STAJ»$ ISKRIfiTË^. '.m »uwtJ*LLliM>.K>w«y3Wju» ff" iTTWBCTTT Eerste Zittiny van den Militieraadower het Kanton Ley den, N°. 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN geven hij deze ken nis aan de difinstpligtige Lolelingeu dezer Gemeente, van de klassen der jaren 1851, 1852, 1853 en 1854, die in het vorig jaar voor een jaar zijn vrijgesteld, en alsnog regt tet vrijstelling vermeenen te hehhendat de eerste Zitting van den Militieraad, voor deze Gemeente, zal plaats hebben in de Lakenhal aan den Ouden Singel, op Dingsdag den 13dcn February aan st.des middags ten 12 ure en Woensdag den 14den February's voor middags ten half 10 uremet aanmaning, orn op die dagen voor bovcngemel- den Militieraad te verschijnen, ten einde zulks ep nieuw te bewijzen; terwijl zij, bij gebreke hiervan, al ware bet, dat het biljet tot oproeping niet be hoorlijk aan hen mogt zijn bezorgd, ingevolge art. 38 der wet, van den 27slen April 1820, zullen geacht worden getnerbande reden tot vrijstelling te hebben, en voor de dienst finaal worden gedesigneerd. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Courant wor den afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd-, Leyden, 6 Februarij 1855. De Burgemeester VAN LIMBURG ST1RUM. De Secretaris v. PUTTK VMM ER. De STAATSRAAD, COMMISSARIS bes KONINGS in de Provincie Zuidholland Brengt bij deze in berinnering zijne den 9den December 1854 uitgevaar digde Publicatie en de daarbij medegedeelde door de Provinciale Staten vast gestelde bepalingen ter bevordering der Inenting van de Longziekte in Zuid holland.door middel van de voor rekening der Provincie te doene inentin gen op gezonde en van longziekte verdachte runderenmet verdere kennis geving aan de belanghebbende veehouders, dat de Provinciale Commissie tot bevordering dezer inentingen eerlang ecnen aanvang zal doen maken met het bewerkstelligen der bedoelde inentingenweshalve de belanghebbende veehou ders, die daarvan voor hun vee gebruik wenschen te maken, worden uitge- noodigd de daartoe vercisehte schriftelijke aanvragen aan voornoemde Com missie te doen, waaromtrent zij de noodige inlichtingen en mededeelingen bij den Burgemeester hunner woonplaats kunnen verkrijgen. De Staatsraad, Commissaris des Konings 's Gravenhage3 Februarij 1855. voornoemd, van der HEIM. AKABRSME-ailKSJ WS. Men verzekert, dat tusschcn Frankrijk en Oostenrijk eene overeenkomst ,is tot stand gekomen, waarbij bet eerste zich verbindt 100,000 man te le veren tot dekking van den rug en de flanken van bet Oostenrijksclie leger. Die troepen zouden in Bohemcn worden gelegerd. De Graaf de Grenneville zou daarbij tot militaire Commissaris van Oostenrijk worden aangesteld. O S 1' E 3i ES. 1.9 AVEENEN, 3 Februarij. De krijgstoerustingen worden onafgebroken voortgezet. Men rekent, dat in Gallicië en in de Bukowina 200,000 man Oostenrijlcsche troepenop vol doende afstanden, geposteerd zijn, inet reserves in Moravië en Bohemen. De B. H. spreekt van bet ontvangen van zeer gewigtige depêches, vol gens welke België lot bet bondgenootschap der Westersche mogendheden zoude toegetreden zijn. Een der kostbaarste bibliotheken, die van wijlen den Ridder Beazzi, is in haar geheel dooreen Franscbman voor 140,000 fl. gekocht. Deze verzame ling is zeer rijk in uitgaven der Aldi en in oude uitgaven van de klassieken. De dagbladen meldendat Vorst Menzikoff uit Petersburg bevel heeft ontvangen Enpatoria en Balaklava aan te tasten. Behalve Baron von Iless, zijn al de Generaals, die zich met verlof tij delijk te Weenen bevonden, naar hunne corpsen vertrokken. Het hoofdkwar tier van Baron von Hess blijft vooreerst nog alhier gevestigd. De zamenstel- ling van den staf van bet 3de en 4<lc legercorps doet volstrekt geen twijfel meer bestaan, dat, ingeval van oorlog, de keizer zelf het opperbevel zijns legers op zich zal nemen. Overigens slaat de Oostenrijksclie regering de be wegingen en pogingen der Russen op de Grieksch-Turksch-Slavonisehe gren zen met een naauwlellend oog gade. De Banus Jellachich en de veldmaar schalk Mamula in Dalmatië zijn gereed gewapend op Turksch grondgebied te verschijnen, ingeval in genoemde staten een opstand mogt uitbarsten. TURKYE. Mehemed-Bey zoon van Reschid-Pacha, zal Vely-Paeha te Parijs vervan gen, zijnde deze laatste benoemd tot Gouverneur van Brussa. Een schrijven uit het Fransche legerkamp voor Sebastopol, van 15 Jan., behelst het volgende: De Russen worden door onze langdurige werkeloosheid stoutmoedig, en verontrusten ons bestendig in onze loopgraven. In de laatste 3 dagen hebben zij twee uitvallen tegen hetzelfde punt onzer werken ge daan; bij den laatsten zijn zij in onze loopgraaf gesprongen, strikken aan lange stokken dragende om onze manschappen daarmede te vangen en weg te slependoch beide malen moesten zij met verlies afdeinzen. Den IS*1011 heeft het zoo gesneeuwd, dat wij bij het ontwaken eene sneenwlaag van ruim een voet dikte op onze tenten vonden. Inlusschen vordert de belege ring niet; wij zitten te wachten op goed weer en op de Engelschen. Sedert den orkaan van 14 Nov. baart de staat der zee ons weinig of geen zorg. Wegens bet saizoen en de moeijelijkheid van huisvesting, beeft de Gene raal Canrobert bevel gegeven om de transporten troepen te Konstantinopel en elders op te houden.- Door de zorg onzer Regering is de Fransche soldaat hier van al bet noodige voorzien. In de Krirn bragt de sneeuw veel schade toe aan de aardwerkendie echter met ijver werden hersteld. De derde Fransche divisie vervangt de Engelschen in de loopgraven; van deze laatste liggen nog slechts 11 a 12,000 voor Sebastopol, zij tellen eenige duizende zieken. Een duizendtal her stelde Franseben en Engelschen keeren van hier naar de Klim terug. Drie Engelsche Generaals en eenige versterking zijn mede alhier aangekomen. Te Enpatoria zijn thans omstreeks 16,000 man Turksche troepen vcr- eenigd. Men is ijverig werkzaam tot voltooijing der verdedigingsmiddelen op dat belangrijk punt. Uit officiële bescheiden blijkt, dat het cijfer der bondgenooten voor Se bastopol 135,000 man beloopt, aldus verdeeld: Engelschen 27,000; Franschen 80,000; ontscheepte mariniers 6000; Turken en Egyplenaren 22,000. Te Sebastopol is den 28stcn Jan. de Generaal Ulrich met Fransche ver sterkingstroepen voor de vesting aangekomen, de weersgesteldheid aldaar laat niets te wenschen over en de troepen leggen eene onverflaauwde geestdrift aan den dag Volgens tijding uit Bucharest van 30 Jan. wordt bij Rer.i op nieuw een zeer talrijke Russische krijgsmagt zaamgetrokkenen vreest men een nieuwen o.vertogt van den Donau door de Russen. Zadik-Pacha is met zijne troepen van Maximeni naar Galacz opgerukt. Uit Callaro wordt van den 17 Jan. berigt, dat den 14dcn de bewoners der Montenegrijnscbe dorpen nabij Sablack deze sterkte hebben aangetast, doch door de Oltomanische troepen met groot verlies werden teruggedreven. De Grieksche Aartsbisschop van Smyrna is te Konstantinopel ontboden, om zich te verantwoorden over zijn gehouden gedrag. Deze geestelijke wordt namelijk beschuldigd, op Sb Nicolaasdag, in de kerk, de volgende woorden te hebben geuit: »Het is mij niet vergund mijne stem te verhellen, orn gebeden op te zenden tot God ter gunste van onze heilige orthodoxie; maar dat iedereen voor zich stil bidde voor den roem barer wapenen en de verdel ging barer vijanden" enz. Deze woorden werden met zoo veel vuur gespro ken, dat alleen zij, die de godsdienstige dweepzucht der Grieken en hunne blinde verknochtheid aan Rusland kennener zich een denkbeeld van kun nen maken. Bcriglen uit Athene meldendat de opening van de zitting der Kamers op 22 Januarij niet plaats heeft kunnen hebben doordien toen geen genoeg zaam aantal vertegenwoordigers in de hoofdstad aanwezig was. De rooverij neemt in Griekenland op schrikbarende wijze toe; de menschen worden door gewapende bandieten beroofd en de huizen door hen geplunderd tot zelfs aan de poorten van Athene. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 5den Februarij de Ileër G. G. van Harencarspelvan Elden (Gelderland) indeRegten, na Openbare verdediging zijner Dissertatie: de Ar ticulo V legis continentie praecepta generalia legislationis Den 6dcn Februarij de Heer E. R. J. C. de Kuyper, van Rotterdamin de Regten, met Theses. Waarde Landgenooten! Met innige blijdschap mag de Commissie te Katwijk aan Zee, bij ver nieuwing mededeelen, dat, na de laatste opgave, weder ten behoeve onzer noodlijdenden is ingekomen, bij de navolgende Heeren Bij den Wel-Eerw. Heer Dr. H. J. Spijker, te Amsterdamvan A. Z. een inuntb. 10; B. K. muntb. 10; pp. van Groningen, van eene Weduwe, twee qoup. te zamen 4.95 N. N. een bankb. ƒ25; C.C. een muntb. 10; J. [{.ƒ5; gecollecteerd in de Westerkerk A. B. 10N. N. 5door bezorging van Ds. J. P. Hasebroek uit eene kerkcollecte/5een coup. ƒ6.185. Totaal 871.11. Bij den Hoog-Wclgeb. Heer Jhr. van der Feltz bij Arnhem: uit Zutphenvan S. V. 11. een coup. 12.37*uit Arnhem van een' onbekende, een conp. 9.90, te zamen 22.27 j. Totaal ƒ165.715. Bij den Wel Eerw. Heer D. Molenaar te 's Uageuil bet armenzakje, 17 Dec. 5D. F. M. 3 P. S. twee bankb. elk a ƒ25 N. B. in bet armenzakje, voormid dag, 17 Dec. 1L. 2.50A. J. W. een mnntb. 10S. 1 B. F. een muntb. ƒ10; in de Kloosterkerk, 26 Dec^S; nader nog van Q. X. 2.50C. 11.ƒ2.50, le zamen 92.50. Totaal 466.55. Bij den Wel-Ed. Heer Lezwyn, te Leyden, aan onderscheidene giften, te zamen ƒ101.935. Totaal ƒ372.155. Bij den Wel-Eerw. Heer J. C. de Vijver alhier, uit A. van W. P. v. R. twee coup, elk a 1.48*N. N. te Leydeneen bankb. 25; N.N. te Voorschotendoor Ds. Matthes, te Valkenburg2.50; v. d. H. S. uit Delfttwee coup. elk ƒ1.235, motto: I Cor. 12 vs. 26; N. N. te Maassluis, een coup. ƒ3.96; Y. S. uit Schijndeleen coup. ƒ2.475 bij tien Heer J. Parleviiet, door Dr. 11. B. van Rhijn, alhier, van L. S. te L. f 8; C. te Z. een muntb. 10; N. N. te Zutphen f 5; v. B. 2.41; bij den Heer L. Vooisvan Iemand, een bankb. 25; bij den Heer M. Schaap van Amsterdam, door Kapt". P. Ouwehand ƒ2.50; bij den Heer J. van Doorn, door den Heer A. E. Roest van Limburg van V. D. M. te :s Gravezande ƒ3bij den Heer D. Taat, door Mevr. van Beefting van C. M. E. P. een muntb. 10bij den Ondergeleekende, uit Delft een coup. 3.96motto: Deelneming van Anoniem uit 'sEage, twee muntb. elk a 10A. Z. uit Zalt Bommel, een conp. 2.97van den Wel-Eerw. Heer Donner, te Leyden, ingezameld van eene collecte bij eene Godsdienstoefening in de Chr. Afgescheidene kerk ƒ50van den Hoog-Welgeb. Heer Baron van AVassenaer Catwtck te 's Gravenhage ƒ30. On'der dankzegging aan den Algoeden God, voor Zijne betoonde Genade onder Zijne slaande hand, door steeds nog menig hart te blijven bewegen tot Chris telijke mededeelzaamheid, als waardoor Hij, naar Zijne Oneindige zondaars liefde in Jezus Christus, bet weder kwam te beloorien, dat, waar Hij sloeg, Hij tevens balsem toezond, ter leniging van den alhier zoo groolen jammer, veroorzaakt door de vele ziekte- en sterfgevallen; brengt de Commissie ander maal haren opregten dank ook u toe, edele Landgenooten! die boven ver wachting reeds uwe milde bijdragen hebt afgestaanen ook nu nog der ellende hier gedachtig blijftuw liefdewerk worde u door den lleere rijkelijk vergol den. Ook den Heeren Uitgevers der Couranten zij, onder hartelijke dankzeg ging voor bnnne welwillende bemoeijingen des Ileeren zegen toegebeden. Het zal dan ook u, die zooveel belang in bet treurig lot onzer dorpsge- nooten toondet te stellen, niet onverschillig zijn, te vernemen, hoe bet thans hier gesteld is; helaas! wij moeten naar waarheid verzekeren, allertreurigst! In de verloopene maand alleen zijn er 9 mannen en huisvaders, en ook, hoe wel in minder aantal, eenige vrouwen en moeders gestorven, allen een be hoeftig en meer of min talrijk kroost met vrouw of man achterlatende; elke dag bijna eischt de steeds lievig woedende ziekte nieuwe slagtoffcrs, en die

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3