LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 19 JANUARIJ. BIMENLAXDSCIIE BERIGTEN. BÜITE.MA.XDSCHK BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar j de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN 18 Januarij. In den loop van Junij zal alhier eene algemeene reünie gehouden wor den van hen, die tusschen den lsten Jan. 1846 en den lstcn Jan. 1851, alhier als student waren ingeschreven. De commissie ter feestviering vleit zich met eene algerneene deelneming, te meer, daar ook de maskerade en de overige feesten, waarmede het tegenwoordig studenten-corps het 280 jarig hestaan der Iloogeschool denkt te vierenomstreeks denzelfden lijd zullen plaats hebben. Het IIhl. hevat in de 2de editie van II. Maandag een stuk over de on langs in Gothischen stijl gebouwde R. C. Kerk op de Keizersgracht te Am sterdam in welk stuk na eene inleiding over het zeldzame van nieuwe ge houwen in zuiveren stijl hier te lande, het volgende voorkomt: Ruiten de Prolestanlsche Gothische kerk te Rotterdam, is er sinds drie eeuwen hij ons te lande zeldzaam eene kerk gebouwd, die gelijk deze, den toets der kritiek kan doorstaan. Het zij lot lof gezegd van de commissie, die zich met den bouw belastte, maar vooral van den bekwamen architect, den Heer Molkenbocr uit Leyden, die in de voornoemde hulpkerk zijn mees terstuk heeft geleverd, dat door alle deskundigen, zoo huitenlandsehe als binnenlandsche, hoog geroemd wordt. Het munt uit door doelmatigheid, schoonheid en hechtheid, verkregen zonder bijzondere uitgaven. Ik meen te mogen verzekeren, dat deze uitnemende kerk niet meer kost dan elke andere kerk van denzelfden omvang. Ook de aannemer, de Heer van Berkum heeft zich met ongeineenen lof van zijne moeijelijke taak gekweten. En om eere te geven aan wie eer toekomt, moet ook vermeld worden de Heer Asse- ler, opzigter van den Heer Molkenhoer, die zich als een knap man heeft doen kennen, dewijl hij het is, die de leiding heeft op zich genomen van al de werkzaamheden. Als eene merkwaardige bijzonderheid deelt de Amst. Cour. mede, dat in de Haarleinmermecr-polder bereids de eerste boter en kaas is vervaardigd. De eigenaar van den grond, waarop deze voortbrengselen zijn gewonnen en toebereid, de Heer C. Vis, van Zaandijk, heeft deze eerstelingen, bestaande in twee Noordhollandsche kazen cn eenige schaapjes boter, Z. M. den Koning en den Staatsraad-Commissaris aangeboden. Voor welk blijk van achting en hulde, hij zoowel van Z. M. als van den Commissaris schriftelijke dankbetui ging ontving. De gemeenteraad van Maassluis heeft, op eene bedenking van het be stuur eener naburige gemeente de vrije vvekelijksche beestenmarkt die men voornemens is aldaar te houden, bepaald op Woensdag, in plaats van Vrijdag Gedurende het jaar 1854 zijn te Delft op de wekelijksche veemarkten ten verkoop aangebragt 10,800 koeijen, ossen, slieren en vaarzen, 6,700 kal veren, 17,600 schapen en lammeren, 9,500 varkens, 260 geiten en 500 paar den en veulens, hieronder niet begrepen, die op de jaarlijksche paardenmarkt. Dingsdag 11. is de Ned. stoomboot Hollandervan Rotterdam naar Engeland gestoomd, om van daar met provisiën enz. naar het oorlogstooncel te stevenen. Men meldtdat dezer dagen op de Zuiderzee een Noordkaper (groote haringsoorl) gevangen is. Dit is de eerste Noordkaper, die sedert 1824 of 1825 op genoemde zee gevangen is, in welke jaren de vangst van die visch zoo overvloedig was, dat men er de landerijen mede bemestte. Als eene bijzonderheid meldt men, dal den 9llcn dezer, te Hamdijk, provincie Groningen zijn geslagt drie jonge varkens, zijnde van gekruist ras en lOj. maand oud, cn die te zamen gewogen hebben 1372 halve Ncd. pon den, gemiddeld elk 460 halve Ned. ponden. Te Rouveen in Overijssel, zijn dagelijks in de vorige week, aanzienlijke koppels schoone paarden doorgetrokken komende voornamelijk uit Oost- Friesland cn bestemd voor Frankrijk. Uit de Javaschc Couranten tot en met den 25slen November, met de laatste aangekomen landposl ontvangen, blijkt, dat de Gouverneinents-Com- missaris, de Heer Mr. A. Prins, den 10den dier maand van Borneo op Batavia is teruggekomen, en den Gouverneur-Generaal heeft kunnen berigten, dat het voorname doel van zijne zending is bereikt, en dat hij, na zich te heb ben overtuigd van de onderwerping der Chinezen in de oproerige districten van de wester-afdeeling van genoemd eiland, te Montrado, een provisioneel reglement op het binnenlandsch bestuur derzchc heeft kunnen ontwerpen, 't welk, onder nadere goedkeuring van den Gouverneur-Generaal, ten aan- hoore van den Sultan van Samhas, plogtig is afgekondigd. De laatste lijdingen uit de residentie Paleinbang loopen tol den 16den November. Ttadja Tiang Alam had de wijk uit de Passumah Lebar genomen en zich eenige dagen in de Lintang Kirie, divisie Ampat Lawang, vertoond met eenige weinige volgelingen. Geen bijval bij de bevolking vindende (bij was zelfs in sommige doessons niet toegelaten), vertrok hij weder; men zeide dat hij het voornemen zou hebben naar Rodjang Lebang, behoorende onder Benkoelcn, uit te wijken. Men mag het er dus voor houden, dat de expeditie naar de Passumah Lebar, gunstig op den stand der zaken heeft gewerkt. R.eeds den 25,len October was het detachement troependat te Padang het oog op den Passutnak moest blijven houdente Laliat ingerukt. Den 265t(!,, waren 50 man van de troepen te Tebing Tingie, die zich nog te Lahat be vonden, naar eerstgerneld garnizoen teruggekeerd, terwijl de laatste 50 man den O116" November mede naar Tebing Tingie zonden marcheren, als de staat van rust zich bleef bevestigen. In het afgeloopen jaar zijn te Linz, in Oostenrijk, 34,422,500 stuks sigaren, 1,414,200 ponden gesneden en 484,100 ffi gesponnen rooktabak vervaardigd. 's GRAVENHAGE 18 Jannarij. Z. M. heeft benoemd tot Directeur van het Postkantoor te Zaandam, den Heer P. Tetrode, thans commies der posterijen van de 2de klasse. Z. M. heeft benoemd tot Ontvangers der directe belastingen en accijnsen te Beusichem, den Heer J. Stam Jz., thans Ontvanger te Voerendaal c. a. te Voerendaal c. a.den Heer F. Luypen, thans commies der lstc klasse van 's Rijks belastingen te Helmond. In de zitting van den Gemeenteraad van eergisteren is met 27 tegen 5 stemmen, overeenkomstig het verslag der commissie, daartoe benoemd, de vraag of het van belang is, de instelling der vleeschhallen te behouden, of wel aan de lokalen, daartoe gebezigd, eene andere bestemming te geven, in laatstgemclden zin beslist. LEEUWARDEN, 15 Januarij. Den 10dtn dezer is te Heerenveen gevankelijk hinnengehragt zekere v. B. koopman en landbouwer van Dragten, als vermoedelijk schuldig aan manslag, v. B. had den 4dcn dezer den avond in eene herberg onder Dragten doorge- bragt, onder anderen in het gezelschap van zekeren D. d. R. Door sterken drank opgewonden, veroorloofde v. B. zich bij herhaling aan d. R. zekeren bijnaam toe te voegenwaarna deze zich in beleedigende woorden omtrent de ouders van v. B. uitliet. De laatste zweeg, doch verwijderde zich. Ook d. R. verliet later de herberg, doch werd op den weg door v. B. aangevallen en derwijze mishandeld, dat hij twee dagen daarna aan de gevolgen overleed. Van dit geval is dus weder de sterke drank oorzaak. ENGELAND. LONDEN, 15 Januarij. De naam van la France zal worden gegeven aan een groot driedeks- schrocfstoomschiphetwelk in Maart te Portsmouth van stapel zal loopen, en voorloopig Marlborough heette. Het is een schip van 131 stukken, cn groo- ter, naar men meent, dan ooit vroeger voor de Britsche, of eenige andere oorlogsvloot gebouwd is. Dit zeekasteel zal waarschijnlijk in bijzijn van Keizer Napoleon en zijne echtgenoote van stapel loopen en van de Keizerin zijnen naam ontvangen; want dezen worden beiden in de eerste dagen van April alhier verwacht. Mogt de vrede op dien tijd nog niet hersteld zijn, dan zullen zij hunne reis incognito volbrengen. Zondag jl. is een stoomschip van Engeland in zee gegaan met een 400 Engelsche mijlen langen telegraafdraaddie van Varna over den bodem der Zwarte zee naar Balalilava zal gelegd worden, en, naar men hoopt, in ver band met reeds in werking of in aanleg zijnde telegraaflijnen, tegen het eind van FebruarijParijs cn Londen in onafgebroken telegrafische gemeenschap zal stellen met het hoofdkwartier in de Krim. Door draagbare toestellen zal het hoofdkwartier, met hel telegraafkantoor van Balaktava in vei band ge-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1