bezitten of onderbonden, zal worden bepaald, waarbij men zal uitgaan van liet beginsel van onderlinge gelijkheid, hetwelk de grondslag der dienaangaande nader te maken beschikkingen zal zijn. Ook wordt in het prolokol van 28 December verklaarddat men niet voor nemens is liet Russische grondgebied te verkleinen, en met beoogt eenig ge west van hetzelve af te scheuren. Evenwel behouden Frankrijk, Engeland en Oostenrijk zich uitdrukkelijk voor, van alle voordeden, die uit de krijgs bedrijven voor hen mogten voortvloeijenpartij te trekkenwanneer de tijd daar is, voor eene definitive schikking ten aanzien van het gewigt en de uit gebreidheid der middelen voor den oorlog te land en ter zee, die Rusland voortaan op de kusten der Zwarte zee zal mogen bezitten. Het eerste der vier waarborgpunlen betreft bet beschermheerschap, hetwelk Rusland over Wallachye, Moldavië en Servie uitoefende. Dit beschermheer- schap zal moeten ophouden. Het protokol behelst eene nadere verklaring van bet vierde punt, strekkende tot definitive opheffing van het regt van bijzon- dere bescherming, hetwelk Rusland beweert te mogen uitoefenen ten behoeve van des Sultans onderdanen van de Grieksche godsdienst. Al de verdragen1 waarop Rusland die bewering grondt, zullen vernietigd worden; Ruslands uitsluitend beschermheerschap zal worden vervangen door de gczamentlijke be scherming der vijf boven, die zich zullen verbinden, om de Porte met de grootste beleefdheid en de uiterste kieschheid te behandelen ten einde hare j teergevoeligheid niet te kwetsen en hare onafhankelijkheid niet te schenden. Hierbij herinnert bet protokol aan de laatstelijk ten behoeve zijner Christen onderdanen genomen besluiten des Sultans, wiens opregtheid en goede bedoe lingen buiten twijfel gesteld worden. De handhaving dier besluiten, welke voor alle Christelijke kerkgenootschappen in Turkye zoo gunstig zijn, en de eerlijke uitvoering derzelve, worden door de Mogendheden, die bet prolokol onderteekend hebbengewaarborgd. Den 6dcn Januarij jl. verklaarde de Vorst GortschakolT, dat bij gemagtigd was om bel protokol van 28 December onvoorwaardelijk aan te nemen als grondslag voor vredesonderhandelingen. Het maken van pluksel in Frankrijk is thans algemeen en geschiedt overal, van de voornaamste salons tot op de stadsscholen, alwaar de meisjes, op hoog bevel, zich alleen daarmede moeten bezig houden, en geen vrouwe lijke handwerken mogen verrigten. Twee Prolestantsche aalmoezeniers, leest men in het Journal des Dé- batsde lleeren E. Frossard en A. Roehrig, begeven zich naar bet Oosten om aan hunne geloofsgcnooten in het Fransche leger godsdienstigen bijstand te verleenenzij zijn door hunne kerkelijke overheid benoemd, en zullen weldra door twee anderen gevolgd worden. De kosten zijn gevonden door eene inzameliug onder al de Protestanten in Frankrijk, daartoe door den Pa- rijschen Predikant Vallelte uitgenoodigd. Bovenaan op de inschrijvingslijst staat eene gifte van 15,000 fr. van den Heer E. André, oud-bankier, en eene van 5000 fr. van diens zoon thans Officier bij de lansiers; verder militairen van alle rangenvan den eenvoudigen soldaat tot den Generaal toe. Het reglement van 20 November 1846, hetwelk nog in volle kracht is, verzekert aan de dienaren der van staatswege erkende godsdiensten den vrijen toegang tot de Fransche hospitalen, onverschillig waar zij gevestigd zijn. Den 8sten dezer zijn te Toulon 2000 man op de schepen Duperrëde stoomjagten Milan en Tonnerre en een der pakketbooten van Marseille naar de Krim ingescheept. Daar het weder thans gunstiger geworden is, hoopt men, dat de 9de afdeeling weldra geheel in zee zal zijn. Een aantal kielenmannen brengt thans een gedeelte van den nacht aan de deur van het Ministerie van Financien door, om reeds 's morgens vroegtij dig bij het openen der bureaux hun entrée-nommer tot toelating voor de inschrijvingen der nieuwe leening te verkoopenwelke kaartjes thans een prijs opbrengen van 25 a 50 francs. Thans kent men naauwkeurig het aantal der op de kust van Algiers in den laatsten storm vergane schepen. Het zijn 32 driemasters, brikken, 1 enz. en een 20-tal kustvaarders. Daarbij hebben niet meer dan 2 inenschen het leven verloren. Vóór de verovering zouden al de schipbreukelingen Alge- rijnsche gevangenen zijn geworden, zonder hoop, om ooit hunne vrijheid terug te krijgenthans werd hun alle mogelijke hulp verleend. SPANJE. MADRID, 10 Januarij. De Minister van Gratie en Justitie heeft bepaald, dat de leden der verschil lende opgeheven geestelijke orden aan de gewone regtspleging onderworpen zijn. De ontvangsten der schatkist gedurende November toonen, vergeleken met Nov. 1853, eene vermindering aan van 16 millioen realen. Het te kort tusschen de begrooting en de ontvangsten bedroeg op het einde van Nov. 43 millioen realen. Door de opheffing der octrooiregten zullen in het geheele land een aantal van 1684 ambtenaren op wachtgeld gesteld worden. De steden Madrid Grenada, Malaga, Zamora en Valencia worden door dien maatregel het meest getroffen. De Koning Regent van Portugal heeft den 2den dezer de Cortes met eene aanspraak geopend. ITALIË. ROME, 9 Januarij. Den 5(lcn dezer heeft alhier op het Vaticaan, onder voorzitting van den Paus zeiveneene algemeene vergadering van leden der liefdadige Ieeken- verecniging van S'. Vincentius de Paulo plaats gehad; nagenoeg 800 leden waren tegenwoordig. Uit het verslag blijktdal het genootschap op 1 dezer uit meer dan 1500 plaatselijke vereenigingen bestond, waarvan ruim de helft in Frankrijk gevestigd zijnen dat het zich naauw aan den Heiligen Stoel aansluit en door denzelve krachtig ondersteund wordt. De Koning van Napels heeft voor 30 jaren de overeenkomsten met de Zwilsersche troepen vernieuwd, welke voor hel meerendeel in 1855 vervallen. Te Turyn is de Koningin-Weduwe Maria Theresia, weduwe van den Ko ning Karei Albert, op den 12dcn dezer, in den ouderdom van 54 jaren overleden. Zij was den 21sten Maart 1801 geboren en eene dochter van wij len FerdinandGroothertog van Toskane. PRUISSEN. BERLIJN, 15 Januarij. Het bevestigt zichdat Pruissen zich zijn regt voorbehoudt om deel te nemen aan het congres, dat belast zal worden met de herziening der Euro- pesche tractaten; van daar zijne onmiddelijke toetreding lot het verdrag van 2 Dec. De Regeringen van Pruissen en Turkye zijn overeengekomen het tus schen beide landen bestaande tarief van in- en uitvoerregt te verlengen. In de Russische Gezanlschapskapel te Berlijn is den 6den dezer (volgens de Grieksche tijdrekening 25 Dec., eersten Kersdag) een Te Deum gezongen, ter herinnering aan Ruslands bevrijding van de Franschen in 1812. De Evarig. Bisschop, Dr. Neander, viert dit jaar zijn 50-jarig jubilé. HÜ is in 1777 geboren, in 1805 geordend en in 1823 alhier aangesteld. Te Memel zijn in 1854 aangekomen 1766 schepen; daaronder 228 Nederlandsche, en van daar vertrokken 1615 schepen, waaronder 108 naar Nederland. Brieven uit Denemarken melden, dat de bedreiging der Amerikanen, om hunne koopvaardijschepen onder geleide van gewapende vaartuigen door de Sond te zenden in plaats van tol te betalen, tot ernstige verwikkelingen kan leiden. Overigens heeft de Dcensche Regering verscheiden stukken zwaar geschut op de wallen van Elseneur doen plaatsen en het garnizoen met een paar honderd kanonniers versterkt. De Köllnische Zeitung deelt een brief mede van een reiziger, die den 25stcn December uit de Krim vertrok en o. a. de volgende bijzonderheden verbaaltDe Franschen hebben overal geplaveide wegen aangelegd waar over zij geschut en levensmiddelen vervoeren; hunne tenten en hutten staan in regelmatige reijen en bij den ingang van elke straat zijn wegwijzers ge plaatst, terwijl streng gezorgd wordt, dat nergens vuilnis blijft liggen. Tus schen de tenten staan ontelbare, deels gemetselde, deels vervoerbare ovens, waarin aanhoudend brood wordt gebakken, zoodat de Fransche soldaat niet als de Engelsche zich met oude, scheurbuik veroorzakende, beschuit behoeft te voeden. Uit gevonden hout van vernielde hutten der Tartaren, hebben zij hutten opgetrokken met schoorsteenen. Zoo heerscht aldaar meer opge ruimdheid dan in Engelsche of Turksche legerplaatsen de kleeding ziet er ook redelijk wel uit. De Generaal Canrobert is niettegenstaande zijne won den, bijna dagelijks op ieder punt der legerplaats te zien, maar de Generaal Bosquet is toch meer bemind dan hij. In het Turksche leger, ziet het er akelig uit. Niets dan slijk, gescheurde tenten, havelooze kleeding. De legerplaats der Engelschen is volkomen het tegendeel van die der Franschen. Daar vindt men geene wegen, behalve een enkele tot vervoer van zeer zware mortieren, heeft moeten aanleggen. Overal tusschen de gescheurde tenten, ligt dood vee. De kleeding is zoo versleten cn vuil, als die der Turken. De Officier bekommert zich volstrekt niet over bet lot van den soldaat, hij laat dit over aan de daartoe aangestelde commissarissen. Lord Raglan houdt zich meestal in zijne tent op, en dikwijls verloopen er vele dagen, zonder dat men hem in de legerplaats ziet. De houten woningen uit Engeland, moeten blijven tot er spijkers uit Engeland zullen zijn aangekomen. De bewoners der dorpen, tusschen Balaklava en Sebastopolzijn, ten gevolge van de las ten, van vrienden, verbitterde vijanden der bondgenoolen geworden, zoodat men ze thans als spionnen vreesten geen enkele zonder bijzonder verlof zijn hut verlaten mag. De belegerde vesting heb ik van nabij kunnen zien. Nergens is een begin te vinden van eene bresde muren van Sebastopol zijn zoo goed als onbeschadigd. FRANKFORT. 13 Januarij. De Frankfurter Postzeitung weerspreekt de dagbladen, die willen be wijzen, dat de onvoorwaardelijke aanneming der voorgestelde punten door Rus land geen plaats heeft kunnen hebbenen zegt uit eene geloofwaardige bron te kunnen verzekereu, dat de Russische Gezant zich gemagtigd heeft ver klaard, om de bedoelde vier punten, aan te nemen; dat zij door hem in overeenstemming met de Gezanten der verbonden Mogendheden geformuleerd zijn, en dat Engeland en Frankrijk de magtiging tot het openen der onder handelingen op die grondslagen reeds aan hunne Gezanten in IVeenen ver leend hebben. Volgens de Ostdeut. Post zou de hoofdvoorwaarde, door den Russischen Gezant gemaakt, daarin bestaan, dat uit de vredesvoorwaarden alles verwij derd zou blijven, wat de souvereirie rr.agt des Keizers van Rusland in zijn eigen rijk mogt kunnen verkorten en dus elke vordering van zoodanigen aard als de slooping van Sebastopol en de vermindering der zeemagt in de Zwarte zee, door Rusland verworpen worden, als in de daad strekkende om daarop inbreuk te maken. Volgens een hier ontvangen brief van eene Duitschen arts in Sebasto pol worden van tijd tot tijd eenige duizende flesschen Donsche wijn aan de manschappen van het garuizoen uitgedeeld; tweemaal 'sweeks ontvangen zij

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2