LEYDSCHE COURANT. N°. f 7. -j 18 oi>. BIXXEXLANDSCIIE BERIGTEX. BUITEXLAXDSCHE BERIGTEX. i» if De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt O E iN S D A G 7 FEBRUARIJ. uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN 6 Febrnarij. Te 's Gravenhage overleed in den ouderdom van ruim 66 jaren de Heer A. J. Lastdrager, als een der ijverigste verbeteraars van het school wezen alge meen bekend, (sedert 1836 lid van de Maatschappij der Ned. Letterkunde). Eerst op zekeren leeftijdwijdde hij zich aan het vak van onderwijs toe, na vroeger op ministeriele bureaux eene kennis van zaken en ondervinding in den omgang te hebben opgedaan, die hem in zijne latere betrekking veelzins te pas kwam. Ondanks den ijver, waarmede hij zich aan zijne school toewijdde, vond hij tijd tot het schrijven van vele werken, vooral over de vaderlandsche geschiedenis, waaronder zijn door de Maatschappij tot Nut van het Algemeen bekroond Gedenkstuk der verlossing en Tiet stelling van Nederland eene blijvende waarde, zoo om inhoud als stijl, zal behouden. Tot op vergevor derden leeftijd, na zich van het werkzaam leven te hebben teruggetrokken, hield hij zich echter nog steeds met letterkundigen arbeid bezig, en de dood verraste hem op een oogenblik, dat hij nog een groot plan eeiler historia lite raria onzer geschiedenis met zich omdroeg. A.K.enLb Volgens eene in de Slaats-C. gedane oproeping is er weder gelegenheid om jongelingen tusschen de 16 en 20 jaren oud, onder de daarin gestelde voorwaarden, te plaatsen als kweekelingen aan 's rijks kweekschool voor mili taire geneeskundigen te Utrecht, ter opleiding als Officieren van Gezondheid voor de lar.dmagt hier te lande, en voor de zee- en landmagt in Oost-Indië. Van de kweekelingen voor de eerstgenoemde dienst kunnen er eenigennaar gelang van gemaakte vorderingen en bestaande vacatures, tot kweekelingsn der 2dc en lste klasse bevorderd en bezoldigd worden, op 200 en 300 's jaars; terwijl aan die bestemd voor de zeemagt in Oost-Indië 400als jaarlijksche toelage wordt verleendgedurende den 4-jarigen leercursus. Aan eene correspondentie ontleent de Amst. Cour. het volgende: lk verneem, dat er binnen kort een der dienstdoende Adjudanten van Z. M. met een bijzonderen last des Konïngs naar Japan zal vertrekken. Hij zou over brenger zijn van het portret des Konings voor den Keizer van Japan. In Januarij zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 57,649 personen en is ontvangen ƒ71,943; op den Rijnspoorweg vervoerd 24,987 personen en ontvangen ƒ46,917. De Gemeenteraad van Schiedam heeft besloten eerlang over te gaan tot de uitvoering van eenige belangrijke gemeentewerkenwelke ongeveer ƒ100,000 zullen vorderen. Voor het fonds der nagebleven betrekkingen van Britsche militairen en zeelieden, welke in den tegenwoordigen oorlog zijn gesneuveld, is volgens op gave in het Handelsbl., in Nederland bijgedragen: Noordholland 1,996.93; Zuidholland ƒ869.50; Zeeland 35; Noordhrabant ƒ125; Utrecht ƒ392.50; Gelderland 136.15Overijssel 292.50te zatnen 3,847.58welke, na aftrek van eenige kleine onkosten in een wissel groot 323.6.7 aan de com missie te Londen is opgezonden. De inschrijving is thans gesloten. Het ge- ringe getal Engelschen, welke zich hier te lande bevinden, in aanmerking nemende, is het bedrag der inschrijving aanzienlijk te noemen. De onlangs gevallen sneeuw is dezer dagen door den feilen noordoosten wind zoodanig op de straatwegen in de provinciën Groningen en Friesland opeen gejaagd, dat zij daardoor geheel versperd zijn. De diligences uit Gro ningen en Friesland van 11. AVoensdag morgen waren 11. Vrijdag nog niet aangekomen, en de 11. Donderdag avond van Zwolle vertrokken diligences, die uit Holland waren aangekomenhebbenniettegenstaande men negen persoons-rijtuigenieder met vijf paarden bespannen, had, het niet verder kunnen brengen, dan op een groot uur afstands, zoodat de passagiers aldaar wederom overnacht hebben en den volgenden morgen ten 11 ure op nieuw vertrokken zijn. 's GRAVENHAGE 6 February. Z. AI. heeft den Alinislcr van Oorlog, den Luit.-Generaal Baron Forslner van Damhenoy, op zijn verzoek, eervol ontheven van het aan hem, tijdc- lijk opgedragen bestuur van het Dep. van Alarine; zulks onder dankhetuiging voor de door hem, ook in dat bestuur bewezene diensten; en tot Alinister benoemd, den Kapitein ter zee A. J. de Smith van den Broecke, in te gaan met den 8S'«» dezer. Z. AI. heeft den Heer G. J. Koppelaar, op zijn verzoek, eervol ontslag ver.eend als Ontvanger der directe belastingen en aecijnscn te Gemcrt. Z. AI. heeft aan G. F. L. Baron Rengers, gewezen Gouverneur der pro vincie Groningen, verleend een pensioen ten laste van den Staat, ten be drage van ƒ4000 'sjaars. Z. AI. heeft eervol emeritaat, met pensioen verleend aan de Predikan ten bij de Hervormde gemeenten: R. O. Aitton, te Zevenbergen; D. Bruins, te 'sGraveland; D. A. Buyt, te Nissc; P. C. Molhuysen, te Deventer L. L. II. Gaukcs, te Baarn en aan II. C. Straeter, Predikant bij de Ev.-Luth. gemeente te Alaastricht. Naar men verneemt zullen er Zoo door Z. AI. als de overige leden der Koninklijke familie, benevens door vele aanzienlijken, gedurende dezen winter nog verschillende partijen gegeven worden. Nog verneemt men dat de Heer de Belmont, Alinister-Resident van do A'ereenigde Staten van Noord-Amerika bij het Nederl. Hof, den 22stcn dezer een luisterrijk feest geven zal. Vrijdag zal in het hotel de Oude Doelen het tweede cassino plaats hebben. De Tweede Kamer zal hare werkzaamheden hervatten op Dingsdag den 13den dezer aanst.des middags ten 2 ure. Onze landgenoot, de voortreffelijke miniatuur-schilder Ileidemanbe vindt zich thans hier. Hij heeft de eer genoten vanop bevel van H. AI. de Koningin, het portrait te schilderen van Prins Alexander, tweeden zoon des Konings. H. M. de Koningin heeft den kunstenaar daarover hare bijzondere tevredenheid betuigd en hem de vervaardiging van een tweede portrait van het vorstelijk kind opgedragen. Thans is door Burg. en AVèth. alhier eene geldleening uitgeschreven, groot per resto ƒ98,000, tegen eene rente van 4 pCt.ten behoeve der ge meente 's Gravenhage, en ter bestrijding der te vallen kosten op den aanbouw van twee vleugels aan het Badhuis te Scheveningen. De Alinister van Koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. A'olgens ecnen door het Departement van Finantien medegedeelden staat, bestond de Nederl. koopvaardijvloot op 31 December 1853 uit 2037 schepen, metende 239,601 lasten. Het totaal der op 31 December 1854 aanwezige schepen bedroeg 2156, metende 259,508 lasten. Van deze 2156 schepen waren 147 fregatten, 368 barken, 83 brikken, 215 schoeners, 3 brigantijnen en harkentijnen153 galjooten en galjassen, 760 koffen; 248 tjalken, 31 smakken, 1 gaffelschip, 8 kotters, sloepen en jagtcn, 1 paviljoenschip, 2 pramen, 1 schokker, 42 hoekers, 13 bunschepen, 56 bommen en pinken, 7 visch-snikken en 17 stoomboolen. Te Konstantinopel zijn gedurende de laatste 6 maanden van 1854 aan gekomen, regtstrceks uit Nederland 12 schepen, uit vreemde havens 16, en naar Nederland vertrokken 8 Nederl. schepen. AMSTERDAM, 5 February. Het Prov. Geregtshof in Noord-Holland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Jhr. Salvador en S. Fongers. Het heeft al de exceptiënwelke van den kant dier veroordeelden tegen het vonnis der rsglbank van Haarlem wa ren voorgedragenverworpen bevolendat verder zal worden geprocedeerd en daartoe de zitting van den 26slcn February bepaald. Jhr. M. Salvador en S. Fongers hebben tcrsloud cassatie aangeleekend van dit arrest en ook van het arrest van het geregtshof van 13 Junij jl., waarhij de schorsing van het geding was uitgesproken. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht de navolgende 15 schepenals8 voor Amsterdam4 voor Rotterdam1 voor Dordrecht en 2 voor Aliddelburg. EArGELAKD. LONDEN4 February. Lord Palmerslon is door den Koningin definitief met de zamenstelling van een nieuw Ministerie heiast, en houdt zich thans ijverig met de vervul ling van den hem opgedragen last bezig. Hij tracht zijne toekomstige ambte naren vooral onder dc aanhangers van het afgetreden Kabinet te vinden. In de zitting van het Huis der Gemeenten van A'rijdag 11., trad de Ge neraal Sir de Lacy Evans, gekleed in groot uniform, binnen. Hij werd met de daverendste bijvalsbetuigingen van alle kanten ontvangen. A'ervolgens hield dc President eene den Generaal zeer vereerenden toe spraak, die dóór dezen in treffende bewoordingen werd beantwoord.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1