LEYDSCHE COURANT. 1855. N20. BIXXEXLAXDSCHE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en De Prijs der Courant is f 13 in het jaar Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt "WOEIVSDAG, 14 FEBRUARIJ. de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 uit Zaturdag Avond. Centen afgegeven. LF.YDEN13 Februarij. Ten gevolge van de' ijsbewegingen en den voortdurcnden was des waters is eergisteren in Gelderland en Overijssel de buitengewone rivier-correspon dentie ingesteld. Op den Duitschen Boven-Rijn hebben er belangrijke ijshe- wegingen tot in de nabijheid onzer grenzen plaats gehadwaarbij bet water te Wezel en te Rees eenc zeer aanzienlijke hoogte beeft bereikt. Naar men ons mededeelt, zouden de flnantieele voorstellen, welke wij van het Ministerie te wachten hebben, ten doel hebben de geheele afschaf fing van den accijns op het gemaal en van het tonnegeldten bedrage van 5 millioen guldens. Daarentegen zou de snikeraccijns 5 tonnen gouds meer moeten opbrengen, de opcenten op bet gedistilleerd met 12 vermeerderd en IT millioen guldens door een personelen omslag gevonden worden. Het ove rige, ongeveer 26 tonnen gouds, zou de schatkist zelve dragen. (iV. R. C.) Vergelijk het berigt onder 'stlage, der ingekornene wetsontwerpen bij de Tweede Kamer. In den nacht van jl. Maandag op Dingsdag, is er op de buitenplaats Iloly, onder Vlaardinger-Ambachtuit eene schuur 30 A 10 Ned. spek gestolen, dit spek is den volgenden morgen in 2 holle boomen gevonden. De veld wachter heeft het spek uit de zakken, waarin het geborgen was, genomen, die zakken met steenen gevuld, er weder bezorgd en is toen op den uitkijk gebleven; na ruim 6 uren zijn 3 personen daar gekomen; gezegde veldwach ter, bijgestaan door een bouwman, heeft een der 3 gevat, de 2 overigen zijn gevlugt, ondanks de waarschuwing, dat men op hen schieten zou; daar zij niet konden worden ingehaald is er op hen losgebrand, zonder dat zij ge troffen zijn. De gearresteerde heeft spoedig de namen zijner medepligtigen opgegeven, die daarna mede gearresteerd zijn, alle 3 zijn bekende deugnieten. Den 29stcn Januarij is een brief te Zwolle op het Postkantoor bezorgd den 30sten te Utrecht en den 7den dezer te Alkmaar, alle drie met geldwaarde. Zij zijn niet teregtgekomen. De policie doet opsporing en verzoekt aanhou ding en berigt. Bij herderlijk schrijven van den Bisschop van Haarlem, van den 6dcn dezer, is ter kennis van de R. K. in dat bisdom gebragt het door Z. Hoogw. op den 22sten Januarij 11. vastgesteld algemeen reglement voor de besturen der parochiale en andere Katholieke instellingen van liefdadigheid, en zulks ten einde in werking te treden op den 21sten dezer. Wij vernemen, dat de voormalige compagnie Groninger en Franeker flankeurs, de studenten van daar, die in 1830 de wapens opnamen, zich dezer dagen gewend hebben tot het hoofdbestuur van het Metalen Kruis om zich en corps als afdeeling aan te sluiten. AmstC.) Op Vrijdag den 16den dezer, den jaardag van het Athenaeum te De venter, zal de Rector-Magnificus van het Athenaeum, Dr. M. J. Cop, zijn ambt overdragen aan zijnen opvolger, Dr. V. S. M. van der Willigen, waarna de Hooggei. Heer, Dr. J. van Vloten, zijne betrekking als Hoogleeraar in de Ncderd. Taal- en Letterkunde en de Vaderlandsche Geschiedenis zal aanvaar den, met het houden eener redevoering, in de gehoorzaal van het Athenaeum. In buitengewoon groote vlugten trokken dezer dagen over de stad Goes massa's van zoogenaamde vriesganzenkoers zettende naar het noorden over de daaruit meestal ontstaande weervoorspellingen was men het nogtans aldaar niet eens. Vrijdag 11. is te Breda overledende Heer Jhr. Johannes Karei Ridder van Rappard, Generaal-Majoor, Gouverneur der Koninklijke Akademic voor de zee- en landmagt, Ridder van de Mil. Willems-orde en van den Ned. Leeuw, Commandeur der orde van de Eikenkroon, in den ouderdom van bijna Cl ja ren, waarvan hij den lande omstreeks 13 jaar onafgebroken bij het wapen der artillerie heeft gediendzijnde op 22-jarigen leeftijd aangesteld lot 2den Kapitein. De overledene genoot eene algemeene achting, zoowel om zijr.e echt militaire handelingen, als om zijne maatschappelijke deugden en minzaam karakter, en heeft, cn in zijne militaire loopbaan, cn als Gouverneur der Akademie de hem opgedragen betrekkingen, steeds met waardigheid vervuld. De sterfte te 's Bosch is sedert den lstc" Jan. buitengewoon op eene bevolking van 21,000 zielen, zijn in die maand overleden 61 personen, ter wijl van den ls,on dezer maand tot den 10den, 42 aangiften van overlijden hebben plaats gehad; de geheele sterfte wordt anders op de helft gerekend; de meeste sterfgevallen zijn ten gevolge van de griep en zenuw-zinkingkoortsen. Daarentegen heeft gedurende Januarij binnen Eindhoven, eene gemeente van ruim 3000 zielen, niet een enkel sterfgeval plaats gehad, echter is in de omliggende gemeenten, zoo als Woensel, Stratum cn Geldrop. het aantal overledenen grooter dan gewoonlijk geweest. De Belgisch-Hollandsche spoorweg-maatschappij is door aankoop in het bezit gekomen van de beide sloomboolen Amicitia 1 en 2, waarmede tot. hiertoe de dienst tusschen deze stad en Antwerpen werd waargenomen. Zij zullen tusschen Rotterdam en den Moerdijkin verband met de spoortreinen van Antwerpen, in dienst gesteld worden. De Nederl. stoomboot-maatschappij, die eertijds met de directie der Ami citia 1 en 2 eene overeenkomst heeft getroffen, is nog in het bezit van die vergunninghet is echter onzeker of deze eene nieuwe dienst op Antwerpen zal organiseren. 's GRAVENHAGE 13 Februarij. Z. M. heeft lot Burgemeester der gemeente Vreeland cn Nigtevecht benoemd Jhr. Mr. II. A. C. de la Bassecour Caan. Z. M. heeft benoemd lot Ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Gemert c. a., de Heer M. F. J. de Eercns, thans te 't Zandt. Z. M. heeft op verzoek, aan den Luit.-Kolonel bij het wapen der in fanterie in Ned.-Indië J. 11. Logeman, eervol ontslag verleend, onder toe kenning van pensioen. Naar men verneemt, heeft Z. M. onlangs, met wijziging, voorzoo veel mogelijk, van de in der tijd verleende vergunning aan de maatschappij der spoorwegen tusschen Antwerpen en Rotterdam, vergund, den spoorweg, aanvang nemende aan de Belgische grenzen in de rigting van Antwerpen en volgens de aangenomen rigting loopende langs Roosendaal tol aan het eindo van den Nassattsehen polder, voorloopig van daar door te trekken tot aan het liollandsche Diep, bij de haven van Moerdijk. Naar men verneemt zullen er dit jaar even als in vorige jaren, bij ge legenheid van den verjaardag van Z. M. den Koning, op zijn verlangen, geen plegligheden plaats hebben, maar zullen die worden vereenigd met de feesten, welke op 17 Junij aanstaande, den verjaardag van II. M. de Konin gin, worden gehouden. Er zullen dienvolgens den 19den dezer geene feesten ten hove plaats hebben. Blijkens eene van Zr. Ms. Consul-Generaal te Hamburg ontvangen op gave, is die haven gedurende de laatste 6 maanden van het afgeloopen jaar door 113 schepen onder Nederlandsche vlag bezocht geworden, en vertrokken van Hamburg naar Nederlandsche havens 108 schepen onder Nederl. vlag. Voorts kwamen te Hamburg 111 Nederl. schepen uit vreemde havens aan. Vrijdag is alhier overleden in 78 jarigen ouderdom de Heer Kierdorff, de oudste welligt aller lilhographen in Europa; hij was de vriend en leerling van den beroemden Scnnefelder, den uitvinder van de stcendrukknnst. De Heer Kierdorff heeft het eerst eene lithografische inrigting in Nederland ge vestigd en in 1828 de grondslagen gelegd van bet typografisch bureau, eerst te Genddaarna alhier, waaraan hij sedert met zijne beide zonen is werk zaam gebleven, en welke met de beste inriglingen van dien aard kan wed ijveren. De overledene was om zijn braaf en welwillend karakter zeer geacht en Iaat vele vrienden na. Ten gevolge der strenge koude, die in den laatsten tijd heeft gc- heerscht, zijn aan de militairen, die op schildwacht staan, hoogeopslaande kragen verstrekt, die bijna bet geheele hoofd bedekken, waardoor zij legen den schcrpsnijdenden wind en de koude eenigcrmale beschut zijn. In weerwil van de strenge vorst zijn eenige visschers van Scheveningen de visscherij gaan beproeven, en met 4 pinken teruggekeerd, die eene aar dige partij schol hadden aangebragt. LI. Zaturdag avond vertrok van Scheveningen naar Engeland, met eene lading boter, de pink Cornelis MosStuurman Maarten Mos, Reeder Albert Mos. 'SVtveetSe ffiuner der StatVn-fwen ai. Zitting van Dingsdag 13 Februarij. De Kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Door den zoon van wijleu den Heer de Manis berigt ingezonden van het overlijden van zijnen vader. Aangenomen voor kennisgeving. Door het nienw benoemde lid den Heer van der Linden zijn de geloofs brieven ingezonden. Zijn ingekomen de volgende ontwerpen van wet, als: I. Verklarende het algemeen nut van de vollooijing van den aangelegd

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1