II. M. de Koningin, als ooli Z. K. II. Prins Hendrik, hebben dezer dagen op nieuw aanzienlijke giften doen toekomen aan de Commissie voor het duinwerkdie zich ook mogt verblijdendat het getal leden sedert eenige dagen weder is vermeerderd. Het bal, dat gisteren avond door IIH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik werd gegeven, was zeer luisterrijk. Het werd bijgewoond door de leden der Koninklijke familielot de genoodigden behoorden de leden van van het Corps Diplomatique, de Ministers en een groot aantal andere per sonen waaronder vele Officieren. Er waren ook vele personen van elders herwaarts gekomen. De lot Minister van Marine benoemde Kolonel en Kapitein-ter-Zee de Smit van den Broeeke is in deze Hofstad aangekomen, en zal, na den eed in handen van Z. M. den Koning te hebben afgelegdop heden zijne betrekking aanvaarden. Bij de hervatting der werkzaamheden der Tweede Kamer zullen worden aangeboden twee ontwerpen betrekkelijk het muntwezen in Ned.-Indiëals: tot regeling van de koperen pasmuntb. lot nadere aanwijzing van mid delen tot regeling van bet muntwezen. De ligte ongesteldheidwaaraan de President van den Iloogen Raad de Heer Donker Curtius, dezer dagen aanvankelijk leed, is spoedig van een inecr ernstigen aard geworden. Hij heeft heden een zeer onrnstigen nacht door- gebragt en bevindt zich steeds in zorgelijkeu toestand. Eergisteren werd alhier van de Rotlerdamsche markt eene koe aange- bragt, die den drijver ontloopenin woedenden toestand menschen en voor werpen omver stootte, en eindelijk den weg naar het bosch nam. Men heeft den geheelen nacht vruchteloos de koe trachten op te sporen, de policie tracht te ontdekken waar zij gebleven is. Eerstdaags zullen de verzoeken om gratie ten behoeve van den tot de doodstraf veroordeelden Cornelis Koning, aan den Koning ingediend, bij den Iloogen Raad in eene vercenigde zitting van de heide Kamers worden behandeld. Onder dagteckening van 10/22 Januarij j!., meldt de Nederlandsche Consul te Odessa, dat bij hein van de Bevelhebbers der Engelscbe en Fransche zeemagt in de Zwarte zee mededeeling is ontvangen eener kennisgeving, vol gens welke al de havens van de Zwarte zee van 1 Febr. 1855 af in staat van strikte blokkade zijn gesteld, met uitzondering van de havens van Eu- patoria, Streletzka, Kameisch Kozatsch en Balaklava. Volgens een berigt van Zr- Ms. Consul-Generaal te Triest, zijn aldaar gedurende het laatste halfjaar van 1854 aangekomen, regtstreeks uit Neder land 9, uit vreemde havens 13; naar Nederland vertrokken 11, en naar vreemde havens 16 Nederlandsche schepen. Zr. M8. Consul te Livorno meldt, dat aldaar gedurende hetzelfde tijdsver loop zijn aangekomen, regtstreeks uit Nederland 18, uit vreemde havens ook 18; naar Nederland vertrokken 6, en naar vreemde havens 24 Nederlandsche schepen. De oorlog heeft op den handel van Livorno, die voornamelijk op granen en zaden steunt, gedurende 1854 een nadeeligen invloed uitgeoefend. De Nederlandsche scheepvaart op Livorno echter is zeer toegenomen; het getal der aangekomen schepen bedroeg 64 in 1854, tegen slechts 31 in 1853. Voor den Nederlandsehen handel kan Livorno als de meest belangrijke haven der Middel landsche zee worden aangemerkt. BUITENLAIVDSCHE BEIUGTEN. BELGIE. De Hertog van Braband wordt op zijne reis door Egypte en Palestina ver gezeld door den Heer Fiedler, een kunstschilder te Triest woonachtig, die de voornaamste natuurlafereelen dier streken op doek zal brengen. In den Kerkdijken Staat en in Portugal zijn de regelen en beginselen aangenomen en vastgesteld door het in 1853 te Brussel gehouden meteorolo- j gisch congres, in werking gebragt. De Paus heeft overigens een nieuwe rid- j derorde, uitsluitend voor de marine, ingesteld, die alleen zal worden toege kend aan hendie verscheidene groole zeereizen gedaan en daarop een register van meteorologische waarnemingen gehouden hebben. Te Brussel en Antwerpen is eene inschrijving geopend ten behoeve van de bondgenooten in de Krim, reeds is bijeengebragt 4000 fr. in geld, 5000 sigaren230 kilogr. tabak en nog vele andere voorwerpen. EKGELAND. LONDEN, 7 February. Het Ministerie is tbans definitief zamengcsteld onder Lord Palmersion als hoofd. Alle leden van het vorige Ministerie behouden hunne portefeuilles, cnet uitzondering van den Heer Sidney Herbert, die thans met liet bestuur der binnenlandscbe zaken belast is, en van den Graaf van Aberdeen en den Hertog van Newcastle, die het Ministerie verlaten. liet is nog niet beslist, of Sir George Grey met het bestuur der koloniën belast zal worden. Men hoopt nog immer, dat Lord Panmurc dë portefeuille van oorlog zal aanvaar den. De Heer Layard wordt Onder-Secretaris van Staat van Buitenl. Zaken. Sir Charles Napier heeft op het diner, dat gisteren door den Lord-Mayor werd gegeven eene toepraak gehoudenwaarin de Admiraal erkende dat het aan de vloot onmogelijk is geweestmet cenig goed gevolg Kronstadt aan Ie tasten. Hij verklaarde, dat hij in alles met de meeste voorzigtigheid is te werk gegaan, om niet noodeloos menschenlevens op te offeren, hoewel de Re gering meer verlangde en op de vernieling van Swcaborg aandrong. De Londensche bladen beriglen dat de regering besloten beeft 2000 politie-agenten naar de Krim te zenden om aldaar een afzonderlijk corps voor liet vervoeren van krijgsbehoeften, leeftogt enz. uit te maken. Alen weet, dat bet gebrek aan vervoermiddelen het Britsche leger van toevoer beroofd heeft, meer nog dan de staat van den weg van Balaclava naar het kamp, die nooit geheel onbruikbaar waren. In den loop dezer week zal een detachement sappeurs en mineurs naar Helgoland vertrekken, om huisvesting gereed te maken voor het vreemden legioen, hetwelk aldaar zal worden vereenigd om in den wapenhandel te worden geoefend. Een metselaarsgezel van Beading, Olivier Cromwell, afstammeling van den Protector van Engeland zijnen naamgenootheeft bij de grenadiers der garde dienst genomen. De Times deelt een schrijven uit Kiel van 30 Jan. II. mede, waarin o. a. bet volgende voorkomt: »De Sond-tol is tbans een onderwerp van belang, daar de Vereenigde Staten en Pruissen het voornemen hebben doen kennen, om slappen tot opheffing dier belasting te doen, en vooral omdat de opbrengst van dien tol een maatstaf is, waarnaar de invloed des oorlogs op Ruslands handel kan worden beoordeeld. Rusland zoekt dan ook reeds voor zijnen uitvoerhandel andere uitwegen dan Memel; naar men verneemt, zullen aldra de meest afdoende maatregelen genomen worden om een spoorweg tot stand te brengen tusschen de Russische grenzen en Koningsberg; waardoor Rusland de nadeelen van de blokkade zijner havens grootendeels ontgaan zal, dewijl Koningsberg door spoorwegen met Hamburg en alzoo met alle havens van het Europesehe vasteland in verband staat." Verder zegt het genoemde blad De tijdingdat de Russische regering besloten heeft onverwisselbaar papier uit te geven tot goedmaking der toe komstige oorlogsuitgaven, verklaart de daling, die de Russische fondsen laatstelijk op de geldmarklen van het vasteland ondergaan hebben. Zij ver raadt tevens Ruslands finantiele zwakheid, en bevestigt het wantrouwen, waarmede men de opgaven van de Russische regering omtrent den voorraad specie, die in de gewelven der citadel zoude opgestapeld zijn, sinds lang ontvangen beeft." Volgens berigten alhier ontvangen, hebben de Russen op den 18dcn Jan. binnen de werken van Sebaslopol eene meer dan gewone krijgsmagt onder het geweer gebragtdie men op niet minder dan 30 a 35,000 man begroot. Alen meende in bet Engelscbe kamp, dat de bezetting versterking had be komen, even als de Generaal Liprandi, die steeds op den regter vleugel van het Engelscbe leger stond. Volgens berigten, uit Weenen alhier ontvangen, zouden twee division Russische grenadiers, benevens 1500 man scherpschut ters en 15 reserve-bataljons, dezer dagen in Perecop zijn aangekomen en aldaar hebben post gevat. FRANKRIJK. PARIJS6 Februarij. De Oostenrijksche Generaal Crenneville beeft heden een bijzonder gehoor gehad bij den Keizer. Prins Jeröme is zijnen zoon Prins Napoleon tot Chalons te gemoet ge reisd. In die stad vertoefde bij slechts één nacht in een hótel. Het reis gezelschap bestond uit 5 personen, en des logementhouders rekening bedroeg niet minder dan 2015 fr. De Heer Caussade, 's Prinsen vriend en een der reisgenootenwilde die rekening aan de goedkeuring van den Alaire onderwer- pondocli Prins Jeróme begeerdedat zij zonder aanmerkingen zou worden voldaan, hetgeen ook geschiedde. Op de munt alhier wordt een gedenkpenning op de volteekening der leening geslagen. De Moniteur bevat eene uitvoerige wederlegging van het artikel van bet J. de St. Petersbourg over de behandeling der Russische krijgsgevan genen alhier. Daarin wordt onder anderen gezegd, dat de Russische gevan genen op bet eiland Ais geheel vrij zijn om de bezoeken te ontvangen van den Aartspriester Waisslieff, of van den Abt Jelowichinaar gelang zij tot de Griekscbe, of tot de Katholieke belijdenis bchooren. Dat de magtiging aan den Aartspriester Waisslieff om dc gevangenen te bezoeken eerst ingetrokken is, nadat men bet bewijs verkregen bad, dat deze geestelijke zich minder met de godsdienst dan met de staatkunde bezig hield. Ten aanzien van bet stof felijk welzijn der gevangenen treedt de Moniteur in verscheidene bijzonder heden, waaruit blijkt, dat bet hun aan niets ontbreekt. Te Cognac en omstreken is de som van 80,000 fr. bijeengebragt, en daarvoor cognac-brandewijn aangekocht, bestemd voor het Fransche en Engel scbe leger in de Levant. Sir Aloses Alonlefiore zal dea 15den April, met een groot gevolg, van Parijs naar Jeruzalem vertrekken. Hij wil namelijk persoonlijk de overbren ger zijn van de halve millioen francs, waartoe Australië alleen 300,000 heeft bijgedragen, die strekken zullen tot stichting van een hospitaal voor arme Israëlitcn in de hoofdstad van bun voormalig koningrijk. Hij zal tevens een aanzienlijk getal arbeidslieden medenemen, die bij den bouw van dit hospitaal zullen gebezigd worden. Als een gevolg der wetwaardoor veel branderijen en stokerijen stil staan, is ook de beetwortel-suiker fabricatie zeer aan het afnemen. Op 31 Dec. 1853 waren 302 dier fabrieken in werking, en op 31 Dec. 1854 niet meer dan 207. In 1854 zijn bereid 28 millioen kilo beetwortel-suiker, te gen 51 millioen in 1853. - Blijkens eene officiële opgave zijn in Frankrijk, sedert de verlaging de? invoerreglen in September 11. tot aan het eind des jaars, ingevoerd niet min- der dan 119,291 hectoliters gewone wijn, 1187 hectoliters likeuren, em

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2