doening vernemen, dat Z. M. de Koning onveranderlijk zal volharden bij de in de nota van 5 dezer uitgedrukte opvatting van Pruissens regt, en dat hij tegenover elke inbreuk, die daarop gemaakt of beproefd mogt worden, geene gevaren noch ofïers zal ontzien. Wij wenschen opregtelijk, dat Oostenrijk zijn voornemen van afzonderlijk overleg met de minderheid late varenopdat de eenheid en overeenstemming van Dnitscbland bewaard moge blijven. Te Keulen heeft 11. Vrijdag eene hevige brand de fabriek der Heeren Jordan en Pickardt geheel vernield. Jn het tegenwoordige winter-halfjaar zijn op de 28 Duitsche hoogescho- len 18,201 studenten ingeschreven. Het geheelc getal Hooglceraren bedraagt: gewone 847, buitengewone 253, honoraire 49, Privaat-Docenten 450, bene vens eenige Taalleeraars, in het geheel 1899 Leeraars aan al de hoogescholen. In het winter-halfjaar van 1851 1852 bedroeg het getal studenten 19,354, cn den daarop volgenden zomer 18,810, in het winter halfjaar 18521853 was het 18,596 en in den zomer van 1853 17,905. In het geheel studeren aan al de Duitsche 2711 vreemdelingen. «OSTEKRIJK. WEENEN, 22 Januarij. Men verneemtdat de Graaf v. Buol Schauenslein benoemd is tot Groot kruis van het Legioen van Eer, en de Heer Drouin de Lhuys tot Grootkruis der civiele Orde van den II. Steplwnus. Men slaat algemeen weinig geloof aan de officiële verklaring van de aftreding des Ministers v. Baumgartner (hooge jaren en verzwakte gezond heid), vermits hij naauwelijks 61 jaren telt, en eene goede gezondheid ge niet maar houdt voor aanlcidende oorzaak de toenemende moeijclijkheden om in het geldelijk beheer van den Staat regelmatig te blijven voorzien. De openbare schuld is in de laatste jaren met 600 millioen florijnen ver hoogd, zonder merkbare verbetering in de omloopende geldswaarde. In Maart heeft men de prernie-lecning van 30 millioen ondernomen; 5 maanden daarna de nationale leening van 500 millioenen terwijl men daarvan door gaande verbetering van den koers van het papieren geld verwachtte, is daarop de verkoop van een deel der spoorwegen, voor 70 millioen florijnen, gevolgd. De renten zijn daardoor aanzienlijk vermeerderdde inkomsten geenszins in verhouding verbeterd, en daarbij wordt het met eiken dag be zwaarlijker om, bij hoogst belangrijke uitgaven, voor den staat van oorlog, naar behooren in de dienst te voorzien. Men houdt zich verzekerd, dat de lieer v. Baumgartner voor die verant woordelijkheid terugtreedt. Den 16den dezer is eene nieuwe nota van hier naar Berlijn afgezonden, waarin de uitnoodiging lot het mobiel maken des Pruissischen legers op zeer nadrukkelijken toon herhaald en tevens het voornemen te kennen gegeven wordt, om die uitnoodiging thans ook aan den Duitschen Bond te rigtenen des noods, wanneer ter Bondsvergadering de meerderheid zich daartegen ver klaren mogt, op grond van art. 42 der slotacte van 15 Mei 1820, met de minderheid in afzonderlijk overleg te treden en de medewerking in te roepen van die Staten, welke zich aan Oostenrijk willen aansluiten. Pruissen zou echter op scherpen toon hebben geprotesteerd tegen alle onderhandelingen over Europesche aangelegenheden, zonder zijne medewerking. Men verwacht alhier uit Konstaritinopeleen bijzonder gevolmagtigde om de Porie bij de vredesonderhandelingen te vertegenwoordigen. Bedoelde Staatsman zal de taal der diplomatie magtig zijnom zonder tolk aan de be raadslagingen te kunnen deelnemen. De groote krijgstoerustingen ondervinden geene vertraging. Te Przesmyl wordt een uitgestrekt kamp aangelegd, waaraan 10,000 man onophoudelijk bezig zijn. Het is bestemd tot een groot depót van wapenen ammunitie en levensmiddelen en om, terwijl het tot basis van krijgsoperatien strekken zal, i tevens in de behoeften der vestingen in Gallicie te voorzien. Door een Weener dagblad wordt de volgende opgave van de verliezen der Russische krijgsmagt in de Klim medegedeeld als ontleend aan een rap port van Vorst Menzikoff. Van den 20sten Sept. 11., den dag waarop de slag bij de Alma geleverd werd, tot 27 December zijn in bet geheel 26,783 man buiten gevecht gesteld; hiervan zijn 7301 aan wonden, en 4039 aan ziekten gestorven; buitendien 13,826 gekwetst en 1617 in 's vijands hand gevallen of vermist. Dit aanmerkelijk verlies werd echter door de gedurig aanko mende versterkingen ruim goed gemaakt. Van wege de Akademie van Florence ziet eene nieuwe (5de) uitgave van het woordenboek der Italiaansche taal het licht, welke onderneming eene liooge wetenschappelijke waarde bezit, maar geenszins met spoed voortgaat. In het jaar 1843 is de eerste aflevering van deze kostbare uitgave verschenen en tot 1852 is men eerst tot de 7de aflevering gekomen en wel tot het woord Afjitto. Men heeft berekenddatindien men op deze wijze voort gaat, deze nieuwe uitgave van het belangrijke woordenboek eerst over ruim 500 jaren kompleet zal zijn. De drie leden der Adademie, welke zich met dezen letterkundigen arbeid bezig houden, ontvangen maandelijks ruim 30 voor hun werk. Het Napelsche leger, hetwelk men op 70,000 man verminderen wilde, zal thans tot 110,000 vermeerderd worden. De binnenl. toestand des Rijks vordert dit niet; men vraagt dus waarom Ferdinand zijn leger vermeer deren wil. Den lldcn Januarij had te Napels het feest der meerderjarigheid van den Kroonprins plaats, die in generaals-uuiform eene groote wapenschouw over 30,000 man hield. RÜILAN B. Men is alhier bereid den oorlog met kracht door te zetten. De werken die te Odessa aangelegd worden, bewijzen o. a. dat men niet alleen voorzorgen neemt tegen eene overrompeling, maar dat tevens alles gedaan wordt, om bij een geregelden aanval der vijandelijke vloten weêrstand te bieden. Uit Odessa melden de jongste berigtcn dat Prins Gortschakoif uit over- weging, dat een aanval der bondgenooten tegen Odessa een gelukkigen uilslag konde hebben, de voorraad-magazijnen op een aanzienlijken afstand meer binnenlands heeft doen verleggen. Hier te lande wordt steeds ijverig gearbeid aan het vervaardigen van schietgeweer. In het begin van Dec. ziju 600,000 stuks geweren in de ma gazijnen van Kiew geleverd en ook in al de buskruid-molens werd bij voort during gearbeid. De alhier geplaatste Engelsche gouvernantes hebben bevel ontvangen naar baar land terug te lceeren. Men beweert, dat dit besluit is genomen in het belang der dochters van aanzienlijke Russische fainilien, welke door den tegenwoordigen oorlog verarmd zijn. In de haven van Kamiesch liggen zooveel schepen met koopwaren, dat afzonderlijke magazijnen moesten worden aangebouwd om de goederen op te slaan. TURKÏE. KONSTANT1NOPEL 12 Januarij. Het Journal de Constantinople bevat den anthentieken tekst van de redevoering van den Heer v. Bruck; hij zeide, dat Oostenrijk zich gereed maakt om Turkyc krachtig te ondersteunen indien de laatste pogingen tot het tot stand brengen van den vrede vruchteloos blevenindien de vrede niet tot stand komt dan zal de oorlog volgen, waardoor de Russische trots zal worden gebogen. Hij eindigt met aan Turkye aan te raden om de voor- oordeelen jegens andere volken uit te roeijen. In weerwil van de patrouilles, die de stad doorkruisscnvond men den 1 lden dezer in de straten van Galata 4 Franschen en 7 Engelschen met dolk steken vermoord liggen. Reeds is men dc bedrijvers dier schandelijke daad op het spoor. Het feit is gepleegd door eene georganiseerde bende van 14 Grieken en 8 Armeniërs, die in een afgelegen huis in Pera geheime zamen- komsten hielden. Nog wordt van daar geschreven, dat waarschijnlijk Februarij zal verloopcn met toebereidselen, tot de volbrenging van een nieuw plan van aanval tegen Sebastopol en tegen het Russische leger, als ook dat de Franschen met hunne batterijen onafgebroken voorwaarts rukkendal er eene ontzettende menigte sneeuw valt, en dat Omer-Pacha Kamiesch heeft verlaten cn weigert met zijn leger-corps naar Perekop op te rukken, niettegenstaande den beloofden bijstand van 3 afdeelingcn der bondgenooten. In een brief uit hel Fransche legerkamp voor Sebastopol van 31 Dec. 11., komt het volgende voor: Men kan zich naauwlijks voorstellen, hoe zwaar de dienst is van onze afdeeling, die met de eigenlijke helegeringswcrkzaamheden belast is. De wachten in de loopgraven worden eens in de etmaal afgelost; zij moeten er 24 uren achtereen post houdenongerekend de noodige tijd om te gaan en te komen. Wij moeten één nacht van de 3 doorbrengen in een kuil of gracht vol water, waarin het onmogelijk is vuur te maken tot afwe ring der koude. Met den rug tegen dc schanskorven, de voeten op cenen hoop sleenen, het geweer altijd binnen het bereik der hand, houden Officieren en soldaten zich gereed om op den eersten kreet der schildwachten op te springen, terwijl zij tegen den slaap worstelen en elkander in de duisternis naauwlijks zien kunnen. De belegerings-afdeeling heeft eene groeve van 20 el lengte in de rots gemaakt; zij verdedigt hare werken hardnekkig, onder een regen van kogels en ander werptuig van den vijand, die veilig is achter zijne I verschansingen. jSTADS BERIGTEN. L »nr..TTT11aTn)nna i De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te weten, dat op heden van den Controleur der Directe Belastingen alhier ontvangen is, het op den 19d«i dezer maand invorderbaar verklaard Kohier der Grondbelasting op de ge bouwde en ongebouwde eigendommen over het jaar 1855, dat onverwijld aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier is v ei zonden. Wijders worden de ingezetenen dezer Gemeente op nieuw herinnerd de bepalingen der Wet van den 24stcn April 1843 Staatsblad N". 14) om van alle stichtingen, vernieuwingen en aan- of bijbouwingenin de termen der Wel vallende, aan de Zetters der Gemeente, waar de gebouwen gelegen zijn, aangifte te doen binnen 6 maanden na de in gebruikstelling der per celen, of nadat deze voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken; van alle voornoemde gehouwen, met betrekking lot welke binnen gezegden termijn geene aangifte gedaan is, zal de aanspraak op vrijdom vervallen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. v De Burgemeester voornoemd, Leyden, 24 Januarij 1855. VAN LIMBURG ST1RUM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het request van Petrus Ramakers, Koopman, wonende alhier, om een gedeelte van zijne huizing en grond, gelegen builen de Rijnsburgsche poort onder Stads vrijdommen, tot eene Broodbakkerij in te rigten. Gelet op Zr. M'. besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijkcn en Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene en belendende Pan den, ten opzigfe der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester cn Wethouders zal worden gevaceerd, op het Raadhuis dezer Gemeente op Maandag den 29sten Januarij aanstaande, des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij ge houden zullen wordenzich tegen de inwilliging van dat verzoek niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voorn., Leïden, 25 Januarij 1855. VAN LIMBURG STIRUM. Dc Secretaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3