mei grond van gevorderd wordenwant de behoeften van Amsterdamwaarin voorziening wenschelijk iszijn groot en menigvuldig. Evenwel levert de jaarlijksche behandeling der begrooting van ontvangsten en uitgavenvoor het bestuur dit onschatbaar voordeel op, dat de burgers zeiven thans in staat zijn gesteld, om de diepte te peilen onzer financiële bezwaren, en dat zij, bij een regtvaardig oordeel, daardoor minder gereed zijn, om de schuld, waarom niet aan vele, op zich zelve billijke wenschen voldaan wordt, op bet bestuur te werpen. Vind ik in velerlei opzigten, stoiïe lol bemoediging bij de aanvaarding van mijn ambt, bovenal behoef ik tot de riglige volbrenging der mij opgelegde pligten eene hulpe, welke ik ootmoedig afsmeek: den onmisbaren bijstand en zegen van dien God, die het lot van stalen en gemeenten naar Zijn wel behagen bestuurt, en alle daden en overleggingen der zwakke stervelingen leidt, om ze dienstbaar te maken aan het goede doel, door Zijne wijsheid verordend. Zijn geest doordringe de harten van ons allen! Zijne almagtige hand bevordere de zedelijke belangen en hoede de stoffelijke welvaart onzer stad! Moge al, in den wisselenden loop van al bet ondermaansche, de rol der trotsche stad aan het IJ, met die van ons gebeele vaderland veranderd zijn, en mogen al bare wenschen of bevelen niet meer bet overwigt leggen in de schaal van binnen- of builenlandsche politieknog, Gode zij dank! bloeijen er handel en nijverheid, nog wordt er ware kunstzin aangekweekt, nog spreidt er de beoefening van letteren en wetenschappen een' schat van be schaving rondom zich uit. Die bronnen van stoffelijke en zedelijke welvaart te doen blijven vloeijendit is de roeping van ons allen, dit zij bet schoone doel van het voortdurend streven der Regering van Amsterdam." Alhier wordt aanstaanden Maandag bet Waschlmis geopend. Deze in stelling, in bet buitenland algemeen, zal thans ook alhier in eene sints lang gewensebte behoefte voorzien, terwijl de Duinwaterleiding-Maatschappij, deze onderneming zeer in de band werkt. Een pakhuis met nevengebouw is daar toe behoorlijk en goed ingerigt, en zeer geschikt om als proef te dienen. Iedere vrouw betaalt 10 ccnls, om cén uur te wasscbente droogen en te mangelen, naar verkiezing; bet tweede uur wordt meer gevorderd, omdat anders degene, die er de meeste behoefte aan beeft, moeijelijk aan de beurt zou kunnen komen. Men brengt zijne eigen zeep mede en ook maar zoo veel als men in dien tijd kan wasschen en dit kan door dezelfde persoon iederen dag herhaald worden. Ieder krijgt een waschbak in twee afdeelingende eene voor koud en de andere voor warm water. Rekken om het goed door warmtelucht spoedig te droogen, vindt men achter iedere wascbplaats, als ook eene machine, waar door het nadceligc wringen overbodig wordt; en een paar mangels voor elk, die meer zorg aan zijne wasch wil wijden. lieden ochtend ten 5 ure is er brand ontstaan op de kamers van bet buis, staande op den hoek van de Pijpenmarkt en Jonge Roelensleeg, welke met behulp van 4 spuiten te 7 ure was gebluscht. De brand is ontstaan door bet vuur vatten van roet op de schoorsteenplank liggende. Het bovenste gedeelte van bet buis is gedeeltelijk uitgebrand. 's HERTOGENBOSCH, 2 Febrnarij. Het miracnlense beeld van O. L. Vrouw van den Boschhetwelk na ruim 2J eeuw te Brussel in de Kouwenbergskerkwerwaarts bet bij den overgang der stad in 1629 werd overgebragt, bewaard werd en ten vorigen jare aan onze S'. Janskerk werd weergegeven, is beden op O. L. Vrouw Lichtmis, met plegtige processie naar de kapel, aan de noord westzijde, waar het vroe ger stond, overgebragt. BUITEMLANDSCllE BERIGTEN. ElffiELAN®. LONDEN, 2 Februarij. In de zitting van bet Huis der Lords, van gisteren avond, heeft Lord Aberdeen de aftreding van bet Ministerie aangekondigd. Bij die gelegenheid onderzocht hij de politiek van dat Ministerie. Hij gaf toe, dat bel lijden van bet leger in dé Krim zeer groot was, docli beweerde, dat men de gevaren grootelijks overdreef. Overigens hoopte hij, dat de oor log niet fang meer zou durenen verklaarde veel vertrouwen op de mede werking van Oostenrijk te stellen. De Hertog van Newcastle verdedigde zich tegen den aanval, waaraan bij van onderscheidene zijden en voorat van den kant van Lord John Russell bad blootgestaan. Lord Derby beeft aangekon digd, dat bel hem niet gelukt was een ministerie zamen te stellen. In bet Lagerhuis is niets van belang voorgevallen. De aftreding van het Ministerie werd daar, door Lord Palmerston aangekondigd. Men houdt liet er algemeen voor, dat deze Lord bet hoofd van het nieuwe Ministerie zal zijn. Volgens den Morning Heraldzou Lord Derby geweigerd hebben zich met de zarnenstelling van een nieuw Kabinet te belasten, omdat Lord Palmerston daarin de fleeren Gladstone, Grey en Herbert wilde opgenomen zien. Volgens den Morning Post zal Lord Lansdowne, die thans door de Koningin is ge roepen, vermoedelijk Lord Palmerston als hoofd van liet Ministerie aanbevelen. Alle takken der Britsche nijverheid zullen op de Parijsche wereldten toonstelling van 1855 in ruime mate vertegenwoordigd zijn. In de fabriek- districten hebben zich 29 plaatselijke commission gevormd en zijn ijverig bezig met de beoordeeling en verzameling van alles wat die tentoonstelling belangrijker en luisterrijker maken kan. Onder anderen zullen te Birmingham niet minder dan 93, te Dublin 43, te Glasgow 58 en te Sheffield 85 fabrie kanten voorwerpen derwaarts zenden. Te Portsmouth en vermoedelijk ook in al de andere krijgsliavensis van wege de Admiraliteit, bevel ontvangen om al de schependie de Oostzee-vlocft hebben uitgemaakt, met den meesten spoed te herstellen, dewijl zij tegen heft einde van Februarij tot de dienst moeten gereed en in de eerste week van Maart in Duins verzameld zijn, waar zij vermoedelijk door den Keizer en de Keizerin der Fransclien, bij gelegenheid van bun bezoek bij Koningin Victoria, in oogenschouw zullen worden genomen. Eergisteren zijn de laatste barakken voor de troepen in de Krim te Portsmouth ingescheept aan boord van de Snowdon. Uit den Tower zijn ver scheiden honderd kooktoestellen naar Balaklava verzonden. De laatste proeven genomen met de bombardeer-galjoten van den Kapi tein Julius Robert zijn volkomen geslaagd. Door den bijzonderen aard van liet daarin aangebragte mechanisme, bekomt men vijfmaal meer ruimte voor ammunitie, dan volgens het thans bestaande stelsel. FRANKRIJK. PARIJS30 Januarij. In den jongsten tijd heeft eene belangrijke wisseling van eigenhandige brieven tusschen de Keizers van Frankrijk en Oostenrijk plaats gehad. In deze brieven, zegt men, hebben de Keizers Napoleon III en Frans Joseph elkander wederzijds de belofte gedaan, in persoon het opperbevel over hunne legers te zullen opnemenvoor bet gevaldat zij in de lente aan de oevers van de Weichsel zouden slaags raken. Men verneemt, dat Prins Napoleon gedurende zijne reis van Konstanlino- pel naar Frankrijk, zich tegen de hem omringeude personen met de meeste I ontevredenheid uitliet over Generaal Canrobert. Bij herhaling verklaarde de j Prins, dat Canrobert alleen de schuld droeg van den tegenwoordigen ongun- stigen toestand der expeditie, en dat die niet beter zou worden, zoolang de Generaal het opperbevel zou blijven voeren. Hij (de Prins) zal dan ook niet rusten, voor dat hij Canroberts terugroeping zal hebben bewerkt. Het dagblad de Union heeft eene aanzegging ontvangen om de polemiek over godsdienst-aangelegenheden te staken. Het J. des Débats en de Siècle hebben echter eene zoodanige order niet ontvangen. j In weerwil van de vele sneeuwdie op den Sl. Gothard is gevallen en op vele punten reeds de hoogte van 30 voet beeft bereikt, is de postverbin ding met Zwitserland tot dusverre niet afgebroken. SPANJE. MADRID, 29 Januarij. De Generaal Infante, die gedurende 15 jaren wegens zijne liberale be ginselen is gebannen geweest en tweemalen te dier zake ter dood is veroor deeld, is thans tot Voorzitter der Cortes verkozen met 134 stemmen van de 235 aanwezige leden. Op den Heer Olozaga waren 90 stemmen uitgebragf. i Er is berigt, dat de Heer Soulé zijn ontslag als Gezant der Vereenigde I Staten alhier genomen heeft, en dat reeds een ander, de Heer Breckenridge, benoemd is om hem te (vervangen, i Er was nog sprake van Carlistiscbe zamenspanningende Regering was echter bereid elke poging tot burgeroorlog te onderdrukken. Zij had ter harer beschikking 67,400 man geregelde troepen, 8000 man burgergarde en ruim 6000 man karabiniers. SARRIN1E. TURYN, 31 Januarij. De militaire overeenkomst tusschen Piernont en de Westersche mogendhe den, die thans aan de beoordeeling der Wetgevende Kamers van Sardinië onderworpen is, behelst hoofzakelijk deze bepalingen: Sardinië zal voor den oorlog legen Rusland een legercorps leveren van 15,000 man, verdeeld in 5 brigaden, die 2 divisien uitmaken, en eene reserre-brigade onder het bevel van een Sardinischen Generaal. Dit corps zal ten spoedigste gereed moeten zijn om te vertrekken; bet zal beslaan uit infanterie, ruiterij en artillerie, in evenredigheid met zijne getalsterkte. Sardinië verbindt zich, om bet corps te velde op de sterkte van 15,000 man te houden, door aan hetzelve ach tereenvolgens en regelmatig versterkingen toe te zenden. De Sardinische re gering zal voor de bezoldiging en het onderhond dezer troepen zorgen. De contraherende partijen zullen zich onderling verslaan om aan het Sardinische leger liet opdoen van voorraad te verzekeren en gemakkelijk te maken. Frankrijk en Engeland waarborgen aan den Koning van Sardinië het behoud van al zijn grondgebied, en verbinden zich om hetzelve tegen eiken aanval in den loop van den tegenwoordigen oorlog te verdedigen. Tevens verbindt Engeland zich om het Parlement magtiging te vragen om aan Sardinië, eene geldsom van een millioen voor te schieten, waarvan de helft zoo spoedig mogelijk, en de andere helft 6 maanden later aan Sardinië zal worden uitbetaald. Verder zal Engeland magtiging vragen om aan Sar dinië wederom een millioen voor te schieten, indien over een jaar de oorlog nog niet geëindigd is. Van deze voorschotten zal Sardinië jaarlijks 4 pCt. betalen, te weten 3 pCt. voor rente en een voor aflossing van het ka pitaal. Engeland zal de Sardinische troepen om niet overvoeren. Het wets ontwerp ging vergezeld van eene toelichtende memorie, in welke men o. a. leest: Tusschen twee wegen hebben wij te kiezen: onzijdigheidy dal is afzondering, of aansluiting aan de Westersche Mogendheden. Staten, van den eersten rang kunnen dikwerf onzijdig blijven, maar Staten van den tweeden rang zelden, tenzij eene bijzondere politieke gesteldheid of de bij zondere ligging van hun gebied zulks bij uitzondering mogelijk maakt. In allen gevalle zien wij in de historie weinig voorbeelden eener gelukkige on zij-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2