LEYDSCHE COURANT BINXENLAftDSCHE BERIGTEN. 1855. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond AYOEISSDAG, 24 JAÏNUARIJ. Dc Prijs der Courant is fl'i in het jaar; de afzonderlijke nemmers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 23 Januarij. De Regtsgelrerde Faculteit der Hoogeschool alhier, heeft aan den Heer B. C. E. Proes, Candidaat in de Regtcn aan deze Hoogeschool, de gouden medaille toegekend voor zijne heaiitwoording der door haar uitgeschreven prijsvraagEene vergelijking van de Nederlandsche en Engelsche wetge ving omtrent vennootschappen van koophandel. Als eene bijzonderheid kunnen wij medcdeelendat in het Gereformeerd Minnehuis alhier, waarin 320 oude en gebrekkige lieden worden verpleegd, scJert 10 Dec. II. geen sterfgeval heeft plaats gehad, geene zieken er zich onder dat getal bevinden en zelfs nog onlangs er eene herstelling uit ziekte op 80-jarigen leeftijd plaats vond. 'J'usschen den aanleg van de slerrewacht op den heuvel Pulkowa, be- lioorende tot Tzarshojeselo, het lustslot van den Keizer van Rusland en dc geheele vollooijirig verliepen naauwelijks 4 jaren. De grond werd door den Keizer geschonken, en de kosten waren voor het gebouw ruim ƒ900,000, werk tuigen en boeken omtrent ƒ16.000 en over het geheel ƒ1,200,000, terwijl de uitgaven voor personeel en onderhoud jaarlijks ƒ33,200 bedragen. De kosten voor de sterrewarht alhier, volgens een gemaakt plan op te rig- len op eene weide builen de "Witte Poort, zoude nog geen tiende dier som, dus omstreeks ƒ100,000 bedragen, waarvan ongeveer een vijfde is bijeen gebragt. (Zondagsblad.) De arbeiders in den Haarlemmermeer-polder, die eerst door den hoogen waterstand in hun werk waren gestuit, lijden thans zeer door de vorst. Het werk staat stil en de behoeften zijn met de koude vermeerderd, terwijl velen hunner van Noordbrabant en eldersthans met hun gezin niet derwaarts kunnen vertrekken, en echter door dc bepalingen omtrent het onderstands-domicilie allen onderstand missen. Eenige ingezetenen te Ilillegom hebben reeds eene inteekening geopend, om aanvankelijk door uitdeeling van roggebrood die ongelukkigen te behoedendat zij niet door honger onkomen. Betreffende de grondslagen en regelen voor de vertaling van hel Nieuwe Testament, ontworpen in dc zamenkomst der benoemde medewerkers in April 1854, deelt de Proo. Dr. Ct. de volgende bijzonderheden mede: Dc hoofdstukken blijven, maar bij een voorgaand, of volgend hoofdstuk zal men voegen, wat daarvan onafscheidelijk is; de verzen blijven ook, met verbetering daar, waar de zamenhang dat eischt. liet getal der verzen wordt vermeerderd noch verminderd en het cijfer der afzonderlijke verzen blijft on veranderd. De verzen loopeu door, maar elke nieuwe rede begint met een nieuwen regel. Eigenlijke inlasschingen van woorden, noodig tot regt ver stand van den zin, worden op ecnigerwijze aangeduid (b. v. door Alle onwelvoegelijke en onkiesche uitdrukkingen, alsmede zulke, die aanleiding kunnen geven tot spotternij, zullen iu de vertaling zooveel mogelijk worden vermeden. aTaal en spelling van Siegeubeek worden gevolgd, behoudens de latere zorg, als het werk wordt herzien, daaraan door één of meer bevoegde taal geleerden te besteden. «De Schriften des Nieuwen Testaments worden verdeeld in 4 gedeelten, en elk gedeelte opgedragen aan een drietal geleerden, bestaande uit: a. de Hce- ren Blom, llarting en Prins; b. de Heeren Kist, Niermcijer en Schollen c. de Heeren Pareau, Spijker en Vissering, en d. de Heeren Hofstede de Groot, van Herwerden en itluurling. De Hoogleeraar van Hengel is algemeen adviseur. Van elk drietal is een weder als vertaleren de beide anderen als adviseurs of coadjutoren werkzaam. De revisie voor de eenparigheid en zuiverheid der Nederduitsche taal wordt opgedragen aan Dr. de Jager van Rotterdam, bijgestaan door Prof. des Arnorie v. d. Hoeven. Binnen twee jaren zal het werk der vertaling, zoo mogelijk gereed zijn; dan volgt de revisie en eindelijk de taairevisie." In 1854 heeft het aantal reizigers op den Hollandschen Spoorweg bedra gen 1,021,699. Dc totale opbrengst beliep 1,155,849.26J. Op den Rijn- Spoorweg 459,682 reizigers en ontvangen ƒ760,339.38. - In ons land zijn met de post in 1854 verzonden, 11,158,515 binnenl. cn 3,025,208 buitenl. brieven. In het jaar 1854 zijn door het kanaal van Voorne gepasseerd 3061 zeeschepen, waaronder 443 zee-stoornbooten. Het ijsvermaak beeft bebalve de repds in ons vorig nommer vermelde, nog meerdere offers geëischt. Den IS"10" keerden twee paar gelieven van Meppel, alwaar zij zeer vrolijk waren geweest, over bet landijs op schaatsen naar hunne woonplaats Rouveen terug; onderwpg zijn de heide meisjes door het ijs gezakt en de beide mannen, beneveld door het misbruik van sterken drank, dit niet bemerkende, reden door; de lijken der ongelukkige meisjes zijn gevonden. Tusscben Rlokzijl en de Lemmer is een jongeling door het ijs gezakt. Te Genemuiden een volwassen meisje door het ijs gevallen en verdronken. Insgelijks zijn twee personen nabij de Knijpe door liet ijs gezakt en jammerlijk omgekomen. Gisteren is te Kampen de post-schipper van Schokland, op schaatsen over het ijs in één uur tijds aangekomen en weder naar Schokland terug gekeerd. Dezer dagen is te Groningen eep.e jongclingsvereeniging opgerigt cn wel dnor de ijverige bemoeijingen van den Hoogl. P. Hofstede de Groot. Aanvan kelijk telt deze vereeniging reeds een 40-tal leden. In liet kiesdistrict Almelo is den 19dcn, in plaats van wijlen den Heer 5Ir. SI. J. de Slan, tot lid van de Tweede Kamer gekozen de Heer Slr. SI. G. van der Linden, Advokaat te 's Ilage. Hij beeft 702 stemmen bekomen; de Graaf Schimmelpenninck had 540 stemmen op zich verccnigd. Te Iloogeveen in Drenthe, had een bakker, die een veenbaas bij zich had gelogeerd, in hun slaapvertrek ter verwarming een pot met kolen neer gezet. De kamer gesloten zijndeis des morgens de veenbaas verstikt ge vonden en de bakker zoo ver heen, dat hij in zeer zorgelijken toestand verkeert. De Bredasche Cour. meldt bet volgende: »Z. SI. beeft, bij besluit van den 10<lcn dezer, op voorstel van den Slinister van Oorlog, bepaald, dat de strafschuldige adelborst en 15 kadets, welke ten gevolge der ongeregeld heden, die op den 1 lden Dec, aan de Koninklijke Akademie voor de zee- cn landinagt te Breda hebben plaats gehad, niet met wegzending, zoo als dit volgens het reglement was voorgedragen, zullen worden gestraft, maar met 15 1 of J jaar detachering als kadetten bij de regimenten infanterie, volgens de drie categorien waarin zij zijn geplaatst, ten einde als soldaat dienst te doen, om na dien tijd, bij goed gedrag, wederom naar de Akademie terug te komen, om hunne studiën vooit te zetten. Z. SI. de Koning beeft deze wel willende beschikking genomen, omdat eene verwijdering niet alleen voor de ouders of voogden eene grootc teleurstelling zou wezen, maar ook de toekomst dier jongelieden zelf groolelijks zou vernielen. Verder is daarbij bepaald, dat voor de zedelijke opleiding en vorming van de te detacheren kadetten over de 8 regimenten inranterie, gedurende hun verblijf hij die corpsen, zoo veel immer mogelijk en met de uiterste zorg zal worden gewaakt; dat zij met de Onderofficieren logeren en aan de Onderofficiers-tafel eten zullen; dat zij geen randsels zullen dragen, en wijders dat hun zooveel mogelijk de ge legenheid zal worden verschaft om hunne studiën voort te zetten. De N. Rott. C. deelt het volgende berigt. mede uit een brief van den igdcn u;t SVeenen Hier is weinig nieuws; een mijner goede vrienden was eergisteren op audiëntie hij den Keizer en ook hij Graaf Buol. Beiden heb ben eene stellige en groole verwachting op den vrede uitgedrukt, maar iu het algemeen gelooft rnen er niet aarimen gelooft niet dal Rusland ernstig en opregt te werk gaat; en Frankrijk wil eerst dan aan de onderhandelingen deel nemepwanneer Sebastopol gevallen is. Er moeten hier bepaalde tij dingen ontvangen zijn dat de Keizer der Franschen den va! van Sebastopol thans als eene zaak van eer beschouwt, die eerst moet worden uitgemaakt. Men gelooft evenwel, dat de vesting de thans vereeoigde middelen niet zal kunnen wederstaan. 's GRAVENHAGE, 23 Jannarij. Z. M. heeft, ten gevolge van het overlijden van R. J. Baron van Heecke- ren van de Wiersse, in leven Komrnandeur der Duitsche Orde, Ralye van Utrecht, vergund de opklimming der Komrnandeurs en van den eersten Jonk- heer in gemelde Orde, welke ten gevolge van genoemd overlijden kan plaats hebben, en te agreëren de opklimming van H. R. W. Baron van Gollsteiu van Oldernaller, tot jongsten Komrnandeur. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester van Bleskensgraaf en Hofwegen, II. Gautier, Burgemeester van Streefkerk, ten einde die betrekkingen gelijk tijdig te beklecden; van Molenaarsgraaf, Brandwijk en WijngaardenA. C. Groeneveldt Hz., en van Oost- en West-Barendrecht, H. Schwank. I Z. M. beeft benoemd tot Regter in de Arrondissements-Regtbank te

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1