LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 9 FEBRÜARÏJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. /r^ i.yf TE De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. u BIMENLANDSCHE BEIUGTEN. LEYDEN8 Februarij. Heden werd bet feest van den Dies Academiae Natalis op de gebruikelijke wijze gevierd. De Hooglceraar F. W. Krieger, die als Rector Magnificus aftrad, sprak bij deze plegtige gelegenheid: De Fatis Academiae Lugduno-Batavae anno 18541855, d. i. Over de lotgevallen der Levdsche Ilooseschoolgedurende het jaar 1854—1855. Deze redevoering had hoofdzakelijk lot onderwerp, eene vermelding der voornaamste levensbijzonderheden van de, in het vorig jaar overledene rus tende llooglecraren Reinwardt en Sicgenbeek, waarbij aan hunne wetenschap pelijke en andere verdiensten werd hulde gedaan. Vervolgens werd een blik geslagen op den staat der verzamelingen tot het onderwijs aan de Hoogeschool bestemd, en op dien der Academische gebou wen, waarbij bet uitzigt op ccnc spoedige vernieuwing van sommigen dezer laatsten werd geopend. Daarna werd overgegaan tot het uitreiken der, door Z. M. den Koning uitgeloofde gouden medailles aan diegenen, wier verhandelingen door de Fa culteiten der bekrooning waren waardig gekeurd. Vier hunner, de Heeren E. van der Ven, W. F. R. Suringar, 8. C. E. Proes en H. A. Kleyn, ont vingen het ecrcmelaal, terwijl aan een' vijfde, den Heer R. J. Larnbrecbts van wiens verhandeling loffelijke melding gemaakt was, een getuigschrift daarvan werd ter hand gesteld. Allen zijn Studenten der Leydsche Hoogeschool. De redevoering over een onderwerp uit het vak des Hoogleeraars, welke uit hoofde van de ruime stof der lotgevallen, zooals meermalen geschied iswerd achterwege gelatenbeeft ten titelDe progressibus quos Chi rurg ia practica nostra aetate fecitd. i. Over de vorderingen der practi- sche Heelkunde in onzen tijd; welke redevoering later indruk zal verschijnen. In de maand Januarij zijn binnen deze stad overleden 116 personen, als: 28 mannen, 32 vrouwen, 37 zoons en 19 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 2. Geboren 116 kinderen, als: 59 zoons en 57 doch ters, waaronder zijn begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 12 huwelijken. Wie den 13-jarigen knaap is, weten wij niet, doch is het Rijmpje uitgegeven hij den Heer D. Noothoven van Goor, ten behoeve van den alge- inccnen armen alhier, werkelijk van een 13-jarigen knaap, dan bewonderen wij het genie, in dien leeftijd reeds bij dat kind merkbaar. Wij houden cr niet van kinderlijke waanwijsheid op te hemelen, om daardoor wansmaak be vorderlijk te zijn, en zouden wij daarom van dit verdienstelijke versje ge zwegen hebben, hadden wij er niet waarlijk veel schoons in gevonden. De bescheidenheid van den jeugdigen schrijver, verdient allen lof, door dat l,ij naamloos een weldaad verrigten wilde aan Leydens armen, in dezen har ren winter, wij hopen dan ook hartelijk, dal elk bcweldadigde een exemplaar koopen zal, opdat het weldadige doel des te beter bereikt worde. [Inges.) In ons vorig nommer meldden wij, dat een van 's Konings Adjudan ten naar Japan zou vertrekken. De Arnh. C. meldt thansdat het de Graaf van Lynden, Opperstalmeester en Adjudant van Z. M.is, die spoedig der waarts zal afreizen en vergezeld worden door den Zce-Ollicier Fabius. Eenige dagen geleden liet te Gorinchein eene moeder, om het een of ander buiten 's huis te verrigtende zorg voor een 3- of 4-jarig kindje over aan een zusje van 8 jaren. Door een toeval is het kindje met de voetjes in het vuur geraakt en heeft het zich zoo gebrand, dat het aan de gevolgen bezweken is. Men beeft te Harlingcn de zekere en heugelijke tijding bekomen, dat op den 2dcn dezer voor den Noordcr-spoorweg vergunning is verleend. Tc Deventer had den 5den dezer de aanbesteding plaats van 20 paar den ten behoeve van hel 4dc rcg. dragonders; er was slechts één inschrijver van 's Hertogenbosch voor den geweldig hoogen prijs van ruim ƒ353. Men meent, dat zulks door het Ministerie van Oorlog niet zal worden goedgekeurd, ofschoon de belangrijke uitvoer van paarden wel een hoogen aannemingsprijs zal teweeg brengen. Als eene groote zeldzaamheid verdient gemeld te worden, dat den 2llen dezer onder de gemeente Gorssel, op het buitengoed Klaphek, nabij Zutphcn, door den Heer D. Evckink, kassier, gescholen is een witte reiger, met git zwarte poolen, volgens Professor J. van der Hoeven, handboek der dierkunde, 2d< deel, 5de stuk, bladz. 648, de Ardca Egretta, voorkomende in Zuid- Ameiika. Deze reigersoort is bijzonder merkwaardig door lange, achter op den rug boven den staart zwevende ijle, maar stijve vederenwelke als hoofd versiersels gebezigd worden, vooral in Hongarije, waar zij tol het nationaal costuum behooren. Dezer dagen is bij Vollenhovcn door den buitengewonen opziener der jagt op het buitengoed Tweenijenhuizen, van den Meer Sloct tol Toutenburg, een arend geschoten, hebbende eene vlagt van 2,25 el. Deze vogel, aan één vleugel slechts aangeschoten, is den opziener nog levendig in handen gevallen. In het verslag van den staat der Landhuishoudkundige school te Gro ningen in het jaar 1854 medegedeeld in de Staats-Cour. leest men De lessen zijn, zoo in het zomer-halfjaar (aan de boerderij der school, te Haren nabij Groningen), als in bet winter-lialfjaar (in de stad Groningen), geregeld gehouden. Er waren in bet zomer-halfjaar 19, in bet winter half jaar van 26 tot 31 leerlingen. De meesten dezer jongelieden hebben gere geld werk van hunne studiën gemaakt Vier hunner, namelijk de Heeren J. G. van MieropK. van der Werf de WilligenP. van der Eist en W. C. L. C. Pické, hebben, bij het verlaten der school in Maart 1854, ten overstaan der onderwijzers en in tegenwoordigheid van het bestuur en der overige leer lingen, een examen afgelegd, ten gevolge waarvan hun een officieel diploma als landhuishoudkundigen is uitgereikt. Eene der belangrijkste zakenwelke in dit jaar hebben plaats gehadwas dat 4 voormalige leerlingen der school, door het bestuur daartoe aanbevolen, door bet Ministerie van Koloniën benoemd zijn tot kweekelingen voor bet boschwezen in Ned.-Indic, welke 4 kweekelingen thans op 's rijks kosten in de houtteek in bet groot in Duilschland nog nader onderrigt ontvangen, om daarna als ambtenaren voor bet boschwezen naar Java te vertrekken. Ook later zal tot gelijksoortige plaatsing op zeer gunstige voorwaarden gelegenheid zijn voor nog ccnigen onzer kweekelingen, waartoe enkelen zich thans reeds alhier voorbereiden. Wij verheugen ons in dit gewigtig blijk van vertrouwen aan onze instelling geschonken en gelooven, dat deze maatregel van de Re gering ook op den duur tot behoud der zoo kostbare bosschen op het eiland Java en later welligt ook elders van nut zal wezen. Wij verheugen ons ook in het aanzienlijk geschenk van ƒ1200, hetwelk wij dit jaar van Z. M. mogtcn ontvangen, terwijl later 3 leerlingen van Zr. M". school te Apeldoorn, op zijne kosten, aan onze zorg zullen worden toevertrouwd, zoodra zij zoo ver gevorderd zullen zijn, dat zij die genoemde school verlaten. Ook van andere zijden ontvingen wij belangrijke blijken van deelneming. Drie ingezetenen van Groningen verpligtlen bel bestuur door gelden tot lage renten, namelijk twee elk ƒ1000, en een 500, tot drie ten hon derd, aan de school voor te schieten. AVij rneenen te moeten herinneren, dat zij, die van deze instelling ge bruik mogten willen maken, verzocht worden zich hiertoe telkens eencn ge- noegzamen tijd, liefst eene maand te voren, bij het bestuur aan te mel den, en wel het best, of met den aanvang van het zomerhalfjaar, den 25ston Maart, dat bet meest voor de practischc oefeningen bestemd is, of mot den aanvang van het winter-halfjaar, dat meer voor de theoretische les sen is ingerigt, en waarvan de nieuwe leerkring eencn aanvang nemen zal op den 15dcn October aanstaande. Onder de voorwerpen van kunst en nijverheid uit Nederland op de ten toonstelling te Parijs, zal op het gebied der kunst en natuur opmerkenswaar dig zijn een glazen kabinet in den vorm van eene Chinesche tent, hoog ruim 2 Nederl. ellen, bevattende een boom met frisch groen kunstbladwerk bezet en met een 100-tal zorgvuldig en kunstig opgezette Noordbrabanlsche vogels. Het geheel levert een bij uitstek schoon gezigt op, en menigeen zal met ver wondering opmerken, boe schoone vogelen Nederland oplevert, welke dit nog op die van Ovcrzeeschc gewesten voor hebben, dat de meeste bij hunne schoonheid nog den zang voegen. Al deze vogels werden, uit liefhebberij, verzameld, zelf opgezet en met smaak gerangschikt door Jhr. Mr. J. B. A. J. M. Verheven, lid der l'rov. Stalen van Noordbrabant, die, op aanzoek der sub commissie aldaar, dezen kunst- en natuurschat wel tijdelijk voor de tentoon stelling heeft willen afstaan. 's GRAVENHAGE 8 Februarij. Z. M. heeft benoemd bij den Plaatselijken Staf, tot 2de" Luitenant Plaat selijken Adjudant der 2dc klasse te Rotterdam, den Sergeant-Majoor T. J. Jager, van het regement grenadiers en jagers.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1