lijn cedrag tegenover Generaal Canrobert de Krim verlaten heeft. De Prins heeft aan den Keizer cene uitvoerige memorie over den Generaal doen toekomen. j7en nieuw letterkundig weekblad verschijnt in de hoofdstad en draagt den naam van: Le Saus le Souhet wordt geschreven door Studenten van het Quartier Latin. ]7cne misdadige hand heeft gepoogd het nog in aanbouw zijnde paleis der wereld-tentoonstelling in brand te steken; die poging werd gelukkig ver ijdeld, doch de schuldige heeft men niet kunnen opsporen. Op het Napoleonsj»lein alhier, zal een huis van 4 verdiepingen worden gebouwd, geheel van gegoten ijzer. In het J. de Havre leest men het volgende: De gom elasticum wordt dagelijks van meer algemeen gebruik. Zoo begint men thans de schepen ter vervanging van de koperen huid, te bekleeden met platen van geharde en geplette gom elasticum. Deze compositie door haren uitvinder, den Heer Durand, Metallo para genoemd, oxydeert niet zoo als de metalen platen; men heeft op zee geen last van mos en schelpen en onderhoudt de opper vlakte van het vaartuig in een gladden en clFen toestandalsof het geëmail leerd was. Deze platen kan men ook zeer goed gebruiken tot bekleeding van alle plaatsen, vloeren, muren enz., waar men last van de vochtigheid heeft. Als een nieuw bewijs, hoezeer de nieuwe lecning de sympathie der bevolking wegdraagt, dient, dat in cene stad in het zuiden des Rijks, le Tarbes, meer dan 100,000 francs in goud is gestort aan het bureau der algemeene kas, waarvan meer dan J bestaat uit oude Spaansche en Fransclic munten, die men aldaar nimmer gezien had. Doctor Braconnot heeft zijn geheele vermogen en zijne boekerij aan de stad Nancy geschonken, op de eenige voorwaarde, dat de stad een jaargeld van 3000 fr. aan eene nicht en een van 300 fr. aan een bediende uitkeere. De Indicateureen dagblad van Hazebrouck, in het noorden des Rijks, deelt mede, dat in dat arrondissement steenkolenlagen zijn ontdekt. Vroeger had men er nooit aan gedacht die aldaar te zoeken. TL W ITSERLASD. Een Zwitsersch dagblad deelt mede, dat men digt bij het dorp Contami- nes, tusschen Saint-Gervais les-Bains en den voet van den berg Bonhomme, goud in eene vrij aanzienlijke hoeveelheid heeft ontdekt. De klagten over onveiligheid der openbare wegen in Zwitserland ver meerderen. In onderscheidene kantons zijn talrijke, geregelde rooverbenden. De armoede neemt op eene schrikbarende wijze onder de lagere klassen der bevolking toe. In verscheidene kantons is door Katholieken aan de Regering de wensch te kennen gegevenom het getal feestdagen nog meer te beperken en al de feestdagen op den Zondag te verleggen. In onderscheidene kantons zijn vele Zwitsersche kolonisten, in den er- barmelijksten toestand, uit Algiers teruggekomen, nadat het grootste gedeelte hunner aldaar aan kwaadaardige koortsen en ongemakken van allerlei aard was bezweken. SPANJE. MADRID, 14 Januarij. De Cortes hebben het regeringsvoorstel tot ligting van 25.000 man aan genomen. De Cortes zijn aldus te verdoelen: 104 grondbezitters, 30 militairen, 73 advocaten, 13 openbare schrijvers, 30 ambtenaren, 7 kooplieden, 4 kapi talisten, 15 geneesheeren en nog 22 anderen, wier professie niet op te geven is. De Regering weigert, om zich met Mgr. Franchi, den pauselijken Nun tius le verstaan, omtrent de quaestie der geestelijke goederen, aan den Secre taris van het Gezantschap te Rome zijn deswege dépêches gezonden. Het gerucht loopt, dat onderscheidene kapitalisten het bedrag hunner inschrijving in de leening van 40 millioen zullen storten in vervallen bewij zen der vlottende schuld. In dat geval ware de Regering door die leening •in geencn deele uit hare financieele moeijelijkheden gered. De bezetting van Madrid telt thans niet ineer dan 3500 man. In de hoofdstad heerscht veel ellende; 6000 lot 8000 arbeidslieden zijn zonder werk cn broodeloos; het gemeentebestuur kan hen niet ondersteunen, daar het zelf geldgebrek heeft. SARDINIË. TURYN21 Januarij. Naauwelijks werd het Koninklijk gezin door een grooten slag getroffen, door den dood der Koningin-moeder, of het is op nieuw in rouw gedompeld door bet afsterven der Koningin. De gemalin van den regerenden Vorst Victor Emanuel II, de Aartshertogin Maria Adelheid Francisca Reineira Elisabeth Clotilda, dochter van den Aartshertog Reinier van Oostenrijk, is heden over leden, na in het begin dezer maand aan haren gemaal een vijfde pand hunner liefde geschonken te hebben. De droefheid van den Koning cn van geheel het land is onbeschrijfelijk. De overledene was geboren den 3den Junij 1822 en bad dus den ouderdom van ongeveer 33 jaren bereikt. PRITISSEN. BERLIJN, 21 Januarij. De wegens staatkundige redenen door de Saksische Regering ontslagen Leipziger Hoogleeraar Otlo John, is door de Regering benoemd lot Hoog- lecraar te Bonn. Thans is het beroemde Leipziger drietal geleerden, Haupt, Mommscr en John bij de Pruissische Akademie geplaatst. In den aanstaanden zomer zal de reis van Berlijn naar Parijs met de sneltreinen, in 6 uren minder dan thans volbragt worden. Met uitzondering van eenige artikelen is de Leipziger mis over het al gemeen slecht uitgevallen. Alleen wol bleef vast in prijs, omdat men tegen het aanstaande voorjaar, met zekerheid eene rijzing te gemoet ziet. Te Pilau komen dagelijks honderde ligte Russische vrachtwagens Ki- bitken genaamd aan, elk met een groot vat talk van 10 centen beladen. De vracht van dusdanig vat bedraagt doorgaans 100 zilveren roebels. Boven dien komen nog vele andere met veerenleder, enz. beladenaldaar aan. Op hunne terug reis nemen de Russische voerlieden veel ruw katoen en ko loniale waren mede. 15 A. I® E V. Uit dit land verheffen zich op nieuw vele stemmen tegen de toene mende aanmatigingen des Aartsbisschops, die zich niet het minst hekreunt om de voorloopig lot stand gekomen schikking met den Panselijken Stoel; maar enkel bedacht schijnt te zijn, om zijn magt en kerkelijk gezag, ten koste van de magt en het aanzien der Regering te vermeerderen. Aan de Badensch-Fransche grenzen zijn de reeds sinds geruimen tijd opgespoorde verspreiders van valsehe Engelsche banknoten in hechtenis geno men. Zij reisden onder de namen van aanzienlijke Spanjaarden en hadden cene dame bij zich. De hoofdpersoon is de Burggraaf Ripoll, van Alicante; hem is het gelukt over Ostende le ontsnappen. OOSTENRIJK. WEENEN, 20 Januarij. De Aartsbisschop, die zich nog te Rome bevindt, heeft dezer dagen bevel ontvangen te zorgen, dat hij heden te AVeenen terug moet zijn. Als oorzaak daarvan wordt aangegevendat tegen dien tijd de bevalling der Keizerin wordt te gemoet gezien, en dat de Keizer verlangt, dat de Aartsbisschop zelf aan den jonggeboren telg den heiligen doop zal toedienen. Baron van Koller, Oostenrijksch Gezant bij het Ilof van Hanover, is definitief benoemd tot opvolger van den Heer von Bruck, om Oostenrijk bij de Verhevene Porte le vertegenwoordigen. De Sb Severinus-vereeniging alhier, maakt eene bedevaart naar Palestina en Jerusalem tegen de maand Maart gereed. De kosten zijn voor eiken deel nemer op 500 fl. berekend. A'olgens officiële opgaven zijn gedurende het jaar 1854 alhier en in de voorsteden 3047 paren getrouwd, (538 paren minder dan in 1853), geboren 10,754 jongens en 10,201 meisjes, te zamen 21,015 kinderen (102 minder dan in 1853), overleden (met inbegrip van de burgerlijke en militaire hos pitalen), 21,588 personen (3042 meerder dan in 1853). RܧLAN 19. Het J. de St. Pétersbourg bevat weder een aantal benoemingen. De Gene raal Ignatieff I, tot dusver Gouverneur-Generaal van AVitepsk, Mohileff en Smolensko, is tot militair Gouverneur-Generaal van Petersburg, en de Kolo. nel v. Perowsky tot hoofd van den generalen staf der troepen in Esthland benoemd. Uit Petersburg wordt gemelddat bij het bombardement van Sebastopol de boekerij der marine aanzienlijk is beschadigd, en dat de Keizer uit zijne eigene middelen 25,000 zilveren roebels heeft aangewezen, om die schade te vergoeden. Z. M. heeft ook uit zijne bijzondere kas 20,000 roebels aan de weduwe van den aldaar gesneuvelden Admiraal Korniloff doen toekomen, ten einde de schulden, met welke diens nalatenschap was bezwaard, te betalen. Een legcrberigt van Vorst Menzikoff van den 12<icn meldt, dat sedert den 8sten geene verandering in den staat van zaken voor en in Sebastopol is gebragt. De belegeringswerken worden niet voortgezet. Het vuur der bele geraars veroorzaakt den belegerden weinig, of geen schade. TVRKTE. Volgens de berigten uit Cairo van 29 December, heeft de Onder-Koning van Egypte het Grootkruis der Franscbe Ridderorde van het Legioen van Eer, vergezeld van een eigenhandig schrijven van Keizer Napoleon, ontvangen. Het een en ander is door den Consul-Generaal van Frankrijk, den 28sten Dec. plegtstatig aan Saïd-Pacha overhandigd; en de Onder-Koning heeft deze pleg- tigheid door geschut-salvo's ook ter kennis der bevolking gebragt. De Onder-Koning van Egypte gaat ijverig voort met hervormingen in het land in te voeren. Zoo heeft hij thans een bevel uitgevaardigdhou dende verbod tot het invoeren van slaven in alle provinciën zijns gebieds. Als grondbeginsel is aangenomen, dat de slavernij binnen een niet ver verwijderd tijdperk geheel uit Egypte moet verdwenen zijn. Voorts is de algemeene vrij heid van scheepvaart in de Roode zee verzekerd. De Generaal de Salesbevelhebber der 8ste divisie van het Fransche leger in het Oosten, was den 7den dezer te Konstantinopel aangekomen cn den volgenden dag naar de Krim vertrokkenaan boord eener Engelsche stoomboot, die insgelijks 300 man troepen van onderscheiden wapens aan boord had. Den 3den is uit de Krim het volgende geschrevenDe Russen hebben van de gedwongene werkeloosheid der bondgenoolen gebruik gemaakt om zich in Sebastopol nog beter te versterken. In de vesting zijn tegenwoordig meer dan 400 stukken geschut in batterij gesteld, ongerekend de talrijke batterijen die op den regter oever der Tschernaya en op het hooge vlak aan de Belbeck door de Russen opgerigt zijn. Doch deze geduchte toestel van verwerings- middelen maakt de verbondene troepen niet vervaarden heeft geen den minsten invloed op hunne gemoedsstemming; zij zijn vol goeden moed en overtuigd, dat zij door die hinderpalen niet lang zullen opgehouden worden, wanneer eenmaal de dag van den aanval zal gekomen zijn. De verbondene troepen lijden drukkend gebrek aan brandstof; de sol daten moeten het hout voor het bereiden der spijzen op grooten afstand gaan zoeken; eene vermoeijenis te meer bij de reeds zoo afmattende dienst. De levering van groote partijen hout in de Krim is aanbesteedmaar het zal lang aanhouden, voor dat dit hout ter plaatse beschikbaar is; steenkolen zouden doelmatiger zijn.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3