LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 17 JANUARIJ. BIMENLANDSCHE RERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nemmers worden legen 10 Centen afgegeven. LEV DEN 16 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den lieer VV. 11. de Vriesc, Mooglccraar aan 's Rijks Hoogeschool alhier, lot het aannemen van de onderscheidingsteekenen van Ridder der Christus Orde, hein door Z. M. den Koning-Regent van Por tugal geschonken. De Literarische Faculteit onzer Hoogeschool, heeft de gouden medaille toegewezen aan den Heer H. A. Kleyn, Candidaat in de Letteren alhier, we gens de beantwoording der prijsvraag over de Latijnsche Literatuur. Teyler's Godgeleerd genootschap heeft herigt, dal het geene antwoorden heeft ontvangen op de prijsvragen over de Godgeleerdheid als wetenschapen over de Staten-vertaling des Bijbels, voor het jaar 1854 uitgeschreven. Op een gedeelte van den spoorweg lusschen Rotterdam en Gouda is met een locomotief en zandwagens een eerste proefrid gedaan, tot voorbij de Capelsche Laan, zijnde een afstand van uur, welke rid dagelijks lot verdere beproeving van den weg wordt volgehouden. Men verneemt, dat er plan bestaat om den Nieuvvkoopschen plas, circa 1200 bunders groot, te bedijken en droog te maken. De Uoofd-Ingcnieur van 's Rijks waterstaat A. Greve tot bemaling voorgesteld het stoompomp- werktuig van den lieer H. F. Fyuje van Salverda, te Dreumcl en VVamcl, toegepast. A. C.) Bij de laatste stormen hebben de stranden aan de Zuiderzee bij Naarden weder veel geleden. Bij eiken storm neemt de zee aanzienlijke stukken gronds weg, zoodat er wel geen menschen leeftijd zal behoeven voorbij te gaan, of het bekoorlijke Muiderberg, dat met de voormalige buiten-verblijven, Valke veen en Oud Naarden, plaatsen van uitspanningen zijn, zullen zoo men niet spoedig handen aan het werk slaat, te vergeefs op de kaart gezocht worden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg heeft aan de Stalen Generaal een adres ingediend, lot ondersteuning van het request der bierbrouwers in die stad en in de provincie, oin afschaffing van den accijns op de bieren en brandstoffen. Uit Assen wordt gemeld, dat aldaar een buitengewoon groot aantal paarden doortrekken. Door Fransche kooplieden in Hanover gekocht, kunnen die, wegens het verbod van uitvoer, niet zooals vroeger door Pruissenen nemen dus hunnen weg hier langs. Te Made en Drimtnelen bij Breda is een persoon Z. v. Z., aldaar des avonds 10 ure, bij het verlaten van cenen herberg, dat met een hevi- gen opdrang plaats had, uil het huis voorover gestort, en heeft zich zoodanig de hersenen bezeerd, dat bij 2 dagen daarna overleden is. De omgekomene, die reeds 61 jaren had bereikt, was verslaafd aan misbruik van sterken drank en zijn broeder heeft in het afgcloopen jaar, door eene zelfde oorzaak, als hier vermeld wordt, het leven verloren. Gedurende 1854 zijn 3851 schepen het Eider-kanaalbij Kiel in Dene marken, gepasseerd, waaronder 705 Nederlandsche. Zekere Heer José Maria Goita, te Panama, looft aan elk Europeesch ge zin, die zieh gedurende 1855 op de landengte van Panama komt vestigen, eene hclooning uit van 100 gouden piasters, mits voorzien van een getuig schrift van zedelijk gedrag en arbeidzaamheid. Alle moeten het een of ander beroep uitoefenen. De landbouwers zulien 50 zilveren piasters, 2 ossen of paarden en 20 morgen vruchtbaar land ontvangen. 's GRAVENHAGE, 16 Jannarij. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Anloo c. a., den Heer A. Caland Az.thans te Veere. Z. M. heeft benoemd tot Kamerjonkers Baron van Goltstcin tot Oldcnaller cn Jhr. A. Gevers. Z. M. heeft benoemd bij bet lstc regement vesting-artillerietot Ma joor den Kapitein der lste kl. Jhr. W. F. von Pestel, van het reg. rijdende artillerie; tot Kapitein van de 3d« kl. den lstcn Luit. M. A. II. Scherer, van het 2<l<! reg. vesting-artillerie; hij hel 2de reg. vesting-artillerie, tot lslcn Luitenant den 2den Luitenant P. C. Badon Ghyben van het corps. De soirée-dansantedie gisteren bij IïII. KK. IIII. Prins en Prinses Fre- dcrik heeft plaats gehad, was zeer luisterrijk. Zij werd met de hooge tegen woordigheid van II. M. de Koningin, IIII. KK. I1II. Prins en Prinses Hendrik, Z. D. II. de Hertog van Saxen-Weimar Eisenach cn I1D. dochter Prinses Anna, bijgewoond. Een groot aantal aanzienlijken was op deze soiice genoodigd. Daarop hebben zich doen hooren de Zweedsche zangeres Mevr. Nissen-Salomoa en de Heer M. Nabich, solo-trombonist bij het Hof van Z. K. H. den Hertog van Saxen-Weimar. In deze residentie is overleden de lieer AF. A. W. Graaf van Limburg Stirum-Noordwijk, vroeger Kamerheer-Ceremoniemeester des Konings, lid van van de Eerste Kamer vóór 1849, Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, enz. Men verneemt, dat in de geopende geldleening, die dienen zal tot dek king van de kosten voor den afbouw der Willemskerk alhier, reeds onge veer voor een bedrag van ƒ65,000 is ingeschreven. De geldleening beloopt, zoo als vroeger gemeld is, ƒ75,000, tegen 3 pCt. in het jaar en eene jaar- lijksche aflossing van minstens ƒ3000. Men verneemt, dat het bestuur van de maatschappij tot gazverlichling in Nederland, gevestigd te Parijs, in hooger beroep komen zal tegen het vonnis der Regtbank dezer stad van 12 dezer, waarbij het contract, voor den tijd van 30 jaren met de stad aangegaan, nietig is verklaard. BUITENLANDSCRE BERIGTEN. ENGEL, AW®. LONDEN, 13 Januarij. De Daily-News bevestigt, dat Zweden zich bepaald hij dc verbondene Mogendheden voegt. Gisteren zijn 15,000 paar laarzen, die volkomen waterdigt zijn, van de Tower-werf naar Woolwich ingescheept, ten einde van daar naar het leger in de Krim verzonden te worden. Reeds zijn 5 der ziekenverpleegsters, die Mss Nightingale naar de Krim vergezeldenherwaarts teruggekeerdals niet genoegzaam voor hare laak berekend, en Mss Nightingale zal er denkelijk om dezelfde reden nog meer ontslaan. De golf van Finland is ten gevolge van het uiterste zachte weder, tot dus ver voor de scheepvaart open, komende daar dagelijks eene menigte vaartuigen binnenof gaande van daar uit. Zeer veel Russische schepen trachten zoo snel mogelijk groote hoeveelheden koopwaren van Pruissen in Rusland te brengen. Tot dat einde zijn die schepen van Riga en Libau in de Pruissische havens verschenen. Volgens uit China ontvangen berigtcn hebben de opstandelingen een groot gedeelte van het Keizerlijk eskader bemagtigd. Te Canton verkeert men in grooten angst. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Januarij. Al de Officieren der garde welke zich naar de Krim begevenzijn in de vorige week door den Keizer ten maaltijd genoodigd. De Keizer en Keizerin hebben zich na het diner minzaam met hen onderhouden. De Kei zer heeft hun cenige woorden toegesproken en alzoo besloten »Gaat, mijne gedachten volgen u in de verwijderde streken, waar gij gaat strijden voorde zaak van het regt en voor de eer des lands. Ik zal tijdens uw afwezen beter nog voor u zorgendan wanneer gij in mijne nabijheid waart." Aan ieder der Oflicierep is eene kostbare bonten pels door den Keizer geschonken. De Heer Enfantin, zoo vermaard in de geschiedenis van het Sinl-Simo- nismus, heeft den Keizer zijn ontwerp tot de doorgraving der landengte van Suez medegedeeld in welke onderneming de Keizer zeer veel belang schijnt te stellen. Het Journal des Débats behelst de onderstaande opgaven omtrent de uitlegging der vier waarborgpunten, die in de te Weenen den 28slc" Dec. II. gehouden conferentie, van wege de verbondene Mogendheden aan den Russischen Gezant is medegedeeld. Aangaande de vrijmaking der Donau monden zegt hel prolokol van 28 Dec., dat daarvoor door vijf hoven gezamenlijk eene commissie of syndicaat zal ge vormd worden, met eene in den loop der onderhandelingen te bepalen magt en bevoegdheid. Ten aanzien der herziening van het verdrag van 1841 in het belang van het Europesche evcnwigl, zegt het protokoldat hetzelve gestoord is, dal al die verdragen zullen vernietigd worden. De Zwarte zee zal vrij zijn; doch de sterkte der zeemngtwelke ieder der vijf Mogendheden in die zee zal mogen

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1