BUITENLANDSCnE BERIGTEN. dat tijdvak die rivier opgevaren 5981 (waarvan 3484 Nederlandsehe) en afge varen 6202 (waarvan 3669 Nederlandsehe) vaartuigen, tegen 4653 en 5039 in liet jaar 1853. Het totale cijfer der opgevoerde goederen langs dat kantoor beloopt 5,857,545 centenaars en dat der afgevoerde 11,363,926 centenaars. Heden is in de afdeelingen het onderzoek aangevangen van het ontwerp van wet tot regeling van hel lager- en middelbaar onderwijs Gisteren morgen is weder voor Seheieningeiv gekomen en kort daarna met de voor haar bestemde lading gesl vertrokken de HuIIsche stoomboot. De zee is naarmate de wind op strand staat, zoo zeer met ijsschotsen over dekt als de oudste strandbewoners niet hadden beleefd. Een groot aantal nieuwsgierigen komen dit verschijnsel bewonderen. Vtveetle Etamer <ler Staten-fïenevaat. Zitting van Woensdag 21 Februarij. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over het wets-ontwerp tot regeling der verantwoordelijkheid van de hoofden der Ministeriele de partementen. j Door den Minister is op artikel 3 eene nieuwe redactie voorgesteld, ten gevolge waarvan het aldus luiden zout «Strafbaar zijn de hoofden der Ministeriele departementen: a. die aan Koninklijke besluiten of Koninklijke beschikkingen, welke de Grondwet schen- j den, hunne mede-onderleekening hebhen verleend; b. die gelijke mede onder- teekening verleenen aan Koninklijke besluiten of Koninklijke beschikkingen, waardoor wetten of algemcene maatregelen van inwendig bestuur van den Staat of van zijne koloniën en bezittingen in andere werelddeelen worden ge schonden; c. die uitvoering geven of doen geven aan Koninklijke besluiten of Koninklijke beschikkingen, niet van de vereischte mede onderteekening van een der hoofden der Ministeriele departementen voorziend. die beschikkingen nemen of bevelen geven of bestaande beschikkingen en bevelen handhaven waardoor de bepalingen der Grondwet, van wetten of algemeene maatregelen van inwendig bestuur van den Staat, of van zijne koloniën en bezittingen in andere werelddeelen worden geschondene. die nalaten uitvoering te geven of te doen geven aan de voorschriften der Grondwet, der andere wetten of van algemeene maatregelen van inwendig bestuur van den Staat en van zijne koloniën en bezittingen in andere werelddeelen, voor zoover die uitvoering BELGIË. BRUSSEL, 20 Februarij. Be Baron Gericke van Herwijnen, Minister der Nederlanden bij het Belgi sche Hof, heeft gisteren alhier een groot diner gegeven, bij gelegenheid van den verjaardag van zijnen Vorst. Des avonds was het hotel der legatie geïllumineerd. De bekwame en algemeen geliefkoosde Vlaamsche schrijver H. Conscience liceft dezer dagen een nieuw werk uitgegeven: De Plaeg der dorpenin hetwelk hij de rampzalige gevolgen van het gebruik van sterken drank doet uitkomen. Tc Bergen in Henegouwen is overleden de Heer Charles Terrasse, oud bureauchef van den burgerlijken stand; hij bereikte den leeftijd van 83 jaren. Zijn geheele vermogen, nagenoeg 400,000 fr. heeft hij nagelaten aan de bur gerlijke instellingen van liefdadigheid van Bergen, ten einde een instituut voor blinden in die stad op te rigten. Het gesticht zal gevestigd zijn in het woonhuis van den Donateur, een der ruimsten van de stad. Ook heeft hij bevolen, dat zijne schilderij-verzameling, die groote waarde moet hebben, ire het openbaar verkocht zon worden ten voordeele zijner stichting. ENGELANffi. LONDEN, 20 Februarij. In de eerste dagen van Maart zal Lord Palmerston een algemeenen vasten dag uitschrijven, opdat de natie in boetedoening gebeden ten hemel kunnen opzenden tot leniging van den nood in de Krim. In de zitting van het Lagerhuis van gisteren, heeft de Heer Layard de Regering en haar autocratisch stelsel hevig aangevallen. Voornamelijk be schuldigde hij de bewindslieden en de aristocratie, de opengevallen plaatsen te hebben bezet met ongeschikte personen en die zich tegen het onderzoek verklaard hebben. Lord Palmerston verdedigde zich zei ven, zijne ambtgenooten in het Ka binet en de aristocratie. Hij verklaarde verder dat, ingeval van mislukking der poging tot het oprigten van een vreemden-legioende Regering 60,000 recruten en 7000 paarden zou vragen, behalve de vreemdelingen en de Indische troepen. In het Parlement werd heden avond besloten tot de tweede lezing van de bill tot aanwerving van soldatenvan ouderen leeftijd dan het bepaald getal jaren. Lord Ellenhorough oordeelde, dat het voorstel tot vermeerdering des legers, een onvoldoende maatregel is, en wenschte, dat troepen naar Klein-Azië wierden gezonden. De Heer Harroby gaf zijn verlangen te ken nen, dat aan de Polen en de Cirkassiërs bijstand wierde verleend. Lord Panmure weigerde den vorigen spreker' op dat terrein te volgen. De Heer Collier liet zich uit tegen den handel tusschen Pruissen en Ruslanden Sir Cardwell antwoordde, dat de Regering den invoer van Russische goederen niet zal verbieden. De Regering heeft dezer dagen met de firma Hollow ay en O. een contract gesloten voor de levering van 20,000 militaire pantalons; ter be spoediging gebruiken de aannemers de naaimachine, die wekelijks 1000 stuks afwerkt. De Generaal Majoor Simpson, die in Spanje, bij Waterloo en in Indie over Britsche troepen in het gevecht bevel gevoerd heeft, is benoemd tot chef van den grooten Staf van Lord Raglan, en vertrekt in deze week naar de Krim. Het leger voor de dienst 185556, zal zijn zamengesteldbuiten de artillerie, genie en de Indische troepen, uit 6947 OlKcieren, 13,643 Onder officieren, trompetters en tamboers en 173,005 soldaten, te zamen 193,595 man. Daarvan zullen 178,645 Engelschen zijn. Voor de effectieve troepen worden de kosten geraamd op 11,764,921 en voor de niet-effectieve op 1,954,237 te zamen 13,721,158 dus 6,553,672 meer dan in het vorige jaar. De kosten van 150 militie-regimenten (86 in Engeland, 17 in Schotland en 47 in Ierland) zijn 3,813,383 Er is mededeeling gedaan van maatregelen, die de Regering tot ver betering van den toestand der Britsche krijgsmagt besloten heeft te werk te stellen. Zoo zal een Iloofd-Officier uit Engeland naar de Krim gezonden worden met zulk eene zending als dezer dagen door den Generaal Niel op last van Keizer Napoleon voor Sebaslopol verrigt is, namelijk om den staat van zaken aldaar met eigen oogen op te nemenpersoonlijk overleg met den Opperbevelhebber te honden, en daarop terstond naar Engeland terug te keerenom aan de Regering verslag te doen en alle verdere inlichtingen te geven. Uit vrees dat het eerste warme weder in het Britsche legerkamp voor Sebaslopol pest mogt doen uitbreken door ontbinding der onreinheden, die men aldaar heeft laten ophoopen, is Lord Raglan gemagtigd om met hulp van den Britschen Gezant, te Konstantinopel een corps straatvegers voor het Britsche kamp te doen zamenstcllenzullende tevens 3 personenvan onder vinding in al wat de straatreiniging betreft, naar het Oosten gezonden wor den om aldaar, een te Scutari, een te Balaklava en een in het Britsche legerkamp voor Sebaslopol, alle maatregelen te verordenen, om de pest te weren. Zoodra mogelijk zal door eene geregelde stoombootdienst om de 10 dagen een 3-, 4-, of 500-tal lijders uit Scutari naar Engeland overgebragt worden; zijnde door deskundigen verklaard, dat de lucht te Scutari nadeelig is, zoo dat wonden zelden geheel genezenen koortsen zelden geheel weggenomen kunnen worden; waarom het menschlievend en tevens zuiniger is, de lijders in Engeland te behandelen. Tevens is aan Lord Raglan bevel gezonden om, wanneer een regement zoo zeer in sterkte mogt verminderendat hij meent hot niet langer te velde te moeten houden, hetzelve regtstreeks naar Engeland te zenden, en niet naar de depóts in de Middellandsche zee, alwaar, gelijk de Minister zeide, deszelfs tegenwoordigheid anderen moedeloos zou maken en eene verkeerde voorstelling zou geven van hetgeen de troepen te lijden hadden. FRANHRIJK. PARIJS, 19 Februarij. Den 26sten zal de Keizer naar de Krim vertrekken. Reeds zijn hevelen gegeven om langs den weg van Lyon naar Marseille en Toulon toebereidselen te maken. Eergisteren heeft de Keizer vijf uren gearbeid met Graaf de Morny, die zijn volkomen vertrouwen bezit. Een gedeelte der garde, onder bevel van Generaal Regnauld de Saint-Jean-d'Angclyzal den Keizer ver zeilen. De Keizerin heeft twee harer Eeredames aangewezen om de reis mede te makende Gravin de Montobello en de Barones de Pierres. De overtogt zal geschieden met de Reine Hortense en den Pldégéton. wegens den aard des onderwerps tot hunne Ministeriele departementen behoort oe uitdrukkelijk aan hen is opgedragen; de handelingen onder lilt. b, c en d en de nalatigheid onder lit. e bedoeld, zijn alleen dan strafbaar, wan neer zij met opzet zijn gepleegd; f. die ook zonder opzet de uitvoering, onder lit. e omschreven, grovelijk verzuimen," welk artikel onveranderd werd goedgekeurd. Verder worden de volgende artt. 442 aangenomen. j Omtrent art. 3742 van de geldelijke verantwoordelijkheid Van de hoof den der Ministeriele departementen," stelde de Heer van Rappard voor, om die te doen vervangen door de volgende bepaling: »De geldelijke verantwoor delijkheid van de hoofden der Ministeriele departementen wordt door eene na dere wet geregeld," welk voorstel met 28 tegen 25 stemmen aangenomen werd. Het wets-ontwerp is daarna met 41 tegen 12 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren van Goltstein, Ter Bruggen Hugenholtz, l van der Veen, van der Linden, Westerhofï, van HoëvellThorbecke, van Eek, Strens, van Bosse, Dullert en van Foreest. De Kamer heeft achtereenvolgens aangenomen: 1°. het wets-ontwerp tot afschaffing van de regten op den uitvoer van gemunt en ongemunt goud en zilver in Nederl.-Indiëzonder beraadslaging met algemeene stemmen, en 2°. de conclusie van het rapport op de rekening wegens den arheid der ge vangenen over 1852, zonder hoofdelijke stemming. MIDDELBURG, 18 Februarij. De groote sterfte binnen deze stad en omstreken is in deze dagen zeer op merkelijk. In de maand Januarij waren 37 personen gestorven, terwijl van j den lsten tot den 12den dezer loopende maand reeds 35 overledenen waren j aangegeven. In de naburige gemeente Oostsouburg stonden gisteren op eene j i bevolking van ruim 900 zielen, 9 lijken boven aarde. i Ook Ie Zierikzee is de sterfte sedert 1 Januarij jl. buitengewoon, als zijnde op eene bevolking van 7000 zielen44 personen overledenmaar vooral was de sterfte aanzienlijk in de laatste 8 dagen, als zijnde alleen in dat korte tijdsverloop 17 sterfgevallen aangegeven. Groot is ook het aantal zie ken, waaronder velen vrij ernstig.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2