BUITEiVLANDSCHE BERIGTEN. GENEMUIDEN, 20 January. Terwijl bijna overal de armoede een vrij hoog standpunt heeft bereikt we gens de duurte der eerste levensbehoeften, van brood, meel, aardappelen, enz., mag de arme zich hier verheugen in eene bijzondere bedrijvigheid, zoodat dan ook schaarsch een bedelaar wordt aangetroffenen komt hij voor, het is louter nit gewoonte van te vragen en de verkeerde gewoonte van sommigen om te geven; voor den arbeider, die wil, is hier ruimschoots ge legenheid tot werk, hetzij aan het matraam, hetzij in de weeffabriek, waar mede een gemiddeld huisgezin in dezen tijd 4 lot 8 wekelijks verdient. De gebrekkigen en zieken worden door particuliere of publieke liefdadigheid ondersteund. Er is thans hier vooruitzigt, dat de bedelstaf eenmaal geheel verbroken kan worden. Nog vóór twee jaren kwamen hier 1100 bedelaars op de 18 a 1900 zielen voor. Bij het wachtwoord werkverschaffing: en geen bedelarij meer bevindt men zich hier we!het gemeentebestuur en de burgerij bren gen die spreuk meer en meer in praktijk. BELGIË. BRUSSEL, 22 Januarij. De Kamer heeft de beraadslaging over de hegrooling van het departement van binnenlandsche zaken nog niet ten einde gebragt. Met hoofdstuk land bouw geeft aanleiding tot langdurige discussien. De door de Regering ver langde kredieten voor de uitdeeling van granen en voor de landhuishoudkun dige bibliotheek zijn verworpendaarentegen zijn aangenomen de regerings voorstellen betrekkelijk lot den aankoop en de uitdeeling van verbeterde landbouw-werktuigen. De oorzaak van den brand van den schouwburg te Brussel is thans be kend. De machinist Simon was Zondagsmorgens bezig om decoratien te ver anderen voor de verlooning van de opera de Profeetdie 's avonds moest plaats hebben. Niet kunnende zien, slak hij een waskaars op, die de scherm te na kwam en vlam deed vatten, die zich in een oogenblik 2 ellen ver uit breidde en hoewel men op zijn geroep onmiddelijk bij de hand was, maakte de verstikkende rook den toegang onmogelijk. Hij zelf en een beambte bij hel brandwezen, die zich hebben gewaagd, zijn niet weer te voorschijn geko men. Men vermoedtdat zij geslikt zijn. Deze schouwburg had de stad meer dan anderhalf milüoen francs gekost. Hetgeen tot aanmoediging der zijdeteelt hier te lande gedaan is heeft overvloedig vruchten opgeleverd. In eene enkele provincie zijn niet minder dan 300,000 potelingen van moerbezieboomen uitgedeeld. Die teelt schijnt zich over geheel Belgie te willen verbreiden, en van jaar tot jaar geeft zij betere uitkomsten. Voor elk kilogram cocons heeft de Regering eene premie van 2 fr. 10 c. toegezegd; daarvoor is in het jaar 1853 gezamentlijk eene som van 228G frs. betaald. Doorgaans wordt daarvoor 4 tot 5000 frs. besteed. Of evenwel dit kunstmatig kweeken van zijde, door begunstiging van pre- miiin het land wezenllijk bevoordeelt, is op staalshoudkundige gronden zeer te betwijfelen. Ruim 800 industriëlen uit dit rijk hebben zich bij de commissie aan gemeld als inzenders der groote tentoonstelling van nijverheid te Parijs. De invoer van vee is in het afgeloopen jaar 1854 groot geweest, maar de uitvoer overtreft dien. De invoer heeft bedragenstieren en ossen 4,853 stuks, koeijen 19,404, jonge stieren en ossen en veerzen 6,457, kal veren 4,946, schapen en lammeren 52,116, varkens 12,431. De uitvoer van het vee: stieren en ossen 7,440 stuks, koeijen 16,940, jonge slieren cn ossen en veerzen 1,331, kalveren 26,641, schapen en lam meren 66,534, varkens 102,954. ENGELAN®, LONDEN22 Januarij. De Minister heeft aan het Lagerhuis medegedeeld, dat de Gezanten-confe rentie te Weenen bepaald had, dat de uitlegging van het vierde der 4 punten van waarborg zoo te verstaan was, dat aan de Russische heerschappij in de Zwarte zee een einde moest worden gemaakt, en dat deze uitlegging is aan genomen. Tot de onderhandelingen te Weenen is Engeland bereiddoch geen der Gezanten heeft nog de noodige volmagt ontvangen. Wederom hebben 3 Kapiteins en 1 Luil.-Koloncl hunnen posten bij het leger in de Krim nedergclegd en keeren naar Engeland terug. Daarente gen zijn verscheiden Officieren der militie bij het leger geplaatst. Eerstdaags zullen 1200 manschappen naar bet tooneel des oorlogs vertrekken. De Heer George Spill heeft zich gekweten van de aanzienlijkste leve rantie, die welligt ooit aan een handelshuis is opgedragen. Dat huis heeft in 42 dagen namelijk aangenomen, om aan de Admiraliteit af te leveren 40,000 stuks rokken, even zooveel kapotjassen en een gelijk aantal slopkousen. In dit tijdsverloop van 42 dagen heeft het huis gemiddeld aan 3,500 perso- I nen dagelijks werk verschaft, met het toekennen van gratificatiën en een verdubbeld loon voor de buitengewone uren. Op den veertigslen dag leverde het huis het saldo der leverantien van die kleedingstukken af, welke ondoor dringbaar zijn, en Woensdag 11. toen de Aflevering geheel had plaats gehad, ontstond er brand in de werkplaatsen, waardoor alles een prooi der vlammen is geworden. Gedurende het vorige jaar zijn reglstreeks uit Londen verzonden voor 10,902,877 aan edel metaal, terwijl voor nog 15,566,920 over Folkstone en Dover naar Frankrijk is gegaan. In den loop van het jaar 1854 zijn alleen te New-York 284,945 land verhuizers aangekomen, waaronder 167,729 Duitschers. FRMKRIJK. PARIJS, 23 Januarij. Den 20sten waren verscheidene Generaals, onder voorzitting van den Keizer, vergaderd, om de operatiën in de Krim te bespreken. De Constit. merkt op, dat naauvv twee derden eencr eeuw geleden Lodevvijk XVI vergeefs 40 millioen van den adel en geestelijkheid vroeg, en de Keizer thans aan het volk 500 millioen heeft gevraagd en er 2200 mil lioen is ingeschreven. Het corps Zwitsers, dat in Frankrijk georganiseerd wordt, en dat, zoo als reeds bekend is, ook den gewezen Zwitserschen Bonds-Kolonel Ochsenbein onder zijne Hoofd-Officieren zal tellen, zal bestaan uit 12,000 man. De Fransche Moniteur berigt het volgende: Sedert den aanvang der vijandelijkheden tol 1 Januarij 1855 was het totale cijfer der genomen sche pen 92. Van dit getal waren 40, gezamentlijk van 11,124 tonnelast, na door den prijsraad te zijn verbeurd verklaardals vijandelijk eigendom ver kocht. Met hunne lading hebben zij bruto 1,985,730 fr. opgebragt. Voegt men daarbij de opbrengst van den verkoop van 8 schepen te Memeldan krijgt men eene totale som van 2,047,300 fr. Van de 40 in Engeland ver kochte schepen meet het grootste 600 ton en het kleinste 71 ton. De aan zienlijkste som die voor een schip met de lading verkregen werdwas 249,830 fr.de minste opbrengst van schip en lading was 8000 fr. De ge middelde waarde kan door het cijfer van 49,625 fr. vertegenwoordigd worden. Van de 40 voor goeden prijs verklaarde schepen waren 16 met zout, 6 met wijn2 met granen2 met teer en masthout2 met koffij1 met melasse geladen; 11 hadden ballast in. Van de overige tot 1 Jan. 1855 genomen handelsschepen zijn 9 teruggegeven, wachten 30 nog de beslissing van het hof der admiraliteit, en zijn 6 iri de Zwarte zee aangehouden en naar Malta opgebragt. Eergisteren is de rijks-stoomboot l'Aigle met 50 Russische krijgsgevan genen te Toulon binnengekomen. Deze bodem had den 3den de reede van Katnisch verlaten. Een brief uit Rome van den 12,len dezer meldt, dat de Generaal der Jezuïten Pater Beckx, namens zijn genootschap, de verklaring der Jezuiten te Napels ter gunste van het despotisme formeel verloochent. De onderteeke naars dezer verklaring worden berispt in eene circulaire, welke aan al de Geestelijken der Orde is gezonden. ZWITSERLAND, De werving voor het Britsche vreemden-legioen wordt met goed gevolg doorgezet, hoewel zij niet regtstreeks geschiedt. Het handgeld der Engel- schen is veel aanzienlijker dan dat van den Paus en Napels, en daardoor zijn de Pauselijke en Napolitaansche werfofficieren, die insgelijks reeds sedert eeni- gen tijd ijverig bezig zijn, minder gelukkig. De omstandigheid dat veel jonge lieden werkeloos zijn, ten gevolge van de weinige bedrijvigheid, thans in Zwitserland merkbaar, werkt overigens de rekrutering in de hand. Andere berigten melden integendeel dat de Zwitsers afkeerig zijn van de Engelsche dienst, van wege de belecdigende uitdrukkingen omtrent vreem den in het Parlement, en beweren dat de Franschen veel gelukkiger slagen. Het nieuwe corps Zwitsers, dat in Frankrijk wordt georganiseerd, zal de Fransche bezetting te Rome niet vervangen. Naar men verneemtzullen die Zwitsersche troepen, onmiddelijk nadat het legioen zal zijn gevormd, naar de Krim of naar Algerië worden gezonden. MADRID21 Januarij. In de zitting der Cortes van den 19,lcn heeft een Afgevaardigde voorge steld dat de Kamer zou verklarendat het Ministerie haar vertrouwen niet hezit. Na eene redevoering van Espartero, hebben de Cortes hel voorstel ver worpen en met 138 tegen 62 stemmen een nieuw votum van vertrouwen aan hel Ministerie verleend. Blijkens de jongste berigten voldoet het ontwerp der constitutie, het welk door eene commissie der Cortes bij die vergadering ingediend is, niet geheel aan den wensch van de ultraliberalen, veelmin van de radicalen. Zy hadden een ontwerp van nog meer demokratische strekking dan de Spaansche constitutie van 1837 verwacht. Doch er is een punt, waarin ook lieden van gematigde denkwijze meer vrij gevigheid gewenscht hadden, namelijk de godsdienstzaken. Het verklaart het Kalholicismus voor de godsdienst van Staat; maar zelfs bij deze bevoorregting eener geloofsbelijdenis durft het de vrije uitoefening der andere niet te ver oorloven; het bepaalt alleen, dat geen Spanjaard wegens zijn godsdienstig geloof mag worden bemoeijelijktmaar sedert lang wordt in Spanje niemand meer vervolgd wegens zijne innerlijke overtuiging. Doch gesteld dat een Israëliet, een Protestant, te Madrid komt te overlijden, dan zou hij nu geea begrafenis naar het gebruik zijner Kerk kunnen ontvangen. De commissie wil de andere godsdienslen niet alleen niet vrij laten; zij wil zelfs ze niet gedoogd hebben. De leden van de commissie voor de constitutie zijn, naar gezegd wordt, door de Koningin dringend uitgenoodigd om ten aanzien der godsdienst alles op den tegenwoordigen voet te laten. Hieruit kan men aflei den hoe achterlijk dit ongelukkige land in menig opzigt nog is. FRITISSEN. BERLIJN, 22 Januarij. De Berlijnsche Zeit, een ministerieel orgaanzegt in haar nommer vaa gisteren: Het geheele Pruissische volk zal ongetwijfeld met de grootste vol-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2