ttad grove feil begaan is. Men heeft van de overwinning geen partij getrok ken Nadat de Russen in de vesting teruggeworpen waren, had men hen tot eiken prijs moeten achterna dringen, ten einde tegelijk met hen in de stad te geraken, alleen de ongelukkige Generaal de Lournel drong vooruit, doch niet ondersteund door het gros der bondgenootenbetaalde hij zijne dapperheid met den dood. Dien brief heeft Napoleon als een krachtig argument gebezigd voor de noodzakelijkheidom het leger, zij het dan slechts voor korten tijd, persoonlijk aan te voeren en de gevaren en den roem der dapperen te deelen. yet monslerhótelhetwelk 800 kamers bevat, is thans bijna voltooid en door den fleer D. Dremel, den bezitter van het door zijne voortreffelijke inrigting algemeen geachte hótel Victoria te Dresden overgenomen. Het zal reeds den lsten Junij geopend worden. De 4 stoomkanonneerhoolendie op eene particuliere werf te Havre voor de Regering worden gehouwd, zullen binnen kort in zee kunnen gaan, daar er met merkwaardigen ijver aan gearbeid wordt. 7,ij worden ieder met een stoomtuig van 150 paardekrachten voorzien. In de krijgshavcns wordt insgelijks met alle kracht gewerkt aan zulke vaartuigen, zoodat Frankrijk binnen kort zal kunnen beschikken over 25 kanonneerboolenwaarvan 20 stoom- en 5 zeiltuig voeren. Deze 5 worden zoodanig gebouwd, dat zij des noods met eene kleine stoommachine, van 10 paardekrachten zullen kunnen voorzien worden. De Sémillante een fregat van 50 stukken, dienende tot transportschip onder bevel van den fregat-kapitein Jugan, met 300 man scheepsvolk en 400 man troepen aan boord, die te Toulon waren ingescheept voor de Krim, en eene menigte hullen voor het Krimleger, is den 16den dezer bij een hevigen storm, op de hoogte van Corsika bij het eiland Lavezzi, geheel vergaan. Te Cherbourg heeft men een aanvang gemaakt met de overdekking der drijvende batterij La Devastationdoor middel van gegoten platen. Het gezamentlijk gewigt dier platen, bedraagt omstreeks 1,200,000 kilogiam. SPANJE. MADRID, 25 Februarij. In eene vergadering, die de Heer Madoz, Minister van Finantienbelegd heeft met de voornaamste schuldeischers der schatkist, heeft hij verklaard, dat de plannen der Carlisten, der Regering in geenen deele vrees aanjagen, vermits zij over een leger van 66,000 man beschikken kan en bovendien kan rekenen op eene spoedige en gemakkelijke organisatie van de nationale militie, op den voet van oorlog. Uit de bewijsstukkendie ter gelegenheid van de wet op de bezittin gen der gestichten van weldadigheid, openbaar gemaakt zijn, blijkt, dat in Spanje964 hospitalen en 153 godshuizen bestaan, die regelmatig georganiseerd zijn, behalve een onnoemelijk aantal andere soortgelijke inrigtingen van min deren omvang in meer dan 2000 localiteiten en die dikwijls gesloten zijn óf door gebrek aan fondsen óf door ontstentenis van zieken en verpleegden. Al de bewijsstukken betrekkelijk tot het in staat van beschuldiging stellen der Koningin-Moeder zijn thans onder berusting van den Minister van Financiën. Men gelooft, dal het onderzoek zal leiden tot den uilslag, dat er geen grond voorhanden is om Maria Christina in staat van beschuldiging te stellen. Uit de stukken moet namelijk blijken, dat al de spoorweg- en kanaal- speculatiën geschied zijn voor rekening en op verantwoordelijkheid van Arguel- les, Salamanca en andere particulieren, en dat derhalve de Hertog van Ilian- zares en zijne gemalin daarvoor niet kunnen worden aangesproken. Het eenige feit, dat aan de oppositie wapens in de hand kan en zal geven, is de moeijelijk te betwisten strijdigheid met de wet van het pensioendat de weduwe van Ferdinand VII sedert haar huwelijk met i.kanoz heeft getrokken. De Regering heeft afgewezen het verzoek van de provincie Navarre, om vrijgesteld te zijn van de krijgsopschrijving. Dit bewijs van kracht van het bewind zal voorzeker goede uitwerking hebben. SAR0INIE. Den 2istcn heeft de Kamer de algemeene beraadslagingen over de klooster wet gesloten. Thans behandelt zij de artikelen. De Heer Forcsta heeft o. a. nog gezegd: Ingevolge de grondwet is de Katholieke godsdienst die van den staat; maar de staat is niet een deel van de godsdienst. De twee magten zijn niet ondereen gemengd. De Vorst, die besluiten zou willen uitvaardigen over zuiver geestelijke aangelegenheden, zou zijne bevoegdheid te buiten gaan, even zoo wel als de geestelijke magt, die zich mengde in hetgeen de wereld- schc zaken betreft. Zijn de goederen dezer wereld aardsche dingen al of niet? Waarom wil dan het geestelijk gezag met alle geweld zich in aardsche din gen mengen Voorzeker, het ware heter de zaken met gemeen overleg te behandelen; maar als het geestelijke gezag zich daartoe weigerachtig toont, j dan kan, dan moet het burgerlijk gezag van zijne regten geen afstanddoen, h Tegenwoordig neemt niemand zijne tocvlugt tol het beginsel van gezag alleen, q maar ieder is doordrongen van de behoefte om het gezond verstand te raad- I plegen, vóór alles dient men te welen of het wets-ontwerp regtvaardig is. Ik zie niet, dat het tegen eenig beginsel van regtvaardigheid aandruischt, en kom tot de gevolgtrekking, dat het moet aangenomen worden, om twee rede nen: een staatkundige en een financiële. Gewis, de geestelijke orden hebben aan de beschaving en aan het mensche- lijk geslacht groote diensten bewezen, maar dat zij dit thans nog doen is onwaar. Het staat ieder vrij monnik te worden; maar de geloften voor ge heel het leven moesten niet geduld worden. Bedenkt welke smarten, welk lijden, welke noodlottige gevolgen voor de godsdienst zelve uit die gelofte voor geheel het leven ontstaanOok moesten de geestelijke orden van de Bisschoppen afhangenen niet uitgaan van een Opperhoofd dat niet in den staat is. In één woordik wil niet dat het Hof van Rome onderdanen kunne hebben op het grondgebied van cenen staat, die aan Rome niet toebehoort. De financiële reden springt in het oog. Men wil het lijden der arme Pas toors verligten; men wil eene betere verdeeiing en omslag der kerkelijke goederen. De tegenstanders der wet zeiven hebben de volstrekte noodzakelijk heid niet betwist om brood te verschaffen aan de arme Pastoors, en hebben daartoe geen ander middel voorgesteld. FRANKFORT. De Zuid-Duitsche Evang. Synode zal in het begin van Aprileene ver gadering te Karlsruhe houden. Sedert 12 jaren was die niet gehouden. Men ziet zeer belangrijke handelingen te gemoet. Behalve de aanneming van nieuwe formulieren voor de Evang. geloofsbelijdenis, alsmede van eene nieuwe katechismus en bijbelsche geschiedenis voor de scholenzullen daar nog vele andere gewigtige punten in behandeling komen. Te Ludwigshafen houdt men zich ijverig bezig met de oprigling eener kolossale katoenspinnerij en fluweel weverij. Hiertoe wordt een kapitaal van 1,200,000 fl. bijeengebragtvan welke de Beycrsche bank te Munchen, als mede de meest vertrouwde bankiershuizen te Frankfort, Mannheim en Lud wigshafen reeds een goed gedeelte hebben overgenomen. De sterkte van het op voet van oorlog te brengen Beijersche leger bedraagt ruim 50,000 man en 112 stukken geschut. RITSIsAIS De Regering heeft bij de zamenstelling en wapening der landweer bepaald, dat alle gouvernementen zich moeten gereed houden om het bepaalde aantal manschappen te leveren. Met uitzondering van den handelsstand, vallen alle klassen der bevolking onder het bereik dier verordeningen; alleen de Israëliten en eenige ingezetenen van buitenlandsche herkomst, worden vrijgesteld, mits eene bepaalde som stortende. Op ieder 1000-tal inwoners moeien, in den regel23 manschappen geleverd worden. De Adelstand moet buitengewone vergaderingen houden, om onderling om trent de wapening der lijfeigenen bepalingen te maken. Hij moet de Hoofd officieren kiezen, onder goedkeuring der Regering; alsmede de overige Offi cieren, en de manschappen, die hij voor de landweer stelt, voor 9 maanden tijds van leeftogt voorzien; terwijl de verdere kosten »mct vrijwillige giften moeten worden goedgemaakt." Te dien einde worden overal inschrijvings- lijsten gelegd, waarop ieder kan teekenen, zullende het bedrag van elke inschrijving met den naarn in de dagbladen der beide hoofdsteden worden bekend gemaakt. De vergaderingen van den Adelstand mogen niet langer dan 8 dagen aan houdenen 4 weken later moeten de landweermannen beschikbaar zijn; zoo dat deze gansche gewapende magt binnen 7 weken op de been gebragt moet worden. Zij moeten tusschen 20 en 45 jaren oud zijn, en worden met ge weren, bajonnetten en bijlen gewapend. Voor ieder lijfeigene, die in de dienst omkomt, zal aan den eigenaar een bewijs worden afgegeven, hetwelk hij, indien naderhand eene nieuwe ligting noodig ware, in mindering van z:jn te leveren aantal zal kunnen overleggen. De kostendie niet op de eigenaren der lijfeigenen vallenzullen door de gemeenten worden gedragen. Uit Moskou wordt berigt, dat de hoofden der hoogadellijke geslachten in het binnenste des rijks, bij de ontvangst van het manifest, terstond de rent meesters op hunne uitgestrekte landgoederen hebben doen overgaan tol liet maken van lijsten der lijfeigenen in mannelijke kracht, waarop de indeeling spoedig zal volgen. Iedere afdeeling zal door een lid der geslachten, waaraan de lijfeigenen toebehooren, aangevoerd worden. Al de mannelijke dienstbo den, welke talrijke volksklasse in Rusland onder de lijfeigenen behoort, zul len deel van de landweer uitmaken. Die algemeene wapening der lijfeigenen is eene Russische instelling, die van het jaar 1812 dagteekent en uit den oorlog tegen Napoleon I afkomstig is. De Regering heeft besloten, voortaan uitsluitend stoomschepen voor de oorlogsvloot te doen bouwen. In verband hiermede is, volgens de herigten uit Petersburg van 17 Febr.', bij een Keizerlijk besluit de oprigling gelast van een corps ingenieurs en een corps werklieden voor de vloot, bestemd voor de vervaardiging en behandeling der stoomtuigen. De sterkte zal nader geregeld worden naar gelang van het aantal bij de vloot in dienst zijnde stoomtuigen. Het dagblad van Moskou meldt, dat de Gravin Zakzegski, gemalin van den militairen Gouverneur aldaar, eene som van 51,400 roebels zilver naar Petersburg heeft overgemaakt, als opbrengst van inzamelingen door haar en andere Dames gedaan, en waarover de Keizer naar welgevallen kan beschik ken ten behoeve van de zieken en gekwetsten in het leger en der gezinnen van de gesneuvelden. Een Jegerberigt van Vorst Menzikoff uit de Krim van 19 dezer bevat het volgende: Den 17den werd een gedeelte der in de omstreken van Ëupa toria gekanlonneerde troepen gebezigd tot eene verkenning tegen deze stad. Op 250 vademen afstand der plaats opende de vijand het vuur, dat van de Russische zijde werd beantwoord. In weinig tijds gelukte het aan de artil lerie een deel der vijandelijke stukken geschut tot zwijgen te brengen, alsmede 5 ammunitie-wagens te doen springen, na zich te hebben verzekerd, dat in en bij Ëupatoria, 40,000 man met lOOstukken geschut staan. Generaal Chrou- leff, Bevelhebber van het detachement, gaf daarop bevel zich uil het vuur terug te trekkenwelke operatie in volkomen orde werd volbragt. Het beleg van Sebastopol is sedert de laatste berigten niet gevorderd. De Russische artillerie en tirailleurs belemmeren onophoudelijk de vijandelijke werken en deden den 13den in de Fransche loopgraven een kruidmagazijn springen. TTU RKïE. De Ileer William, de Engelsche Commissaris te Kars, is tot den rang van Luitenant-Generaal bevorderdmet magt om het leger in Azië te regelen en de aangebodene 40,000 Circassische vrijwilligers onder krijgstucht te brengen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3