Zierikiee, M'. J, P. van der Bilt. thans Kantonrcgter tc Tholentot Kan- lonregter te Oldeherkoop, Mr. S. G. Manger Cats, thans Griffier bij het Kanlongeregt aldaar. Gisteren avond is er bij HH. KK. HH Prins en Prinses Hendrik eene soirée gehouden, die door onderscheidene leden van het Koninklijke gezin ■werd bijgewoond en waarop vele aanzienlijke personen waren genoodigd. Onder de dit jaar opgeroepencn voor de Nationale Militie bevindt zich, volgens de daarvan afgekondigde en aangeplakte lijst, Z. K. II. de Prins der Nederlanden Willem Frederik Nicolaas Albert, tweede zoon van II. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden. Naar men verneemt, bestaat bij het stedelijk bestuur het voornemen, om te Scheveningen een nieuwen weg aan te leggenen wel van de bewaar school in de rigfing naar het groot stedelijk Badhuis. Reeds heeft de afba kening plaats gehad, en is men in onderhandeling getreden met de eigenaren dier grondenom hen tot den afstand daarvan te doen besluiten. De aan te leggen weg zal zeker voor de bezoekers van het Badhuis veel gemak aanbrengen. De Staats-Courant bevat den volgenden Staat van de opbrengst der Middelen, in de twaalf maanden van 1854, tegenover de opbrengst van de twaalf maanden van 1853. 1854. 1853. Directe belastingen ƒ19,247,351.03 ƒ19,142,348.26 In- en uitgaande regten, scheepvaart-regten, 4,601,712.43} 4,836,758.92} 20,577,508.99 20,592,048.17} Registratie-zegel-snccessieregten enz. 11,644,448.97} 10,419.782.12} Regt van waarborg op de gouden en zil- 231,020.24 212.406.48 1,507,354.44 1,440,810.94 Lolerij 413,793.50 413,866.50 Totaal ƒ58,223,184.61 ƒ57,058,021.44} Meerder in 1854 ƒ1,165,163.20.» SCHEVENINGEN, 22 Jannarij. Den 1werd alhier voor de 25ste maal een feest gevierd, als het ware uitsluitend voor de armen bestemd. II. M. de Koningin-Wed uwe deed bij gelegenheid van haren verjaardagaan een aantal behoeftige huisgezinnen spijs, brandstoffen en klecdingstukken uitdeelcn voor mannen, vrouwen en kinderen, welke kleedingstnkken vervaardigd zijn op de naaischool, door II. M. ia 1831 gesticht. Ten gevolge van de stremming der vaart op de rivierenbevinden zich lieden niet minder dan 2 vischhoekers en 13 sloepen alhier voor de kust, die gereed zij» hunnen gevangen visch met booten aan wal te doen brengen. Heden avond is alhier aangekomen de pink Martijntje Mosschipper Picler Mos, reeder Albert Mos. Zij heeft eene lading oesters in, bestemd voor de vischhandelaars Hoek en Legel alhier en handelaren in andere steden. Blijft de vorst aanhoudendan zullen binnen kort eenige pinken met ladingen boter, kaas enz. naar buiten 's lands vertrekken. AMSTERDAM, 22 Januarij, Gisteren namiddag ten 2} ure is er brand ontstaan in den pakfeelder van den winkelier in. glaswerk E. Messersehmidtop den Nieuwendijk, welke door bet in werking brengen van 6 spuiten ten 8} ure geheel gebluscht was. Als vermoedelijke oorzaak wordt opgegeven, dat er des morgens door werkvolk van de Engelsche gazfabrick met kaarslieht in den kelder is gewerkt, en daar door vonken in de kisten met hooi en stroo zijn gevallen. De Heer Messer sehmidt is voor brandschade verzekerd de kelder is geheel uitgebrand en de zoldering daarvan zwaar beschadigd. (A. C.) BOI.SWARD, 15 Januarij. Een rijk gesticht alhier heeft een gedeelte van den grond aangekocht, waarop het voor eenige jaren gesloopte huis gestaan heeft, van de in de Friesche geschiedenis bekende familie Jongemaeene aanmerkelijke oppervlakte bevat tende, en het geheel tot weldadige einden bestemd'. Een zeer net gebouw is reeds opgerigt voor naaischool, ten behoeve van meisjes uit den mingegoeden stand, en op den 30sten dezer e. k. zal in het openbaar worden aanbesteed de stichting van eea gebouwbestemd tot bewaarschool voor kinderen van armen cn minvermogenden. Volgens bet bestek en de teekening daarvan ontworpen, zal dit een zeer smaakvol gebouw worden, geheel ingerigt naar de eischen des tijds, waardoor het getal der inrïglingen van openbaar nut en ter bevordering van volksbeschaving en verlichting, waarop deze gemeente met regt roem mag dragen, weder vermeerderd zal worden. AmstC.) BUITENLANDSCHE BËRlGTEiV. BELGIË. BRUSSEL, 21 Januarij. Er is brand ontstaan in het Theatre de la Mommiewelke zoo snel de overhand nam, dat in twee nren tijds van hel prachtige gebouw slechts zwarte muren- overbleven. Van de oorzaak van den brand is 'tot dusverre niets be kend. Een der machinisten van den schouwburg wordt vermist; overigens zijn er geen menschen bij omgekomen. De magazijnen met costumen als anderzins, zijn vernield, als ook de zich i-n het lokaal bevindende dccoratien. Bij het vertrek van de post was men den brand nog niet meester; men spande groole pogingen in om bet magazijn van dccoratien, op den hoek der leopold-straat te behouden. Het Theatre de la Monnaie werd van 1817 tot 1819 gebouwd, en nog in het vorige jaar op kostbare wijze vertimmerd. Het gebouw, het eigendom van de stadwas niet tegen brandschade gewaarborgd» De griep heerscht in zoo hooge mate te Leuvendat schier geen enkel huisgezin er verschoond van blijft. Gelukkig is het karakter der ziekte niet gevaarlijk. ENGELlNfi. LONDEN, 20 Januarij. De Regering zal een bagaadje- cn transport-corps opriglen uit de Officie ren van het leger der O.-I. compagnie. De Officieren zullen gelijk in rang staan met die van het leger. De polieie-magt der hoofdstad zal manschappen daartoe leveren, en het getal door Turksche recruten vermeerderd worden. Het korps zal aanstaande weck naar Konstantinopel vertrekkenonder bevel van Kolonel W. Murdo. Ook zal de Regering een afdeeling der brigade spuitgasten van Londen naar Konstantinopel zenden, met de noodige gereedschappen om de hospitalen te Scutari voor brand te beveiligen. Aan den Tower is zulk eene verbazende hoeveelheid benoodigdheden van verschillenden aard voor het leger in de Krim afgeleverddat 100 extra arbeiders in dienst zijn genomen en alle niet voor de wachtposten benoodigde soldaten aan het werk gezet werden, ten einde de schepen zoo spoedig mogelijk naar de plaats hunner bestemming zouden kunnen vertrekken. De Times hangt weder een alierjammerlijkst tafereel op van de ellende, die het Britsche leger in de Krim lijdt; als de medegedeelde bijzonderheden waar zijnzon men vreezen dat van geheel de Engelsche krijgsmagt aldaar weinig zal overblijven. In die berigten leest men, dat eene afdeeling van 14,000 man niet meer dan 2,000 weerbare mannen telt. Scherp zijn de aanvallen die het blad tegen de Ministers rigt, en waarmede het tracht hen bij de natie alle vertrouwen te doen verliezen. Lord Ponsonbv heeft een brochure over de Oostersche quaestie geschre ven, waarin hij tracht aan te loonen, dat de werkelijke staatkunde der ver bondene Mogendheden ten doel heeft, aan Rusland al het grondgebied te ontnemen, dat bij in de laatst 70 jaren aan Turkye heeft ontweldigd, en die landen aan den Sultan tc hergeven, en elk vredesvoorstel te verwijderen, dat niet lot dat doel zou leiden. Hij voegt er bij, met leedwezen te be speuren, dat men voornemen is, door de tusschenkomst der bondgenooten den toestand der Turken te verbeteren; hij wil dat »de Turken geheel aan zich zei ven worden overgelaten om hunne zaken te regelen." In de dezer dagen gehouden jaarlijksche vergadering van het Ediriburg- sche Bijbelgenootschap wederlegde de Voorzitter, Lord Panmure, eene onlangs door den Heer Bright aangevoerde bewering, dat de Keizer van Rusland de verspreiding van Bijbels in zijne staten toelaat. Dit is niet liet geval. Keizer Alexander heeft eene vertaling van den Bijbel in het Russisch doen vervaar digen; de tegenwoordige Keizer gedoogt wel de aflevering der van die uitga ve nog voorhanden exemplaren, doch gaf tot een nieuwen druk zijne toe stemming niet. Alleen de Duitsehe Protestanten in Ruslandde Finnen, mogen Bijbels in hunne moedertaal bezitten, maar dat is eene voorwaarde, die de Finnen steldentoen zij zich aan Rusland onderwierpen. Minder gunstig liep het voor de Duitseh-Moravische kolonisten in de Krim af, die derwaarts waren getogen om de Tartaren te bekeeren. Kort slechts duurde het, of men verbood hun den Bijbel te prediken, en werd hun aangezegd, dat, wilden zij bekeeren, slechts ééne bekeering veroorloofd was die tot de Grieksche kerk. Het huis Lonergan en C°. heeft zijne betalingen gestaakt; het passief bedraagt 130,00ft Ook de firma Rogers, Lowrey, Nolyland en C°. is mst een passief van 150,000 gefailleerd. Te Perth is dezer dagen eene openbare vergadering gehouden, waarvan de strekking waseen vcrzoekechrift bij het Parlement in te leverenom liet stoken van geestrijke dranken uil graan, gedurende den legenwoordigen duren tijd te schorsen. Het Noord-Amerikaansche dagblad the Moming-Herald, treedt in uit voerige beschouwing van de betrekking tussehen Rusland en Amerikaen betoogtdathoewel Ruslands regeringswijze en die van Amerika geheel tegenovergesteld zijn, dit niet wegneemt, dat beide landen in naauwe be trekking staan, en de nijverheids-ontwikkeling van Amerika, Rusland in de zijQe zeer te stade komt, terwijl heide landen wederkeerig belang hebben bij de onderlinge goede verstandhoudingvan wege de nabuurschap hunner noor delijke grenzen, waarbij Rusland vooral voor zijne uitgestrekte noordoostelijke bezittingen groote voordeelen van Noord-Amerika kan trekken, en waardoor dit land wederkeerig een voornamen- uitweg vindt voor het afzetten zijner voortbrengselen; om welke redenen genoemd blad de vriendschap met Rus land, boven die met de verbondene Mogendheden stelt en de zege van Rus land wenschelijk acht voor Noord-Amerika. FRANKRIJK. PARIJS 21 Januarij, In de staatkundige kringen gelooft men, dat de uitslag der leening het sluiten van den vrede kan benadeelen, daar Keizer Napoleon, geldelijk op zac- onlzagwekkcnde wijze gerugsteund door het volk, zelfs de groote geldschieters ontberen en over het algemeen hoogere eischen stellen kan. De Keizer heeft besloten dit jaar 8 bals en ook eenige concerten te geven. Op een dezer concerten ten Hove zal zich de Nederlandsche pianist Lubeck doen hooren. Prinses Malhilde heeft hem dit toegezegd. Thans wordt algemeen gezegd en geloofd, dat Prins Napoleon wegens- redenen van gezondheid niet alleen, maar ook en wel hoofdzakelijk wegens-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2