Het diplomatiek diner, dat eergisteren door den lieer de Belmont, Minister-Resident der Vcrccnigde Staten alhier gegeven werd, was een der prachtigste, dat nog immer in de residentie heeft plaats gehad. Het werd door al de Leden van het Corps Diplomatiek bijgewoond, met uitzondering van den Graaf vnn Lomonossoff, die door ongesteldheid verhinderd werd daarbij tegenwordig te zijn. Ook de minister van Staat en van Buitenland- schc Zaken, de Heer van Hall woonde dit diner hij. De Baron d'André. Minister van Z. M. den Keizer der Franschen bij het Nedcrl. Hof, zal aanstaanden Donderdag een groot diplomatiek diner geven. De Kapitein-ter-Zec Smith van den Brocckc, heeft korten tijd in de residentie doorgebragt. Naar men verzekert ziet incn spoedig zijne benoeming tot Minister van Marine te gemoet. Men spreekt er vandat H. K. II. Prinses Marianne der Nederlanden in het voorjaar weder in het vaderland is te wachten, om er voortdurend haar verblijf te vestigen. Wat er van zij, weet men niet naauwkeurig, doch cr hebben maatregelen plaats, welke zulks eenigzins te kennen geven. [Hbl Voor het examen van rijks-telegrafisten hadden zich 3G adspiranlen aan gemeld. Daarvan zijn 20 leerlingen toegelaten. Het gevorderde getal om in de dienst, die steeds meerdere uitbreiding verkrijgt, behoorlijk te kunnen voorzien, beliep 36. Naar men verneemt, zal het eerste regiment Dragonders met de maand Mei naar Haarlem worden verlegd, en geheel aldaar worden vereenigd. Van hel tweede regiment zal een eskadron in Amsterdam in bezetting komen en zullen de verdere eskadrons in MaastrichtVenlo en Tilburg worden ver plaatst. Van het derde regiment komen twee eskadrons in bezetting te Zutphenen twee vermoedelijk in Leeuwarden en in Groningen. Het vierde regiment zal geheel in 's Gravcnhage worden vereenigden de Jagers te paard in Deventer. Ook zal met 1 Mei aanstaande in het garnizoen te Levden de volgende veranderingen plaats grijpen: Het derde bataillon Jagers, onder be vel van den Majoor de Moulin, zal van daar naar 's Hage marcheren, terwijl uit 's Hage het tweede bataillon Grenadiers, onder bevel van den Majoor Stass, en de vierde kompagnie van het regiment Rijdende Artillerie, gecom mandeerd door den Kapitein Kellner, naar Leyden zullen vertrekken en aldaar in garnizoen verblijven. Ds Veld-Artillerie uit Utrecht zal eene kom pagnie voor het garnizoen der Residentie leveren, en wel de tweede kompagnie, onder bevel van den Kapitein Maris, welke op den lstcn Mei derwaarts zal marcheren. BUITENLANDSCiïE BERHrTEN. ENC1ELA1V». LONDEN, 11 Januarij. liet officiële blad der Regering, de London Gazettebehelst twee ver slagen van Lord Raglan uit het legerkamp voor Sebastopol. Het eerste is gedagteekend den 23sten December 11.het meldtdat er sedert 48 uren veel regen was gevallen en dat de weersgesteldheid op nieuw zeer ongunstig ge worden was. Het tweede verslag is van den 26sten en luidt aldusIk heb beden niets te melden. Na den regen van Zaturdag hadden wij Zondag jl. sneeuw, en dit was de slechtste dag, dien wij nog gehad hebben. Des avonds vroor het, en sedert houdt de vorst aan; echter is de vorst niet sterk genoeg om den grond, die in een jammerlijken staat is, te doen opdroogen. Alle moeite wordt gedaan om de wegen zoo ver bruikbaar te maken, dat de aan voer van ammunitie en van materieel voor het beleg mogelijk wordt: wij ontvangen daarbij van den Generaal Canrobert alle mogelijke hulp. Het gar nizoen onderhoudt een zeer levendig vuur tegen onze verschansingen, vooral des nachts; en alle dagen lijden wij verliezen. Het is, schrijft de Timesvolstrekt noodig, hangende de thans begin nende onderhandelingen, de krijgsbedrijven, die door de verbondene legers ondernomen zijnmet eene zoo mogelijk nog grootere mate van kracht en spoed voort te zetten. Van de zijde der verbondene Mogendheden is herhaal delijk verklaard, dat zij geen voorstel tot schorsing der vijandelijkheden in overweging zouden nemen, voor dat de preliminairen voor een definitief vre desverdrag onderteekend zijn; en eene min of meer gelijke bepaling is in art. 2 van het verdrag van 2 Dec. vervat. Nu de veldtogt in de Krim zoo ver ge vorderd is, mogen wij de hoop koesteren dat, alvorens aldaar tijding komt van de jongste voorvallen op het diplomatiek terreineen of ander voordeel van beslissenden aard door de verbondene troepen zal behaald zijn. Zulk eene overwinning zou van onberekenbaar groot belang zijnniet alleen voor den roem der Engelsehe en Franschc wapenen maar ook voor de onafhan kelijkheid van het Oosten in de toekomst. Is Sebastopol genomen, dan zou bet een geluk voor de wereld zijn, dat deze strijd een einde nam. De ver bondene Mogendheden zullen dan het hoofddoel der oorlogsverklaring bereikt hebben, en er zal een afschrikkend voorbeeld gesteld zijn, hetwelk vervolgens allen zal weerhouden van Europa's vrede aan te randen. De Morning Post meldt, dat het vredes-congres te Weenen den lsten Februarij zal bijeenkomen. Waarschijnlijk zullen tot deelneming daaraan bij zondere Gezanten worden benoemd, vermits de volmagten der tegenwoordige Gezanten ontoereikend zijn. Inmiddels zullen deze de preliminaires opstellen. Volgens hetzelfde blad was er geen twijfel meer aan hel bezwijken van Sebastopol. De admiraliteit heeft (volgens een telegr. berigt van daar van den 12den Jan.) officieel aangekondigd, dat met den lsten Februarij de havens, gelegen aan den Donau-mondenaan de Zwarte zee en aan de zee van Azof, weder zullen worden geblokkeerd. De Admiraal Dundas en de Hertog van Cambridge zijn te Malta aangekomen. De dagbladen geven rlen ouderdom op van ccnige der meest bekende Staatslieden. Lord Lyndhurst telt 83 jaren, Lord Brougham 76, Markies v. Lansdowne 75, Graaf v. Aberdeen 71, Lord Hardinge en Lord Palmerston 70, Lord Raglan 67, Lord John Russell 62, Graaf Derby 56, Graaf Claren don 55, Hertog v. Newcastle 44, Lord Stanley 29, Sir J. Graham 62, Sir G. Grev en Sir J. Pakington 56, de 1111. S. Herbert 44, d'Israeli 49, R. Cob- den 51, John Bright 44, enz. Het berigt wordt bevestigd, dat de Verecnigde Stalen voor 3 millioen dollars (een dollar is 2.50) de Gallopagos of Schildpad-eilanden van de Peru- aansche Regering hebben gekocht. Deze groep eilandenwaarvan slechts een bewoond is, ligt even benoorden de evenachtslijn ten oosten van Zuid-America, en onlleenen hunne waarde van de dikke lagen guano mest, die men aldaar vindt. FHANHKUI. PARIJS 12 Januarij. Naar men zegt, bedraagt het cijfer der inschrijvingen voor de nieuwe lecning reeds meer dan 1000 millioen. De Regering moet besloten hebben geene inschrijvingen meer aan te nemen. Zij is in groole verlegenheid ge- bragt, daar het dekreet betreffende de leening bepaalt, dat de inschrijvingen tot een bedrag van 500 fr. rente niet kunnen verminderd worden, en dc meeste inschrijvingen 500 fr. rente en daarboven bedraagt. In April e. k. zal de spoorweg van Parijs naar Marseille voor het pu bliek geopend worden. In Febr. echter zal de Regering reeds van dien weg tot vervoer van troepen en ammunitie kunnen gebruik maken. De ontvangsten van openbare vermakelijkheden van allerlei aard al hier hebben gedurende het jaar 1854 bedragen Keizerlijke schouwburgen 3,851,471 fr.schouwburgen van minderen rang 6,945,288 fr.concerten, bals en koffijhuis-concerten 1,324,8,857 fr.en verschillende vermakelijkhe den 287,444 fr.te zamen 12,409,061 fr. Volgens het Annuaire du bureaux impérial des longitudes heeft Frankrijk thans 36 millioen inwoners, behalve Algerië en de koloniën. De middelbare leeftijd in Frankrijk is 36 jaren en 7 maanden. Parijs gebruikte in 1853 aan vleesch, geslagt te Parijs, 51,366,193 kilogr., aan ingevoerd vleesch 13,876,501 kil., aan varkensvleesch 4,001,135 kil., aan visch voor 7,874,030 fr. aan gevogelte en wild voor 14,933,564 fr.aan boter voor 15 millioen fr.aan eijeren voor 8 millioen fr.en verbrandde aan hout en kolen voor 8 millioen fr. Sedert de invoering van hel tientallig stelsel werd in Frankrijk gemunt aan goud en zilver voor 6,471,648,544 fr. 20 c. Verscheidene kleine Duilsche Staten, leden van het tolverbond, hebben den wensch te kennen gegeven om hunne voortbrengselen vereenigd met die van Pruissen naar de Parijsche tentoonstelling te zenden. Hierin is door Pruissen bewilligd. Reeds tellen de lijsten 1436 inzenders, terwijl Pruissen te Londen slechts door 802 en te Munchen slechts door 804 inzenders ver tegenwoordigd was. Onder de geringe klasse hecrschen zeer weinig ziekten, zoo zelfs, dat er hospitalen zijn, waarin geen enkele zieke ter verpleging zich bevindt, daar entegen hecrschen in de meer gegoede klassen de pokken en tasten zelfs oude lieden aan, die in hunne jeugd deze ziekte reeds in hevigen graad hadden ondervonden. Te Brest is de cholera uitgebroken. Reeds zijn van de 201 aangetasten, 100 bezweken. De Divisie-Generaal Cancou, die zich gunstig heeft onderscheiden in Afrika, zal zich naar de Krim begeven. Wat is de hinderpaal, vraagt de Constitutiontieldie tot dusver de inneming van Sebastopol onmogelijk gemaakt heeft? Het is, dat de vesting niet aan alle zijden kon worden ingeslotendat zij onbelemmerden toevoer had, en dat het garnizoen bestendig kon vernieuwd worden met troepen, van het te velde staande leger. Het eenige streven der Russen is geweest, de zaken in dien staat te houdensedert hun door den slag bij Inkermann gebleken was, dat zij ons niet konden dwingen om het beleg op te heffen. De bondgcnoo'en moesten trachten hieraan een einde te maken. §PAIJE. MADRID, 9 Januarij. Zeer belangrijk was de zitting der Cortes van den 4den dezer. In de eerste plaats deed Don Mariano Battles een vooYstelstrekkende: 1°. nu reeds op te schorten de werking van het concordaat in 1851 gesloten met het Hof van Rome, met betrekking tot het aan de geestelijkheid toegestane regt van hezit of verkrijging, en 2°. dat de Cortes onmiddellijk zouden besluiten lot den verkoop van alle goederen, behoorendc, onder welken vorm en op wel ken grond ookaan de godsdienstige vereenigingen. De redenaar verdedigde zijn voorstel met zeer veel nadruk, en wees voornamelijk op de schandalen, waardoor de meeste testamenten, door zieltogenden ten behoeve der geeste lijkheid gemaakt, het aanzijn hebben gekregen. De Minister van Justitie deelde de aanmerking van den voorsteller wat het concordaat betrof, en be- rigtte, dat hij binnenkort een algemeen ontwerp zou indienen, dat te eenen- male aan het verlangen des voorstellers en tevens aan de wenschen der natie zou voldoen. De Heer Battles trok daarop zijn voorstel in. Een tweede punt was het voorstel van den Heer Nicolas Rivero, betrek kelijk tot de drukpers-vrijheid. Hij wenscht afschaffing der borgstelling, der voorloopige inbeslagneming en van andere preventieve maatregelen. Hij wil het behoud van den jury voor drukpers-delicten; maar erkent slechts twee zoodanige: hoon en laster, waarhij hij de leden van het bewind en de hooge staatsambtenaren met de eenvoudige burgers gelijk stelt. Met 112 tegen 44 stemmen werd besloten dit voorstel in overweging te nemen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2