rfen, waarvan 2 in de Krim bekomen. Uit de toekenning van den militairen eerepenningwordt opgemaakt dat zijn gedrag door den Keizer wordt goedgekeurd. De Minister van Financiën heeft aan den Keizer een rapport ingediend over de inschrijving voor de lecning. Daarin verklaart de Minister, dat alle verwachting overtroffen is. Het bedrag der inschrijving is 2175 millioen, behalve hetgeen op Cbrsika, in Algiers enz. is ingeschreven. De inschrijvin gen alhier bedroegen 1398 rnilllioen; 150 millioen is in Engeland en even veel in Duitfchland, België en Zwitserland ingeschreven. De inschrijvingen van 500 fr. en minder hebben een cijfer van 836 millioen bereikt. De in schrijvingen boven 10 fr. rente zullen eene geëvenredigdc vermindering van 42 pCt. ondergaan. Onmiddellijk zal worden aangegaan tot de terugbetaling der gestorte kapitalen. Ieder in Frankrijk staand regement infanterie zal wederom 75 vrijwil ligers voor het Oostersche leger leveren. De detachementen uit het garnizoen alhier, zullen reeds den 20slcn dezer per spoortrein van daar vertrekken om onverwijld te Marseille en Toulon scheep te gaan. Het briefport in Frankrijk heeft in 1854 4 millioenen meer dan in 1853 en 8| millioen meer dan in 1852 opgehragt. IPAHJE. MADRID, 14 Januarij. De Koning heeft uit handen der Koningin de insigniën der orde van Calatrava ontvangen, een der vier militaire en adellijke orden van Spanje. Om een dezer vier orden te hekomen moet men tot den oudsten adel be lmoren en op dit pnnl wordt voor niemand onderscheid gemaakt. Daarom heeft Espartero, Hertog der Overwinning, in weerwil der talrijke decoralien die hij in en huiten Spanje ontving, nog geen dier militaire orden kunnen erlangen. De effectenbeurs alhieris in eene zeer onrustige stemming, daar de vrees voor een aanstaand staatsbankroet door onderscheiden omstandigheden weder verlevendigd werd. De Spaansche leening van 40 millioen realen levert een vreemd con trast met de Fransche leening van 500 millioen fr. Terwijl de laatste meer dan dubbel volteekend is, heeft men moeite het cijfer der eerste te bereiken. Slechts 21 millioen realen waren volgens de jongste berigten ingeschreven, en onder de inschrijvers bevinden zich velen die vervallen bons der vlottende schuld in betaling hebben gegeven. De Heer Sevillano zou dan ook de por tefeuille van financien nederleggen, en verklaard hebben, dat geen verstan dig man zich er mede zal willen belasten. Het ziet er thans bij de Regering zoo spaansch uit, dat onlangs een ge heel regement zijne soldij niet heeft ontvangenterw ijl tot hiertoe liet leger met groote stiptheid betaald werd, zelfs wanneer de burgerlijke ambtenaren zeer lang naar hun tractement wachten moesten. Maar nog meer opziens is hierdoor veroorzaaktdal den O*1™ dezer, toen een groot aantal menschen elkander in het gebouw der posterijen als verdrong, om particuliere mandaten tege» geld in te wisselen, die mandaten, anders als de heiligste schuld aan gemerkt, niet betaald zijn, de verontwaardiging waarover dan ook zoo hevig was, dat men verpligt is geweest de menigte gewapenderhand uiteen te drijven. Aan de kostbare tiara of driedubbele kroondoor de Koningin aan den Paus geschonken, telt men 19,000 edelgesteenten. Iedere kroon is uit eene dubbele rij brillanten gevormdterwijl groole diamanten daar tusschen uitsteken. In de tusschenruimten ziet men 8 uit robijnen en sma ragden zamengestelde sterrenterwijl de uitstekende ponten der kroonen uit bloemen van diamanten zijn zamengesteld en een parel van de zuiverste soort de toppen vormt. Al de stcenen zijn au jour gezet. Boven de tiara verheft zich een kruis van brillanten, rustende op eene wereldkloot van safieren va» het schoonste azunr, en verder met evenwijdig verdeelde pare len versierd. Verschillende gemeente-besturen in de provinciën hebben uit bezorgdheid voor onlusten, de regten op de artikelen van verbruik en de poortgelden op geheven en die gemeentelijke inkomsten deor andere middelen vervangen. De ayuntamiento van Madrid houdt zich bezig met het onderzoek der middelen, 1 om tot datzelfde doel te geraken. Uit San Sebastian wordt aan de Esperunza geschreven, dat al de Je- zuiten van daar, naar de Balearische eilanden zijn vertrokken. PRUIS SEX. BERLIJN, 18 Januarij. In het Btrlijnsche blad de Zeit van gisteren leest men het volgende: Mier ontvangen berigten van liet oorlogstooncel in de- Krim en aan den Donau melden, dat Rusland in den laatsten tijd alle krachten inspant, om aan bet nieuwe gevaar, waarmede het door de landing der Turksche troepen in de Krim bedreigd wordt, het hoofd te kunnen bieden. Bij Odessa staat eene aanmerkelijke krijgsraagt, die naar gelang der omstandigheden naar de Krim, of wel naar de Donau bestemd was. Deze heeft thans beveï ontvangen om naar de Krim op te breken, zoodra derwaarts in de daad Turksche troepen in aanmerkelijke sterkte op weg zijn, dewijl alsdan niet meer te vreezen is, dat de reserve vereischt zou kunnen worden om het Russische leger aan den Donau te versterken. Men wil zelfs weten, dat uit Petersburg bevel afgezonden is om Eupatoria, wat het ook kosten mogt, te hérnernen, opdat de verbon dene Mogendheden zieh aldaar niet zouden vestigen. Uit Stettin en andere sleden aan de Oostzee meldt men, dat aldaar tegenwoordig vele scheepstimmerlieden voor Fransche rekening in dienst wor den genomen, vermits in Frankrijk, teu gevolge van de groote levendigheid op de staatswerven een. volslagen gebrek aan werklieden voor de particuliere werven hcerscht. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 Januarij. Op bevel des Keizers is de straf van stokslagen bij het Oostcnrijksche legw afgeschaft. Aan den Constitutionnel is uit deze stad o. a. het volgende geschre ven»Het lijdt geen twijfel, dat Rusland slechts in schijn de 4 waarborg- punten heeft aangenomenen dat het daarbij niet den vrede beoogtraaar alleen ten doel heeft aan den staat van zaken op bet diplomatiek terrein er» op hel oorlogsveld eene voor zich meer gunstige wending te geven. Even wel hebben de Engelsche en de Fransche Gezant alhier, de noodige volmagt gevraagdom een officieel karakter bij te zetten aan de gedachtenwisseling van niet officielen aard, die dusver tusschen hen en den Russischen Gezant heeft plaats gehad. Op deze aanvrage is nog geen antwoord, liet wordt hier eerst over eene week verwacht, daar Frankrijk en Engeland eene verklaring, die over Europa's lot zal beslissen, eerst rijpelijk willen overwegen. Intus- schen heeft de Oostenrijksche Minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf von Buol, onophoudelijk conferentien met de Vertegenwoordigers der Westersche Mogendheden, Ier vaststelling der militaire conventie, die krachtens artikel 5 van het verdrag van 2 December moet gesloten worden. Dit artikel bepaalt dat, wanneer het met den aanvang dezes jaars nog niet gelukt mogt zijn het herstel des vredes te verzekerenover de daartoe te nemen maatregelen: van afdoenden aardoverleg tusschen Oostenrijk en de Westersche Mogend heden zal gehouden worden. Het feit zelf, dat aan dit artikel thans gevolg gegeven wordt, bewijst, dat de verbondene Mogendheden, terwijl zij aan Rus- lands vredelievende betuigingen het oor leenen, werkzaam blijven oui het des noods tol den vrede te dwingen." Lord Westmoreland en de Heer de Bourqneney, de Engelsche en de Fransche Gezant, hadden per telegraaf kennis van hunne Regering ontvangen, dat zij gemagtigd waren, om op den grondslag der nader omschreven en door Rusland aangenomen waarborgpunten vredesonderhandelingen met den Russi schen Gezant te openen, en dat de daartoe strekkende volmagten reeds van Londen en Parijs afgezonden waren. Naar men verneemt, zijn de voorbereidende werkzaamheden tot het doen springen van de IJzeren Poort of de rotsen in den Donau beneden Orsowa, reeds in vollen gang. Ouk ligt thans te Orsowa de passagiers-stoomboot Tachtalia gereed, bestemd om de watervallen en stroomingen bij lagen waterstand te overwinnen. Het merkwaardige aan dezen bodem is, dat de twee machines, ieder van 20 paardenkracht, te zamen 4 raderen in be weging brengen, en meer nog, dat het vaartuig van voren slechts 11 duim, en aan den achtersteven 13 duim diepgang heeft. RFILAN O. Gereraal Osten-Sacken hieldbij gelegenheid eener inspectie over het 8sl° Russische legereorps, nadat dit te Baklschiserai was aangekomen, tot deze troepen een toespraak, eindigende met deze woorden: »Gij zijt hier verschenen op bevel van onzen doorluchtigen Souverein, om op dit afgelegen eiland den roem uwer voorvaderen en de eer van Rusland, ons heilig vaderland te hand haven. Kinderen f ik heb niet noodig u te zeggendal de oogen van uwen Souverein, zoowel als die uwer medeburgers, gevestigd zijn op u, verdedigers van het woord onzes Zaligmakers Jezus Christus! Er zijn nog velen onder u, die ik op de slagvelden in Perzië, Polen en Hongarije onder mijne hevelen zag strijden. Herinnert u het verledene, en gedraagt u altijd zoo als het dapperen Russen betaamt. Weldra zal het oogen-hlik komen, waarop gij den vijand geene andere keus zult overlaten dan den dood, of de gevangenschap^ Tot zoo lang tot wederziens!" De Times meldt, dat, huilen den weg over de landengte van Perekop, sedert eenige jaren ook nog een tweede weg naar de Krim is aangelegd, zoo dat ondernemingen, om die landengte aan de Russen te ontnemen, doelloos zouden zijn. Van Genitsch, op bruggen over de zeeëngle van dien naam, era verder langs de lange en smalle landtong, die zich aan de Oostkust der Krim tusschen de Vuile zee en de zee van Azof uitstrekt, tot bij Arabat, een weinig benoorden Kaffa, bezitten zij ecnen weg voor de troepen, die uit het zuidoosten van Rusland naar de Krim bestemd zijnverre boven den weg over Perekop te verkiezen. Met den aanleg van dezen weg, zegt de Times is reeds voor 10 jaren begonnen; zoo heeft Rusland alles op ecnen oorlog voorbereid, terwijl wij eerst in de vijfde maand na onze landing in de Krim, hiervan kennis dragen. TUK li YE. De Sultan heeft 35 decoralien ter beschikking gesteld van Generaal Can- robert, om ze aan Fransche krijgslieden uit te dcelen. Omer-Pacha is vare Eupatsria te Varna teruggekeerd.. Izzet Pacha, de nieuwe Minister van Politie, heeft bepaald, dat de stra ten der Turksche hoofdstad namen, en de huizen nommers zullen ontvangen. Ook in zulke kleinigheden doet de invloed der aanraking met het Westen zich gevoelen. De Engelsche Generaal Beaton, met het vormen van een corps van 4000 ruiters belast, en die zich nu, met een talrijken staf van Indische Officieren, te Konstantinopcl bevindt, zal naar Thessalië en Epirus afreizen. Volgens brieven uit het kamp in de Krim, tot 1 dezer, zag men in de haven van Balaklava onophoudelijk schepen aankomen met timmerhout et» verwarmende kleedingstukken. Stallen werden nabij het hoofdkwartier van Lord Lucan gebouwd, terwijl de artillerie, stallen te Kadukoi opsloeg. Ds Franschen- groeven holen in den grondover welke zij hunne kleine tentera uitspanden. Een brief uit Balaklava meldt, dat de cholera zich weder onder de troepen heeft geopenbaard, sedert de komst der Franschen onder Generaal

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2