welke de studie verpligtend is voor de propaedeutischc examinazijn op zeer ■weinige uitzonderingen na vlijtig bijgewoond. De lessen over de wiskunde, strekken óf tot voorbereiding of vorming voor eene gepaste beoefening der verschillende wetenschappen, óf tot leiding der oefeningen van hen, die zich uitsluitend op de studie der wiskundige weten schappen toeleggen. Het practisch onderwijs in de scheikunde, industrie en landhnishondkunde is geregeld gegeven. Het aantal toehoorders was weder groot, maar het locaal te klein om aan allen zitplaats te kunnen verschaffen. Het onderwijs in de landhuishoudkunde voor niet-studerenden is onafgebro ken gegeven. Het aantal toehoorders bedroeg 337. De lessen over de proefondervindelijke natuurkunde werden door 47 studen ten bijgewoond; die voor de meergevorderden over de optica door 19. Het onderwijs in de kruidkunde is insgelijks onafgebroken gegeven; een grooter aantal studenten dan vroeger heeft dit bijgewoond. De streng wiskundige, of eigenlijke sterrekunde, vond slechts zeer weinig beoefenaars. De lessen over populaire sterrekunde telden ruim 30 toehoorders en werden met grootc belangstelling bijgewoond. De lessen over de natuurl. geschiedenis van het dierenrijk zijn door 33 stu dentengrootendeels geneeskundige, bijgewoond. De lessen over mineralogie en geologie zijn meermalen 's weeks voor een 6 tal toehoorders gegeven. Een onverpligt collegie over de nat. geschiedenis van den mensch werd door 23 studenten, grootendeels geneeskundigengevolgd. Met uitzondering van die over de dierkunde en vergelijkende ontleedkunde, worden alle lessen in de Nederl. taal gegeven. De meeste leden der faculteit volgen hierin reeds het voorbeeld hunner voorgangers. Ook is de faculteit eenparig van oordeel, dat de meeste mathematische en physische wetenschap pen thans niet meer in het Latijn kunnen worden behandeld. Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren. In deze faculteit zijn alle lessen geregeld gegeven en over het algemeen met orde en belangstelling ge volgd. De niet-verpligte collegien en de publieke disputen zijn, even als in vorige jaren, door de uitmuntendste studenten met lust en ijver gehouden. Het onderwijs in de vaderl. geschiedenis, Nederl. taal en welsprekendheid, algem. geschiedenis, logica en metaphysica, wordt in de Nederl. taal gegeven. Al de lessen daarentegen betreffende de klassieke en Ooslersche letterkunde, geschiedenis en oudheden, in het Latijn. De Oostersche, inzonderheid de Arabische letterkunde, is voortdurend met vlijt beoefend. Twee studenten bewerken twee onuitgegeven Arabische werkentot de verzameling der hooge- school behoorende. Steeds wordt van de verzameling, door vaderl. en buiten), geleerdenvlijtig gebruik gemaakt. Het gedeelte van den catalogus, dat de Hoogleeraar Kuenen ter behande ling genomen heeft, vordert en zal door den druk worden bekend gemaakt. De tweede aflevering van de vertaling des pentateuchs van Musaidbevat tende de boeken Exodus en Leviticus, bewerkt door den Hoogleeraar Knenen, benevens de 6dc en 7dc aflevering van het lexicon geographicum van den Hoogleeraar Juynboll, zijn in het licht verschenen. De 8ste aflevering van dat lexicon, welke het einde zal bevatten van den Arabischen tekst, om later door indices, bijlagen en Latijnsche vertaling gevolgd te worden, was reeds ver gevorderd. Over het nut van het uitschrijven van prijsvragen aan de hoogescholen was het oordeel var. al de faculteiten vrij eenstemmig en gunstig. Het gedrag en de ijver der sladenten wordt met lof vermeld. Zeven vreem delingen maakten in dezen cursus van het academisch onderwijs gebruik; een uit Zwitserland voor de godgeleerdheiddrie uit de Kaapstadwaarvan j twee voor de godgeleerdheid en een voor de geneeskunde; een uit Demerary voor de geneeskunde; twee uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika beiden voor de regten. Het getal dissertation beliep gedurende dit tijdvak 26, waarvan eene in de faculteit der godgeleerdheid, veertien in die der regtsgeleerdheidacht in die der geneeskunde, eene in die der wis- en natuurkunde en twee in die der letterkunde. Vijf studenten in de regtsgeleerdheidop theses tot doctor be- 1 vorderd, hebben bij die gelegenheid een onderwerp van regts- of staats-we- J tcnschap behandeld en in de Ncderlandsche taal uitgegeven. Het getal der studenten was op 1 Januarij 1854, 643 waarvan 156 elders studerende. Dat der promotien in 1853/54, 60. 'S GRAVENHAGE 1 Maart. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der 4de klasse van de Milit. Willems-Orde, de hier te lande teruggekeerde gegageerde soldaat van het O.-I. leger, H. Hernie. Z. M. heeft benoemd bij het ls,e reg. vesting-artillerie, tot Kapitein van de 3<*e klasse den lsten Luitenant T. G. van Beusekomvan het 2de reg. ves ting-artillerie, en bij het 2Je reg. vesting-artillerie tot lsten Luitenant den 2den Luitenant A. M. Mazel, van het reg. veld artillerie. Voor het galabaldat morgen avond ten Hove zal plaats hebbenzijn ongeveer 800 personen genoodigd. Gisteren heeft er bij den Minister Pahud, een groot diner plaats ge- bad, dat door de leden van het Corps Diplomatique, de Ministers en andere genoodigden werd bijgewoond. Volgens een berigt van Zr. Ms. Consul te Malaga, zijn aldaar gedu rende het tweede halfjaar van 1854 aangekomen 11 en van daar vertrokken 9 Ncderlandsche schepen. De invoerhandel van Nederlandsche producten te Malaga is niets beduidend. De boter is vervangen door die uit Holsteindie echter ook reeds de mededinging begint te gevoelen van de boter in de prov. Aslurië bereid. De weinig verbruikt wordende kaas wordt zelden regtstreeks, meestal over Gibraltar, ingevoerd. Bij den Minister van Financien zijn ontvangen 2 coupons, te zaroets groot ƒ24.75, door een onbekende, onder het postmerk Rotterdam van den 22sten dezer ingezonden, tot vergoeding voor vermoedelijk te min betaalde inkomende regten, en een dito groot ƒ2.47{, mede door een onbekende ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. Vtveetle Kamer tier Staten-€ieneratil. Zitting van Woensdag 28 Februarij. In de ten half 4 ure geopende zitting zijn ingekomen twee Koninklijke boodschappen, ten geleide van ontwerpen van wet, als: 1°. tot onteigening van percelen voor het maken eener wisselplaats voor schepen in de Vecht; en 2°. tot het verleenen van eenige naturalisation. Een aantal adressen wordt in handen gesteld der daartoe bestemde commissie. Tot rapporteurs zijn benoemd: voor het ontwerp nopens het onderwijs, de Heeren Bosscha, de Kempenaer, van Lynden, Blaupot ten Cale en Thorbecke; en voor dat betrekkelijk de afschaffing van den accijns op het gemaal, de Heeren Heemskerk, van Lennep, van Rappard, Dirks en Meeussen. Op de vraag van den Heer Elout heeft de Minister van Buitenl. Zaken verklaard, dat de Regering vastelijk is gebleven en blijft bij het besluit om, in den strijd der oorlogvoerende Mogendheden, de strengste onzijdigheid in acht te nemen; dat geen aandrang op de Regering is uitgeoefend om dien weg te verlatenmaar dat de regten van Nederlandals neutrale Staat zijn en blijven geëerbiedigd. Zaturdag zal beraadslaagd worden over de conclusien der verslagen nopens de adressen van de Heeren Ruyssenaers, van Vliet en Teenstra. Maandag over de wet op de uitoefening van het regt van vereeniging en vergadering. AMSTERDAM, 28 Februarij. De collecte voor de algemeene armen op 26 en 27 gehoudenheeft opgebragt ƒ30,128.90J, waaronder een gift van 500 bij den Burgemeester ontvangen. Het collegie Zeemanshoop heeft weder een bankbiljet, groot 1,000 van een onbekendendocb niet ongewonen gever, ontvangen. De Burgemeester ontving dezer dagen, bij zijn aftreden als Officier van I Justitie op 1 Febr. II., een hoogst vereerend blijk van achting van de regter- I lijke magt. Door eene commissie is hem namens alle leden van het geregts- j hof, de arr.-regtb. en de 4 kantongeregtcnen van de parketten en griffiën bij de collegiën, aangeboden een prachtige zilveren vaas of beker, een kunst werk van de Heeren Bentcn Zonen. Op het deksel prijkt het beeld van Themis, met weegschaal en zwaard, en op den beker is een toepasselijk op- schrift gegraveerd. Maandag 11. zoude het appel van de Heeren Jhr. M. Salvador en S. Fon- gers bij het Prov. Geregtshof van Noordholland behandeld wordendaar aan het Hof echter werd overgelegd expeditie van de acte van cassatie, heeft het I Hof overeenkomstig het requisitoir van het openbaar Ministerie, de behandc- I ling uitgesteld. BUITENLANDSCnE HER1GTEN. ENGELAN». LONDEN, 27 Februarij. Gisteren heeft Lord Palmerston in het Huis der Gemeenten officieel aan- j gekondigd, dat Lord John Russell benoemd was tot Secretaris van Staat voor j Koloniën, Sir Ch. Wood tot eersten Lord der Admiraliteit, Sir C. Lewis tot Kanselier van de schatkist en de Heer Duncan tot Lord van de schatkist. Lord John Russell volbrengt, niettegenstaande zijne benoeming van Mi nister van Koloniën, zijne zending naar Weenen. Hij heeft aan de kiezers te Londen, die hij in het Parlement vertegenwoordigt, en bij welke hij thans aan eene herkiezing onderworpen is, een schrijven gerigt, waarin hij de hoop uitdrukt, dat de hem opgedragen zending naar Weenen moge leiden tot een eervol einde van den tegen woord igen oorlog. Hij zal zijne Parlementaire werk zaamheden hervatten, zoodra de onderhandelingen, waaraan hij moet deelne men afgeloopen zullen zijn. De Generaal Vivian, die in het Britsche-Indische leger met roem bevel gevoerd heeft, is benoemd tot Opperbevelhebber van het vreemden-legioen, hetwelk in Turkye voor de Engelsche krijgsdienst wordt aangeworven. Er worden thans alhier ernstige pogingen in het werk gesteld om voor de grondstoffen, die Rusland lot dus verre het voorregt had aan Briltannië's nijverheid te leveren, andere in de plaats te stellen, die weinig bekend of tot nu toe verwaarloosd zijn, doch die, naar men verzekert, zich zeer goed tot dezelfde doeleinden leenen. De Royal Society of Arts heeft proeven ge nomen, welke allezins der aandacht overwaardig zijn. Te Wakefield is jl. Woensdag, in weerwil eener lange redevoering van een lid der Vredes-maatschappijmet bijna algemeene stemmen door de ver gaderde menigte besloten te verklaren, dat de oorlog tegen Rusland met kracht behoorde doorgezet te wordenen dat geen eervolle vrede kon worden gesloten voor dat Sebastopol verwoest en de Donau vrij zou zijn. De Times geeft eenen staat der eerlang van hier naar de Oostzee af te zenden vloot, voor zoo ver hare sterkte tot nog toe bekend geworden is. Die staat vermeldt 20 linieschepen en 35 fregatten, korvetten enz., alle tezamen 2066 stukken geschut voerende; verder 5 drijvende batterijen, 8 mortierboo ten, 28 kanonneerbooten1 hospitaal-schip, 2 transportschepen en eene drij vende smederij. FRANKRIJK. PARIJS, 26 Februarij. De Keizer heeft den inhoud van eenen brief uit de Krim van Generaal Pélissier ontvangenaan den Maarschalk Vaillant en den Heer Drouyn de Lhuys medegedeeld, die tegen zijn vertrek naar de Krim gezind zijn. In dien brief wordt o. a. geschreven, dat na den slag van Inkerman eene ontzet-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2