KATWIJK, 23 February. Z. M. heeft 150 geschonken voor de noodlijdende zieken alhier. Nog altijd blijft deze ziekte voortwoeden; Maandag 1. 1. stonden 6 lijken boven aaide. Ook heeft de gemeente in velen opzigten een groot verlies geleden door het onverwachte afsterven van den Heer P. S. Meerburg, Secretaris der commissie, in den bloei zijner jaren. De kuslvisscherij staat geheel stil, daar de geheele kust met ijs bezet is. Sedert 1740 is de Noordzee niet zoo met ijs bedekt geweest. Van tijd tot lijd ziet men hoekerschepen en sloepen de kust naderen om hunnen vangst te verkoopen en heeft hetalleen aan de onvermoeide pogingen van de vischbandelaren C. van Duin en C°. mogen gelukken omniet zonder levensgevaarmet eene boot door de ijsschotsen den visch over te nemen en de visscherlieden, die de kust niet konden gena ken van benoodigdheden te voorzien. 's GRAVENIIAGE 24 February. Z. M. heeft benoemd tot Ontvangers der directe belastingen en accijnsen te Wadenoyen c. a., den Heer J. J. Clarion, thans te Buren; en aldaar den Heer J. A. van Vliet. Z. M. heeft benoemd lot Inspecteur van de 3llc klasse der registratie en domeinen, den Heer K. H. Ramaer, thans Ontvanger te Wageningen. Het bal dat eergisteren avond, bij gelegenheid der viering van het ver jaarfeest van Washington, door den Heer de Belmont, Minister-Resident van i de Verecnigde Staten van Noord-Amerika bij liet Nederl. Hof, werd gegeven, 1 was een der rijkste en prachtigste, dat sedert lang in de residentie is gehou- j den. Het werd vereerd met de tegenwoordigheid van HH. MM. den Koning 1 en de Koningin, I1H. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik en Prins en Prinses Frcderik, benevens Z. D. 11. den Hertog Bernard van Saxen-Weimar, met zijne dochter, de Hertogin Anna. Tot de genoodigden behoorden de leden van het Corps Diplomatique, de Ministers en een aantal andere (omstreeks 300) personen. SPANJE. MADRID, 21 February. In de Zitting der Cortes vau 15 dezer is vooral over de finantiele aange legenheden gehandeld. De Minister verklaarde, dat de verkoop der in de doode hand zijnde goederen, beschikking over eene som van 3000 millioen realen zou gevendat hij niet voornemens was de 500 millioen 3 pCt. schul- brievendadelijk aan de markt te brengenmaar ze uitgeven zou naar ge lang der dringendste behoeftenzoo meende bij de zaken gaande te houden tot dat de opbrengst van den verkoop der nationale eigendommen werd betaald. De magtiging tot uitgifte dier schuld werd door sommige leden niet on misbaar noodig geacht; een hunner voerde onder anderen aan, dat een aan merkelijk gedeelte der bestaande vlottende schuld door vroegere minislerien eigenmagtig uitgegeven en alzoo onwettig was. Hierop antwoordde de Minister dat een slecht betaler op den duur slechte zaken deed, dal een schuldenaar in zijn eigen belang wel deed met zijne goede trouw boven alle verdenking te houdenen dat deze regel voor het staatscrediet evenzeer geldig was als voor het crediet van particulierenwelke aanmerking door de Vergadering met vele blijken van goedkeuring beaamd werd. In de Zitting van gisteren is de magtiging lot uitgifte dier schuld verleend. SARDINIË. Bij de beraadslagingen over bel wets-ontwerp omtrent de opheffing van sommige kloosters, heeft dn voorzittende Minister Graaf de Cavour o. a. gezegd: Wij zouden gaarne gemeenschappelijk met Rome deze hervorming hebben tot stand gebragt, maar daarop is ongelukkig weinig kans. Ik geloof, dat de eerwaardige Paus zeer geneigd zou zijn om ons gedrag goed te keuren, maar ongelukkig worden die goede bedoelingen van Pius IX door een menigte hin derpalen verlamd, en vooral door de partij, die zich aanmatigt de uitsluitende verdedigster der godsdienst te zijn, de partij die zich de Katholieke noemt. De geest dier partij is strijdig met de waren geest der godsdienst. Herinnert u haar gedrag in Engeland, in Nederland, in Duilschland en in Fraukrijk. Deze partij't is treurig om te zeggen, doch belaas maar al te waar, oefent een rampzaligen en grooten invloed te Rome. Zoo het Hof van Rome geen betere gezindheid beloond heeft, is dit de schuld dier zelfde overdrevene Katholieke partij, die in ons land de minderheid uitmaakt. Jaren zullen verloopen eer die invloed ophoudt, en bet land kan niet wachten. Er zijn hier geruchten dat de stad Catanie op Sicilië door eene uit barsting van de Etna of door eene aardbeving zou vernield zijn gelijk zulks in 1669, 1693, 1783 en 1818 is gebeurd. ©OSTENRIJH. WEENEN, 21 February. Van wege den Toskaanscnen Minister-Presidentden Heer v. Baldasseroni, is thans eene nota ontvangenwaarin de ophanden zijnde toetreding van den Groothertog tot bet alliantie-tractaat van 2 Dec. officieel medegedeeld wordt. Ook van de zijde van Zweden is dezer dagen eene nieuwe nota ontvangen en door den Generaal v. Mansbach aan den Minister van Buitenl. Zaken over handigd, waarin de voorwaarden naauwkeurig opgesomd worden, waarop Zweden tot de coalitie tegen Rusland voornemens is toe te treden. In de diplomatische kringen alhier, twijfelt men niet meer aan een gunstig resul taat van de onderhandelingen tusscben Zweden en de Weslersche Mogendheden. De alhier gevestigde deelgenoot van het Huis Rothschild, heeft dezer dagen den Russischen Gezant, den zoon van den Britschen Gezant en den Franschen Gezant, op een gastmaal ten zijnent genoodigd. Riza-Bey, de buitengewone Turkschc Gezant, die Arif Effendi moet bijstaan in het vertegenwoordigen van Turkye bij de conferentiënis den 16den alhier aangekomen. Men verneemt, dat Lord Raglan zijn ontslag heeft gevraagd of zal vra gen. Ook zegt men, dat Generaal Pélissier aan den Keizer een rapport zou hebben ingezonden, waarin hij zegt, dat in de eerste vier weken geen aanval op Sebastopol met eenige kans op welslagenkan worden ondernomen. Te Triest is uit Rome het herigt ontvangendat Kardinaal Antonelli uit zijne hooge staatsbetrekking ontslagen is. R ET Si I. A 1* I». Uit Petersburg wordt gemcldt, dat van Regeringswege alle mogelijke ijver wordt betoond, om de krijgstoerustingen voort te zetten. In weerwil van de uitnoodigingen aan Duitsche Heelmeesters om in Russische dienst te treden is de dienst der hospitalen nog niet voltooid. Men wil in dit gebrek voorzien door uit de zoons van soldaten diegenen te kiezendie den meesten aanleg bezitten en hun de noodige opleiding te geven. De behoefte aan be kwame Officieren doet zich sterk gevoelenvooral bij de ruiterij en artillerie. Ook worden eenige bijzonderheden omtrent de algemeene wapening, me degedeeld, waaruit blijkt, dat zij eigenlijk slechts eene versterkte ligting van 23 op de 1000 zielen is, en voorloopig slechts in uitvoering komt, om de oostelijke gouvernementen, alwaar van 15 Feb. tot 15 Maart eene lig ting plaats heeft, maar welke in April en Mei hun contingent tot den land storm moeten stellenniet te zeer te bezwaren. Opmerkelijk is hetdat Polen, Finland, de OostzeeprovincienKaukasus en Siberie nog niet opge roepen zijn, waarschijnlijk omdat de oorlog als een bij voorkeur godsdienstige wordt voorgesteld. Overigens zal de in Druschinas (kameraadschappen) in gedeelde landstorm even als de Transkaukasische landen ingerigt worden en ongeveer 500,000 strijders leverendie met gewerenbijlen en spaden gewa pend, in een grijs gewaad, hooge laarzen en muts met kruis zullen gekleed worden, zonder het baar of den baard te scheren. Voor de gevallenen ont- BUITENLAIVDSCIIE BKKIGTEM.I ENCELAND. LONDEN, 23 February. Lord Palmerslon beeft gisteren avond in het Lagerhuis de aftreding van de Hccren Gladstone, Sidney Herbert en Graham als leden van het Kabinet aangekondigd. De Minister van Oorlog heeft aan de groote hospitalen voornamelijk in de hoofdstad, aangeschreven, om de geneesheerenzooveel ze kunnen gemist worden, alle aanmoediging te verleenen, om zich aan de dienst der hospita len te Scutari, Smyrna, enz. te kunnen wijden. Elke burgerlijke geneesheer of chirurgijn zal dagelijks 2 guineas en ieder assistent 1 5 sch. traclcment ontvangen, terwijl aan alle geneesheeren, die bovendien een burger-practijk hebben, de toezegging wordt gedaan, bet bovengenoemde tractement nog een jaar lang te zullen genieten, nadat hunne verbindtcnis met de Regering verstreken zal zijn. Naar men verneemt, heeft de Schout-bij-Nacht Henry Eden de in de Admiraliteit opengevallene betrekking bekomen, ontstaan door de benoeming 1 van Admiraal Dundas tot Opperbevelhebber der Oostzee-vloot. In plaats van den Schout-bij-Nacht Seymour, die onder Admiraal Dundas over de Oostzee- j j vloot het bevel zal voeren, is de Schout-bij-Nacht Plumridge tot super- intendant der werven te Devonport benoemd. De Times berigt, dat, aangezien het gebleken is, dat niet alleen Rus sische producten, maar ook oorlogscontrabanden door Pruissen zijn gevoerd, 1 de strengste maatregelen door de Britsche regering zullen genomen wordeni alvorens de scheepvaart op de Oostzee weder wordt geopend. De reden, dat alles zoo verkeerd uitviel in de Krim, is nu, volgens i den Timesgevonden zij bestaat daarindaten in Engelanden in de Krim, niemand die bet bestuur had, met de krijgskunst bekend was. De koude in het geheele land houdt aandé Theems wordt hoe langer hoe meer met ijs bedektduizende arbeiders te Londen Liverpool en elders i veikeercn in de grootste ellende. De posten van het vasteland komen steeds j te laat aan. j Te Liverpool is jl. Maandag, ten gevolge van de duurte der levens middelen en het gebrek aan arbeid, de openbare orde ernstig gestoord. Des avonds was de muitende menigte door de policie weder tot orde gebragt. Ook in de groote fabriekstad Birmingham wordt, bij de verflaauwing of stilstand in de ijzerfabrieken, hooggaand gebrek onder de arbeidende volks klasse geleden. FEANKRIJIi. PARIJS22 February. De geruchten aangaande 's Keizers reis naar de Krim houden aandoch men zegtdat de Keizer niet voor in Maart zijn rijk zal verlaten. De komst van Lord John Russell moet tot dit uitstel aanleiding hebben gegeven, terwijl bovendien de Keizer ook wachten wil op de terugkomst van Generaal Niel. Aan het Ministerie van Oorlog is last gegevenom bij Engelsche en Belgische fabriekanten 700,000 ellen laken te bestellen. - De ontvangst der inkomende reglen gedurende Januarij bedroeg 12,502,000 frs. tegen 9,034,000 fr. in Januarij 1854 en 8,946,000 fr. in Jan. 1852. In het westen van het Rijk is 11. Donderdag een sterke dooi ingevallen. De laatste afstammeling van Gaspard Bart, broeder van Jean Bart, is den 1(>den dezer te Wormhout, departement van het Noorden, overleden in 74 jarigen ouderdom. Deze achterkleinneef van den bekenden Franschen zee held onder Lodewijk XIV Jean Bart, was op 7-jarigen leeftijd door de stad Duinkerken aangenomen. Hij was thans ambtenaar te Wormhout.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2