BMTE.MANDSCIIE BERIGTEfl. ElïCiELAKD. LONDEN, 28 Januarij. Vrijdag avond heeft Lord John Russell aan liet Lagerhuis ophelderingen gegeven ter zake zijner aftreding. De redenen zijn dezeReeds in November had hij aan Graaf Aberdeen het voorstel gedaan, een Depart, van Oorlog bij het Kabinet te voegen, met Lord Palmerston aan het hoofd, Graaf Aberdeen ging daartoe niet over. Jl. Zaturdag deed Lord John op nieuw denzelfden voorslag, doch weder vergeefs. In die omstandigheden kon hij de motie van den Heer Roebuck niet bestrijden; hij kon alle misslagen, ter zake van de Krim-expeditie der Regering ten laste gelegd, niet loochenen; evenmin was hij in staat om verbetering te heioven. Sedert heeft hij hij wijze van gerucht vernomen, dat Lord Palmerston lot Minister van Oorlog is benoemd. Lord Palmerston vatte daarna het woord op, om aan het Huis zijn leed wezen te kennen te geven over Lord Johns plotselinge aftreding. Het gerucht, als zou hij tot Minister van Oorlog zijn benoemdkon hij niet bevestigen. De Heer Roebuck verklaarde, dat hij zijne motie alleen kon indienen, doch door ongesteldheid verhinderd was ze te ontwikkelen en te verdedigen. Later heeft Lord Palmerslon zich bereid verklaard, zich met de portefeuille van Oorlog te heiasten, op voorwaarde, dat het Kabinet blijve zamengesteld zoo als het tegenwoordig is, in weerwil van de vele vijandige aanvallen legen de Regering. De Times zegt, dat de ontbinding van het Kabinet onvermijdelijk is, en gelooft, dat Lord Palmerston met de zamenslelling van een nieuw Minis terie zal worden belast, waarin Graaf Grev, van whig-partij, de portefeuille van oorlog zal aanvaarden. De Observer meent echter te weten, dat het departement van oorlog aan Lord Palmerston zeiven zal worden opgedragen, terwijl Graaf Grey de leiding van het departement van binnenlandsche zaken zal op zich nemen. Het handgeld voor de manschappen, die bij het leger dienst nemen, is op nieuw verhoogd, en wel tot 10 bij de ruiterij, en tot 8 bij het voet volk. Het handgeld voor de zeelieden is insgelijks op 8 gebragt. De Fransche Regering had in Engeland de vervaardiging aanbesteed van houten huizen voor hare krijgsmagt in de Krim. De gansche bestelling, be staande in 2362 barakken van genoegzame ruimte om 70,860 man te kun nen huisvesten, is reeds afgeleverd, het laatste gedeelte is in de vorige week te Southampton ingescheept. In eenen brief uit het Fransche legerkamp voor Sebastopol, van 7 dezer, komt het volgende voor: »Onze troepen zijn nu in goede barakken gehuis vest; zoo ook de Turken. Doch die van de Engelschen liggen nog te Ba- laklava en konden wegens den staat der wegen nog niet naar hun kamp ge voerd worden. Op verzoek van Lord Raglan hebben onze militaire intendan ten 10,000 kapotjasscn met kappen ter beschikking van het Engelsche leger gesteld, hetwelk alzoo thans de Fransche uniform draagt." De Times het bovenstaande overnemende, voegt er bij: »Zoo wij zeiven onze positie niet hegrijpen, onze naburen zijn niet zoo traag van begrip. Het is niet zonder hunne eigen diensten en onze afhankelijkheid behoorlijk te doen opmerken, dat onze dappere bondgenooten onze zieken naar het hospitaal brengen, wegen voor ons maken, ons vervoermiddelen leveren, en eindelijk de onzen van kleeding voorzien. De Fransche dagbladen verkondigen, dat het Brilsche leger thans de Fransche uniform draagt! Wie weet, hoe spoedig onze arme soldaten rondom het Fransche kamp zullen zwerven, bedelende om een stuk brood, of om de heenderen, waarvan de Franschen soep gekookt hebben." Van goederhand wordt medegedeeld, dat, volgens heden bij de Regering ontvangen berigten uit de Krim, al de manschappen van het Britsche leger den \1ien dezer van hunne winlerkleeding voorzien waren. Den 24sten dezer lagen alhier slechts 57 schepen naar Australië in la ding, waaronder 13 Nederlandsche. De veemarkt van Smilhfields, die Londen van slagtvee voorziet, zal weldra ophoudenwant er is sprake om dat terrein tot een openbaar plein in te rigtcntot sieraad en tevens tol bevordering van den gezondheidstoestand in dat gedeelte der stad. Men zegt, dat de Protestantsche alliantie" voorne mens is door openbare inschrijvingen aldaar een gedenkteeken op te rigten ter herinnering aan de martelaren die op die plek hebben geleden. De eerste van allen was John Rogers, kanunnik van Sb Paul, die den 4den Feb. 1555 tegenover het hospitaal van Sb Bartholomero werd verbrand. De firma Millers en Thompson te Liverpool is gefailleerd met een passief van 60,000 Uit Noord-Amerika zijn berigten ontvangen van verscheidene dergelijke rampen. Gebroeders Belcher, te Saint-Louis, de grootste suiker- rafliriadeurs der Unie, hebben hunne betalingen gestaakt; hun passief bedraagt 5 millioeri Holl. Door dit faillissement zijn verscheidene kleine huizen geval len. De firma Wadsworth en Seldon heeft opgehouden te betalen de onge dekte som is 8 a 10 mill. Eindelijk is de Heer Samuel Leggelt, die ƒ250,000 aan de Empire City-bank te New-York schuldig is, verdwenen. FRANKRIJK. PARIJS. 25 Januarij. De Moniteur behelst een Keizerlijk besluit, waarbij de leden worden benoemd der commissie, die zal oordeelcn omtrent de toelating der kunstwer ken, welke voor de aanslaande algemecnc tentoonstelling zullen worden inge- j zonden. De Graaf de Nicuwerkercke is benoemd tot aigemeenen Voorzitter j dezer commissie, welke in 3 onder-cominissien is gesplitst; ccne voor de schil- j derstukken en gravures; de tweede voor beeldhouwwerken; de derde voor het vak der bouwkunde. De Keizer onderzoekt thans persoonlijk een gaz-meter in het paleis vao Saint-Cloud. Tevens worden vele onderzoekingen bewerkstelligd, of het niet mogelijk is, gaz tot veel goedkooper prijs te bekomen, dat tevens zeer veel licht geeft, en noch schadelijk, noch ongezond is. Naar meu verneemt heeft Keizer Frans Jozef in zijnen jongsten eigen- handigen brief aan Keizer Napoleon geschreven dat Oostenrijk vast besloten is met de AVeslersche mogendheden ééae lijn te trekken, hetzij dat Pruissen en het Duitsche Verbond hem al dan niet volgen. Mogten lot den lstea Maart de pogingen tot herstel van den vrede met Rusland tot geen uitslag hebben geleiddan is Oostenrijk bereid zijn leger te laten in het veld rukken. Een credict van 800,000 fr. voor de tentoonstelling is geopend op de dienst van 1855. De Moniteur meldt, dat de Regeringen van Frankrijk en Engeland ter beschikking van de Russische Regering hebben gesteld al de kerksieraden en andere hij de godsdienstverriglingen gebruikte voorwerpen, die van Bo- marsund, of aan boord van prijsgemaakle schepen, naar Frankrijk en Enge land zijn overgebragt. 174 Russische soldaten, meestal Polen, behoorende tot de krijgsgevan genen van Bomarsund, zijn ingelijfd bij het vreemden-legioen dat de Fransche regering organiseert. Men spreekt al meer en meer van het organiseren van een legerkorps, dat op het vasteland zal handelen. Het zoude 80,000 man sterk zijn, voor namelijk getrokken uit het leger van Lyon en uit het kamp van Boulogne. Om de Russische grenzen te hereiken, zoude men den weg nemen over Pie- I mont, Milaan en Venetië, vermits Oostenrijk er zoo hoogen prijs op stelt, om zich aan de Mazzinisten in Italië te vertoonen aan de zijde der Franschen. De schepen Prince JëromeVille de MarseilleHeronSémillante PerdrixEclaireur en Cliristophe Colomb liggen te Toulon gereed tot da delijke inscheping van troepen. De Louis XIP is bereids met een groot aantal manschappen van Toulon naar Konstantinopel vertrokken. Geheel Frankrijk is thans met sneeuw bedekt. Te Toulouse is de koude i nog heviger geweest dan te Lyon in de nabijheid van de Pyreneën is meer sneeuw dan ooit gevallen, terwijl de koude in de zuid-westelijke departemen ten tot 6 a 7° klom maar onder dezelfde breedte verder op, minder hevig is. In het zuid-oosten is de koude zeer vinnig. Ook in de omstreken van Mar seille is veel sneeuw gevallenhetwelk in die streken eene zeldzaamheid is. I Berigten uit Algerie melden, dat er weder een gevecht heeft plaats ge had met een corps oproerige Arabieren, die 1200 man sterk waren. Zij wer den ten eencnmale verslagen en verloren bijna 300 dooden; 62 Arabieren werden bovendien krijgsgevangen gemaakt. De Franschen maakten tevens eene aanzienlijke buit. SPASJE. MADRID, 26 Januarij. De lieer Sevillano, Minister van Finantien, heeft zijn ontslag ingediend, dat door de Koningin is aangenomendie den Heer Madoz in zijne plaats heeft benoemd. Onder het publiek vermindert ds achting voor de Cortes met iederen dag. Er zijn zelfs Volksafgevaardigden die met het plan omgaan om een voorstel tot ontbinding derzelve te doen, zoodra het gelukt zou zijn hen te bewegen tot een besluit, hetwelk de eindelooze beraadslagingen, waarvoor dc ontworpen constitutie stof zou opleveren, in eens zou afsnijden: het besluit namelijk om de constitutie van 1837, waarmede het ingediende ontwerp in de hoofdzaken overeenstemt, op nieuw geldig te verklaren. Het wordt meer en meer moeijelijk te regeren met eene vergadering, die aan de Regering telkens nieuwe struikelblokken voor de voeten werpt. De nieuwe Minister van Finantien is een der invloedrijkste mannen des lands en een der hoofden van de progressistische partij. Advokaat, letter kundige en staatsmanwas hij verscheidene malen afgevaardigde bij de Cortes, j en bestreed hij steeds de misbruiken, terwijl hij met aandrang hervorming in het financiewezen en de andere takken van het staatsbeheer cischte. Dikwijls zelfs gaf hij heilzamen raad aan het gematigde Kabinet, dat hij alleen aan- I vielwanneer het 's lands krediet en financiële hulpbronnen betrof. Men ver- j zekert, dal de Heer Madoz volgaarne zich met de portefeuille van finantien belast heeft, met de verklaring, dat zijn plan gegrond was op de desamorti- j salie, zoo burgerlijk als geestelijk. Dien ten gevolge zal tot den verkoop der kerkelijke goederen worden overgegaan zonder voorafgaand overleg met Rome, doch nogtans zonder de bepalingen te overtreden van het concordaat, dat dezen verkoop gedoogt voor stukken 3 pCt. geconsolideerde schuld. Waar schijnlijk zal de Regering, om de aan eene openbare veiling verbonden ver traging te vermijden, den verkoop dier goederen met de geestelijkheidin der minne schikken. De Heer Paeheco gaat dus niet naar Rome om te on derhandelen, maar om de magtiging der Pauselijke regering tot dien verkoop te vragen. De Regering zou eene breuk met Rome willen voorkomen. SARDINIË. TURYN26 Januarij. In de Kamer van Afgevaardigden is door den Minister van Buitenl. Zaken overgelegd het met Frankrijk en Engeland gesloten tractaat, waarbij Sardinië zich verbindt om 15,000 man troepen naar de Krim te zenden. Eene der- zelve zal (volgens Duitsche berigten) door den Generaal Alex. Lamarmora worden aangevoerd, en de tweede door den Generaal Durando, terwijl het geheel onder de hevelen zal worden gesteld van den Generaal Alf. Lamarmora. Bij een additionneel artikel verklaart Engeland eene Sardinische leening vaa 25 millioen fr. te zullen bevorderen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2