ossen vlccsch dagelijks cene toeicikende portie soep, gorten scheepsbeschuit wijders een pint heete met brandewijn vermengde thee. Dit krachtig en ruime voedsel draagt niet weinig bij, om hunnen moed slaande te houden. jn ge nabijheid van Bern werden dezer dagen een aantal Ketische en Romeinsche munten uitgegraven, afkomstig uit de tijden van Julius Cesar. OOSTË1VRIJ ïi. WEENEN, 13 Januarij. Volgens sommige dagbladen zou de Oostenrijkschc Veldmaarschalk, Baron von Hess, zijne Regering hebben voorgehouden, dal hij geene krijgsoperalien tegen de Russen ondernemen kan, ten zij alvorens van de medewerking eens Pruissisclien legers van 100,000 man verzekerd te zijn. Alhier is berigt ontvangen, dat 8 Russische bataillons den Donau over getrokken zijn, en bij Matchin de Turken verjaagd en hunne bende verstrooid hebben. Ook heeft Vorst MenzikofT eene versterking van 40,000 man aan gevraagd. Te Presburg hebben den 7dcn dezer de Jezuitcn weder plegliglijk be zit genomen van de Salvatoikerkwelke zij voor 81 jaren onder Keizer Joseph moesten verlaten. RÏJSIiAX D. In de hoofdstad hebben, onder persoonlijke voorzitting des Keizers, be raadslagingen plaats over den vrede, tot bijwoning waarvan alle groote waar- digheidbekleeders des Rijks zijn uitgenoodigd. Keizer Nikolaas werd, volgens een brief uit Krakau van den 9icv, bin nen eenige weken te Warschau en elders verwachtom de hoofdkwartieren van al de gedetacheerde legercorpsen te inspecteren. Deze togt zou ten doel hebben een zedelijken invloed op de troepen uit te oefenen en hun fanatismus zoo hoog mogelijk op te voeren. In den avond van den 4(len Jan. is Vorst Paskewilseh te Petersburg aangekomen. Van Vorst MenzikofT is een legerberigt uit de Kriin ontvangen van den 8sten dezer. In den staat van zaken voor Sebastopol was nog geene verande ring gekomen. Dien dag viel er een digte sneeuw. Den nacht te voren had de bezetting twee kleine uitvallen gedaan tegen de Engelsche en Fransche loopgraven. Bij den eersten uitval werd de vijand geheel onverwachts aange tast, en leed hij een gevoelig verlies. Aan onze zijde werden 3 man gedood en 8 gekwetst. Een berigt uit Warschau meldt, dat bij een uit Petersburg ontvangen bevelschrift nu ook de uitvoer van tarwe en van andere levensmiddelen, waarvan de uitvoer tot dusverre geoorloofd was, verboden is. Het te Parijs verboden tooneelspel van Alexander Dumas, De jeugd van Lodewijk XIVwordt thans te Pelersburg met den besten uitslag opgevoerd. Til SKÏE. Te Konstantinopel bad eene verandering iu het Ministerie plaats gevonden. De zoon van Reschid-Pacha was tot Minister voor de Muntzaken benoemd, Doli-Pacha is belast met de portefeuille van Builenl. Zaken en het Voorzitter schap van den Tanzimat-IlaadKiamil-Pacha was tot Minister van Justitie benoemd. Een elFendi en 20 regtzinnige Turken, waren verbannen we gens het rigten van een verzoekschrift aan Prins Napoleon tegen hervormin gen, welke den Koran zouden kunnen bedreigen. De firman betreffende het doorsteken van de landengte van Suez was ondertcekend. Talrijke schepen met Fransche troepen waren Konstantinopel voorbijgevaren. De strafvoltrekking aan Soliman-Pacha en zijnen Staf-Officier Kalil-Bey, die het bevel voerden over de Turken, die te Balaklava voor de Russische troepen vlugtien, heeft met veel plegtigheid, te Konstantinopel plaats gehad. De twee veroordeelden werden in het midden van den kring der Officieren cn Onderofficieren gebragt. Eenige oogenblikken later kwam de Minister van Oorlog, vergezeld door al de leden van den Raad en door zijnen staf, op de plaats. Hij steeg af en heeft, met eene tamelijk ontstelde stem, de volgende nadrukkelijke woorden gesproken «Deze man, zeide hij, terwijl hij op den gewezen Pacha wees, deze man heet Soliman; eertijds noemde men hem Soliman-Pacha. Ilij heeft de eer gehad van de verhevene Porte een bevelhebberschap te ontvangenen naar de Krim gezonden te worden. In plaats van op zijnen post te blijvenis bij zonder bevel, onder onbeduidende voorwendsels, herwaarts gekomen, heeft zijne troepen verlaten, en haar het voorbeeld vau de schandelijkste laf hartigheid gegeven. «Hij is voor een Krijgsraad gehragt en schuldig bevonden. In andere tijden zon hij eene dergelijke misdaad met zijn leien betaald hebben, maar dank zij de onuitputtelijke goedertierendheid van zijnen vorst, zal zijne straf minder streng wezen. De schuldigen zijn onwaardig verklaard van ooit een burgerlijk, of militair ambt te beklceden; zij zullen naar het eiland Candia gevoerd worden, en daar gedurende 7 jaren op eene vesting in boeijen ge klonken worden; zij hebben opgehouden een deel uit te maken van het Kei zerlijke leger." Daarop is een brigade-generaal de veroordeelden genaderd en beeft hun de leekenen van hunnen militairen rang afgerukt. Vervolgens zijn zij naar het schip gebragt, dat hen naar Canadia moest overvoeren. Soliman is nog jong cn bezit een aanzienlijk vermogen. Uit Konstantinopel wordt van 1 Januarij gemeld, dat sedert 2 dagen Fransche patrouilles langs de straten der Turksche hoofdstad voor de veilig heid waken; zij bestaan uit een 20-tal Fransche infanteristen, en met 2 Fransche policie-dienaren aan het hoofd. Van genoemden datum af zullen Fransche gendarmes wacht houden bij den Italiaanscheu schouwburg, dal is wel in strijd met de bestaande verdragenmaar nu zal men zonder levens gevaar langs de straat en naar den schouwburg kunnen gaan, en zal er een eind komen aan de moordaanslagen, die daar thans schier eiken avond, tegen de Fransche soldalen worden gepleegd. Het Fransche leger in de Krim zal in twee korpsen verdeeld worden, het eene onder bevel van Generaal Pélissier, het andere onder dat van Ge neraal Bosquet. Generaal Canrobert behoudt het opperbevel. Den lsten Jan. hebben de Franschen 4 nieuwe batterijen opgerigthetwelk de Russen door hevig vuren te vergeefs hadden getracht te verhinderen. Te Kamiesch was een hospitaal opgerigt. Volgens brieven uit het Britsche legerkamp voor Sebastopolloopende tol 28 December, was de toestand der Engelsche troepen geenszins zoo hope loos, als sommige dagbladen willen doen gelooven. liet was droog en vriezend weder; hetgeen, gevoegd bij de aankomst van een aantal muilezels, het vervoer van ammunitie en levensmiddelen van Balaklava naar het kamp groo- telijks bespoedigd had. Evenwel verwachtte men vóór 10 of 12 Januarij geen beslissenden aanval op de vesting. Uit den algemeenen toon der brie ven, schijnt de gezondheid en de gemoedsstemming der troepen gunstig. Twee Grieksche Priesters zijn te Eupatoria in hechtenis genomen. Zij moesten eene proclamatie verspreiden van Vorst Menzikoff, waarbij deze aan de inwoners beveelt de stad in brand te steken. Volgens berigten van Erzerum, 19 Deo., hadden de Russen de dorpen in de omstreken van Bajazid ontruimd na die te hebben vernield. Zij trok ken naar Eriwan terug. De weg naar Persië is geheel ontruimd. De Turken zijn te Taprak-kale bijeengetrokken. KAAP lis: GOEDE HOOP. Volgens brieven en dagbladen van Natal en de oostelijke grenzen der Kaap kolonie, loopende tot de eerste week van November, schijnt het, dat de neder zettingen der Hollanders in het binnenland in onrust gebragt zijn door vijandelijkheden met de inlandsche volksstammen. In het Transvaalsche wa ren een broeder van den Kommandant-Generaal Praetorius met 14 andere burgers der Zuid-Afrikaansche republiek, aan gene zijde van Zoutpansberg op de jagt zijnde, allen door de inlanders vermoord. De Heer Hofftnan, het hoofd der Regering van den Oranje-Vrijstaat, had ook van Praetorius kennis ontvangendat in het noordoosten 7 magtige inlandsche stammen op de been gekomen waren; dat door dezen 23 personen, waaronder vrouwen en kinde ren, waren gedood; en dat aan het dorp van Zoutpansberg de toevoer en ge meenschap afgesneden was. Dien ten gevolge was eene hoeveelheid buskruid, van 1000 aan de burgers van het Transvaalsche toegezonden, en waren in den Vrijstaat openllijkc uitnoodigingen gedaan om corpsen vrijwilligers te vormen tot ondersteuning der stamgenooten benoorden de Vaalrivier. Alle handel stond in die landstreken stil tengevolge cener onder de inland sche stamhoofden gemaakte afspraak, om alle verder verkeer met de Europe- sche handelaren af te snijden. De eenige grond, dien zij voor deze handelwijze opgevenis dat de blanken buskruid in eene onbeperkte hoeveelheid bekomen en daarmede in hun land jagt op olifanten en ander wild maken kan, terwijl hun zeiven het aanschaffen van buskruid belet wordt. In dezen staat van zaken hebben de boeren van het Transvaalsche de verdediging hunner grenslinie aan de Mariqua-rivier moeten opgeven; en velen van hen zijn naar het grondgebied van den Oranje-Vrijstaat verhnisd. ITAOS BERIGTEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente, in zijne Vergadering van den 13icn No vember 1854, is vastgesteld de volgende VERORDENING, regelende het hedrag der belasting voor plaatsen in de Hal en op de Vleeschmarkt binnen de Gemeente Leyden. Art. 1. Voor het gebruik van eene plaats in de Hal wordt eene belasting geheven. Art 2. Er zijn drie klassen: Voor het gebruik van eene plaats, gerangschikt onder de eerste klasse, wordt geheven vijf en zeventig gulden. Voor het gebruik van eene plaats, gerangschikt onder de tweede klasse, wordt geheven vijftig gulden. Voor het gebruik van eene plaats, gerangschikt onder de derde klasse, wordt geheven vijf en twintig gulden. Art. 3. Onder de eerste klasse worden gerangschiktde eerste plaats van de eerste, tweede en vierde rij bij het inkomen door de deur onder den hoofdingang van hel Raadhuis, de eerste plaats van de eerste en tweede rij links, mitsgaders de eerste regts, bij het inkomen door de deur over de Wolsleeg. Onder de tweede klasse worden gerangschikt: dn tweede, derde en vierde plaats van de eerste en tweede rij, de tweede plaats van de vierde rij bij het inkomen door de deur onder den hoofdingang van het Raadhuis, mitsgaders de tweede plaats regts bij het inkomen door de deur over de Wolsteeg. Onder de derde klasse worden gerangschikt: de vijf plaatsen in de derde rijde vijf overige plaatsen in de vierde rijmitsgaders de laatste plaats regis bij het inkomen door de deur over de Wolsteeg. Art. 4. Voor eene plaats op de Vleeschmarkt wordt telkens eene belasting geheven van vijf en twintig cents. Vastgesteld door den Raad der Gemeente Leydenin de openbare verga dering van den 13den November 1854. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris VAN PUTTKAMMER. Zijnde de heffing dezer belasting goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 25stcn December 1854, N°. 36, in te gaan den lstcn Januarij 1855. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 13den Jan. 1855. Burgemeester en Wethouders van Leyden VAN LIMBURG STIIIUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3