pcn 4<lcn werd ie Madrid cene bijeenkomst van kapitalisten gehouden om te beraadslagen over de leening van 40 milliocn realen, die bet tekort moet aanvullen, ontstaande uit do afschaffing der verbruiksbelastingen. De bank van St. Ferdinand heeft voor 10 inilliuen ingeschreven en men deukt, dat het overige der benoodigde som door den Madridschen handelstand zal worden verschaft. In alle geval heeft de Heer Sevillano, Minister van Finan- ticn. aan de aanwezige kapitalisten verklaard dat, indien zij niet inschreven voor het volle bedrag der lecning, hij rijk genoeg was om het ontbrekende aan te vullen. Genoemde Minister is reeds meer dan 70 jaar oudevenwel werkte hij den 3den dezer den geheelen dag tot 4 ure 's namiddags in zijn Kabinet, al waar hij den volgenden morgen ten 10 ure terug kwam. De nieuwe lecning van 40 millioen realen is thans verzekerd legen den koers van 7 pCt. De ontevredenheid van lien, die van de omwenteling snelle hervormin gen verwacht hebben, wordt van dag tot dag groolcr, en vele dagbladen wakkeren dien nog aan. Zij wijzen er op, dat de Regering nog niets ge daan heeft, wat wezenlijk het volk tot voordeel heeft verstrekt; dat de arbeidersklasse in ellendiger toestand verkeert dan immerdat de handel verlamd is; dat de Cortes met hare werkzaamheden niet vorderen; dat het Ministerie zoo goed als werkeloos blijft. Gewone klagten na elke omwente ling, ofschoon het waar is, dat de omwenteling tot dusverre weinig heilzame vruchten voor hen opgeleverd heeft. De bijeenkomst van de voornaamste hoofden der Carlistenwaarvan ge sproken is, zal, naar men verzekert, den 12de" dezer te Parijs plaats heb ben. Men zegtdat de Graaf de Montemolin den lstcn dezer Napels verlaten heeft en 12 millioen realen heeft ontvangen tot doorzetting van zijne plannen. ITALIË. ROME, 7 Jannarij. Toen de Keizer der Franschenleest men in de Franschen Moniteurbe paalde, dat de sterkte van het Fransche garnizoen alhier verminderd zou worden in evenredigheid met de mate van rust en veiligheid, welke de Kerkelijke Staat thans geniet, heeft hij in zijne zorgvuldigheid voor de zaak van de Kerk en van den II. Stoel bewilligd dat hel bezettingsleger tot nader order op de sterkte van minste 3500 man zou gehouden worden. De Fransche Gezant, gelast zijnde om van dat besluit kennis te geven, heeft van der. Kardinaal Antonelli een op 28 December 11. gedagteekend schrijven ontvan gen, houdende »de zeer hartelijke dankbetuigingen van den Heiligen Vader voor de welwillende gezindheid des Keizers jegens het opperhoofd der alge- meene Kerk, en voor de groote verdiensten, die Frankrijk, vooral in deze laatste tijdenbij de Kerk verworven heeft." Sardinië heeft het tractaat van April geteekend en is daarbij toege treden tot bet verbond der Weslersche mogendheden tegen Rusland. Generaal DabormidaMinister van Buitenl. Zaken in Sardiniëbeeft zijn ontslag genomen. De opengevallen betrekking in het Kabinet wordt thans waargenomen door den Graaf de Cavour, Minister-President. Te Oneglia had in den nacht van 29 Dec. cene hevige aardbeving plaats, dit verschijnsel werd op rekening gesteld van den Prolestantschen geestelijke aldaar. Een hoop oude vrouw en en straatjongens verzamelde zich voor het huis van dezen Leeraar, en men was reeds op weg om tot dadelijkheden over te slaan, toen nog tijdig de gendarmes aanrukten en de razende troep uiteen dreef. «0ST E ïi IJ K. WEENEN, 12 Januarij. Het bestuur van de Lloyd heeft de Duitschc cn vreemde kunstenaars opgeroepen tot eenen wedstrijd om den prijs van 1,500 voor de beste oorspronkelijke historische of genre-schilderij in olieverf en bestemd om als j premie-plaat voor het album van de Lloyd gegraveerd te worden. De breedte der schilderij is bepaald lusschen 2 en 3 voetende ingezondene kunstwerken l zullen in de maand April 1855 te Weenen worden tentoongesteld, door tus- schenkomst van het Oosten rij ksche Kunstvereinwaaruit tevens het comilé zal worden benoemd, hetwelk de 3 bestgekeurde schilderijen aan de definitive keuze van de Lloyd zal onderwerpen. Voorts zal men trachten ook den ver koop der niet bekroonde stukken bevorderlijk te zijn. In afwachting van den uitslag der diplomatische onderhandelingen staan de legers van Oostenrijk cn Rusland tegen elkander over. In en bij Krakau heeft Oostenrijk 52,000 man en vier artillerie-parken, ieder van 17 stukken, welk korps in gemeenschap is met dat van Lemberg, sterk 42,000 man. De Russische troepen zijn: het korps van Generaal Paniutine, cn het eerste korps infanterie van Generaal Siewers, wiens hoofdkwartier te Iladou op den regter Weichsel-oever gevestigd is. Berigten van den Donau den 12den dezer alhier ontvangen melden, dat de Russen een legerafdeeling hebben geplaatst bij Toeltscha en Babadagh, ten einde den naar den Krim bestemde Turken den doorlogt te betwisten. Volgens een lelegr. berigt uit Braila van den 10dcn Jan. zijn de Rus sen den Donau overgetrokken, hebben een inval in de Dobröetscha gedaan en Toeltscha en Badabagh ingenomen. Eerstgenoemde stad werd door Sadyk- Pacha tot het uiterste verdedigd, doch moest zich overgeven. De stoomboot-maatschappij van de Oostenrijksche Lloyd heeft, in het afgeloopen jaar, buitengemeen goede zaken gedaan, daar de ontvangst gedu rende hetzelve nagenoeg 1, mill, gulden meer bedraagt, dan het voorgaande jaar. K.USL.AW M. Op last der Russische Regering hebben de Engelsche hij de spoorwegen of fabrieken geplaatste Machinisten hun ontslag bekomen, met hel bevel zich, zoo wel uit Rusland als uit Polen te verwijderen. Men zal deze lieden door Duitsche Ingenieurs en Machinisten doen vervangen. Berigten uil Warschau van 1 dezer bevestigen, dat Prins Paskewilseh in den nticht van 30 December onvoorziens die stad verlaten heeft, met bij voeging dat het gehcele personeel der militaire kanselarij den volgenden dag insgelijks naar Petersburg was afgereisd. Men dacht le Warschau, dat de Prins bij den Keizer blijven zou, lot dat het vraagstuk van vrede of oorlog geheel was opgelost. Middelerwijl is de militaire Bevelhebber, Generaal Graaf r.udiger, met het door den Veldmaarschalk in Polen uitgeoefend gezag be kleed en hij heeft het opperbevel over bet eerste en tweede legercorps, en over de thans in hel koningrijk gelegerde afdeeling grenadiers aanvaard. Vorst MenzikoIF meldt van den 2dcn dezer, dat hij met betrekking lot de belegering van Scbastopol niets nieuws heeft te berigten. De bezetting gaat voort door nachtelijke uitvallen de belegeraars te verontrusten. Bij een dezer uitvallen werden 10 soldaten van een regement Zouaven krijgsgevan gen gemaakt. Tü BS MAE. Uit Konsiantmopel 1 Jan. cn uit de Krim 30 Dec. wordt het volgende herigt: Kiamil-Pacha vervangt Chekih-Effendi als Voorzitter van den Minister raad. De militairen, in staat om de wapenen te dragen, zijn naar de Krim teruggeroepen. Bij Eupatoria hebben de Turken een convooi van 600 paar den genomen. De Russische troepen, welke naar Redoelkale oprukten, zijn naar Erivan teruggeroepen, waar zij zich zamentrekkenen uit Athene, on der dagteekening van den 3dcndat de betrekkingen met de Weslersche Mo gendheden beter worden en dat de Fransche Gezant, Forth Rouen, zich gereed maakte om naar Frankrijk terug te keeren. Ook wordt nog uit de Krim gemeld, dat de Russen eene brug leggen, om de stad Sebastopol met de noordelijke forten le vcreenigen. De Franschen van hun kant leggen een broeden weg aan van Kamiesch naar hun kamp. Het verbranden in de haven van Konstantinopcl van het met allerlei leeflogt en kleedingstukken voor de troepen in de Krim beladen transportschip n°. 119 wordt, volgens berigt van daar, aan kwaadwilligheid toegeschreven. Ontvangen in Dcc. 1854 van N. N. ten behoeve van de Herv. Gemeente te Wehl een munlb. ad ƒ10. A. BROWN. Nog ingekomen voor de behoeftigen te Katwijkvan L. L. te Ley den ƒ25.en uit de Collecte van de Ned. Ilcrv. gemeente een onbekende ƒ1. en in de Bus ƒ5.in alles 346.50]. A. LIBRECHT LEZWYN. NB. In de vorige opgaaf staat abusief van S. J. ƒ2.50 uit de Collecte in de Ned. Ilerv. gemeente moet zijn Remonstrantsche gemeente. KERKNIEUWS. Z. M. heeft goedgekeurd de beroepingenuitgebragl door de Kerkeraden der Ilerv. gemeenten, als: te Amsterdam, op II.Steenberg, te Schiedam; te Hall, onder de classis van Arnhem, op J. Noordink, Candidaat; en door die van de Remonstr. Geref. gemeente le Nieuwkoop en Zevenhovenop H. L. Kruseman te Zevenhuizen en Bleiswijk. ADVERTENT1EN. Ondertrouwd Leiden, 12 Januarij 1855. Algemeene Kennisgeving. C. II. SPEEL, en J. M. ULJEE. Leiden, 10 Januarij 1855. Bevallen van cene doode DOCHTER, J. E. SNELLEN van VOLLENHOVEN MEIJER. Voor de vele blijken van belangstelling bij de bevalling mijner Echtgenoole, betuig ik mijnen harlelijken dank. Leiden, 13 Januarij 1855. J. J. REYST. Voor de menigvuldige blijken van deelneming, betoond bij het overlijden van Vrouwe ALBERTINE IIENRIETTE GILDEMEESTER Weduwe den AVcl-Ed. Gestrengcn Heer Jan Coenraad Dudring, betuigen hare Kinderen en Behuwd-Kinderenbunnen welmeenenden dank. De Familie PROOT betuigt bij deze haren opreglen dank, voor de veel vuldige bewijzen van deelneming ondervonden, zoowel gedurende de ziekte als bij het overlijden van hare geliefde Moeder en Behuwd-MoederMejuf- vrouw SOPHIA JOANNA MOLESCHOTT, Weduwe van wijlen den Hccre Laurentiüs Francisccs Proot. Mede uit naam van Mejufvrouw de Wede. MOLESCHOTT, geb. Verweï. De Commissie voor het B*harmttc. Chemisch cn Blotatnisch Onderwijs te tjeyalenzal bij den aanvang van eenen nieuwen Cursus, ter inschrijving dergenendie verlangen van dat onderwijs gebruik te maken vaceren op Donderdag den 18dcn Januarij a. st., des avonds van 6 tot 7 ure, ten Huize van den Heer R. JESSE, Apothekerop het Rapenburg. II. A. REICHE, President. <£l)c'dtrc öc fcibc. 3e Representation donné par la Troupe du Theatre Francais de Ia Haye. VENDREDI 19 JANVIER 1855. La 1° Representation de Bues Willes t5e Jtlarhre. Drame en 4 Actes mèlé de Chant, par MM. Theodore Bareiöre et Samrerï Thiboost. tia ChanoinesseVaudeville cn un Acte, par MM. Scribe, Francis Tornu. Ordre du Spectacle: le La Channoinesse; 2C Les fillcs de Marbre. On commencera a 6 hcures et demi. Prix des Places corame a l'ordinaire.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3