomatique verschillende depêches waren ontvangen, inhoudende dat de Keizer van r»uslaud zeer ernstig ongesteld was. Weldra volgde de mare, dat bij het Hof per telegraaf de tijding was ontvangen dat Z. M. de Keizer van Rusland gisteren morgen ten 9 ure te St. Petersburg is overleden. Eenigen willen, dat Z. M. door eene beroerte aangetast en plotseling overleden is. Anderen verzekeren dat Z. M. aan de gevolgen der griep is bezweken. Er heerschte eene buitenwone drukte in deze stad. Z. M. de Koning en HH. KK. HH. Prins Hendrik en Frederik hebben zich beijverd dadelijk na de ontvangst van dat ernstige berigt, zich naar II. M. de Koningin-Weduwezuster van den overledenen Keizer te hegeven. Z. K. II. de Prins van Oranje, is heden, op het berigt van het over lijden van Z. M. den Keizer aller Russen, alhier aa gekcme i.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1