De Fransche ruiterijdie geruime» lijd te Rome garnizoen gehouden Jieeft keert van daar over land naar Frankrijk terug. Zij zijn reeds te Genua .aangekomenen in deze stad, waar democratische begrippen onder een groot -deel" der bevolking heerschen, is zij evenwel door de ingezetenen en het gar nizoen, gelijk Fransche beriglen melden, met blijken van toegenegenheid ontvangen. FR41ÏKFCUT. 26 Januarij. Men verneemt, dat Oostenrijk aan de Bondsvergadering 1 reeft voorgesteld on> het opperbevel over de bondstroepen op te dragen aan den Keizer van Oostenrijk. De Kölnische Zeitung bevat eene tijding uit Triest van den 25sten, volgens welke de 9de Fransche afdeeling en de huzaren en dragonders van Adrianopel te Konslanlinopel zullen overwinteren. Volgens dezelfde tijding wordt de Gricksche vlag weder ten volle in de Turkschc havens toegelaten. 00§TE9IRIJ li. WEENEN, 27 Januarij. De OostenrijJcsc'ke bank is voornemens, onder goedkeuring van den Minister van Finantien, 5 pCt. obligatien met rente in zilver, voor het door den Staat overgenomen papiergeld uit te geven. Het tijdstip der uitgifte van deze obligatien is nog wiet bepaald. De Generaal Sclilick, welke wegens Russische gezindheid op non-activiteit zoude gesteld worden, is reeds naar zijne goederen in Bohemen en Moravië vertrokken. De uit 7 personen bestaande Monlenegrijnsche deputatie om de vorste lijke brnid, Mej. Knechnich af te halen en naar Cettinje te geleiden, is den 20sten te Triest aangekomen en morgen zal de bruid aan boord gaan. Men voegt er bijdat 500 Montenegrijnen te Cattaro als een eeregeleide naar Cettinje hare komst afwachten. RÜSLAM D. Uit Odessa schrijft men, dat de Keizer van Rusland aan de troepen, welke onmiddelijk lot het garnizoen van Sebastopol behooren, aanzienlijke geschen ken in geld toegezonden en lovendien verscheidene voorregten geschonken heeft. Voorts rekent de dienst te Sebastopol als hadde zij in het buitenland plaats en het garnizoen ontvangt dubbele soldij. Alsmede, dat aldaar den 10^" Jan. het bevel ontvangen is, om alle verdere verzendingen van troepen naar de Kriin te staken, daar het militair bestuur zich huiten mogelijkheid bevindt een grooter aantal soldaten te provianderen. Het transport over de landengte van Perekop is met ontzaggelijke moeijelijk- heden verbonden en slechts een gering gedeelte der afgezonden goederen kan wegens bet ongunstige der wegen en de groote sneeuwstormen in het Tauri- sche schiereiland aankomen. De door deze omstandigheden belemmerde troe pen kantonneren in en rondom Odessa. Men gelooft overigens, dat een groot deel der troepen ook dan in de genoemde stad zullen blijven, al wordt de toestand der wegen later beter, daar men bijna zeker is, dat na de aange- vangene blokkade, gelijktijdig met een storm tegen Sebastopol, eene afleiding tegen Odessa zal ondernomen worden. Een brief uit Odessa van den 13den meldt, dat de beide Grootvorsten den 9den te Nikolajefl zijn aangekomen en hunne reis naar Sebastopol hebben voortgezet, zonder Odessa aan te doen. In de nabijheid van Ismail hebben de Russen 2 bruggen over den Donau geslagen en de afdeeling Uschakoff moet zich met hare voorhoede aan den oever aan deze zijde bevinden. De Bevel hebber van het 5delegercorps, Generaal Lüders, was ernstig ongesteld en werd dagelijks te Odessa verwacht. De Generaal Nepokoitsky voert inmiddels het opperbevel. TUIIHYE. Uit Konslanlinopel is berigt, dat de gewezen Minister van Policie, schoon broeder des Sultans verbannen is. Zarif Mustapha, gewezen Opperbevelhebber in Azie, is gevangen genomen. Er is besloten dat Fuad-Eflendials gevot- magtigde van Turkye, deel zal nemen aan de Weener conferentien. De jongste omstandige berigten van Eupatoria, hetwelk thans in het krijgsplan der bondgenooten een gewigtig punt is, zijn vervat in een brief van 3 Januarijdien het Journal de Constantinople van daar ontvangen heeft. Men leest daarin Hier zijn thans 10,000 man goede Turksche troepen onder het hevel van Behram-Pacha en van Teffik-Pacha, een schoonzoon van Omer-Pacha. Den 31stcn Dec. is het balaillon jagers geland; het was aan boord van een Engelsch stoomschip van Varna gekomen, en telt omstreeks 600 wel geoefende manschappen. Ook is hier artillerie en een gedeelte der ruiterij aangekomen. De stad is door Fransche en Engelsche ingenieurs versterkt, en zou thans aan wel 100,000 Russen het hoofd kunnen bieden. Er bestaat alhier tnssehen de Engelschen, de Franschen en de Turken eene zeer goede verstandhouding. De Tartaren doen aanzoek om wapens, en gaan moedig ten strijde tegen de Kozakken, wier vcldwachten binnen het gezigt van de voorposten der stad staan. Nu en dan vallen er schermutselingen voor, maar de congrevische vuurpijlen maken den vijand en zijne paarden zoo vervaard, dat hij niet te digt bij de stad durft komen. Onder de leiding van Officieren en Onderofficieren der Fransche genie is door de Turksche troepen eene gracht rondom de gansche stad gegraven. Aan levensmiddelen is er geen gebrek. Het blijft fraai weder, en de koude is niet erg, tot geluk voor de Tar- taarsche bevolking der omliggende dorpenwelke in de stad eene wijkplaats gezocht, doch geen levensmiddelen medegenomen heeft. De Tartaren wordeis bij het aanleggen van versterkingen en het graven van grachten gebezigd, en ontvangen daarvoor ook voedselmaar dat volk is onverzadelijk, lui en onkundig. Ter reede alhier ligt het Engelsche linieschip Leander. De Henri VI zit vast op het strand, maar heeft nog 100 man met geschut aan boord, en belet de Russen van dien kant de stad te naderen. De Russische ruiterij, Ier sterkte van omstreeks 7000 man, omsluit Eu patoria; buitendien zijn de Russen van geschut voorzien, en beletten de be woners der omstreek levensmiddelen naar de stad te brengen, zoodat alle toevoer thans over zee moet geschieden. De Tartaren slaan alles stuk wat hun in handen valt, om brandhout te bekomen; past men niet op, dan sloopen zij de daken der huizen en de op strand gehaalde vaartuigen. De stad is een modderpoelen in de straten stoot men telkens op krengen van dieren. De Tartaren eten de jonge paarden op, en werpen het ingewand op straat. Gelukkig dat het winter is, anders zou de pest hier uitbreken; evenwel is er groote sterfte onder de bevolkingvooral aan typhus. Hier zijn 200 Tartaren in dienst genomen om te Balaklava te gaan ar beiden. Gok zijn hier, eenige dagen geleden, 800 paarden van de Tartaren gekocht en naar Balaklava ingescheept. Vele gewonden en zieken, waaronder ook met bevrozen ledematen, waren uit de Krim te Konstantinopel aangebragt. Het transportsohip Eveline had schipbreuk geleden. Dagelijks wordt te Balaklava nieuwe proviand aangebragt. De grond voor Sebastopol is verscheidene voelen hoog met sneeuw bedekt. Brieven nit Bagdad en Aleppo melden, dat een Kurdische opstand in Mesopotamië is uitgebarsten. De oproerlingen hebben schepen geplunderd, met rijke ladingen van Bagdad naar Bassora bestemd. Een korps troepen afgezonden om de wanordelijkheden tegen te gaan, zou zijn teruggeslagen. YEREEIVIGDE STATEN. Blijkens een rapport der te New-York gevestigde staals-commissie voor de zaken betrekkelijk de landverhuizing, zijn aldaar tusschen 27 Dec. 1853 en 27 Dec. 11. 313,747 landverhuizers uit andere landen aangekomen, dat is 28,802 meer dan in het voorafgegane jaar. Van het opgegeven totaal landverhuizers kwamen 166,723 uit Duilsch- land 79,004 uit Ieiland; 30,016 uit Engeland8636 uit Zwitserland; 7503 uit Frankrijk; 4814 uit Schotland; 1751 uit Zweden; 1289 uit Nederland; 1263 uit Wales; 773 uil Italic, 643 uit Spanje; 385 uit Belgie; 205 uit Portugalen uit verscheiden andere landen kleiner aantallen. De hangende brug bij den waterval van de Niagara, deze reusachtige onderneming, waardoor de ijzeren spoorweg over de Niagara golf, beneden dien verschrikkelijken waterval, zal Ioopen, moest den lsten Januarij 1855 gereed zijn. De architekt J. A. Robbing geeft de volgende opgave" nopens deze brug. De lengte of afstand van het centrum der pilaren bedraagt 822 voet; hoogte der pilaren over de rotsen aan de New-Yorker zijde 89 voet; hoogte aan de Kanadazijde 37 voethoogte van den ijzeren spoorweg 60 voet. Getal der kabels van metaaldraad 4; doorsnede van de kabels 10 duim; getal der strengen van n". 9 draad in den kabel 3859totaal sterkte der kabels 12,400 tonnen of 248,000 centenarengewigt van de brug en de zwaarste last, die op dezelve kan gesteld worden 1250 tonnen of 25,000 cent.; het grootste gewigt, 't welk de kabels dragen kunnen, 7300 tonnen of 146,000 centenaren. STADS BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 1stcn Februarij 1855's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Benoeming eener Commissie tot onderzoek van den Staat der Gemeente- eigendommen. 2°. Idem van een lid voor de Plaatselijke School-Commissie. 3°. Idem van eene buitengewone Stads-Vroedvrouw. 4°. Voordragt tot vervolging van J. P. Koppeschaar, wegens verschuldigde huur van het huis aan de Naakte Sluis. 5°. Idem tot verhooging van de begrooting van 1854, in ontvang en uitgaaf. 6°. Idem tol onderhandsche verhuring der aangekochte huizen voor het Ste delijk Ziekenhuis. 7°. Request van W. van der Wilk, Schouwman aan het Galgewater, tot te gemoetkoming. 8°. Idem van Cornelis Bronsgeest, tot onderhandsche verlenging van pacht van 'het grasgewas in de Verwerstraat. 9°. Verordening op het schoonhouden van straten en grachten. AKADEM1E-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 29stcn Januarij de Heer W. J. de Meijer, van Rotterdam, in de Ge neeskunde, na Openbare verdediging zijner Dissertatie, continens: Colitidis gangraenosae casus duos. PROMOTIEN AAN DE GRONINGSCHE HOOGESCHOOL. Den 27stea Januarij de Heer L. A. Alting Mees, van Appirigadam, in de Geneeskunde, na verdediging zijner Dissertatie, continens quaedam: de usu chloroformi in operationibus chirurgicis. Bij de Redactie is ontvangen voor de zieken te Katwijkuit een busje van de Jongelings-Vcreeniging onder alle standen alhier ƒ5.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3