dat land, behalve 615,371 die nog te jong zijn om ter school te gaan, 316,490 alleen kunnen lezen, 893,677 alleen kunnen lezen en schrijven, en 390,270 het lezen, schrijven en rekenen verslaan, zoodat er dan 1,610,394 zouden overblijven, die van alle onderwijs verstoken zijn. ESÏIELAS0. LONDEN, 15 Februarij. De Morning Post deelt het berigt mede, dat Lord John Russell Zatur- dag naar Parijs zal vertrekken, alwaar hij Keizer Napoleon en den lieer Drouvn de l'Huys zal ontmoeten. Daarna zal hij naar Berlijn gaan, om daar een onderhoud met het Berlijusche Hof te hebben. Hel congres der plenipo- tentiarissen zal over 14 dagen hervat woiden. Oostenrijk, Engeland, Frankrijk, Turkye en Rusland zullen daarop vertegenwoordigd worden en Piuisscn ook, indien deze Mogendheid het door de Westersche Mogendheden verlangde tractaat onderteekend. Frankrijk zal waarschijnlijk een tweeden plenipotentiaris zenden. De Ie AVeenen te openen onderhandelingen, zegt de Timesmoeten en zullen spoedig doen blijken, of herstel des vredes mogelijk is, en, zoo neen, hoe ver de oorlog zich zal uitbreiden en met welke middelen bij zal gevoerd worden. Op beide punten zal Lord John Russell niet gezag te AVeenen, en vervolgens in hel Britsche Parlement kunnen spreken. De aan het Britsche Parlement voorgedragen begrooting voor de marine voor het jaar 1855/56 raamt de uitgaven gezamenlijk op 10,716,338 Mdat is slechts 299,029 meer dan over hel loopendc dienstjaar achtereenvolgens is bewilligd. Daarmede zal in de kosten eener zeemagt van 70,000 zeelie den en mariniers worden voorzien. Buitendien vraagt de Regering 5,181,465 voor de transportdienst, waar van 4,206,697 M bestemd is tot betaling van den huur van transportschepen. Volgens den Times heeft liet Parlement 70,000 (ƒ840,000) toege staan voor schrijfbehoeften en papier, en 1,570,000 L' (hijua 19 millioen Uollandsch) voor lienoodigdlieden en geriefelijk!)-den voor liet leger. Eene deputatie der Russische handelaren heeft den 12llcn dezer hare op wachting gemaakt bij Lord Clarendon-, om de besluiten aangaande den han del met Rusland te vernemen. Lord Clarendon deelde mede, dat de Donau dadelijk vrij zou worden, dal de Russische havens in de AVitte, Zwarte en Oostzee, streng zouden worden geblokkeerd, en dat de Regering met betrek king tot den transito handel in Penissen nog geen besluit genomen iiad. Rus sische producten in bevriende of onzijdige schepen zullen niet veilig zijn. Zoo zal men Zweedsche schepen nemen, die Russisch graan naar Noorwegen voe ren. Al deze en dergelijke maatregelen zullen genomen worden zonder eenige spaiing van persoonlijke belangen, hetzij vriend of vijand. De voor onze streken ongenieene koude duurt voort. In het geheele land ligt de sneeuw voeten hoog en op vele spoorwegen, vooral op de noorde lijke, was de gemeenschap door de sneeuw belemmerd of gestremd. De Theems is eenige mijlen hoven de stad toegevroren; tusschen de bruggen is zooveel drijfijs, dat wanneer de koude aanhoudt, de rivier zelfs bij London- bridge zal digtvriezen, heigeen sedert 1814 het geval niet is geweest. FRANKRIJK. PARIJS, 15 Februarij. Als de Keizerin tot Regentes zal benoemd worden, ingeval de Keizer zich aan hoofd van het leger stelt, zal er een Raad van Regentschap gevormd worden, waarvan de Prinsen Jcröme en Napoleon, de IIH. Morny en Troplong (President van den Senaat) leden zullen zijn. De Engelsche Kolonel Storks is eergisteren hier doorgetrokken naar Marseille, om naar Smyrna te vertrekken, om er een groot hospitaal te stich ten, waartoe hij de uitgestrekste volmagt heeft. Uit Engeland zullen 70 OlTïcieren van gezondheid derwaarts worden gpzondenom er dienst te doen. Dezer dagen is op eene inboedel-verkooping te I.von eene oude morsige schilderij, voorstellende Venus in het bad, verkocht voor 5 fr., aai een schoenmaker die thans, nu het gebleken is dat het stuk een origineel werk van Nicolas Poussin is, reeds 3000 fr. er voor geweigerd beeft. Op Korsika worden thans nabij Ajaccio en Chiavari landbouw-strafkolo- niën aangelegdvoor veroordeeldendie gecne zware vonnissen hebben gekregen. SPIN J E. MADRID, 11 February. In den Ministerraad is eergisteren lang gesproken over de waarschijn lijkheid van eenen inval van gewapende Carlisten in Spanje; voor dat geval is besloten den Minister van Oorlog zeiven aan het hoold des legers tegen den vijand te zenden. De krijgsmagt die bestemd is om de Carlisten te bestrij den, en die in zeer korten tijd kan vereenigd worden, beslaat uit 8 batail- lons infanterie, 1000 man ruiterij en 18 of 20 stukken geschut. Het aantal personen, die vrijwillig in dienst getreden zijn, of zich op nieuw verhonden hebben, bedraagt nagenoeg 10,000. Eenige Carlistisclie partijhoofden zijn in Frankrijk in hechtenis geno- men, terwijl zij op het punt stonden om in Spanje binnen te sluipen. Dit j is niet het eenige blijk van welwillendheid der Fransclie Regering jegens de thans in Spanje bestaande orde van zakenzij heeft ook de Commissarissen van Polieie te Bayonne afgezetomdat men alhier geen vertrouwen op hunne j bedoelingen bad. In de zitting der Cortes van den 8slcn dezer, is de beraadslaging aan- Ij gevangen over de grondwetsbepalingen betrekkelijk de godsdienst. Door eenige leden werd voorgesteld, in de staatsregeling eene bepaling op te nemen, waardoor de vrijheid van geweten en de vrijheid van eeredienst uitdrukkelijk zouden worden gewaarborgd. Dit voorstel is met 139 legen 73 stemmen verworpen. Een ander lid stelde deze bepaling voor: De staatsregeling ■waarborgt aan de burgers, in zake van godsdienst en eeredienst, zoo veel !j vrijheid als te Rome, in de hoofdstad der Katholieke wereld, bestaat." De voorsteller zeide, dat Spanje, hoe innig Katholiekgezindtoch niet strenger legen Onroomsclien behoefde te zijn dan de Paus, cn dat het door zijne onverdraagzaamheid vroeger de Nederlanden verloren had en zich thans van de vl ijl en de kapitalen van duizenden ingezetenen heroofde. Dit voorstel is met eene vrij groote meerderheid van stemmen verworpen, nadat het naraens de commissie voor het ontwerpen der staatsregeling bestreden was op grond, dat liet een heilrijk en groot beginsel te vroeg in Spanje zou invoeren. Eerst den 8sten is de benoeming van den lieer Pacheco tot Gezant te Rome in de Gaceta verschenen. Reeds heeft de Regering een nota naar Rome gezondenwaarin zij de beweegredenen harer handelingen uiteenzet, om het Pauselijk hof te doen begrijpen, dat zij rekent op de voorzigtigheid van dal Hof, hij liet besluit tot verkoop der kerkgoederen, opdat de betrek kingen tusschen Spanje en Rome niet worden afgebroken en waarin de Re gering levens berigt, dat zij zich ongarrruc in de verpligling zou zien ge- bragt, om zonder de toeslemming van het Hof van Rome, gevolg te geven aan een maatregel noodig voor liet heil van Spanje. De Heer Orense heeft een voorstel ingediend, strekkende tot afschaffing van de slavernij op liet eiland Cuba. De afdeelingen der Kamer weigeren dat voorstel te onderzeeken, en derhalve heeft de Heer Orense besloten het als amendement op titel A ll van de grondslagen der constitutie in te dienen. Uit deze stad is aan de Ind. Beige geschreven, dat de Miuister van Financien liet door zijnen ambtsvoorganger voorgedragen budget aanmerkelijk zou wijzigen cn onder andere het voorstel tot inhouding van 8 pCt. op de rente van binricnlaodsche staatschuldbrieven intrekken, terwijl hij volhardde hij liet voorste], om tot uitdelging van vlottende schuld, de gevestigde staats schuld te vermeerderen. De Koningin-Moeder geeft aan hare dochter, die met den Vorst Ladisaw Czartoryski in den echt treedt, eene huwelijksgift van 50,000 fr. rente 'sjaars, aan diamanten voor eene waarde van 500,000 fr. en een uitzet, dat 200,000 fr. kost. Maria Christina heeft in haar huwelijk met Munoz (Her tog de Rianzares), zoo als bekend is, 7 kinderen, wier uithuwelijking, naar bovengenoeinden maatstaf berekend, haar alzoo op 14 millioen zou te staan komen. Daaruit kan men afleiden hoe aanzienlijk haar vermogen is. PRITISSEN. BERLIJN, 14 Februarij. Alen verzekert, dat onze beroemde taalkundige, de Hoogl. Lepsins, bekend door zijne reis in Egypte, de taak heeft volbragt, welke hem de Ridder v. Bunsen, toen deze nog Gezant van Pruissen in Engeland was, had opge dragen, om namelijk een alphabet uit te denken, waarvan de leekens de klanken van al de bekende talen konden uitdrukken. Generaal von Aster, stichter van het beroemde Ehrenbreitstein, is al hier overleden. Volgens de TV. Pr. Zeit. zullen 2 regementen Fransehen de Sardinische vesting Alexandra bezetten, terwijl het Piemontescbe legerkorps de bondge- nooten in de Krim ondersteunt. Tusschen Kopenhagen en de Zweedsche kust is het vaarwater met eene vaste ijskorst bedekt. Van Malmoe waren aldaar reeds onderscheidene zwaar geladen sleden over het ijs aangekomen. FBAN 14 FORT. 14 Februarij. De Postzeitungschrijft o. a. het volgende: Het is teregt opgemerkt, dat Oostenrijk en Pruissen mei gelijken ernst den vrede vvenschenen wel op dezelfde voorwaardenmaar dat Oostenrijk dit doel meent Ie bereiken door zich naauwer aan de Westersche Mogendheden aan te sluiten, ten einde Rus land inschikkelijker te maken, terwijl Pruis-en het noodzakelijk acht, op Oostenrijk cn de AVeslersche Mogendheden een belemmerenden invloed uit te oefenen, ten einde hen van het doen van overdrevene eischen aan Rusland te weerhouden welks vredelievende bedoelingen het niet in twijfel trekt. AVelke zienswijze is de juiste? Zooveel gaat vooreerst vast, dat de zoo even aange duide politieke bemoeijingen van Oostenrijk en Pruissen elkander wederkeerig neutraliseren, en dal daardoor de invloed der heide Duitsche groote Mogend heden op het groote Eurnpesche vraagstuk verlamd wordt. De tegenwoordige politiek van Pruissen is gegrond op het vertrouwen in de vredelievende betuigingen van Rusland, en op het wantrouwen aan de vredelievende oogmerken der 3 Mogendheden. Zal Pruissen le AVeenen, Lon den en Parijs inlichtingen erlangen, die de ongegrondheid van zijn wan trouwen doen blijken, of zullen de 3 Mogendheden het kunnen overtuigen, dat zijn vertrouwen op Ruslands vredesgezindlieid een hechten grondslag mist? Het een zoo wel als het ander komt ons twijfelachtig voor; want daar, waar men van eenmaal opgevatte denkbeelden uitgaat, kan eene veranderde overtuiging alleen de vrucht ziju van daadzaken, en deze daadzaken zijn voor alsnog niet aanwezig. AVat intussehen daarvan ook zijn moge, de toestand van Duitschland is er» blijft bedenkelijk. De naijver tusschen Oostenrijk en Pruissen is aan den dag gekomen; wij Duilschers, als zoodanig, hebben geen vaderland, en het laat ziel) aanzien, dat een ieder onzer weldra zal moeten beslissen, of hij de zijde van Oostenrijk, of die van Pruissen kiezen wil. Inmiddels juichen degenen die van Duitselilands verdeeldheid partij zoeken te trekken, bovenal Rusland, hetwelk thans de hoop mag voeden van het oorlogslooncel naar Duitschland verplaatst te zien. Dan zullen de Duitsche Staten hun bestaan weder op het spel moeten zetten voor vreemde belangen, en de eensgezindheid zal eerst terugkecien, wanneer wij allen door gemeenschappelijke rampen pii ellende ter neder gedrukt zijn. God beware ons genadig voor het uiterste! Van de wijsheid der mcnsclien verwachten wij weinig heils meer.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2