De Mt»ritew bevat een uitvoerig verstag van den Minister Magne, over den financiëlen toestand van het rijk, voorafgaande de staatsbegrooting voor 1856, die met een batig slot van 4 inillioen sluit. Het cijfer der vlottende schuld is 700 millioen. De munt alhier heeft in 1854 voor 502 rnilliocn francs aan gouden munt geslagen. De inschrijvingen voor de oprigting van een gedenkleeken ter nagedach tenis van den Heer F. Arago, hebben opgebragt 18,778 fr. en dit is genoeg zaam geacht ora op zijn graf een passend monument op tc rigten, liet standbeeld des overledenen zal vervaardigd worden door David d'Angers. De Moniteur deelt de verdeeling mede van de gelden, die ten bedrage van 747,000 francs aan het leger in het Oosten geschonken zijn. Daarvoor is namelijk aangeschaft voor 171,000 fr. aan wijn, 136,000 fr. aan brande wijn, 30,000 fr. aan hammen en reuzel, 60,000 fr. aan chocolade, 25,000 fr. aan kaas, 102,000 fr. aan tabak, enz. ZWITSERLAND. Het aantal Zwitserscbe Officieren, welke in het Fransche vreemden-legioen dienst nemen, vermeerdert dagelijks. De Bondsraad heeft alleen op den 12den dezer, gelijk men uit Bern schrijft, 4 Kolonels, 2 Luit.-Kolonels, 5 Majoors, 2 Kapiteins en 1 Luitenant het verlangde ontslag uit de Zwitser- sche krijgsdienst verleend. Het legioen maakt deel uit van het Fransche leger. Het centrale comité van de verecniging van Zwitserscbe handwerkers heeft het besluit genomen, dat in den zomer van het aanstaande jaar eene algemeene Zwitserscbe tentoonstelling van nijverheid zal gehouden worden. Uit Geneve wordt gemeld, dat bet voorstel van den radikalcn Dr. Du- chosal tot geheele afscheiding der kerk van den staat, door de commissie van onderzoek in een veranderden vorm met meerderheid van stemmen is aange nomen, en ook waarschijnlijk door dc meerderheid van den grooten raad zal aangenomen worden. Noch de staat noch de gemeente betalen de onkosten voor eenige godsdienst. Als overgang is bepaald, dat de beslaande geestelijken gepensioneerd, d. i. op half tractement gesteld worden. SPANJE. MADRID, 15 Februarij. Dc Cortes hebben eergisteren met 124 togen 96 stemmen wederom een voorstel verworpen, om het beginsel der godsdienstvrijheid althans in zekere mate in te voeren: het bepaalde, dat in de steden van 70,000 of meer inwo ners de uitoefening van andere godsdiensten zou worden gedoogd. De voorstanders der godsdienstvrijheid warenvolgens berigten van gisteren niet ontmoedigd, zij maakten nieuwe voorstellen gereed, in de hoop dat de bij de Cortes gehouden beraadslaging indruk op de openbare meening zou maken en een ieder zou doen zien, dat voor de zaak der onverdraagzaamheid geen audere grond dan vooroordeel en volkswaan kon aangevoerd worden. Inlusschen schijnt de Regering bij de geestelijkheiddie zij zoo zeer ont ziel, gcene algemeene medewerking te vinden; zij heeft den Bisschop van Barcelona, als aan de Carlistenpartij toegedaan zijnde, bevolen zich naar Murcia of Carlbagena te begeven, en te Pampeluna eenen Priester doen in hechtenis nemen, als verdacht van deelneming aan Carlistische woelingen. De Afgevaardigde Gaminde interpelleerde den 12den dc Regering over den toestand der arbeidende klasse, en zeide o. a., dat de Regering de rijken en aanzienlijken moest dwingen bouwwerken te doen uitvoerenen voorts voor eigene rekening, door middel eener leening van 100 millioen realen, huizen laten bouwen om ze later te verkoopen. De Minister van Binnenl. Zaken antwoordde, dat vele der arbeiders die brood verlangden niet wilden werken, en dat men bij de ergste schreeuwers om brood 8 tot 10 Napoleons in den zak vond. In onderscheidene sleden werden de belastingen op levensmiddelen allengs weder ingevoerd, zonder verzet van de bevolking, nadat zij bet drukkende had ondervonden van de heffingenwelke in plaats van die belastingen had den moeten gesteld worden. Generaal O'DonnelI, de Minister van Oorlog, heeft zich met de spe ciale begrooting-commissien verstaan over het cijfer der begrooling van zijn departement, dat thans in plaats van op 280 op 270 millioen is bepaald. Volgens de Espana beeft de Fransche regering aan den Infant Don Juan, broeder van Graaf Montemolin, en aan Generaal Cabrera doen aanzeg gen, dat zij niet genegen is hun het verblijf tc Parijs toe te slaan. De Ministerraad heeft bepaalddat in geval van eenen Carlistischen opstand, het opperbevel over de troepen aan den Generaal O'Donnel zal wor den toevertrouwd. Een groot aantal wissels ten bedrage van eenige millioenen, die de Regering op de provinciale kassen getrokken heeft op het einde van Decem ber en Januarij, zijn met protest terng gekomen, waardoor de Regering in nog meer geldelijke ongelegenheden gewikkeld is. ITALIË. B.OME, 16 Febrnarij. Het Pauselijke leger is thans tusschen 15 en 16,000 man sterk (de gen darmerie medegerekend); terwijl men het door de vorming van een tweede regement buitenlanders hoopt te brengen tot nagenoeg 18,000 man, welke in de verdragen van 1815 vastgesteld is. Daar de onderdanen van den Paus niet aan gedwongen krijgsdienst onderworpen zijn, bestaat het leger geheel uit vrijwilligers. Ten einde het corps Officieren met geschikte per sonen te kunnen aanvullen, beeft de Regering de eerste stappen tot oprigting eener militaire school alhier gedaan. OOSTENRIJK. WEENEN, 20 Februarij, De Keizer heeft aan den Minister van Binnenl. Zakenbij eigenhandige!* brief verzocht om de sommenbestemd lol bet bekostigen van feestelijkheden bij de geboorte van zijn eerste kind, liever aan te wenden tol leniging van den nood van zoo vele behoeftigen in dezen zoo barren winter en bij de duurte der levensmiddelen. Het jongste plan van den veldlogt is door den Keizer van Oostenrijk goedgekeurd. De verschillende vermelde legercorpsen moeten de hun daarin aangewezen posten den 15Jen Maart hebben ingenomen, zoodat de troepen bewegingen den lsten Maart zullen beginnen. De Heer von Prokesch Osten is benoemd om Oostenrijk als speciaal ge lastigde op het Congres te vertegenwoordigen. Het plan bestaat, om aan de Ooslenrijksche boogescholen eene opzette lijke faculteit voor de natuurkundige wetenschappen op te rigten, waarbij de vakken, die thans onder de philosophische en medische faculteiten verstrooid zijn, vereenigd zullen worden. Het wetsontwerp zul eerlang aan den Rijks raad aangeboden worden. De Vorst George Wilhelm van Lippe-Sehaumburg beeft de in Hongarye gelegen heerlijkheid Darda van Graaf Casimir Esterhazy aangekocht. Over bet algemeen heeft in den jongsten tijd de hooge Duitsche adel door aan koop veel eigendommen op Hongaarsch grondgebied verworven. De W. Zeitung doet in een artikel het gewigt uitkomen van de ophef fing der Donau-blokkade van de zijde der Westerscbe Mogendheden. Daarin wordt vooral op de gewigtige omstandigheid gewezendat thans dc Ooslenrijk sche, in het bijzonder de Triester handelaars, in staat zijn gesteld de groote massa's van granen, welke ten deele reeds sedert het uitbreken van den oorlog voor hunne rekening in de Donau-Voistendommen opgehoopt liggen, in onze of vreemde havens in te voeren. Men verzekert, dat het lijk van den Hertog r. Reicbstadt, zoon van Napoleon I, nog in deze of de volgende maand aan een gcvolmagligde, dien de Keizer Napoleon naar Weenen zal zenden, overgeleverd zal worden; het vervoer zoude tot de Fransche grenzen in stilte, maar van daar naar Parijs op feestelijke wijze plaats vinden. Te Praag is het Keizerlijk paleis geheel afgebrand. De ex-Keizer en Keizerin (Ferdinand I en Anna) die aldaar verblijf houden, zijn geluk- kig gered. In het jaar 1854 zijn uit Duitschland naar Noord-Amerika verhuisd minstens 250,000 personen. RE LAN D. Den 13den dezer is te Petersburg het volgende Keizerlijk manifest uit gevaardigd »Wij Nikolaas, enz., doen kond: Onze getrouwe en beminde onderdanen weten, hoezeer Wij wenschen zon der aanwending van wapengeweldzonder langer bloedvergieten het besten dig door Ons beoogde doel te bereiken, de verdediging namelijk der regten van onze geloofsgenooten en van de geheele Christenheid in het Oosten. Deze wensch is evenzeer bekend aan allendie opmerkzaam en onpartijdig den loop der gebeurtenissen benevens de onveranderlijke strekking Onzer daden gadeslaan. Elke andere drijfveer, ieder ander inzigt in zake van geloof en gewetenwas en blijft Ons vreemd. Heden nog hebben Wij, getrouw aan die door Ons omhelsde beginselenkennis gegeven van onze bereidwilligheid tot het openen van onderhandelingen met de Westersche Mogendheden, die met dc Ottomannische Porte een verbond tegen Ons gemaakt hebben. Wij meenen billijkerwijze van hare zijde dezelfde opreglheiddezelfde onbaatzuch tigheid van bedoelingen te mogen verwachten; en wij geven de hoop nog niet op, om tol het herstel van den zoo gcwenschten en voor de gansche Christenheid onsehatharen vrede te geraken. «Doch terwijl die Mogendheden legers bijeen brengen en andere toerustin gen voor den strijd tegen Ons maken (welke toerustingen niettegenstaande het aanknoopen van onderhandelingen aanhouden en zelfs schier met iederen dag grooter omvang bekomen), zijn Wij in dc noodzakelijkheid om van Onze zijde onverwijld bedacht te zijn op het vermeerderen der middelendie God Ons gegeven heeft om het Vaderland te verdedigenom een hechten en krachtigen dam op te werpen tegen alle Rusland vijandige pogingen, tegen alle plannen waardoor het in zijne veiligheid en grootheid mogt bedreigd worden. «Dezen eersten Onzer pligten vervullen AVijen onder inroeping van den bijstand des Allerhoogstenin het volstandig geloof aan Zijne genade en het volle vertrouwen op de liefde Onzer onderdanen, die met Ons van ijver voor Ons geloof, voor de regtgeloovige Kerk en voor Ons dierbaar Vaderland blaken, rigten AVij deze uieuwe roepstem tot al de klassen Onzer onderda nen gelastende Dat tot de vorming van eene algemeene landweer des Rijks overgegaan worde. «De bepalingen betrekkelijk de vorming en inrigtïng dezer landweer zijn door Ons onderzocht en bekrachtigd en worden in een bijzonder reglement uitvoerig uiteengezet. Zij zullen allerwege slipt en ijverig uitgevoerd worden. «Reeds meermalen werd Rusland rnet moeijelijke en zelfs harde beproe vingen bedreigd en bezocht; maar telkens heeft het zijn heil gevonden in zijn ootmoedig Geloof aan de Voorzienigheid, in de naanwe en onverbrekelijke verbindtenis tusschen den Monarch en de onderdanen, Zijne liefhebbende kin deren. Zoo zij het ook nu! De God, die in de harten leest en de reine bedoelingen zegent, verleene ons Zijnen bijstand." De Russische Regering heeft eene opbrengst in natura bevolen vier maal grooter dan de laatste. Eene oorlogsbelasling van 15 zilveren roebels zal

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3