Vervolgens is weder beraadslaagd over het wetsontwerp tot opheffing der rijksbelastingen op levensmiddelen, en is het artikel aangenomen, waarbij de Ren-cring gemagtigd wordt, des noods eene geldleening van hoogstens 40 mil- lioen realen aan te gaan, om de schatkist voor het verlies van die inkomsten schadeloos te stellen. Daarbij gaf de Minister van Financiën te kennen, dat hij eenige veranderingen in de door zijnen ambtsvoorganger ingediende voor dragen wilde brengen. In het voorbijgaan veroorloofde hij zich de opmer king, dat er in de Cortes zeer goed gesproken, maar niets uitgerigt werd. De Commissie uit de Cortes, heiast met het onderzoek van de begroo ting, is reeds geëindigd met hel onderzoek der dotatie der Koninklijke fa milie. Zij heeft besloten om eene vermindering van 500,000 realen voor te stellen op de dotatie der Hertogin van Montpensicr, en die van den infant Don Francisco de Paulo geheel en al op te heffen, en zulks wel ten gevolge der ongelijkheid van zijn huwelijk. Zijne kinderen zouden echter eene jaar- lijksche rente van 6000 piasters behouden. De onlusten te Valencia, Terucl en Malaga zijn geheel gestild, doch niet zonder dat het openbaar gezag het een en ander aan de oproerlingen toegaf. Tc Valencia zijn de rustverstoorders niet uileen gegaan, dan nadat zij de toezegging hadden gekregen, dat de inkomende regten zullen worden afgeschaft, zelfs voor hel deel, dat bij de aangenomen nieuwe wet aan de ayuantamienlos is voorbehouden. Te Malaga moest de Heer Enrique O'Don- nellbroeder des Ministers van oorlog, zijne betrekking van burgerlijk Gou verneur overgeven aan den Heer Borrego, militairen Bevelhebber, en zich in het versterkte tolhuis opsluiten, alwaar hij ecnigen tijd belegerd bleef. De Gaceta van den 3den behelst het besluit waarbij O'Donncll ontslagen wordt; of dit ontslag vrijwillig, of gedwongen is weet men niet; zoo veel is zeker, dat de maatregel goed en tot stilling der gemoederen geschikt is. In plaats van O'Donncll is de Kolonel Cavctano Cardeno, in Spanje zeer bekend door zijne ridderlijke dapperheid en de onwrikbaarheid zijner gevoelens van voor uitgang, tol burgerlijk Gouverneur van Malaga benoemd. Middelerwijl de karahiniers van het strand van Valen-Malaga naar de stad waren opgetrokken, om er de wet te doen eerbiedigen, hebben sluikers meer dan G00 balen koopwaren weten in te smokkelen. ITALIË. ROME, 6 Januarij. Aan den grootcn staf van het Pauselijk leger is, toen deze bij gelegenheid der laatste feesten op het Vaticaan ontvangen werd, door den Paus te kennen gegeven, dat de diensten, die nog door de Fransche troepen alhier werden verrigt, in 1855 grootendeels door het Pauselijke leger zouden moeten wor den gedaan. De Kardinaal-Staatssecretaris, Mgr. Anlonelii, heeft zich in den zelfden zin nog stelliger uitgelaten; uit hetgeen hij aan de Officieren van den grooten staf gezegd heeft, kan men opmaken, dat hoogstens 3500 man Fransche alhier zullen blijven, en dat ook deze krijgsmagt allengs verminderd en eindelijk geheel teruggeroepen zal worden, naar gelang de Romeinsche troepen meer voldoende blijken van geoefendheid, krijgstucht en welgezind heid zullen geven. Het is derhalve zoo goed als zeker, dat Rome met het einde van 1855 geen, of althans slechts een zwak Fransch garnizoen zal heb ben; ongetwijfeld zal bij het Oostenrijksche bezettingsleger dezelfde vermin dering plaats grijpen. Volgens de jongste officiële statistieke opgaven, bedraagt de bevolking dezer stad op dit oogenblik 178,032. Hieronder telt men 32 Bisschoppen 1243 wereldlijke geestelijken, 2107 monniken en orde-geestelijken, 1787 non nen 663 geestelijke seminaristen en collegialen389 niel-Katholiekenzonder de Joden. PRITISSEN. BERLIJN, 8 Januarij. Ofschoon de Regering in hare pogingen tot herstelling des vredes voortgaat en alles aanwendt, om de ijsselijkheden des oorlogs van haar eigen grondgebied verwijderd te houden, laat zij echter niet na alle maatregelen te nemen, ten einde voor het onverhoopt geval dat zij in den krijg gewikkeld mogt worden, gewapend te zijn. Daartoe behoort alles wat vereischt wordt om groote troe penmassa's spoedig van het eene naar het andere einde des Rijks te vervoeren. Zoo is dezer dagen aan de besturen der spoorwegen bevel gezonden om te zorgen de goederenwagens zoodanig in te rigten, dat daarmede ook troepen en paarden kunnen vervoerd worden. FRAIKFORT. 8 Januarij. In het Badensche zal binnen kort eene Evangelisch Prolestantsche alge- meene Synode worden gehoudenop welke uit de meeste Zuid-Duitsche Sta ten Afgevaardigden zullen verschijnen. Er zullen daarin onderscheidene pun ten in beraadslaging komen, ten doel hebbende, om de regten dier kerk tegenover de Katholieke geestelijkheid te beschermen. Het papierengeld neemt, hijzonder in de kleinere Duitsche Staten, op eene verontrustende wijze toe. Bij eene bevolking van naauwelijks 4 mil- lioen zielen, zijn aldaar niet minder dan 2D millioen daalders van zoodanig papier in omloop gebragt. Bij gelegenheid eener eventuele mobielmaking der honds-contingenten, ziet men in de meeste dier staten nieuwe uitgiften van papierengeld te gemoet. In Oost-Pruissen heerscht thans eené groote sterfte onder de schapen waardoor de wol noodwendig zeer in prijs moet rijzen. OGSTENRI.IK. WEENEN, 10 Januarij. Naar men verneemt, heeft Vorst Gortschakoff volkomcnc volmagt ontvan gen, om over den vrede te onderhandelen, en zouden de vredesonderhande lingen onmiddelijk een aanvang nemen zoodra de Engelsche en Fransche Gezanten mede volledige volmagten zouden hekomen hebben. Dientengevolge hebben Lord Westmoreland en Baron de Bourqueney hunne Hoven, per courier, de noodige volmagt gevraagd ter hervatting der vredes onderhandelingen. Gisteren is de Turksche Gezant tot de conferentie toegelaten. De nieuwe organisatie van het dep. der Marine is thans van hoogerhand goedgekeurd, en komt met 15 dezer in werking. De Regering heeft liet voornemen, de zilver-, lood-, koper- en andere mijnen in Kroatië te verkoopen. Tot het einde van Maart worden bij het Ministerie van Financien aanbiedingen aangenomen. De Regering heeft bepaald, dat in Hongarije gedurende een geheel jaar geene Advocaten zullen worden benoemd, daar hun aantal in dat koningrijk meer dan genoeg is, om in de behoeften van het publiek te voorzien. RUSL.A1V II. Den 25slen Dec. hield de Keizer te Petersburg een groote wapenschouwing waarbij hij zich zeer opgeruimd toonde en zich bij herhaling zeer levendig met zijne zonen onderhield. Het talrijke Russische leger in Polen en Lithaucn, dat in de jongste dagen nog door de zware ruiterij der Keizerlijke garde werd versterkt, is onder het opperbevel geplaatst van Prins Paskewitsch en den Grootvorst troonopvolger. Blijkens brieven uit Riga van 2 Januarij waren de havens in do golf van Finland, door de ongemeen zachte weersgesteldheid, nog open, en er werden door vele schepen koopwaren af- en aangevoerdook werden er groote partijen graan gescheept, daar het verbod van den graan-uitvoer door de Re gering niet streng gehandhaafd werd. Het Russische dagblad Kaukasus bevat eenige nadere opgavenomtrent de jongste pogingen van Schamyl om in het Russische grondgebied binnen te dringen. Deze aanvallen werden telkens zegevierend afgeslagen, en Schamyl had zich genoodzaakt gezien, zijne scharen uiteen te laten gaan. Men schrijft uit Warschau, dat dezer dagen de artillerie-Kapitein lefino- witsch, Adjudant van den Generaal Suchezanett, met 10,000 karabijnen al daar aangekomen is, welke hij in de Belgische geweer-fabrieken had aangekocht. TÜRKYE. De Porte heeft bevel gegeven tot het vormen van een nieuw corps ruiterij van 4000 mandat op aanzoek van Lord Stratford de Radcliffe onder bevel van den Engelschen Kolonel Beatson zal worden geplaatst. De Parijsche Monileur de VArmeedie van wege het Fransche Mi nisterie van Oorlog uitgegeven wordt, behelst eenen brief uit het Fransche legerkamp voor Sebastopol van 22 December, waarin het volgende voorkomt Het verbonden leger heeft eene zware en veelomvattende taak te verrigten: de stad innemen en vervolgens het tot haar ontzet aangerukte leger slaan en naar hel binnenland drijven, of hetzelve eerst slaan en daarna de stad inne men. Het schijnt heslist te zijn, dat men de aankomst van al de versterkin gen zal afwachtenalvorens eenige ernstige onderneming te beproeven. Onze Opperbevelhebber is een voorzigtig en bekwaam Veldheer, die niet van waag- stukkea houdt; en hij heeft gelijk. De artillerie bestaat uit 300 Fransche en Engelsche vuurmonden, en deze zullen het vuur der vesting wel zoo veel verzwakken, dat wij storm knnncn loopen, zonder aan een te moorddadig vuur bloot te slaan. Eens in de vesting zijnde, hebben wij nog niet gedaan. De Russen hebben de stralen versperd, en overal nieuwe steunpunten daarge- steld. Het zal er heet toegaan welligt zooals te Saragossa. Maar niets zal bestand zijn tegen de drift en den moed onzer dappere soldaten. Sebastopol is onze wisse prooihet is alleen nog maar de vraag, wanneer De vesting heeft tot nog toe alleen stand gehouden door hare geduchte artillerie, waar van de Russen zich met overleg en bekwaamheid bedienen. Het J. de Const, bevat een artikel tegen Mehemet-Ali-Pacba, hetwelk veel opziens heeft gebaard. Het is eene soort van proces-verbaal van den Raad van den Tanzimat, waarin de voormalige Minister van omkoopbaarheid wordt beschuldigd en veroordeeld lot eene boete van 75,000 fr. Haircddin- Pacha, de afgezette Minister van Policie, is tot Gouverneur van Thessalonica benoemd en vervangen door Dervisch-Pacha. Omer-Pacha is den 4<Icn Jan. van Varna naar Eupatoria vertrokken. De gevaren, waaraan de Turksche grenzen in Azië zijn blootgesteld, hebben de Porie doen besluiten bij de Generaals der bondgenooten aanvrage te doenom eenige Engelsch-Fransche stoomschepen af te zendenten einde de aan de kust liggende steden te beschermen. Naar men verzekert, wordt aan dit aanzoek gevolg gegeven. Volgens berigt uit Scutari zijn in de hospitalen aldaar weder 3 veel belovende Officieren overleden, te weten de Majoor Glazbrookde Kapitein Hughes en de Luitenant Morgan. VEREENIGDE STATEN. In den staat Massachusets wordt de grootste spinnerij der wereld opgerigt. Zij beslaat eene uitgebreidheid van 16 akkers (ruim 6 bunders): de grootste die in Engeland bestaat, heeft slechts eene uitgestrektheid van 11akker. Men zal in deze fabriek katoen en wol bewerken. Er zijn reeds 40,000 spillen in beweging om katoen te spinnen en 10,000 tot het spinnen van wol. Wan neer zij voltooid zal zijn, zullen er 80,000 spillen zijn voor katoen en 20,000 voor wol. Eene der voornaamste verdiepingen bevat 1200 weefgetou wen; alles is gereed om er 2400 te plaatsen. Het getal werklieden en werksters bedraagt 2000; zij vervaardigen jaarlijks 300,000 stukken katoenen en wollen stoffen. Men verbruikt er jaarlijks meer dan 700,000 Ned. katoen en 250,000 dito wol. De arbcidsloonen gaan maandelijks de som van 120,000 te boven.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3